Úvod > Aktuality > Hrad Hukvaldy po zimě otevře své brány
Hrad Hukvaldy po zimě otevře své brány
"> "> "> ">
Památky

Hrad Hukvaldy po zimě otevře své brány

  • Vydáno4. dubna 2019
Zřícenina kdysi jednoho z největších moravských hradů rozkládající se na dlouhém hřebenu výrazného Hradního kopce. Hukvaldský hrad byl budován postupně v průběhu pěti staletí od konce 13. století až do poloviny 18. století, kdy jeho nepřístupná poloha a míra pohodlí v hradních prostorech zavinila jeho opuštění a postupnou přeměnu v ruinu. V sobotu 6. dubna se po zimě otevře turistům. Hrad pak bude otevřen denně mimo pondělí, v době od 9:00 do 16:00 hodin.
Hrad HukvaldyHlavní funkcí hradu Hukvaldy bylo chránit důležitou obchodní stezku spojující Olomouc s polským Krakovem přes Hranice, Nový Jičín, Místek, Frýdek a Těšín. Největší hradní zřícenina na Moravě je nerozlučně spjata životem a dílem hudebního skladatele Leoše Janáčka.

Na počátku 20. století započal zde své letní pobyty a později si zde zakoupil domek, který je dnes zařízen jako Památník života a díla Leoše Janáčka. Z Hukvald čerpal motivy pro svá operní díla, krajovou atmosféru zachytil ve sborových skladbách, komponovaných na básně Petra Bezruče.

Liška Bystrouška obora HukvaldyVelkým lákadlem pro všechny návštěvníky je i obora, založená biskupem Prusinovským na rozloze 65 ha s daňčí a mufloní zvěří.

V dubnu je hrad otevřen denně mimo pondělí od 9:00 do 16:00 hod. Poslední vstup je možný v 15:30 hodin. Od května do srpna bude hrad otevřeb od 9:do 18:00 hodin. Vstupné do interiérů stojí pro dospělé 90 Kč, snížené je za 40 Kč.
Jantarová stezka na Moravě – trasa Eurovelo 9

Jantarová stezka na Moravě – trasa Eurovelo 9

Jantarová stezka je zřejmě jednou z nejstarších a zároveň nejznámějších obchodních cest. A kdo by nechtěl kráčet po stopách dávných obchodníků, vidět při tom unikátní památky a ochutnat moravské speciality?

Liška Bystrouška v Hukvaldech

Liška Bystrouška v Hukvaldech

Na bludném balvanu v oboře Hukvaldy sedí bronzová liška Bystrouška, velmi oblíbená místními i turisty. Roztomilá socha je památkou na uvedení opery Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky, kterou složil v roce 1924. Až půjdete kolem, nezapomeňte si pro štěstí sáhnout na její ocásek, čumáček či packy.

Obora Hukvaldy

Obora Hukvaldy

Jedinečná přírodní památka Obora Hukvaldy se rozprostírá okolo hradního kopce na Hukvaldech a sahá až k vrcholu Kazničov (600 m.n.m), který tvoří její nejvyšší bod. Obora vytváří unikátní přírodní prostředí pro stovky druhů živočichů a rostlin, z nichž mnohé jsou odborníky velmi ceněny.

Hrad Hukvaldy – největší hradní zřícenina na Moravě

Hrad Hukvaldy – největší hradní zřícenina na Moravě

Hrad Hukvaldy leží na protáhlém kopci, 150 metrů nad stejnojmennou obcí, známou především jako rodiště světově proslulého hudebního skladatele Leoše Janáčka. Kromě prohlídky hradu a obory, která je přístupná na rozdíl od hradu celoročně, je možné navštívit Památník skladatele v Podoboří.