Úvod > Aktuality > Město Slavkov si opět připomíná historii Napoleonských válek
Město Slavkov si opět připomíná historii Napoleonských válek
">
Památky

Město Slavkov si opět připomíná historii Napoleonských válek

Vydáno 1. prosince 2016
Pach střelného prachu. Příjezd císařů na zámek nebo obléhání radnice. Město Slavkov u Brna se od pátku 2. do soboty 3. prosince vrací o 211 let zpět. Připomíná si tak rok 1805, kdy Napoleonova armáda porazila tehdejší kontinentální velmoci Rakousko a Rusko.
Slavkov vojáciVzpomínkové akce k bitvě u Slavkova ve Slavkově u Brna zahájí páteční večerní program, který bude směsicí válečné vřavy, slavnostní atmosféry a romantiky. Do města dorazí vojáci a obsadí město. Na zámecké nádvoří se sejdou zástupy vojáků a lidu, aby přivítali rakouského císaře a ruského cara. S jeho veličenstvy si můžou zatancovat i přihlížející diváci na lidovém bále. A živo bude i v zámku. Do něj se opět vrátí šlechta, která si v předvečer bitvy bude užívat na empírovém plese nebo v zámeckých komnatách plánovat strategii jak Napoleona porazit. Vše pak můžou sledovat i samotní návštěvníci. 

BitvaSobota bude zaměřená na každého, kdo má rád historii i předvánoční atmosféru. Ulicemi budou pochodovat bubnující vojáci, ale objeví se v nich i markytánky, šlechta a prostý lid. Celé centrální náměstí, přilehlé ulice a zámecké nádvoří se promění v dobové město. Chybět nebudou ani řemeslníci, kteří na jednom z největších předvánočních jarmarků ukážou své umění.

V proměněném centru města se střetnou vojáci, v zámeckém parku budou mít cvičiště a budou se připravovat na boj. Program se odehraje i přímo na zámku – díky speciální kostýmované prohlídce se návštěvníci dozvědí zajímavosti a souvislosti o Bitvě tří císařů. Vzpomínkové akce v celém regionu vyvrcholí závěrečným ohňostrojem. Letošní bitevní ukázka v programu vzpomínkových akcí 211. výročí bitvy u Slavkova proběhne na tradičním místě pod Santonem u obce Tvarožná.
Zámek Slavkov – Austerlitz – panské sídlo rodu Kouniců

Zámek Slavkov – Austerlitz – panské sídlo rodu Kouniců

Slavkovský zámek patří k nejstarším dochovaným panským sídlům na Moravě. K zámku patří i rozsáhlý zámecký park s několika bazény a sochařskou výzdobou Giovanni Giulianiho. Ve spodní části zahrady se nachází veřejné šestijamkové golfové hřiště.

Výročí bitvy u Slavkova Austerlitz 2021 – bitva pod Santonem

1.12.
5.12.
Výročí bitvy u Slavkova Austerlitz 2021 – bitva pod Santonem

Hlavní vzpomínková akce věnovaná napoleonské historii ve střední Evropě proběhne na slavkovském bojišti ve dnech 1. – 5. prosince.

Tenkrát ve Slavkově 1805: Vzpomínkové akce k bitvě u Slavkova ve Slavkově u Brna

4.12.
Tenkrát ve Slavkově 1805: Vzpomínkové akce k bitvě u Slavkova ve Slavkově u Brna

Život obyčejných lidí i vojáků v mrazivém táboře. Slavkov si připomene atmosféru Bitvy u Slavkova v sobotu 4. prosince.