ÚvodAktualitySkotské hry obléknou zámek Sychrov do kostky
Skotské hry, Sychrov, Kudy z nudy
Zážitky

Skotské hry obléknou zámek Sychrov do kostky

  • 18. srpna 2023
Stejně jako tartany, kilty, skotské dudy a whisky patří ke kulturnímu dědictví Skotska, tak také skotské hry, plné soutěží, hudby a tance jsou součástí starobylé skotské tradice. Již dvaadvacáté ovládnou Skoti státní zámek Sychrov, a to již v sobotu 19. srpna 2023. Nebude chybět ani již tradiční možnost stanování přímo před areálem zámku.

skotské dudyJiž po dvaadvacáté ovládnou Skoti státní zámek Sychrov, kde se budou po celý den konat tradiční Skotské hry, které, stejně jako např. tartan, kilt, skotské dudy a whisky, patří ke kulturnímu dědictví Skotska a které patří mezi jedny z největších skotských her v Evropě. Skotské hry jsou staré jako samotné Skotsko, ba dokonce ještě starší; zmínky o nich se zachovaly už v dobách starých Římanů. Na zámku Sychrov na Liberecku se Skotské hry konají od sobotního rána do pozdní sobotní noci 19. srpna 2023. Návštěvníci se mohou těšit na domácí i zahraniční kapely, hrající skotskou a irskou hudbu, ukázky tradičních tanců a oblíbené těžkoatletické soutěže.
 

Skotské hry před staletími

Skotské hry ukázky sokolníkaJak vznikly skotské hry? Podle starých zpráv třeba v roce 844 král Skotů Keneth MacAlpine zorganizoval třídenní hry proto, aby před bitvou udržel armádu zaměstnanou, další vládce Skotů si během her vybíral nejrychlejší a nejsilnější Skoty do elitní osobní gardy. Vedle králů ovšem hry pořádali i jednotliví klanoví náčelníci či šlechtici, později se jejich organizace ujala města nebo vesnice. Dnes se zdaleka nepořádají jen ve Skotsku, protože akční Skotové své tradice dokázali rozšířit po celém světě. První skotské hry ve východní Evropě se konaly v roce 2001 právě na zámku Sychrov. A měly takový úspěch, že se nakonec v Česku usadily natrvalo a Sychrov letos otevírá Skotům své brány již dvaadvacáté.
 

Hudba, tanec a whisky

Sobotní program, který začíná v 9:00 hodin, slibuje návštěvníkům i účastníkům pestrý program plný skotské a irské hudby, skotských tanců, historických ukázek a tradičních těžkoatletických sportovních aktivit. Součástí programu jsou již od prvního ročníku skotské tance. A to jak jejich ukázky, tak i výuka. Na samostatné taneční scéně se tak budou moci po celý den zájemci zapojit do výuky skotských tanců pod vedením zkušených tanečníků ze skupin Caledonian Club a Jizerský bodlák.

Letošní ročník Skotských her obohatí mezinárodní soutěž skotských dudáků a bubeníků – The Silver Reed Competition. Bude probíhat po celý den v areálu zámeckého parku a je otevřena pro všechny hráče na skotské dudy a bubny na všech úrovních, od začátečníků po pokročilé. Pořadatelé Skotských her nezapomínají ani na nejmladší návštěvníky, pro něž je připraven samostatný dětský program, kdy si budou moci jednak vyzkoušet tradiční skotské těžkoatletické soutěže a jednak různé dovednostní soutěže.

whiskyNedílnou součástí her jsou též whisky slavnosti, kdy na stánku, který je plně v gesci společnosti Fous Spirit (provozovatel whisky klubu Jindřišská věž), budou návštěvníci mít možnost ochutnat několik desítek až stovek druhů skotské whisky. Letošní třináctý ročník nabídne nejen základní řady jednotlivých distributorů, ale i whisky ze zrušených palíren či whisky starších ročníků. Součástí whisky slavností jsou letos i řízené ochutnávky whisky, které proběhnou v zámecké galerii pod vedením zástupců jednotlivých značek jak z České republiky, tak i zahraničí.
 

