Úvod > Aktuality > Slavnou Slovenskou strelu v Kopřivnici si prohlédnete v rámci komentovaných prohlídek
Zdroj foto: Depozitář Slovenské strely
"> Zdroj foto: Depozitář Slovenské strely "> Zdroj foto: ČT24 "> Zdroj foto: irozhlas.cz "> Zdroj foto: Depozitář Slovenské strely, Tatra Museum "> Zdroj foto: Depozitář Slovenské strely "> Zdroj foto: anc
Památky

Slavnou Slovenskou strelu v Kopřivnici si prohlédnete v rámci komentovaných prohlídek

  • Vydáno19. září 2021
Legendární motorový vlakový vůz Slovenská strela prošla mezi lety 2018 – 2021 nákladnou obnovou. Od letošního května je vystavena ve speciálním depozitáři u nového Muzea nákladních automobilů Tatra. To zatím otevřeno není, ale Strelu si již můžete prohlédnout v rámci komentovaných prohlídek. Ty se konají většinou v úterý, čtvrtek a sobotu, je na ně však třeba předchozí rezervace.
Slovenská strelaPřestože Slovenská strela nyní stojí doslova pár kroků od vstupu do připravovaného Muzea nákladních automobilů Tatra (má se otevřít během podzimu 2021), které je pobočkou krajského Muzea Novojičínska, zůstává ve správě Regionálního muzea Kopřivnice, respektive Technického muzea Tatra, jehož zakladateli jsou Tatra a město Kopřivnice.

A právě Technické muzeum Tatra již legendární vozidlo zpřístupnilo příznivcům historické techniky. Oproti minulým letům, kdy motorový vůz stál venku před Technickým muzeem a chátral, dočkal se nyní speciálního proskleného depozitáře. Ten umožňuje nejen ochranu vozu, ale nabízí také expozici, která seznámí zájemce s jeho výrobou a provozem.

interiér slovenská strelaInteriér Strely není stavěný na intenzivní návštěvnický provoz a není volně přístupný. Je však do něj možné nahlédnout v rámci komentované prohlídky s průvodcem. Prohlídky se konají většinou v úterý, čtvrtek a sobotu v 10:00, 11:00 a 14:00 hodin. Přesný čas prohlídky je však třeba zkontrolovat a zarezervovat na webu Technického muzea tatramuseum.cz/akce/terminy-prohlidek.html. Vstupné do expozice je 200 korun, senioři, děti do 15 let, studenti a ZTP mají lístek za 140 Kč.
 

Slovenská strela je národní kulturní památkou

Slovenská strelaMotorový vůz M 290.002 je národní kulturní památkou. Naposledy byla Slovenská strela na železniční trati v roce 1960, pak stála dlouhé roky v Kopřivnici na kolejích u Technického muzea Tatry jako exponát. Na voze je unikátní zejména elektromechanický přenos výkonu od Josefa Sousedíka. Díky jeho nápadu se vůz rozjížděl na elektrický pohon, čímž lze vozidlo považovat za hybridního průkopníka.

S rostoucí rychlostí se trakční motor odpojil a vozidlo bylo poháněno pouze na mechanický přenos. Vozidlo dosahovalo rychlosti až 130 kilometrů za hodinu, při zkouškách zvládlo rychlost až 148 kilometrů za hodinu.
Motorový železniční vůz Slovenská strela v Kopřivnici

Motorový železniční vůz Slovenská strela v Kopřivnici

Slovenská strela je unikátní železniční motorový vůz, jediná movitá národní kulturní památka v Moravskoslezském kraji. Legendární vlak má své místo v Muzeu nákladních automobilů Tatra, občas vyjíždí na nostalgické linky.

Technické muzeum Tatra v Kopřivnici

Technické muzeum Tatra v Kopřivnici

Technické muzeum Tatra dokumentuje a chrání obraz zrození a historického vývoje prvních dopravních prostředků v tehdejším Rakousko-Uhersku. Právě tady si uvědomíte, že dnes si život bez aut už ani nedokážeme představit.

Muzea v Kopřivnici – ráj nejen pro všechny kluky

Muzea v Kopřivnici – ráj nejen pro všechny kluky

V Kopřivnici, městě, které proslavil Emil Zátopek, ale také automobily značky Tatra, najdete hned 3 muzea a jednu stálou expozici. Navštivte nejucelenější sbírku věnovanou kopřivnické vozovce, později proslavené jako fenomenální automobilka Tatra. Do roku 2021 by měla vzniknout nová expozice Tatry.

Muzeum nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici – v provozu od 17. listopadu 2021

Muzeum nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici – v provozu od 17. listopadu 2021

Muzeum nákladních automobilů Tatra najdete v hale bývalé slévárny na kraji továrního areálu Tatry Kopřivnice. Pokocháte se zde pohledem na 70 vozidel včetně legendární Lopraisovy Tatrovky, expedičního kamionu "Tatra kolem světa" a dalších vozů, včetně autobusů, motorek a legendární Slovenské strely.

Další aktuality

22.10.
2021
V Ostravě začne Mezinárodní festival outdoorových filmů

V Ostravě začne Mezinárodní festival outdoorových filmů

Severní Morava a Slezsko | Životní styl
14.10.
2021
Věnujte své dýně do zoo Ostrava

Věnujte své dýně do zoo Ostrava

Severní Morava a Slezsko | Příroda
9.10.
2021
50 tipů, kam na výlet v okolí Ostravy

50 tipů, kam na výlet v okolí Ostravy

Severní Morava a Slezsko | Letní sporty