Úvod > Aktuality > Skanzen Veselý Kopec představí příští rok truhlářskou dílnu
Veselý Kopec
"> Veselý Kopec "> Soubor lidových staveb Vysocina "> Veselokopecký skanzen
Památky

Skanzen Veselý Kopec představí příští rok truhlářskou dílnu

  • Vydáno25. září 2013
V roce 2013 se Soubor lidových staveb Vysočina se rozrostl o nový objekt a to kolářskou dílnu. Na rok následující se chystá otevření truhlářské dílny.
Veselý KopecZ Možděnice se na Veselý Kopec v roce 2013 přesunula kolářská dílna, ve které se dozvíte, jak vznikalo kolo k žebřiňáku, s jakým dřevem a nástroji koláři pracovali a co všechno v minulosti vyráběli.

Skanzen Veselý Kopec se neustále rozrůstá. V roce 2014 by si mohli návštěvníci prohlédnout unikátní roubenou truhlářskou dílnu. Ta se ze svého původního místa ve Svratouchu v 80. letech přestěhovala do Možděnice. V Možděnici nakonec skanzen nevznikl a postupně jsou chalupy přesouvány na Veselý Kopec nebo do Betlému v Hlinsku.

Před sezónou byly přiraveny základy pro truhlářskou dílnu a v průběhu sezóny 2013 byl objekt přestěhován a nyní je sestavován. Je třeba ještě dokončit topeniště, komín a šindelovou střechu.

Původní dílnu o velikosti 4x5 metrů obývala rodina truhláře Žejdlíka. Ten do 50. let minulého století provozoval ve Svratouchu živnost. Katr, na němž řezal dřevo, si zhotovil sám, stejně jako si sestavil malý orloj, který bude rovněž součástí nového objektu.

Skanzen Veselý Kopec dnes tvoří téměř třicet objektů, které dohromady tvoří osadu s volně rozptýlenou zástavbou. Zdejší expozice přinášejí svědectví o životě a práci drobných rolníků od první poloviny 19. století do poloviny 20. století. Zemědělské usedlosti doplňují nejen drobné vesnické stavby (špýchar, chlívky, haltýř apod.), ale i lidové technické památky na vodní pohon. Nejvýznamnější z nich je vodní obilní mlýn přenesený na základy původního veselokopeckého mlýnu.

V roce 2013 ještě návštěvníky čekají jarmark Bramborová sobota a výstava Vánoce na Veselém Kopci. Další vánoční akce můžete navštívit také v Betlémě v Hlinsku.
Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Muzea v přírodě Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.

Hamerská krčma

Hamerská krčma

Hamerská krčma je kulturní památkou České republiky. První písemné zmínky o krčmě jsou uvedeny ve "Vejsadním listu" z r. 1613, a proto je tato hospoda jednou z nejstarších v Čechách a Evropě. Uvnitř krčmy naleznete nádherný původní interiér. V současnosti Hamerská krčma nabízí i možnost ubytování.

Další aktuality

28.9.
2022
Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Pardubický kraj | Gurmánská turistika
5.8.
2022
Deset výletů na hradní rozhledny

Deset výletů na hradní rozhledny

Pardubický kraj | Památky
28.7.
2022
Kelti v Nasavrkách oslaví Lughnasad

Kelti v Nasavrkách oslaví Lughnasad

Pardubický kraj | Památky