Úvod > Aktuality > Skanzen Veselý kopec otevře expozici masopustních masek
Skanzen Veselý kopec otevře expozici masopustních masek
">
Zážitky

Skanzen Veselý kopec otevře expozici masopustních masek

Ve skanzenu Veselý kopec se už tento víkend otevře stálá expozice masopustních masek a obchůzek Hlinecka. Tento obyčej je součástí světového kulturního dědictví UNESCO.
Stálá výstava tak bude na Veselém kopci po celý rok připomínat tento obyčej a projevy tradiční lidové kultur kultury. Můžete se těšit nejen na fotografie ale i originály některých typických masek z hlineckých masopustních obchůzek.
 
Masky pro expozici věnovaly obecní úřady z Hamrů, Studnice, Vortové a Sbor dobrovolných hasičů z Hlinska-Blatna.  
 
Masopustní obchůzky a masky na Hlinecku patří k pradávným obyčejům tradovaným po generace zdejšími obyvateli. Vzhledem ke své výjimečnosti byly v listopadu roku 2010 zapsány do reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.
 
Výstava bude zahájena pro veřejnost od 19. října a otevřeno bude denně mimo pondělí.
 
Touto výstavou rok na Vesem kopci nekončí! Výstavu Vánoce na Veselém Kopci pak můžete navštívit od 1.12. do 9.12. 2012. Každý den se uskuteční předvádění výroby tradičních vánočních předmětů.
 
O víkendu bude vždy připraven doprovodný program: 1.12. zpívání koled s Baldriánem z Pardubic, 2.12. Mikulášská obchůzka spojená s nadílkou dětem, 8.12. zpívání koled v nové kapli se skupinou La Via, 9.12. Předvánoční jarmark a koledy v podání Pouličníku z Tábora.
 

Výpravy do minulosti – skanzen Betlém v Hlinsku pro školy

Výpravy do minulosti – skanzen Betlém v Hlinsku pro školy

Soubor lidových staveb Vysočina nabízí zajímavý program. V památkové rezervaci lidové architektury Betlém v Hlinsku je možné využít speciální nabídky určené organizovaným skupinám žáků základních škol a studentům středních škol.

Skanzen Svobodné Hamry

Skanzen Svobodné Hamry

Obec vznikla ve středověku v blízkosti železárny a patřila k nejstarším střediskům se železářskou výrobou v tomto regionu. Expozice Svobodné Hamry je však v roce 2020 stále uzavřena.

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Muzea v přírodě Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.