Úvod > Aktuality > Skvělý tip na Velikonoce: fara kardinála Tomáška a další farní ubytování

Skvělý tip na Velikonoce: fara kardinála Tomáška a další farní ubytování

Vydáno 18. dubna 2019 Ubytování
Ať už jsou pro vás Velikonoce oslavou svátků vykoupení, naděje a znovuzrození, anebo jen čtyři volné jarní dny, určitě vám přijde vhod nějaký výlet. Až budete pátrat o pěkném místě k ubytování, jen stěží pro největší svátky církevního roku najdete stylovější místa než fary. Kde a jak je ale hledat?
Pomocnou ruku vám podá portál Kudy z nudy, a to díky projektu Církevní turistika. Nenabízí jen ubytování na farách, ale také v klášterech, poutních domech a dalších budovách po celém Česku. Rezervujte si místo a pak u nás hledejte tipy pro výlety do okolí ke kostelům, klášterům, poutním areálům a dalším místům. Tam si o Velikonocích připomenete nejtajemnější noc v roce: noc, po níž vstal Ježíš z mrtvých.
 

Fary s příběhem

Chtěli byste trávit volné dny tam, kde v roce 1951 působil kardinál František Tomášek? Pak zamiřte na faru v Bohušově, v přívětivé krajině zvané Slezská Haná kolem města Osoblaha. Fandové železnice ví, ostatním napovíme: jednou z nejméně osídlených oblastí Česka se projedete po romantické úzkokolejce, máte také ideální možnost poznat zámek ve Slezských Rudolticích, kdysi nazývaný Slezské Versailles. Zatím se na něj ale podíváte jen zvenčí, prohlídky interiérů začnou až koncem dubna.

Jednou z nejhezčích v nabídce farních budov k ubytování je barokní fara sv. Rozálie se zdobeným štítem ve vinařské obci Horní Věstonice. Protože se dá pronajmout pouze jako celek (kapacita 9 lůžek a 5 přistýlek), hodí se pro velké rodiny anebo partu přátel. Okolí nabízí spousty skvělých míst: na dosah máte Pálavu, Mikulov, Novomlýnské nádržekostelem sv. Linharta, Archeopark v Pavlově i aquapark Aqualand Moravia. Malá a půvabná je také fara v Nekoři v podhůří Orlických hor, fara v Březí u Osové Bítýšky nebo fara ve Spálově poblíž města Odry.
 

V centru dění a na horách

Fary k ubytování nejsou jen v zapadlých vesničkách a výspách civilizace, mnohé z nich najdete tam, kde byste je možná nečekali. Máte rádi Krkonoše? Poslední lyžování této zimy tak můžete spojit třeba s pobytem na faře v Rokytnici nad Jizerou, v horském středisku Eljon ve Špindlerově Mlýně anebo v Domě setkání v Dolních Albeřicích, části obce Horní Maršov. V Jizerských horách se nabízí ubytování v Mezinárodním centru duchovní obnovyHejnicích, v Lužických horách využijte Klášterní penzion v Jiřetíně pod Jedlovou a Jeseníky zase můžete poznávat z historické farní budovy v Hraběšicích anebo z fary v Branné.

Máte rádi Beskydy? Pak si vyberte Dům sv. Josefa, horskou chatu na hřebeni Gruně nad Starými Hamry, anebo se ubytujte na faře ve Frýdlantu nad Ostravicí v bezprostřední blízkosti Lysé hory a husté sítě cyklostezek, běžeckých tras a sjezdovek. Na Šumavě můžete využít Domus Maria se čtyřmi apartmány v Kašperských Horách, v budově arciděkanství z 19. století s velkou zahradou přímo na hlavním náměstí. Kromě apartmánů je tu i ubytovna pro 10 lidí.
 

Další farní tipy

Klášter Teplá

Klášter Teplá

Budete si moci prohlédnout dosud nepřístupné části kláštera: malý a velký muzejní sál, a pracovnu knihovníka, historická knihovna i s pohledem do knihovny shora - z úrovně druhé galerie. Součástí expozice je kompletní sbírka portrétů všech opatů, kteří vedli klášter od 12. až do 20. století.

Dům pro hosty v klášteře Rajhrad

Dům pro hosty v klášteře Rajhrad

Klášter v Rajhradě poskytuje možnost ubytování pro jednotlivce i skupiny. Primárně slouží pro návštěvy sester, ale pokud je volno, může se zde ubytovat i veřejnost.

Ubytování na faře Slivice - Milín

Ubytování na faře Slivice - Milín

Fara nabízející ubytování se nachází vedle kostela sv. Petra. Nejedná se o klasickou ubytovnu, ale spíše nouzové ubytování.

