Úvod > Aktuality > Hrad Hukvaldy otevře nově brány renesančního paláce
Památky

Hrad Hukvaldy otevře nově brány renesančního paláce

  • Vydáno14. října 2023
Zřícenina kdysi jednoho z největších moravských hradů rozkládající se na dlouhém hřebenu výrazného Hradního kopce. Hukvaldský hrad byl budován postupně v průběhu pěti staletí od konce 13. století až do poloviny 18. století, kdy jeho nepřístupná poloha a míra pohodlí v hradních prostorech zavinila jeho opuštění a postupnou přeměnu v ruinu. V sobotu 13. října 2023 se na Hukvaldech otevřou turistům nově prostory renesančního paláce, které byly doposud veřejnosti uzavřeny.
Hrad HukvaldyNově přístupné prostory renesančního paláce budou sloužit jako obřadní síň a také pro různé akce, výstavy a workshopy. Budova spojuje starý gotický palác na východní straně hradu s tzv. boskovickým křídlem na západě. Palác byl postaven v letech 1550 až 1560, s jeho stavbou započal olomoucký biskup Jan Dubravius a dokončil ji jeho nástupce Marek Khuen (Markus Kühn).

Hlavní funkcí hradu Hukvaldy bylo chránit důležitou obchodní stezku spojující Olomouc s polským Krakovem přes Hranice, Nový Jičín, Místek, Frýdek a Těšín. Největší hradní zřícenina na Moravě je nerozlučně spjata životem a dílem hudebního skladatele Leoše Janáčka.

Liška Bystrouška obora HukvaldyNa počátku 20. století započal zde své letní pobyty a později si zde zakoupil domek, který je dnes zařízen jako Památník života a díla Leoše Janáčka. Z Hukvald čerpal motivy pro svá operní díla, krajovou atmosféru zachytil ve sborových skladbách, komponovaných na básně Petra Bezruče.Velkým lákadlem pro všechny návštěvníky je i obora, založená biskupem Prusinovským na rozloze 65 ha s daňčí a mufloní zvěří.

V říjnu je hrad otevřen denně mimo pondělí od 9:00 do 16:00 hod.
Hrad Hukvaldy – největší hradní zřícenina na Moravě

Hrad Hukvaldy – největší hradní zřícenina na Moravě

Hrad Hukvaldy leží na protáhlém kopci, 150 metrů nad stejnojmennou obcí, známou především jako rodiště světově proslulého hudebního skladatele Leoše Janáčka. Kromě prohlídky hradu a obory, která je přístupná na rozdíl od hradu celoročně, je možné navštívit Památník skladatele v Podoboří.

Janáčkova lavička na Babí hoře u Hukvald

Janáčkova lavička na Babí hoře u Hukvald

Janáčkova lavička je rozcestí a orientační místo dva kilometry severovýchodním směrem od centra města Hukvaldy.

Geopark Podbeskydí

Geopark Podbeskydí

Geopark Podbeskydí se rozkládá v centrální části Podbeskydské pahorkatiny na ploše 530 km². Území je ohraničeno sníženinou Oderské brány, úbočím Palkovických vrchů, prvním hřebenem Moravskoslezských Beskyd a úbočím Kojetínských vrchů.

Obora Hukvaldy

Obora Hukvaldy

Jedinečná přírodní památka Obora Hukvaldy se rozprostírá okolo hradního kopce na Hukvaldech a sahá až k vrcholu Kazničov (600 m.n.m), který tvoří její nejvyšší bod. Obora vytváří unikátní přírodní prostředí pro stovky druhů živočichů a rostlin, z nichž mnohé jsou odborníky velmi ceněny.

Jantarová stezka na Moravě – trasa Eurovelo 9

Jantarová stezka na Moravě – trasa Eurovelo 9

Jantarová stezka je zřejmě jednou z nejstarších a zároveň nejznámějších obchodních cest. A kdo by nechtěl kráčet po stopách dávných obchodníků, vidět při tom unikátní památky a ochutnat moravské speciality?

Hukvaldy

Hukvaldy

Impozantní zřícenina středověkého strážního hradu, rozsáhlá obora s barokní vstupní bránou, pomník Lišky Bystroušky či rodný dům Leoše Janáčka ve staré škole, to všechno nabízejí Hukvaldy, půvabná obec v malebném podhůří Beskyd na úpatí Palkovických hůrek.

Ondřejská pouť

3.12.
Ondřejská pouť

Tradiční pouť k uctění památky svatého Ondřeje.

Dovolená s dětmi – Moravskoslezský kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Moravskoslezský kraj – 5denní program

Výlet na Severní Moravu a do Slezska je skvělou kombinací poznání a zábavy. Čekají vás skvostné technické památky, interaktivní expozice, 5D kino, zoologická zahrada i DinoPark, ale ukážeme vám i krásná přírodní zákoutí Jeseníků a Beskyd.

