Úvod > Aktuality > Skotské hry obléknou zámek Sychrov do kostky

Skotské hry obléknou zámek Sychrov do kostky

Vydáno 19. srpna 2019 Zážitky
Stejně jako tartany, kilty, skotské dudy a whisky patří ke kulturnímu dědictví Skotska také skotské hry, plné soutěží, hudby a tance. Již podevatenácté ovládnou Skoti státní zámek Sychrov, a to od pátku 23. do soboty 24. srpna 2019. Budou se zde konat tradiční skotské hry, které stejně jako například tartan, kilt, skotské dudy a whisky, patří ke kulturnímu dědictví Skotska.

Skotské hry jsou staré jako samotné Skotsko, ba dokonce ještě starší; zmínky o nich se zachovaly už v dobách starých Římanů. Na zámku Sychrov na Liberecku se Skotské hry konají od pátečního večera 23. srpna do pozdní sobotní noci 24. srpna 2019.
 

Skotské hry před staletími

Skotské hry ukázky sokolníkaJak vznikly skotské hry? Podle starých zpráv třeba v roce 844 král Skotů Keneth MacAlpine zorganizoval třídenní hry proto, aby před bitvou udržel armádu zaměstnanou, další vládce Skotů si během her vybíral nejrychlejší a nejsilnější Skoty do elitní osobní gardy. Vedle králů ovšem hry pořádali i jednotliví klanoví náčelníci či šlechtici, později se jejich organizace ujala města nebo vesnice.

Dnes se zdaleka nepořádají jen ve Skotsku, protože akční Skotové své tradice dokázali rozšířit po celém světě. První skotské hry ve východní Evropě se konaly v roce 2001 právě na zámku Sychrov. Měly takový úspěch, že se nakonec v Česku usadily natrvalo a Sychrov letos otevírá Skotům své brány již poosmnácté.
 

Soutěže, hudba, tržiště a whisky

Páteční neoficiální večerní program se již stal plnohodnotnou součástí Skotských her Sychrov. Ani 19. ročník nebude výjimkou. Začátek programu je v pátek ve 20:00 hodin na prostranství přímo před vchodem do areálu zámku (mezi kašnou a hlavní branou) a je určen pro všechny, kteří se chtějí bavit a tančit. Vstup na páteční večer je zcela zdarma!

Za doprovodu reprodukované ceilidh hudby zájemcům skotské tance předvedou a posléze i naučí členové taneční skupiny Caledonian Club. Pro žíznivé a hladové bude připraveno občerstvení včetně novinky - koktejlového baru s pořádnou dávkou lahodné whisky i whiskey. Již potřetí, v 18leté historii Skotských her, vás pořadatelé zvo na stylový skotský Golfový turnaj. Těšte se na sportovní servis a atmosféru země, která dala světu golf.
 

Dudáci, sokolníci a těžkoatletické soutěže

Skotské hry - hod koulíBěhem soboty uvidíte (a zejména uslyšíte) také skotské dudáky, skotskou a irskou folklorní i moderní hudbu a samozřejmě nebudou chybět ani populární skotské tance. Děti si užijí nejrůznější soutěže a divadelní představení, chybět nebudou ani historické skotské vojenské tábory, lety cvičených dravých ptáků anebo ukázky a možnost vyzkoušení golfu (původního skotského sportu).

skotské hryA samozřejmě si můžete prohlédnout zámecké interiéry nebo se projít rozlehlým zámeckým parkem s řadou romantických staveb včetně Vodárenské věže, technické památky z roku 1891. Na centrální ose parku proběhnou tradiční skotské těžkoatletické soutěže, které se od letošního roku dělí na dvě části - amatérskou a profesionální. Zápasit se bude v těchto disciplínách: hod závažím do dálky, hod závažím do výšky, vrh kamenem, hod kládou a hod skotským kladivem.

Zatímco vstup na páteční večer je zdarma, v sobotu už je program placený. Vstupenka koupená na místě bude dospělé stát 450 Kč (v předprodeji je levnější), děti do 15 let neplatí nic. Již tradiční se stala možnost stanování přímo před areálem statního zámku Sychrov. Placené tábořiště je k dispozici od pátečního odpoledne do nedělního odpoledne.

Skotské hry na Sychrově

Skotské hry na Sychrově

Skoti ovládnou státní zámek Sychrov, kde se budou po celý den konat tradiční skotské hry, které, stejně jako např. tartan, kilt, skotské dudy a whisky, patří ke kulturnímu dědictví Skotska a které patří mezi jedny z největších skotských her v Evropě.

Zámek Sychrov - sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Zámek Sychrov - sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Zámecký park Sychrov - unikátní sbírka dřevin

Zámecký park Sychrov - unikátní sbírka dřevin

U romantického novogotického zámku Sychrov se rozprostírá rozlehlý anglický park, který po roce 1820 založil první z rodu Rohanů, kníže Charles Alain de Rohan, pro kterého bylo sbírat rostliny vášní. V letech 1840 až 1850 zde vysázel nejvíce dřevin, podle dokladů 398 jehličnanů a 1495 listnáčů.