Ubytování na faře ve Březí u Osové Bítýšky

Ubytování na faře ve Březí u Osové Bítýšky

Fara se nachází vedle kostela Jména Panny Marie. Fara je po kompletní rekonstrukci.

Ubytování na faře Opatov u Třebíče

Ubytování na faře Opatov u Třebíče

Barokní fara se nachází centru obce naproti kostelu sv. Bartoloměje. Objekt slouží především k rekreaci studentů, absolventů a zaměstnanců brněnského Biskupského gymnázia. Možnost ubytování je zde i pro veřejnost.

Ubytování na faře v Cetechovicích

Ubytování na faře v Cetechovicích

Fara nabízí celoroční ubytování v krásném prostředí. Na faře je možné uspořádat i pobyty s duchovním programem.

Dům hostů klášter Kroměříž

Dům hostů klášter Kroměříž

Ubytování se nachází v areálu kláštera milostrdných sester sv. Kříže v Kroměříži.

Ubytování na faře ve Frýdlantu nad Ostravicí

Ubytování na faře ve Frýdlantu nad Ostravicí

Objekt fary se nachází v bezprostřední blízkosti Lysé hory a husté sítě cyklostezek, běžeckých tras a sjezdovek.

Ubytování na faře v Bohušově

Ubytování na faře v Bohušově

Zrekonstruovaná fara v Osoblažském výběžku nabízí levnou možnost ubytování.

Ubytování na faře v Hraběšicích

Ubytování na faře v Hraběšicích

Využít zde můžete levné a útulné ubytování v historické budově fary. Jedná se o církevní objekt, kde musí být dodržováná pravidla daná návštěvním řádem.

Ubytování na faře v Sobotíně

Ubytování na faře v Sobotíně

Fara v Sobotíně leží v malebném údolí v podhůří Jeseníků. Nabízí ubytování pro jednorázové i delší pobyty skupin, farních společenství, skautů a rodin s dětmi.

Ubytování na faře v Branné

Ubytování na faře v Branné

Fara v Branné nabízí ubytování v jednom z nejlepších středisek turistiky a zimních sportů v Jeseníkách s širokou nabídkou služeb pro turisty.

Ubytování na faře ve Spálově

Ubytování na faře ve Spálově

Na faře je možné se ubytovat od jara 2017. Nachází se v prostorách Římskokatolické farnosti Spálov hned vedle kostela sv. Jakuba.

Penzion Fara v Rokytnici nad Jizerou

Penzion Fara v Rokytnici nad Jizerou

Ubytování na faře se nachází vedle kostela sv. Michaela, je v centru města, v blízkosti všech obchodů, služeb a kultury. Nabízí ubytování v atraktivní oblasti, v zimě vhodné k lyžování, v létě k pěší turistice.

Klášterní penzion v Jiřetíně pod Jedlovou

Klášterní penzion v Jiřetíně pod Jedlovou

Klášterní penzion se nachází v přírodě Lužických hor, v obci Jiřetín pod Jedlovou ve Šluknovském výběžku, v budově kláštera Kongregace Dcer Božské Lásky.

Fara sv. Rozálie v Horních Věstonicích

Fara sv. Rozálie v Horních Věstonicích

Původní budova fary v sousedství barokního kostela sv. Rozálie byla zrekonstruována a v roce 2014 nově vybavena. Nyní slouží k ubytování hostů přijíždějích do Horních Věstonic. Provozovatelem je Brněnské biskupství.

Svatý Hostýn - Poutní bazilika minor a muzeum na Svatém Hostýnu

Svatý Hostýn - Poutní bazilika minor a muzeum na Svatém Hostýnu

Hostýn je se svou mariánskou svatyní (Basilica minor) nejnavštěvovanějším poutním místem na Moravě a po Velehradě také nejpamátnějším. V expozicích Svatohostýnského muzea se představuje historický vývoj Hostýna od prehistorie až po současnost.

Břevnovský klášter - nejstarší fungující klášter v ČR

Břevnovský klášter - nejstarší fungující klášter v ČR

Tento první mužský benediktinský klášter v Čechách, ležící na polovině cesty mezi Pražským hradem a Bílou horou, založili 14.1.993 pražský biskup Vojtěch a český kníže Boleslav II. Podle legendy se název kláštera odvozuje podle břevna, které leželo ve studánce, u níž se Boleslav s Vojtěchem setkal.

Poutní místo Maria Hilf v Jeseníkách

Poutní místo Maria Hilf v Jeseníkách

V lesích jižně od Zlatých Hor se nachází obnovený poutní areál, zasvěcený Panně Marii Pomocné - Ochránkyni nenarozených (zvané jako Maria Hilf). Před druhou světovou válkou sem ročně přicházelo až sto tisíc poutníků, za komunistického režimu poutní místo pustlo a chátralo.

