Úvod > Aktuality > Skotské hry obléknou zámek Sychrov do kostky
Skotské hry, Sychrov, Kudy z nudy
Zážitky

Skotské hry obléknou zámek Sychrov do kostky

  • Vydáno18. srpna 2023
Stejně jako tartany, kilty, skotské dudy a whisky patří ke kulturnímu dědictví Skotska, tak také skotské hry, plné soutěží, hudby a tance jsou součástí starobylé skotské tradice. Již dvaadvacáté ovládnou Skoti státní zámek Sychrov, a to již v sobotu 19. srpna 2023. Nebude chybět ani již tradiční možnost stanování přímo před areálem zámku.

skotské dudyJiž po dvaadvacáté ovládnou Skoti státní zámek Sychrov, kde se budou po celý den konat tradiční Skotské hry, které, stejně jako např. tartan, kilt, skotské dudy a whisky, patří ke kulturnímu dědictví Skotska a které patří mezi jedny z největších skotských her v Evropě. Skotské hry jsou staré jako samotné Skotsko, ba dokonce ještě starší; zmínky o nich se zachovaly už v dobách starých Římanů. Na zámku Sychrov na Liberecku se Skotské hry konají od sobotního rána do pozdní sobotní noci 19. srpna 2023. Návštěvníci se mohou těšit na domácí i zahraniční kapely, hrající skotskou a irskou hudbu, ukázky tradičních tanců a oblíbené těžkoatletické soutěže.
 

Skotské hry před staletími

Skotské hry ukázky sokolníkaJak vznikly skotské hry? Podle starých zpráv třeba v roce 844 král Skotů Keneth MacAlpine zorganizoval třídenní hry proto, aby před bitvou udržel armádu zaměstnanou, další vládce Skotů si během her vybíral nejrychlejší a nejsilnější Skoty do elitní osobní gardy. Vedle králů ovšem hry pořádali i jednotliví klanoví náčelníci či šlechtici, později se jejich organizace ujala města nebo vesnice. Dnes se zdaleka nepořádají jen ve Skotsku, protože akční Skotové své tradice dokázali rozšířit po celém světě. První skotské hry ve východní Evropě se konaly v roce 2001 právě na zámku Sychrov. A měly takový úspěch, že se nakonec v Česku usadily natrvalo a Sychrov letos otevírá Skotům své brány již dvaadvacáté.
 

Hudba, tanec a whisky

Sobotní program, který začíná v 9:00 hodin, slibuje návštěvníkům i účastníkům pestrý program plný skotské a irské hudby, skotských tanců, historických ukázek a tradičních těžkoatletických sportovních aktivit. Součástí programu jsou již od prvního ročníku skotské tance. A to jak jejich ukázky, tak i výuka. Na samostatné taneční scéně se tak budou moci po celý den zájemci zapojit do výuky skotských tanců pod vedením zkušených tanečníků ze skupin Caledonian Club a Jizerský bodlák.

Letošní ročník Skotských her obohatí mezinárodní soutěž skotských dudáků a bubeníků – The Silver Reed Competition. Bude probíhat po celý den v areálu zámeckého parku a je otevřena pro všechny hráče na skotské dudy a bubny na všech úrovních, od začátečníků po pokročilé. Pořadatelé Skotských her nezapomínají ani na nejmladší návštěvníky, pro něž je připraven samostatný dětský program, kdy si budou moci jednak vyzkoušet tradiční skotské těžkoatletické soutěže a jednak různé dovednostní soutěže.

whiskyNedílnou součástí her jsou též whisky slavnosti, kdy na stánku, který je plně v gesci společnosti Fous Spirit (provozovatel whisky klubu Jindřišská věž), budou návštěvníci mít možnost ochutnat několik desítek až stovek druhů skotské whisky. Letošní třináctý ročník nabídne nejen základní řady jednotlivých distributorů, ale i whisky ze zrušených palíren či whisky starších ročníků. Součástí whisky slavností jsou letos i řízené ochutnávky whisky, které proběhnou v zámecké galerii pod vedením zástupců jednotlivých značek jak z České republiky, tak i zahraničí.
 

