Úvod > Aktuality > Skryté v lese – tipy, kam se vydat na zajímavé zříceniny
Skryté v lese – tipy, kam se vydat na zajímavé zříceniny
"> "> "> "> "> ">
Památky

Skryté v lese – tipy, kam se vydat na zajímavé zříceniny

  • Vydáno16. března 2022
Jarní procházka v lese může mít i svůj zajímavý cíl. V našich tipech objevíte zříceniny hradů, zámků, klášterů nebo poslední zbytky opuštěných osad, které jsou ukryty hluboko v lese či na pozapomenutých místech, kde doslova „lišky dávají dobrou noc“. Udělejte si výlet do míst, která vám možná byla utajena, ale kde na vás zapůsobí zvláštní atmosféra dávno opuštěných staveb.

Arnoštova leštírna v Českém lese

leštírnaZbytky Arnoštovy leštírny na ploché sklo, která se jako jediná dochovala na našem území, se nachází v hlubinách Českého lesa, nedaleko Huťského rybníka. Pohon leštírny zajišťovalo původně vodní kolo a po roce 1910 jej poháněla elektrická energie z vodní turbíny. Jedná se o jedinou leštírnu tohoto druhu na světě.

Své jméno získala podle majitele Zahájského panství Arnošta Malovce, který tuto leštírnu založil. Do dnešních časů se zachoval pouze leštírenský stroj, který Lesy ČR zastřešily jednoduchou dřevěnou konstrukcí se střechou.
 

Zřícenina strážního hradu Quinburg u Vrbna pod Pradědem

quinburgZřícenina hradu Quinburk se nachází 7 km severozápadně od Vrbna pod Pradědem, stojí na strmé skále (868 m) nad řekou Černá Opava v blízkosti bývalé myslivny Drakov. Pokud se má v Jeseníkách nějaká zřícenina nazvat "tajemným hradem v Karpatech", pak to bude právě Quinburk.

Je zcela mimo turistické trasy a cyklotrasy, daleko od civilizace. Je těžké ho najít, ale možná se to právě vám podaří. Odmění se tichem a hradbami skal obklopených hlubokými lesy bez davů turistů.
 

Zřícenina skalního hradu Stohánek

stohánekZbytky skalního hradu Stohánek se nachází na pustém místě, nedaleko silnice Mimoň – Hamr na Jezeře. Poprvé byl hrad v písemných materiálech zmiňován v roce 1431 za Beneše z Vartemberka, ale jeho historie neměla dlouhého trvání – poslední zmínka pochází z roku 1453 a krátce poté patrně zanikl.

V roce 1760 byla v jeho zbytcích zřízena poustevna. Dnes se na vrcholu dochovaly tesané zbytky dvou místností.
 

Lesní divadlo ve Cvikově

lesní dovadlo cvikovNedaleko města Cvikova na temeni hřbítku nad jeskyní je několik starých pískovcových lomů, ve kterých se dříve lámal kámen na stavbu cvikovských domů. V jednom z lomů vybudoval v roce 1920 cvikovský ochotnický spolek malebné lesní divadlo, na jehož jevišti stály dva dřevěné domky, tvořící malou náves.

Dnes zde však zůstala už jen nevelká ve skále vytesaná místnost s okénkem a v protější stěně krátká chodba s výklenkem. Od města sem vedla stará cesta s upravenými kamennými schody. V současné době se již divadlo nevyužívá
 

Bývalá obec Knížecí Pláně na Šumavě

Knížecí PláněZaniklá ves Fürstenhut na Šumavě je působivou připomínkou tragických událostí moderních českých dějin. Knížecí Pláně v blízkosti státní hranice s převážně německým obyvatelstvem čítaly v době svého rozmachu na 60 domů. V 50. letech minulého století byla obec na státní hranici srovnána se zemí. Kromě jejich pozůstatků je v terénu dobře patrný především systém polí, ohraničených mezními pásy z mohutných balvanů.

