ÚvodAktualityUnikátní skleník Fata Morgana slaví již 20 let své existence!
Příroda

Unikátní skleník Fata Morgana slaví již 20 let své existence!

  • 11. června 2024
Botanická zahrada hl. m. Prahy zasvětila letošní sezónu oslavám tropické přírody. Současně tím chce připomenout, že před 20 lety se pro návštěvníky otevřela tropická oáza – unikátní skleník Fata Morgana. Za tu dobu do něj přibyla spousta zajímavých a ohrožených druhů rostlin, které z něj dělají tu pravou džungli uprostřed velkoměsta. V červnu se ve skleníku konají speciální prohlídky a od 7. června až do 7. července si návštěvníci prohlédnou výstavu Sukulenty v interiéru. Během víkendu 15. a 16. června mohou návštěvníci botanické zahrady zažít Afriku na vlastní kůži a všemi smysly během Festivalu africké kultury.
botanická morganaBotanická zahrada v Troji si v letošním roce připomíná dobu, kdy pro veřejnost otevřela tropickou oázu, skleník Fata Morgana. Stalo se to před 20 lety, přesně 12. června 2004. Významné jubileum botanická zahrada slaví prostřednictvím řady výstav a akcí.

Skleník Fata Morgana je už 20 let nejoblíbenější expozicí trojské botanické zahrady. Návštěvníkům, ať už se jedná o Pražany, nebo turisty z celé republiky i zahraničí, nabízí jedinečný pohled do tropické přírody a seznamuje s její pestrou flórou. Odborníci prostřednictvím expozic i pravidelných výstav upozorňují na vzácné a ohrožené rostliny z různých koutů světa. Zájemci tak mohou poodkrýt nejrůznější přírodní tajemství. Skleník Fata Morgana je také oblíbeným cílem pražských škol, které mají možnost zúčastnit se zajímavých vzdělávacích prohlídek, jež dokážou probudit zájem o přírodu a její ochranu i u těch nejmladších.


Tropický rok: sukulenty v interiéru a Afrika na vlastní kůži

Tropický rok a 20 let skleníku Fata Morgana v Botanické zahradě hl. m. Prahy můžete oslavit návštěvou výstavy sukulentů, která se zaměřuje na pěstování těchto rostlin v interiéru. Koná se v prostorách oblíbené expozice Svět sukulentů od 7. června až do 7. července 2024. Přehlídka představí více i méně známé druhy sukulentů, nejčastěji původních druhů pryšcovitých rostlin, zajímavých druhů kaktusů, sukulentní pelargonie. Ve skleníku Fata Morgana uvidíte také ukázku vzácných a raritních rostlin ze sbírek botanické zahrady. Na výstavě najdete inspiraci a řadu zajímavých kousků si od významných pěstitelů lze také rovnou na místě zakoupit. V nabídce jsou stovky druhů sukulentních rostlin – tlustice, aloe, agáve, populární kaktusy, ale i nádherné „pouštní růže“ (Adenium obesum) nebo stále více oblíbené „živé kameny“ (Lithops). Součástí přehlídky je samozřejmě i pěstitelská poradna a bohatý doprovodný program.

Během víkendu 15. a 16. června si přijďte do botanické zahrady zažít Afriku na vlastní kůži a všemi smysly během Festivalu africké kultury. Akce je rovněž součástí oslav 20. výročí otevření skleníku Fata Morgana, a tak se zájemci budou moci zúčastnit i tematických komentovaných prohlídek přímo ve skleníku nebo si prohlédnout unikátní výstavu, která připomíná vznik a historii této tropické oázy v pražské Troji.
 

20 let Faty Morgany: speciální prohlídky i ochutnávka ovoce

Fata MorganaTropický skleník Fata Morgana je moderní stavba s neobvyklým esovitým půdorysem. Expozice o rozloze přibližně 1800 m2 je rozdělená do tří částí s odlišnou teplotou a vlhkostí. První část představuje vegetaci převážně suchých lesů tropů a subtropů, druhá část, do které návštěvníci vstupují podzemní štolou postupně se měnící na průchod tropickým jezerem, prezentuje flóru nížinného deštného lesa. V expozici jsou zastoupeny vzácné i užitkové dřeviny, palmy, liány i orchideje. Poslední, chlazená část přibližuje prostředí vysokých tropických hor. Myšlenka vybudovat velký tropický skleník na trojském svahu se zrodila v roce 1993 v hlavě tehdejšího ředitele botanické zahrady Jiřího Haagera. Stavba byla zahájena v roce 1999 a dokončena v květnu 2003. O rok později, přesně 12. června 2004, byl skleník Fata Morgana otevřen pro veřejnost. Významné jubileum si botanická zahrada připomíná po celou sezónu.