Tradiční těžkoatletické soutěže, golf i veteráni

Skotské hry – hod koulíNa centrální ose parku proběhnou tradiční skotské těžkoatletické soutěže, jako je hod kládou, hod skotským kladivem do dálky či vrh kamenem (kvalifikace soutěží se může každý návštěvník i zúčastnit a poměřit tak síly se závodníky jak z České republiky, tak i zahraničí). Zápasit se bude v těchto disciplínách: hod závažím do dálky, hod závažím do výšky, vrh kamenem, hod kládou a hod skotským kladivem.

Během dne také budou moci návštěvníci obdivovat krásu starých britských autoveteránů, neboť v areálu zámecké zahrady proběhne již 17. tradiční setkání majitelů britských autoveteránů, kteří v minulých letech přijeli ukázat takové lahůdky, jako jsou autoveteráni značek Rolls-Royce, Jaguar, Lagonda apod.

skotské hry sychrovSamozřejmou součástí Skotských her Sychrov je i pravidelný turnaj ve sportu, který Skotsko dalo světu, v golfu, který letos proběhne den před 23. Skotskými hrami Sychrov. Zajímavostí je, že hráči mužského pohlaví musí celý turnaj odehrát v tradičním skotském kiltu. Celou sobotu si pak budou návštěvníci Skotských her moci pod vedením zkušených hráčů vyzkoušet odpal, nechat se zasvětit do pravidel této hry, případně si zasoutěžit o ceny za nejpřesnější odpal na 50 metrů.
 

Historické ukázky a prohlídky zámku bez průvodce

skotské hryA jsme-li u historie, nesmíme zapomenout ani na již pravidelnou součást Skotských her, kterou jsou historické ukázky. Od nejstarší historie, kterou prezentuje keltská vesnice, v níž se návštěvníci seznámí s každodenním životem v dobách před více jak 2.000 lety, až po historické vojenské tábory skotských jednotek v období 1. a 2. světové války, které doplní i unikátní replika legendárního letounu Spitfire v životní velikosti, a to včetně tábora letců R.A.F.

Další novinkou v letošním roce je to, že pro všechny návštěvníky 23. Skotských her Sychrov je zdarma otevřen zámek Sychrov, kdy budou moci zcela výjimečně procházet zámeckými expozicemi bez doprovodu průvodců. Budou se tudíž moci zastavit v místech, která je zaujmou a naopak “proběhnout” místa, která jim přijdou méně zajímavá.

skotské hrySkotské hry bude jako již tradičně moderovat excelentní Marcela Škábová, které jako vždy vydatně sekunduje její parťák "Hamish" (loutka, kterou vodí a mluví Tomáš Kapsa). Nicméně již třetím rokem se na Skotských hrách Sychrov objeví i legendární moderátor prvních ročníků her Tomáš Karger, který diváky provede večerním programem.

Vstupenka na sychrovské Skotské hry stojí na místě 1200 Kč (pouze do vyprodání), děti do 15 let neplatí nic. Děti do 15 let, držitelé průkazu ZTP a ZTP/P vstup zdarma, psi mají vstup zdarma (pouze na vodítku, pod stálým dohledem majitele a veškeré psí nečistoty, budou ihned uklizeny). Již tradiční se stala možnost stanování přímo před areálem statního zámku Sychrov. Placené tábořiště je k dispozici od pátečního odpoledne do nedělního odpoledne.

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Zámecký park Sychrov – unikátní sbírka dřevin

Zámecký park Sychrov – unikátní sbírka dřevin

U romantického novogotického zámku Sychrov se rozprostírá rozlehlý anglický park, který po roce 1820 založil první z rodu Rohanů, kníže Charles Alain de Rohan, pro kterého bylo sbírat rostliny vášní. V letech 1840 až 1850 zde vysázel nejvíce dřevin, podle dokladů 398 jehličnanů a 1495 listnáčů.