V 70. letech 20. století byl armádou zničen místní hřbitov a kostel sv. Jana odstřelen. Dnes jej připomíná vztyčený kříž na pietně upraveném místě – základech kostela. Z obnoveného hřbitova je za jasného počasí výhled na horu Luzný, Třístoličník, Boubín, Bučinu a v okolí hřbitova se otevírá pohled na partie celých Knížecích Plání. Za příznivých podmínek jsou viditelné i Alpy.
 

Zřícenina barokní sýpky v lese Maxberk

sýpka MaxberkNad obcí Kvasetice se nachází zřícenina velké sýpky, nazvané Maxberk. Sýpka je z tereziánské doby a sloužila jako zásobárna obilí v případě neúrody. Do dnešního dne z ní zbyly pouze dvě obvodové zdi.

Obec Kvasetice se nachází dva kilometry severovýchodně od Plánice na úpatí zalesněného vrchu Buzrakov, jehož nejvyšší bod je 641m nad mořem.
 

Zřícenina hradu Templštejn – dávné sídlo templářů

templštejnHrad Templštejn vystavěl na skále nad řekou Jihlavkou řád templářů a učinil z něho sídlo své komendy. Nachází se daleko od civilizace, nad řekou Jihlavou u Vrabčího kopce. Nejbližší větší jsou Dukovany.

K strategické ochraně hradu byla vybudována v polovině 15. století štítová zeď. Měla chránit hrad především před přímým účinkem dělostřelby. Zeď však nebyla dokončena, a proto své poslání nesplnila.

 
Zaniklá osada Königsmühle v Krušných horách

osada KönigsmühleKönigsmühle, Königův mlýn nebo také Králův mlýn je zaniklá osada nedaleko Háje u Loučné v Krušných horách. V osadě stávalo šest domů, dnes po domech zbyly jen ruiny obklopené krásnou přírodou horského údolí. V osadě žila padesátka lidí, kteří museli po roce 1945 odejít. Do dnešních dnů zachovaný vchod do sklepa tohoto bývalého mlýna používali obyvatelé pěti domů během druhé světové války jako úkryt při leteckých náletech.

Příjezdovou cestu ve směru od vsi Háj tvoří zhruba 1,5 km dlouhá rokle. Po staletí tudy procházela obchodní stezka z Čech do Saska, po které jezdily těžké koňské povozy s nákladem obilí, mouky, dřeva, rudy a dalších nákladů. Těžké vozy cestu po léta stlačovaly hlouběji do půdy a hloubka úvozu je nyní na některých místech až tři metry.
 

Zřícenina loveckého zámečku Mořičov U Ostrova

Zřícenina loveckého zámečku Mořičov U OstrovaBarokní lovecký zámeček nechali vystavět v letech 1738-1739 majitelé ostrovského panství markrabata Ludwig Georg a August Georg z Baden-Badenu a Hochburku na návrší v nejvyšší části rozsáhlé panské obory v někdejším lesním revíru Tiergarten asi 1,5 kilometru jihozápadně od vsi Mořičov.

Objekt sloužil potřebám majitelů do počátku 19. století a následně byl opuštěn a postupně se proměnil ve zříceninu.
 

Zřícenina hradu a kláštera Kuklov

klášter kuklovPět vysokých gotických oken bývalého klášterního kostela svatého Ondřeje se vypíná nad vesničkou Kuklov nad lesnatým údolím Brložského potoka, 3 km západně od Brloha v Blanském lese. Poblíž kláštera se v lese nacházejí také zříceniny hradu Kuglvajt ze 14. století. Původní název hradu a vsi Kuglwaid je pravděpodobně převzat z německého "gugl-waid", což volně přeloženo znamená "lesnatá homole".

V blízkosti zříceniny se nachází klášter, jehož stavba nebyla niky dokončena. Roku 1495 sem Petr IV. z Rožmberka povolal mnichy řádu sv. Františka z Pauly, aby zde založili paulánský klášter. Klášter s jednolodním kostelem sv. Ondřeje nebyl nikdy dokončen a kolem roku 1530 byl opuštěn. Během třicetileté války měla klášterní budovy zcela pobořit švédská vojska a přítomné mnichy ubít.  V roce 1967 se zde točil černobílý snímek Údolí včel.
Zřícenina barokní sýpky v lese Maxberk

Zřícenina barokní sýpky v lese Maxberk

Nad obcí Kvasetice se nachází zřícenina velké sýpky, nazvané Maxberk. Sýpka je z tereziánské doby a sloužila jako zásobárna obilí v případě neúrody. Do dnešního dne z ní zbyly pouze dvě obvodové zdi.