Fata MorganaV rámci 20 let Faty Morgany proběhnou ve skleníku také unikátní prohlídky. Dozvíte se nejen informace ze zákulisí, ale i cenné rady pro pěstování i péči. Možná vám průvodce prozradí i nějaké historky z dobrodružných expedic do exotických zemí či vás zasvětí do slastí i strastí své práce. V rámci prohlídky je možné se průvodců také zeptat, a tak se nebojte říci si o slovo nebo si připravit zvídavé dotazy. Konají se ve čtvrtek 13. 6.pátek 14. 6. vždy se začátkem od 14.00 a 16.00 hodin. O víkendu 15. 6. a 16. 6. se začátkem vždy od 14.00, 16.00 a 17.30 hodin. Místo srazu a začátek prohlídky je u vstupu do skleníku Fata Morgana, kde si vás vyzvedne průvodce. Prohlídka je v ceně standardních vstupenek do botanické zahrady. Není nutná rezervace míst předem.

O víkendu 15. a 16. června je v rámci oslavy 20letého výročí otevření skleníku Fata Morgana připravena během celého víkendu od 10.00 do 18.00 hodin série komentovaných ukázek a prodej tropického ovoce z farmy na Kanárských ostrovech. Stánek bude umístěn před skleníkem Fata Morgana.

fata morganaOd 17. května až do 31. srpna se koná speciální panelová výstava, jež přibližuje nejen samotný skleník a jeho vznik, ale i hodnotné a často unikátní tropické sbírky a přínosné expedice botanické zahrady. Zaměřuje se na cesty pražských botaniků za rostlinným bohatstvím světa a vysvětluje, jak se rostliny do skleníku dostávají. Botanická zahrada hl. města Prahy se pyšní – a ve skleníku Fata Morgana je to patrné – velmi rozsáhlými sbírkami zázvorů, orchidejí, begonií, masožravých rostlin, kapradin, ale i sukulentů, palem a užitkových tropických rostlin. Bohatá skladba exotické flóry dělá ze skleníku Fata Morgana tu pravou tropickou perlu uprostřed České republiky.
Výstava Sukulenty v interiéru – Jak je pěstovat a jak se o ně starat

7. 6.7. 7.
Výstava Sukulenty v interiéru – Jak je pěstovat a jak se o ně starat

V Botanické zahradě Praha se od 7. 6. až do 7. 7. koná výstava sukulentů zaměřená na jejich pěstování v interiéru. Přehlídka představí více i méně známé druhy i raritní a vzácné rostliny ze sbírek botanické zahrady. Návštěvníci na výstavě najdou inspiraci a řadu zajímavých kousků si mohou zakoupit.

Výstava 20 let skleníku Fata Morgana v Troji

17. 5.31. 8.
Výstava 20 let skleníku Fata Morgana v Troji

Před 20 lety se otevřela tropická oáza v Praze – unikátní skleník Fata Morgana. Za tu dobu do něj přibyla spousta zajímavých a ohrožených druhů rostlin, které z něj dělají tu pravou džungli uprostřed velkoměsta. Vznik, otevření a celou historii skleníku připomíná speciální panelová výstava.

Kurátorské provázení v Botanické zahradě

20. 6.
Kurátorské provázení v Botanické zahradě

Kurátoři Botanické zahrady Praha vás opět zvou na prohlídky jednotlivých expozic. Ve vybrané čtvrtky od konce března do září nahlédnete pod pokličku pěstování rostlin z celého světa.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji Příroda

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 25 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze Příroda

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.

