Úvod > Aktuality > Slavný Růžový tank se opět vrací do centra Prahy
Slavný Růžový tank se opět vrací do centra Prahy
">
Zážitky

Slavný Růžový tank se opět vrací do centra Prahy

  • Vydáno19. června 2011
Od pondělí bude umístěn na plovoucím pontonu na Vltavě tank číslo 23, nazývaný také Smíchovský tank, který bude převezen z Vojenského technického muzea. Uprostřed řeky bude tank, který poprvé přetřel na růžovo výtvarník David Černý v roce 1991, v rámci Týdne svobody. Akce má připomenout 20. výročí odchodu sovětských vojsk z Československa a rozpuštění Varšavské smlouvy.
Tank byl od července 1945 umístěn jako památník osvobození Prahy Rudou armádou a konce 2. světové války na 5 metrů vysokém kamenném podstavci na smíchovském Štefánikově náměstí (od roku 1990 náměstí Kinských). Tank byl v 50. letech prohlášen národní kulturní památkou.

Sovětský tank typu IS-2 byl vyroben v posledních letech druhé světové války. Tyto obrněnce sovětská armáda poprvé nasadila při osvobozování Ukrajiny a sehrály důležitou roli v rychlé porážce Německa v letech 1944 až 1945.

V noci z 27. na 28. dubna 1991 natřel výtvarník Černý tank na růžovo, za což byl i krátce trestně stíhán. Tank byl totiž v té době zapsán jako národní kulturní památka. Obrněnec byl pak opět přetřen na původní zelenou barvu, skupina poslanců však využila své imunity a tank 12. května znovu přebarvila na růžovo. Tanku byl pak odňat status kulturní památky a 13. června 1991 byl ze Smíchova odstraněn. Připadl sbírkám Vojenského historického ústavu Praha.

Týden svobody je akce pořádaná společností Opona k 20. výročí odchodu sovětských vojsk a rozpuštění Varšavské smlouvy. Na akci se podílejí ministerstvo obrany, ministerstvo zahraničí a Vojenský historický ústav. Součástí týdne je mezinárodní konference věnovaná konci varšavského paktu, konference ke 100. výročí narození amerického prezidenta Ronalda Reagana a výstava Bratrské objetí? ve Valdštejnské zahradě, která zrekapituluje historii Varšavské smlouvy a pobyt sovětských vojáků v Česku.

Výstava začne symbolicky na den přesně 20 let poté, co odešel z Československa poslední sovětský voják, generál Eduard Vorobjov.

Mezi Střeleckým ostrovem a Smetanovým nábřežím bude tank k vidění do 1. července.
 

Vojenské technické muzeum v Lešanech

Vojenské technické muzeum v Lešanech

Mezi obcemi Krhanice a Lešany u Týnce nad Sázavou se v prostoru bývalých dělostřeleckých kasáren nachází od roku 1996 expozice Vojenského technického muzea Vojenského historického ústavu Praha.

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze

Mezi nejvýraznější stavby českého raného baroka patří Valdštejnská zahrada v areálu Valdštejnského paláce na Malé Straně v Praze. Místo je sídlem Senátu České republiky. Zahrada se stala nejen příjemným místem pro odpočinek, ale díky aktivitám Senátu i kulturním stánkem.

Další aktuality