Lesní divadlo ve Cvikově

Lesní divadlo ve Cvikově

Lesní divadlo u Cvikova vybudoval v roce 1920 cvikovský ochotnický spolek. Vybral si k tomu prostředí jednoho pískovcového lomu nacházejícího se na úpatí Zeleného vrchu.

Zřícenina strážního hradu Quinburg u Vrbna pod Pradědem

Zřícenina strážního hradu Quinburg u Vrbna pod Pradědem

Zřícenina hradu Quinburk se nachází 7 km severozápadně od Vrbna pod Pradědem, stojí na strmé skále (868 m) nad řekou Černá Opava v blízkosti bývalé myslivny Drakov. Dnes zůstaly na místě, srázně spadajícím na sever a severozápad, jen zbytky zdí.

Zřícenina hradu a kláštera Kuklov

Zřícenina hradu a kláštera Kuklov

Pět vysokých gotických oken bývalého klášterního kostela svatého Ondřeje se vypíná nad vesničkou Kuklov nad údolím Brložského potoka, 3 km západně od Brloha v Blanském lese. Poblíž kláštera se v lese nacházejí také zříceniny hradu Kuglvajt ze 14. století.

Zaniklá osada Königsmühle v Krušných horách

Zaniklá osada Königsmühle v Krušných horách

Königsmühle, Königův mlýn nebo také Králův mlýn je zaniklá osada nedaleko Háje u Loučné v Krušných horách. V osadě stávalo šest domů, dnes po domech zbyly jen ruiny obklopené krásnou přírodou horského údolí. V osadě žila padesátka lidí, kteří museli po roce 1945 odejít.

Zřícenina loveckého zámečku Mořičov u Ostrova

Zřícenina loveckého zámečku Mořičov u Ostrova

Barokní lovecký zámeček nechali vystavět v letech 1738-1739 majitelé ostrovského panství markrabata Ludwig Georg a August Georg z Baden-Badenu a Hochburku na návrší v nejvyšší části rozsáhlé panské obory v někdejším lesním revíru Tiergarten asi 1,5 kilometru jihozápadně od vsi Mořičov.

Zřícenina hradu Templštejn – dávné sídlo templářů

Zřícenina hradu Templštejn – dávné sídlo templářů

Hrad Templštejn vystavěl na skále nad řekou Jihlavkou řád templářů a učinil z něho sídlo své komendy. Ze 13. století se dochovalo templářské jádro hradu půdorysu pětiúhelníku. Hrad byl postupně rozšiřován až se stal ve své době jedním z největších hradních areálů této části Moravy.

Zřícenina skalního hradu Stohánek

Zřícenina skalního hradu Stohánek

Skalní hrad Stohánek byl vybudován na strmém pískovcovém suku u obce Svébořice, nedaleko od Hamru na Jezeře.

Bývalá obec Knížecí Pláně na Šumavě

Bývalá obec Knížecí Pláně na Šumavě

Zaniklá ves Fürstenhut na Šumavě je působivou připomínkou tragických událostí moderních českých dějin. Knížecí Pláně v blízkosti státní hranice s převážně německým obyvatelstvem čítaly v době svého rozmachu na 60 domů. V 50. letech minulého století byla obec na státní hranici srovnána se zemí.

Arnoštova leštírna v Českém lese

Arnoštova leštírna v Českém lese

Zbytky Arnoštovy leštírny na ploché sklo, která se jako jediná dochovala na našem území, se nachází v hlubinách Českého lesa, nedaleko Huťského rybníka. Pohon leštírny zajišťovalo původně vodní kolo a po roce 1910 jej poháněla elektrická energie z vodní turbíny.