Další aktuality

Na noční pozorování zvířat se vydejte do Zoo Praha

Do Zoo Praha mohou návštěvníci zavítat i po setmění a pozorovat svět zvířat prostřednictvím termokamery. Milovníkům zvířat se tak naskýtá možnost navštívit areál v čase, kdy denní zvířata vyhledávají úkryt a na scénu přichází soumrační a noční živočichové. Zážitkový program na objednávku nabízí pozorování zvířat skrze termovizní monokulární kameru a noktovizor.
15. červen 2024 15:00
Zážitky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (15.6. – 16.6.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Muzejní noc v Národním zemědělském muzeu Praha, L'Etape Czech Republic by Tour de France 2024, Transmission festival v O2 areně, Historical AirShow v Mladé Boleslavi 2024, Den otevřených dveří Ministerstva zahraničních věcí. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
14. červen 2024 7:00
Zážitky, Praha

Národní divadlo uvádí v roce 2024 řadu premiér v činohře, opeře i baletu

Rok 2024 je v Národním divadle opět nabitý. Kromě již zavedeného repertoáru vás čeká řada premiér nově nastudovaných klasických, i zcela nových inscenací. Novinky představí Balet Národního divadla, Činohra, Opera, i Laterna magika. Rok 2024 je Rokem české hudby a v jeho rámci divadlo uvede díla slavných českých skladatelů. Roku české hudby 2024 bude věnován i cyklus pořadů pro děti a jejich rodiče Opera nás baví či cyklus koncertů z písňové a komorní tvorby v podání sólistů ve Stavovském divadle.
13. červen 2024 16:19
Kultura, Praha

Ochutnejte Pivo na náplavce!

Oblíbený degustační festival zlatavého moku se v letošním roce bude konat 14. a 15. června 2024 na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 55 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem, pivní bleší trh a několik koncertů.
12. červen 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

V Černínském paláci se chystá Den otevřených dveří – nahlédněte do sídla Ministerstva zahraničních věcí

V sobotu 15. června 2024 od 10:00 do 18:00 se mimořádně otevřou dveře Černínského paláce, největší pražské barokní stavby svého druhu. Černínský palác slouží jako sídlo Ministerstva zahraničních věcí České republiky. Návštěvníkům bude umožněno nahlédnout do nejzajímavějších a nejcennějších prostorů paláce, včetně bytu Jana Masaryka a části zahrady.
12. červen 2024 6:00
Památky, Praha

Závod 1000 mil československých vás přenese do 30. let minulého století

Vzpomínková jízda historických vozidel 1000 mil československých se v roce 2024 uskuteční ve dnech 12. až 15. června a připomene významné jubileum – 90 let od nejslavnějšího závodu „Mílí“ v roce 1934. Soutěž začíná ve středu 12. června den před startem technickou přejímkou v Opletalově ulici před Autoklubem ČR, poslední etapa končí v sobotu 15. června před Národní technické muzeum na Letné. Na jedinečnou podívanou a doprovodný program na oba dny srdečně zveme širokou veřejnost. Nad soutěží přijali záštitu prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová a prezident České republiky Petr Pavel.
11. červen 2024 6:00
Zážitky, Praha

V sobotu bude Valdštejnská zahrada patřit hudbě, tanci i divadlu

Zdarma přístupným programem pro celou rodinu v sobotu 8. června 2024 ve Valdštejnské zahradě v Praze vyvrcholí letošní v pořadí osmý ročník celostátního festivalu ZUŠ Open. Na 1 000 účinkujících z 55 základních uměleckých škol ze všech krajů republiky nabídne mezi 13:00 až 21:00 hod. na dvou scénách desítky koncertů nejrůznějších žánrů i divadelních a tanečních představení. Program doplní i nejrůznější výtvarné workshopy, keramická dílna pro děti a výstava. Účinkující ze ZUŠ podpoří také řada předních umělců, například klavírní virtuos Karel Košárek, choreografka Hana Achilles či Karlovarský symfonický orchestr. V průběhu celého odpoledne budou mladí umělci vystupovat také v okolí metra Malostranská a Klárova.
7. červen 2024 15:00
Kultura, Praha

Světový pohár ve vodním slalomu: nejlepší vodní slalomáři světa se utkají v Praze

Již podvacáté hostí od pátku 7. do neděle 9. června 2024 hlavní město České republiky Světový pohár ve vodním slalomu. Jedná se o druhým závod ze série ICF. Do semifinále pražského Světového poháru ve vodním slalomu postoupili čeští reprezentanti, kteří patří ke světové špičce. Na startu nechybí olympijští vítězové včetně nejlepšího kajakáře z Tokia Jiřího Prskavce, stříbrný kanoista Lukáš Rohan a aktuální mistr světa Vít Přindiš. Gabriela Satková pojede jak na kajaku, tak i na kánoi.
6. červen 2024 18:00
Letní sporty, Praha