Úvod > Aktuality > Skanzen ve Vysokém Chlumci láká na Den řemesel
Kultura

Skanzen ve Vysokém Chlumci láká na Den řemesel

  • Vydáno23. července 2020
Areál Skanzenu na Vysokém Chlumci ožije v sobotu 25. 7. 2020 více než dvěma desítkami řemesel spjatých s venkovským hospodářstvím a lidovým stavitelstvím. Z řemesel, která se uplatnila i při stavbě tohoto skanzenu, bude k vidění práce tesaře, kováře, kamnáře a příprava hliněných omítek. Letošmí novinkou bude ukázka řezání a hoblování na Gangloffově šindelce.
Vysoký ChlumecMuzeum vesnických staveb Vysoký Chlumec zve milovníky starých tradic a folkloru v sobotu 25. července 2020 na Den řemesel, který se ve skanzenu Středního Povltaví koná již poosmé.

V programu, který začíná v 10:00 a bude pokračovat do 17:00 uvidíte tradiční venkovské řemeslníky, např. hrnčíře, košíkáře, bednáře, řezbáře, voskářku, předení na kolovrátku i výrobu píšťal. Nebude chybět ani tesař, kovář, kamnář a předvádění výroby štípaných šindelů na pokrývání střech venkovských usedlostí. Novinkou letošního Dne řemesel bude ukázka řezání a hoblování na Gangloffově šindelce.

Vysoký ChlumecDo přírodního areálu v údolí potoka jsou citlivě zakomponovány zemědělské usedlostichalupnická a domkářská staveníhospodářské stavby, technické stavby na vodní pohon a drobné sakrální objekty, které v převážné většině pocházejí z 18. až počátku 20. století. Prohlédnete si zde například roubený dům se zděnou černou kuchyní z Obděnic u Petrovic, dva roubené špýchary z Počepic a Ratiboře u Chyšek a vodní pilu. Ve včelíně ze Sedlčan je umístěna malá včelařská expozice, kterou obohacuje 12 restaurovaných úlů získaných z osady Rovina u Počepic. V expozici jsou i zemědělské stroje a nářadí používané na vesnici.

Na místě bude možné zakoupit tematické suvenýry, med a medovinu, keramiku, dřevěné misky a další výrobky zúčastněných řemeslníků. Občerstvení je zajištěno. Vstupné je pro dospělé za 40 Kč a pro děti za 20 Kč děti, studenty a seniory. Rodinné vstupné vychází na 100 Kč.
Skanzen Vysoký Chlumec – muzeum vesnických staveb středního Povltaví

Skanzen Vysoký Chlumec – muzeum vesnických staveb středního Povltaví

V údolí potoka pod dominantou zámku ve Vysokém Chlumci u Sedlčan se nachází Muzeum vesnických staveb středního Povltaví, kde si prohlédnete zemědělské usedlosti doplněné nářadím a stroji i sakrální stavby.

Český Merán – malebná oblast v okolí města Sedlec-Prčice

Český Merán – malebná oblast v okolí města Sedlec-Prčice

Označení Český Merán se používá od 19. století pro okolí Sedlce-Prčice proto, že je nápadně podobné krajině kolem italského města Merano. Do oblasti spadají městečka a obce Sedlec-Prčice, Nadějkov, Vlksice, Zvěřinec, Myslkov, Obděnice, Vysoký Chlumec a Křepenice.