Úvod > Aktuality > Skleník Fata Morgana se znovu otevírá

Skleník Fata Morgana se znovu otevírá

Vydáno 24. srpna 2018 Příroda
Skleník Fata Morgana se od soboty 25. srpna opět otevírá pro veřejnost. Během srpnové uzavírky zde proběhla rekonstrukce dřevěného můstku protínajícího jezírko a stavba nového epifytního kmene. Zatímco můstek je již zcela hotov a návštěvníci po něm mohou od soboty opět procházet, epifytní kmen a jeho okolí čekají dokončovací práce, které zaberou ještě více než měsíc. Průchod skleníkem je z toho důvodu pro návštěvníky omezený (východ ze štoly do nížinné části skleníku je uzavřen) a při průchodu skleníkem je třeba věnovat pozornost značení.
můstek po rekonstrukciVe skleníku Fata Morgana se nacházejí umělé epifytní kmeny, jejichž stav je v současnosti z důvodu stáří a klimatických podmínek již nevyhovující. Proto Botanická zahrada hlavního města Prahy přistoupila k jejich postupné obměně. V roce 2016 byl instalován první kmen v blízkosti vodopádu. Na základě dobré zkušenosti s konstrukcí tvořenou ocelovou výztuží spojenou se stříkaným betonem došlo v roce 2017 k instalaci druhého epifytního kmene u jezírka v prosřední části skleníku Fata Morgana.

Fata MorganaCílem letošní proměny je, aby vybudovaný kmen byl nejen funkční oporou pro vzácné rostliny tropického nížinného pralesa, ale zároveň působil přirozeně a autenticky. Návštěvníci se nově při výstupu z podzemního tunelu, spojujícího první a druhou část skleníku, ocitnou v místě původního rozpadlého stromu, obklopeni kruhovou změtí kořenů stromu škrtiče. Po dokončení stavebních prací bude kmen osázen kombinací kapradin, orchidejí, tropických epifytních rododendronů a dalších menších keřů. Zároveň s vytvořením epifytního kmene dojde k vyřešení odvodnění stávající cesty, která bývala často vlhká a kluzká. Původní povrch nahradí ručně tvarovaný beton imitující hliněnou stezku v pralese. Otisky listů v povrchu budou nejen estetické, ale zároveň i funkční, protiskluzové, což povede k vyššímu pohodlí i bezpečnosti procházejících návštěvníků.

I po otevření skleníku pro veřejnost v sobotu 25. srpna budou pokračovat dokončovací práce. Pohyb návštěvníků skleníkem bude tudíž regulován. Předpokládaný termín úplného ukončení této stavby je 11. října 2018. V další etapě, v roce 2019, se předpokládá doplnění dalších stromů obdobné konstrukce.
Skleník Fata Morgana - výlet exotickou přírodou v Praze

Skleník Fata Morgana - výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 70 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.