Liška Bystrouška v Hukvaldech

Liška Bystrouška v Hukvaldech

Na bludném balvanu v oboře Hukvaldy sedí bronzová liška Bystrouška, velmi oblíbená místními i turisty. Roztomilá socha je památkou na uvedení opery Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky, kterou složil v roce 1924. Až půjdete kolem, nezapomeňte si pro štěstí sáhnout na její ocásek, čumáček či packy.

Další aktuality

10 tipů, kam do lázní a wellness v Moravskoslezském kraji

Vyberte si ze spa, wellness a dalších druhů pobytů v Moravskoslezském kraji. Hned několik nej nabízí návštěvníkům lázně na severovýchodě Moravy: nejvýše položené lázně v republice s nejčistším vzduchem ve střední Evropě, jedny z nejstarších jodových lázní v Evropě i sanatoria, která k léčbě používají jodobromovou vodu z podzemního moře z období třetihor. Zmíněné věhlasné balneologické skvosty – Horské lázně Karlova Studánka, Lázně Darkov a Sanatoria Klimkovice – naleznete v Moravskoslezském kraji, kam za kvalitní léčbou směřují klienti z celého světa. Lázně v Moravskoslezském kraji zažívají boom.
Moravskoslezský kraj | Lázně a wellness

Ski Aréna Karlov se těší na novou sezónu

Přípravy Ski Arény Karlov v kouzelném údolí Karlova pod Pradědem na novou sezónu 2023/24 jsou v plném proudu. Lyžaři zde mohou využít jednotný skipas pro celé údolí Karlova pod Pradědem včetně ski Areálu Čerťák v Horním Václavově, který je ideální pro rodiny s dětmi. Oficiální zahájení letošní sezóny se chystá na sobotu 9. prosince 2023.
Moravskoslezský kraj | Zimní sporty

Kam za nejkrásnějšími výhledy v Jeseníkách a Beskydech

Čistý, podzimně jiskřivý vzduch a první sníh, co křupe pod nohama. Jeseníky a Beskydy, dva unikátní přírodní světy, můžete prozkoumat po svých, i když už léto dalo našim končinám definitivně sbohem. Moravské hory nabízejí nádhernou krajinu i stovky kilometrů tras pro pěší turistiku vinoucích se po malebných cestách. Je jen na vás, zda vám padnou do oka spíš drsnější slezské Jeseníky nebo valašskou kulturou a pověstmi protkané tajemné Beskydy, na které dohlížejí staří bohové z Radhoště.
Moravskoslezský kraj | Příroda

České značky: Hedva Český Brokát, Tonak, gobelínka a další textilní tradice slezského Manchesteru

Klobouky Hückel, hedvábné kravaty Schiel, gobelíny nebo nádherně zdobené brokáty z Jeseníků znal celý svět. Zná je vlastně i dnes, jen pod jinými názvy – i vám určitě něco říkají jména společností Tonak anebo Hedva Český Brokát. S Kudy z nudy tentokrát prozkoumáme zlatou éru českého textilnictví, zajímavá muzea a na několika místech se dokonce podíváme přímo do výroby.
Moravskoslezský kraj | Kultura

České značky: Tonak aneb přijeďte si pro svůj vysněný model

Když je zima, kdekdo si rád nasadí čepici. Anebo raději sáhnete po baretu, čelence, klobouku, cylindru či po buřince? Nekonečný příběh pokrývek hlav rozmanitých barev a střihů píše už řadu generací novojičínský Tonak – TOvárna NA Klobouky. Navíc ve městě na vás čekají dvě celoročně otevřené atraktivní kloboučnické expozice. Vyzkoušejte, co bude slušet právě vám!
Moravskoslezský kraj | Kultura

Ve Frenštátě se uskuteční soutěž o nejlepší vařonku

Jako každý rok, i letos bude období kolem svatého Martina provázet tradiční Martinský trh ve Frenštátě pod Radhoštěm. Předcházet mu bude v pátek 10. listopadu odpoledne před Martinským trhem. Samotný Martinský trh se uskuteční v sobotu 11. listopadu 2023.
Moravskoslezský kraj | Gurmánská turistika

Noc duchů a strašidel bude o víkendu na Raduni

Zámek Raduň nedaleko Opavy bude v sobotu 4. listopadu 2023 otevřen v mimořádném návštěvnickém režimu. Konat se tu totiž bude Noc duchů a strašidel. Na zámku dostanou příchozí pořádnou porci strašení, lekání, hrůzy, ale hlavně zábavy. Akce je vhodná pro dospělé a statečné děti.
Moravskoslezský kraj | Památky

Halloween a lampionový průvod v Zoo Ostrava proběhne tuto sobotu

V sobotu 4. listopadu se v ostravské zoologické zahradě uskuteční tradiční oslavy svátku Halloween. Podzimní akce je rovněž neodmyslitelně spjata s lampionovým průvodem, který v podvečer projde nasvíceným areálem zoo. Lampionový průvod vyjde od hlavního vstupu v 16:30 hod. Většina areálu zoologické zahrady zůstane tento den návštěvníkům výjimečně přístupná až do 18:00 hodin.
Moravskoslezský kraj | Příroda