Tradiční těžkoatletické soutěže, golf i veteráni

Skotské hry – hod koulíNa centrální ose parku proběhnou tradiční skotské těžkoatletické soutěže, jako je hod kládou, hod skotským kladivem do dálky či vrh kamenem (kvalifikace soutěží se může každý návštěvník i zúčastnit a poměřit tak síly se závodníky jak z České republiky, tak i zahraničí). Zápasit se bude v těchto disciplínách: hod závažím do dálky, hod závažím do výšky, vrh kamenem, hod kládou a hod skotským kladivem.

Během dne také budou moci návštěvníci obdivovat krásu starých britských autoveteránů, neboť v areálu zámecké zahrady proběhne již 17. tradiční setkání majitelů britských autoveteránů, kteří v minulých letech přijeli ukázat takové lahůdky, jako jsou autoveteráni značek Rolls-Royce, Jaguar, Lagonda apod.

skotské hry sychrovSamozřejmou součástí Skotských her Sychrov je i pravidelný turnaj ve sportu, který Skotsko dalo světu, v golfu, který letos proběhne den před 23. Skotskými hrami Sychrov. Zajímavostí je, že hráči mužského pohlaví musí celý turnaj odehrát v tradičním skotském kiltu. Celou sobotu si pak budou návštěvníci Skotských her moci pod vedením zkušených hráčů vyzkoušet odpal, nechat se zasvětit do pravidel této hry, případně si zasoutěžit o ceny za nejpřesnější odpal na 50 metrů.
 

Historické ukázky a prohlídky zámku bez průvodce

skotské hryA jsme-li u historie, nesmíme zapomenout ani na již pravidelnou součást Skotských her, kterou jsou historické ukázky. Od nejstarší historie, kterou prezentuje keltská vesnice, v níž se návštěvníci seznámí s každodenním životem v dobách před více jak 2.000 lety, až po historické vojenské tábory skotských jednotek v období 1. a 2. světové války, které doplní i unikátní replika legendárního letounu Spitfire v životní velikosti, a to včetně tábora letců R.A.F.

Další novinkou v letošním roce je to, že pro všechny návštěvníky 23. Skotských her Sychrov je zdarma otevřen zámek Sychrov, kdy budou moci zcela výjimečně procházet zámeckými expozicemi bez doprovodu průvodců. Budou se tudíž moci zastavit v místech, která je zaujmou a naopak “proběhnout” místa, která jim přijdou méně zajímavá.

skotské hrySkotské hry bude jako již tradičně moderovat excelentní Marcela Škábová, které jako vždy vydatně sekunduje její parťák "Hamish" (loutka, kterou vodí a mluví Tomáš Kapsa). Nicméně již třetím rokem se na Skotských hrách Sychrov objeví i legendární moderátor prvních ročníků her Tomáš Karger, který diváky provede večerním programem.

Vstupenka na sychrovské Skotské hry stojí na místě 1200 Kč (pouze do vyprodání), děti do 15 let neplatí nic. Děti do 15 let, držitelé průkazu ZTP a ZTP/P vstup zdarma, psi mají vstup zdarma (pouze na vodítku, pod stálým dohledem majitele a veškeré psí nečistoty, budou ihned uklizeny). Již tradiční se stala možnost stanování přímo před areálem statního zámku Sychrov. Placené tábořiště je k dispozici od pátečního odpoledne do nedělního odpoledne.

Skotské hry na Sychrově 2024

24. 8.
Skotské hry na Sychrově 2024

Skoti ovládnou státní zámek Sychrov, kde se budou po celý den konat tradiční skotské hry, které, stejně jako např. tartan, kilt, skotské dudy a whisky, patří ke kulturnímu dědictví Skotska a které patří mezi jedny z největších skotských her v Evropě.

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok Památky

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Zámecký park Sychrov – unikátní sbírka dřevin Příroda

Zámecký park Sychrov – unikátní sbírka dřevin

U romantického novogotického zámku Sychrov se rozprostírá rozlehlý anglický park, který po roce 1820 založil první z rodu Rohanů, kníže Charles Alain de Rohan, pro kterého bylo sbírat rostliny vášní. V letech 1840 až 1850 zde vysázel nejvíce dřevin, podle dokladů 398 jehličnanů a 1495 listnáčů.

