Úvod > Aktuality > Slavonice nabízí nevšední dobrodružství pro milovníky podzemí
Slavonice nabízí nevšední dobrodružství pro milovníky podzemí
"> "> "> "> "> "> ">
Památky

Slavonice nabízí nevšední dobrodružství pro milovníky podzemí

  • Vydáno8. července 2022
Ve Slavonicích zažijete pravý adrenalin pod povrchem země. Podzemí pod renesančními Slavonicemi ale rozhodně není zážitek pro každého. Je určeno pro otrlé povahy a ti, kdo trpí klaustrofobií, by si tento zážitek raději měli nechat ujít.
slavonické podzemíSlavonické podzemí je jednou z nejstarších částí města a pravděpodobně souvisí s gotickou zástavbou z 13. století. Podzemní kobky zasahují až pod náměstí, což napovídá tomu, že původní náměstí bylo menší, obestavěné většinou dřevěnými domy.

Čekají tu na vás dvě prohlídkové trasy, přičemž ta první je lehčí – její délka je 130 m, má tři zastávky s průvodcem a doba prohlídky je přibližně 20 minut. Trasa je osvětlena. Vstup do podzemí se nachází ve sklepě domu č. p. 480 (cukrárna). Z něho se pokračuje připojovací chodbou k hlavní, tzv. páteřní štole. Po této se přes nejužší místo na trase dostanete do sklepa vedlejšího domu č. p. 481 a dále na protější stranu náměstí pod dům č. p. 460, odkud následuje výstup a návrat přes náměstí do vstupního sklepa.

Adrenalinová je především druhá prohlídková trasa. Délka trasy je přibližně 400 m, výška chodeb 1,5 m, šířka 40 – 60 cm. Trasa má sedm zastávek s průvodcem a doba prohlídky je 50 – 60 min. Navíc trasa není vůbec osvětlena. Je nutné podotknout, že tato trasa je velice náročná, a proto je dobré zvážit své schopnosti. V hlavní sezóně od července do srpna je trasa otevřena pouze o víkendech.
 

V gumácích a s pláštěnkou odvodňovací chodbou

slavonické podzemíVzhledem k tomu, že místní podzemí je funkční gotický odvodňovací systém – voda stále protéká. Proto dostanete gumáky a pláštěnku, která minimalizuje možné ušpinění. Průměrný profil chodeb (zhruba 150 cm na výšku a 50 cm na šířku) řadí slavonické podzemí mezi jedny z nejmenších veřejnosti nabízených podzemních prostor. Ne-li vůbec nejmenší.

Nenechte se ale snadno vystrašit. Nemusíte mít vosí pas ani vzrůst hobita. Důležitá je schopnost dobrého pohybu a chladné hlavy. Pokud tedy netrpíte klaustrofobií a váš pohybový aparát dovoluje pohyb v předklonu, nebojte se podzemí navštívit. Odvahu nechť vám dodá prozatímní rekord největšího odvážlivce o výšce 215 cm a 130 kg živé váhy z roku 2001.
Podzemí ve Slavonicích – adrenalin pro milovníky podzemí

Podzemí ve Slavonicích – adrenalin pro milovníky podzemí

Slavonické podzemí je jednou z nejstarších částí města a pravděpodobně souvisí s gotickou zástavbou z 13. století. Podzemní kobky zasahují až pod náměstí, což napovídá tomu, že původní náměstí bylo menší, obestavěné většinou dřevěnými domy.