Další aktuality

Ještěd slaví padesátiny! Připomeňte si jeho historii zajímavou výstavou

Letos Ještěd slaví celých 50 let své existence. V lednu 1963 vyhořela původní horská chata s hotelem a po rozhodnutí zbořit zbytek této stavby se otevřela cesta k postavení nové stavby. Realizace projektu unikátní moderní budovy architekta Karla Hubáčka se však potýkala s řadou problémů. Dokončení celé stavby a její předání se tak opozdilo o několik let až do září 1973. Severočeské muzeum v Liberci zve zájemce na zajímavou výstavu k padesátému výročí otevření horského hotelu a vysílače Ještěd, která je přístupná již jen do poloviny října 2023.
Liberecký kraj | Kultura

Posvícení na Dlaskově statku zakončí letní sezonu

Tradiční posvícení na Dlaskově statku v Dolánkách u Turnova, které se tentokrát bude konat předposlední zářijovou sobotu 23. září 2023, pořádá Muzeum Českého ráje v Turnově a Spolek přátel Muzea Českého ráje. Připraveny jsou také tvůrčí dílny, které budou opět pestré, aby se jich mohli zúčastnit všichni zájemci – malí i velcí. Chybět nebude ani tradiční jarmark a posvícenské občerstvení. Letos bude akce obohacena o Loutkářskou pouť.
Liberecký kraj | Kultura

Železný Brod vzdá hold uměleckému řemeslu na festivalu Skleněné městečko

Nenechte se zmást jménem města. V názvu má psáno sice "Železný" podle dávno zaniklého železářství, ale Železný Brod je už dlouho především městem skla. Sklářství je již přes 150 let hlavní obživou místních lidí a proslavilo město i jeho obyvatele po celém světě. Letos již 17. ročník slavností sklářského řemesla v Železném Brodě představí o víkendu 16. a 17. září 2023 jedinečné umění sklářů, umělců, sklářských řemeslníků a výrobců.
Liberecký kraj | Kultura

Objevte tajemná místa Jizerských hor

Turistický region Jizerské hory připravil pro malé a velké návštěvníky soutěž pod názvem Tajemná místa Jizerských hor. Osm zajímavých, tajemných a hlavně méně známých míst v Jizerských horách je označeno malou kovovou volně přístupnou známkou. Ten kdo navštíví všech osm míst, dostane penízek víly Izeríny.
Liberecký kraj | Příroda

Na Kristiánově v Jizerských horách opět ožije sklo!

Přijďte si připomenout dávnou slávu Kristiánova, někdejší nejvýznamnější sklářské osady uprostřed Jizerských hor. Tradičně první zářijovou sobotu se Kristiánov otevírá všem milovníkům skleněné krásy a Jizerek. Letošní Sklářskou slavnost pořádá jablonecké Muzeum skla a bižuterie 2. září 2023 od 9 hodin. Program na Kristiánově bude probíhat až do 16 hodin a vstup je zdarma.
Liberecký kraj | Zážitky

Festival České hrady opět končí na Bezdězu

Hudební festival Hrady CZ končí svou letošní krátkou pouť v pátek a sobotu 1. – 2. září 2023 v podhradí Bezdězu. Můžete se těšit na Annu K., Michala Hrůzu, Tomáše Kluse, skupinu Kryštof, Mirai, Kabát a spoustu dalších muzikantů. Královský hrad Bezděz je jednou z nejvýznamnějších gotických památek v České republice. Roku 1264 jej založil Přemysl Otakar II. Prohlédnete si zde královský palác s unikátní kaplí, purkrabský palác i další části hradu.
Liberecký kraj | Kultura

Prší a je vám zima? Dvanáct tipů, kde se schováte do sklárny

Počasí je v těchto dnech jako na houpačce – tropická vedra střídají dny, kdy často svetr nestačí. Vyzrát na zimu, bouřky a přeháňky můžete jednoduše: objednejte si prohlídku sklárny. Budete schovaní pod střechou, zahřejete se a ještě se dozvíte spousty zajímavostí o řemesle, ve kterém Česko odedávna hrálo prim. Tentokrát necháme stranou sklářská muzea plná křehké krásy a podíváme do skutečných hutí, kde žhnou pece a skláři pracují se žhavou sklovinou. Někde si dokonce vyzkoušíte řemeslo na vlastní pusu a ruce!
Liberecký kraj | Kultura

Na výlet za přírodou do Klokočských skal

Půvabná poklidná ves Klokočí leží na úpatí Klokočských skal v Českém ráji. Kromě zachovalých roubených chaloupek přitahuje turisty i svou výbornou polohou, která dobře umožňuje podniknout výlet do Klokočských nebo Betlémských skal, k pozůstatkům skalního hradu Frýdštejn nebo asi na 5 kilometrů vzdálený vrch Kozákov s rozhlednou.
Liberecký kraj | Zážitky