Další aktuality

Dny lidové architektury lákají do Libereckého kraje

Již podvanácté budou moci lidé o víkendu 20. a 21. července 2024 navštívit ve Dnech lidové architektury celkem 15 objektů spojených s tradičními řemesly a výrobou. Letošní ročník vás zavede do často veřejnosti nepřístupných objektů, které můžete zdarma navštívit jen v tomto víkendu. Těšit se můžete na divadelní a folklorní vystoupení či výstavy a tematické přednášky, to vše v originálním prostředí roubených chalup, mlýnů, statků, hostinců nebo papírny.
16. červenec 2024 16:00
Památky, Liberecký kraj

Pivní slavnosti nabídnou pivo, hudbu a skvělou zábavu nejen v Harrachově

Kdo má rád pivo, ten si o prázdninách může vybrat hned z několika festivalů a slavností. Na všech vás čeká hudba, pivní soutěže, zábava a hlavně ochutnávky zajímavých piv z mnoha desítek malých i velkých pivovarů.
15. červenec 2024 15:23
Gurmánská turistika, Liberecký kraj

Turistické autobusy v Českém ráji vás svezou na výlet i s kolem

I v letošním roce můžete opět využít při poznávání Českého ráje letních linek turistických autobusů s přepravou kol. Využitím turistického autobusu šetříte nejen přírodu, ale nebudete mít žádné starosti s parkováním vašeho auta. Turistické autobusy jezdí letos na osmi linkách a zavezou vás k nejoblíbenějším místům Českého ráje.
14. červenec 2024 9:00
Letní sporty, Liberecký kraj

Nejlepší koupání: tipy na příjemné koupání v Libereckém kraji

V Libereckém kraji najdou milovníci vodního živlu spoustu skvělých možností, kde si pořádně zaplavat v přírodě či se osvěžit během tropických dnů v chladné vodě. V našich tipech ale najdete také místa pro ty, kteří dávají přednost bazénům a akvaparkům. Stačí si jen vzít plavky, ručník a hurá k vodě!
9. červenec 2024 18:00
Letní sporty, Liberecký kraj

Léto láká děti do přírodního parku Šťastná země v Radvánovicích u Turnova

Znáte přírodní zábavní park Šťastná země nedaleko Turnova? Dětem se tu určitě bude líbit! Najdou zde velké množství atrakcí, které jsou navíc šetrné k přírodě a životnímu prostředí. Je zde například trpasličí vesnička, ke hrám vybízející dřevěný hrad, oblíbené trampolíny a všelijaké prolézačky. Děti se navíc mohou těšit na originální programy a doprovodné aktivity.
5. červenec 2024 10:48
Zážitky, Liberecký kraj

V červenci začíná Sedmihorské léto 2024: vystoupí hvězdy hereckého a hudebního nebe

Hudební a divadelní festival Sedmihorské léto letos v červenci a v srpnu uvede deset samostatných akcí. V romantickém prostředí pod Troskami si užijete koncerty, divadlo, zábavnou talk show i jógový kemp! Podívejte se s portálem Kudy z nudy, co vše letos pořadatelé připravili.
26. červen 2024 15:24
Kultura, Liberecký kraj

Hrad Grabštejn láká na nový okruh Grabštejnské poklady

Chcete-li poznat to nejcennější, co Grabštejn ve svých zdech skrývá, navštivte nový okruh zpřístupněný od června 2024. Zavede vás nejen do grabštejnského sklepení, ale i do jedinečné renesanční kaple svaté Barbory a čeká vás také výstup a rozhled z hradní věže. O tom, jak přínosné jsou archeologické nálezy a co všechno díky nim o životě na hradě víme, svědčí i plánované rozšíření archeologické expozice na doplňkovém prohlídkovém okruhu Grabštejnské poklady.
22. červen 2024 12:00
Památky, Liberecký kraj

Bike Park v Rokytnici má otevřeno každý víkend

Bikepark Rock-It-Nice se nachází v areálu Horní Domky v Rokytnici nad Jizerou. Pro milovníky downhillu jsou připraveny tři trasy v celkové délce 5 kilometrů. Tratě jsou postavené tak, že si na své přijde každý. V červnu, září a říjnu je bikepark otevřený každý víkend od 9:00 do 17:00 hodin, v červenci a srpnu každý den.
16. červen 2024 9:00
Letní sporty, Liberecký kraj