Poutní stezky Východní Moravy: I. etapa Kroměříž - Velehrad

Poutní stezky Východní Moravy: I. etapa Kroměříž - Velehrad

Vydejte se na cestu spojující dvě nejvýznamnější poutní místa Moravy – Svatý Hostýn a Velehrad, poznejte dávnou historii naší země. Putování zahájíte v Kroměříži, městě památek UNESCO. Po sedmi dnech můžete putování zakončit na Velehradě, odkud bylo Slovanům před mnoha věky přineseno křesťanství.

Poutní kostel v Dubu nad Moravou

Poutní kostel v Dubu nad Moravou

V Dubu nad Moravou, jen 10 km jižně od Olomouce, byl v polovině 18. století vybudován areál, jehož dominantou je poutní kostel Očišťování Panny Marie. Jde o nádherný vrcholně barokní chrám se dvěma 59 metrů vysokými věžemi.

Dům hostů - ubytování v Broumovském klášteře

Dům hostů - ubytování v Broumovském klášteře

Dopřejte si nevšední zážitek z ubytování v Broumovském klášteře. Dům hostů nabízí 22 pokojů v bývalých mnišských celách. Celková kapacita ubytovacího komplexu je 70 lůžek.

Poutní domy na Svatém Hostýně

Poutní domy na Svatém Hostýně

Pro ubytování poutníků a turistů na Svatém Hostýně jsou k dispozici tři poutní domy. Slouží jednak pro exercicie, které pořádá duchovní správa, farnosti a různá společenství a také pro individuální a rodinnou rekreaci, pro hromadné zájezdy, pro školy v přírodě a konají se zde i odborné semináře.

Ubytování v Kapucinátu na Hradčanech

Ubytování v Kapucinátu na Hradčanech

Kapucinát na Hradčanech nabízí krátkodobé ubytování pro všechny, kteří hledají nocleh v centru Prahy za přijatelnou cenu. Ubytování je vhodné nejen pro turisty – jednotlivé poutníky či rodiny s dětmi, ale také například pro školní výlety či různá společenství.

Trapistický Klášter Naší Paní nad Vltavou v Poličanech u Křečovic

Trapistický Klášter Naší Paní nad Vltavou v Poličanech u Křečovic

Klášter Naší Paní nad Vltavou v Poličanech u Křečovic postavily trapistky (řád cisterciáků přísné observance). Poutníci se zde mohou zastavit na nákup originálních produktů z kláštera či využít služeb zdejšího domu pro hosty a prožít několik dní v tichu a klidu.

Penzion Na Faře Dubenec

Penzion Na Faře Dubenec

Penzion Na Faře v Dubenci poskytuje jak ubytování v originálním prostředí fary z 18. století a v turistických pokojích v nové přístavbě, tak i výbornou podkrkonošskou kuchyni. V bývalých stájích a stodolách lze nalézt i salónek a společenský sál pro pořádání firemních i soukromých akcí.

Poutní klášter Aula Virginis s kostelem Narození Panny Marie ve Vranově u Brna

Poutní klášter Aula Virginis s kostelem Narození Panny Marie ve Vranově u Brna

Ve Vranově u Brna byl 17. století vybudován na starém mariánském poutním místě s františkánským klášterem nový klášterní komplex řádu nejmenších bratří, tzv. Paulánů. Jeho součástí byl farní kostel sv. Barbory a nový mariánský kostel, jehož krypta je rodinnou hrobkou knížat z Liechtensteinu.

Kostel U Jákobova žebříku

Kostel U Jákobova žebříku

Na okraji lesoparku v Praze Kobylisích stojí sborový dům s kostelem U Jákobova žebříku. Ve své době velmi moderní stavba od švýcarského architekta Ernsta Gisela z roku 1971 je spjata s politickým a společenským uvolněním „Pražského jara“.

Fara maltézských rytířů Horní Libchava

Fara maltézských rytířů Horní Libchava

Nově zrekonstruovaná památkově chráněná barokní bývalá fara Řádu maltézských rytířů se nachází v obci Horní Libchava u České Lípy na rozhraní CHKO Labské Pískovce, Lužické hory, České Středohoří, Máchova kraje a Kokořínska. Fara dnes nabízí dva stylové apartmány.

Café Fara v Klentnici u Mikulova - kavárna řízená srdcem

Café Fara v Klentnici u Mikulova - kavárna řízená srdcem

Stylová nekuřácká kavárna v Klentnici na trase cyklostezky pod Pálavskými vrchy nabízí lahodnou kávu, zážitkový salónek Coffee spirit, farní knihovnu, vinný sklep, ubytování v nově vybudovaných netradičně řešených pokojích, prostornou terasu i dětské hřiště. Od jara do podzimu také skvělé akce.