!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > Sládci Plzeňského Prazdroje uvařili spolu se studenty Sametový ležák, kterým oslavují 30 let svobody

Sládci Plzeňského Prazdroje uvařili spolu se studenty Sametový ležák, kterým oslavují 30 let svobody

Vydáno 11. listopadu 2019 Gurmánská turistika
Sládci Plzeňského Prazdroje spolu se studenty pivovarnictví uvařili speciální pivo k oslavám Mezinárodního dne studenstva a k výročí 30 let od Sametové revoluce. Sametový ležák symbolicky pracuje s datem 17. 11. 1989 a lidé si jím budou moci připít během listopadu v hospodách, které nabízejí Volbu sládků.
studentiPlzeňský pivovar Prazdroj chce připomenout důležitou roli studentů, jejichž listopadová demonstrace před třiceti lety definitivně nastartovala demokratické změny. Proto se v pivovaru rozhodli uvařit pivo s těmi, kteří studují dnes. Oslovili proto studenty oboru biotechnologie z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze i ty ze Střední průmyslové školy potravinářských technologií v Podskalské ulici, zda by chtěli uvařit pivo k uctění Sametové revoluce. Sládek plzeňského Prazdroje Daniel Urban byl přitom v roce 1989 sám studentem oboru kvasná technologie a výroba piva na střední škole Podskalská v Praze.
 
studentiReceptura ležáku symbolicky odkazuje přímo k 17. listopadu 1989. Sametový ležák je jedenáctka, jeho barva má 17 jednotek ECB a je to tedy světlé, pěkně syté pivo. Na stupnici hořkosti má 30 jednotek, přesně tolik, kolik let uplynulo od Sametové revoluce. Jde o střední hořkost, která se krásně hodí k symbolické stupňovitosti i barvě. A aby symbolika byla úplná, uvařili v Plzni celkem 1989 hektolitrů tohoto piva. K výrobě ležáku sládci a studenti použili dva české chmele – Rubín a Harmonie, které mu dávají mírnou bylino-chmelovou vůni.
 
pivoPivo se vařilo hned na třech místech – v Plzeňském Prazdroji a také ve zkušebních varnách obou škol. Z každé školy se vaření zúčastnili čtyři studenti starší osmnáct let. Studenti pivo nejen vařili, ale k Sametovému ležáku vytvořili také grafiku plakátu. Ta vzešla ze  soutěže studentů českých grafických škol. Z přihlášených návrhů vybrala odborná porota čtyři, o kterých pak rozhodlo hlasování veřejnosti. Největší počet hlasů získala Radka Gregušová, čerstvá absolventka Střední školy umění a designu a vyšší odborné školy v Brně, za svou grafiku, která pracuje nejen s číselnou symbolikou roku 1989, ale také se studentským listopadovým protestem.
 
Speciální pivo uvařené ke dni studentstva a třicátému výročí sametu můžete ochutnat v listopadu ve zhruba 1 500 hospodách a restauracích po celé České republice, ve kterých je v nabídce Volba sládků.
Prohlídka pivovaru Plzeňský Prazdroj

Prohlídka pivovaru Plzeňský Prazdroj

Věděli jste, že ležák Pilsner Urquell inspiroval více než dvě třetiny všech světových piv, dodnes označovaných jako pils, pilsner, pilsener? Přijďte na prohlídku pivovaru Plzeňský Prazdroj a poznejte příběh legendy zrozené v roce 1842.

Restaurace Na Spilce - tradiční pivovarské místo

Restaurace Na Spilce - tradiční pivovarské místo

Restaurace vyniká bohatou nabídkou jídel jak tradiční české kuchyně, tak i specialit k pivu a hlavně výborně ošetřeným pivem Pilsner Urquell.

Další aktuality

11.2.
2020
Tipy, kam za dobrým pivem do pivovaru

Tipy, kam za dobrým pivem do pivovaru

Plzeňsko a Český les | Gurmánská turistika
7.11.
2019
Ochutnejte svatomartinské víno a husu na zámku Zbiroh

Ochutnejte svatomartinské víno a husu na zámku Zbiroh

Plzeňsko a Český les | Gurmánská turistika