Úvod > Aktuality > Skanzen v Rožnově ožije ukázkami podzimních prací našich předků
Kultura

Skanzen v Rožnově ožije ukázkami podzimních prací našich předků

  • Vydáno19. září 2023
V sobotu 23. září 2023 ožije areál Valašské dědiny ukázkami podzimních prací a činností s názvem Podzim na poli a v chalupě. Přijďte zavzpomínat na podzimní čas – na práce, které se z našeho života vytratily. V letošním roce budou zaměřeny na zpracování brambor. Nebude chybět ani střiž ovcí a lidová muzika!

sklizeň bramborŽivot minulých generací, našich staříčků a stařenek byl spojen s každodenní prací. Od jara se lopotili na svých kamenitých políčkách s očekáváním dobré sklizně. V letošním roce se v areálu Valašského muzea v přírodě – ve Valašské dědině zaměří na sklizeň brambor (zemáků) a jejich využití při přípravě tradičních pokrmů. V minulosti se brambory kopaly nebo vyorávaly později, obvykle až po svátku sv. Václava. Hned na poli se třídily do košů podle velikosti na hrubé (velké), sadbové a drobné, které se spolu s pokopanými musely spotřebovat nejdříve, než se mohly zkazit nebo seschnout.

Po celodenní práci bylo potřeba se dobře najíst. Ochutnávku tradičních pokrmů z brambor nabídnou naše kuchařky v chalupě z Velkých Karlovic – Miloňova. V usedlosti z Nového Hrozenkova čp. 10 vám hospodyně připraví na zelných listech podlesníky a ve vedlejším domě se budou péct placky z vařených brambor na plotně sporáku. V Matochově usedlosti z Velkých Karlovic – Jezerného budou připravovat zemákové šlížky, v chalupě z Lužné zase zemáky na loupačku vařené na kútku v železňáku. A pečáky budou děti péct v ohníčku přímo na poli.
 

Řemeslné práce a stříhání ovcí

střiž ovcíŘemeslné práce uvidíte například v Blinkově chalupě z Horní Bečvy, kde se budou strouhat šindele. Šturalova pasekářská usedlost ukáže přípravu dřeva na zimu - řezání na cirkulárce poháněné benzinovým motorem. Větrný mlýn z Kladník poodhalí tajemství mletí mouky. Zamiřte také do hájovny z Valašské Bystřice, kde budete svědky vyprávění revírníka o práci lesníků. Na stánisku z Karolinky v ohradě se odehraje podzimní stříž ovcí Valašek.

Jak se na Valašsku říká, nebylo by roboty, aby se při ní nezpívalo. Začalo se na „vesno“ při prvních pracích na poli se celý kraj od Javorníků až za Hostýnské vrchy ozýval zpěvem, po celé léto až do pozdního podzimu. Tradiční náladu navodí gajdoš Petr Sovják spolu s hudeckou muzikou Aldamáš, která zahraje jak k práci, tak hostům pro potěšení.

Areál Valašské dědiny bude otevřen od 9:00 do 17:00 hodin, vstupenka pro dospělé stojí 130 Kč, pro děti a seniory 60 Kč, rodinné pak 260 Kč.

Podzim na poli a v chalupě

23.9.
Podzim na poli a v chalupě

V sobotu 23. září 2023 ožije areál Valašské dědiny ukázkami podzimních prací a činností. Přijďte zavzpomínat na podzimní čas – na práce, které se z našeho života vytratily.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Další aktuality

Galavečer Romana Pauluse, bílé lanýže i stezka odvahy: podzim Resortu Valachy je nabitý akcemi

Několik akcí pro gurmány i sportovce, k tomu Podzimní kouzlení se stezkou odvahy pro děti nebo setkání se Zbigniewem Czendlikem, Romanem Paulusem a dalšími zajímavými osobnostmi: tím vším zpestří návštěvníkům Velkých Karlovic podzimní dny Resort Valachy.
Zlínský kraj | Životní styl

Filmový víkend ve Zlíně připravil pro zvídavé děti i jejich rodiče interaktivní filmové workshopy

Ve zlínských kudlovských ateliérech proběhne už potřetí od pátku 15. do neděle 17. září 2023 Filmový víkend. Od roku 2021, kdy se na filmových ateliérech konala dvoudenní oslava 85. výročí jejich založení, se Filmový víkend stal vedle Zlín Film Festivalu a Letní filmové školy další pravidelnou a etablovanou akcí s filmem v hlavní roli a je tak nejmladším z filmových svátků konaných ve Zlínském kraji.
Zlínský kraj | Zážitky

Ve Valašském Meziříčí proběhne oblíbený festival Světlo Valmez

Jedinečné propojení videomappingu a světelných instalací s hudbou nabídne pátý ročník Světla Valmez ve Valašském Meziříčí. Festival, který získal několik ocenění, se uskuteční v pátek 15. září 2023. Program začne v 19:00 a potrvá až do půlnoci. Čeká na vás přes třicet instalací a videomapipingů, deset živých vystoupení a v neposlední řadě zážitky, které vše kolem rozsvítí. Vše bude jako vždy přístupné zdarma.
Zlínský kraj | Zážitky

České značky: skleničky, karafy, mísy a džbány ze sklárny Květná 1794

Ručně foukané nápojové sklo nejvyšší kvality, jedinečné designové kolekce a tradice sahající na konec 18. století: to je česká sklárna Květná 1794. S tradiční českou značkou, která existuje už více než 200 let, se můžete seznámit jak na Kudy z nudy, tak při pravidelných dnech otevřených dveří. Pojďte se podívat do Květné, dříve zvané Blumenbach!
Zlínský kraj | Kultura

Když v Beskydech prší: tipy na muzea, zámky, bazény i dětské herny

V horách se před deštěm neschováte a navíc, když v Beskydech prší, obvykle nejde o krátkou přeháňku. Chce to tedy záchranný program na delší dobu – na pár hodin, na dopoledne nebo odpoledne anebo dokonce na celý den. Kam se tedy můžete vypravit, když se vám dovolenou pokusí zkazit počasí? Stačí si vybrat z tipů portálu Kudy z nudy.
Zlínský kraj | Životní styl

Sedm tipů, jak si užít podzim v Beskydech

Podzimní čas je jako stvořený pro vycházky zdejší nádhernou krajinou. V beskydských Velkých Karlovicích si nadcházející podzimní dny můžete zpříjemnit i dalšími způsoby – třeba relaxací v termálních bazénech a saunách, fotostezkou či zajímavými gastronomickými akcemi. A co třeba poměřit síly v běžeckém závodě s ostatními běžci? Stačí si jen vybrat.
Zlínský kraj | Životní styl

Liptálské slavnosti nabídnou v programu soubory z blízkých i dalekých zemí

Mezinárodní folklorní festival „Liptálské slavnosti“ důvěrně znají soubory nejméně ze 100 zemí z nejrůznějších míst světa, které tu v průběhu 54 let předvedly tradice, zvyky, písně a tance svých národů pro stovky diváků. Za dobu existence festivalu přesáhl jeho význam daleko hranice České republiky. Důkazem toho je přijetí za člena mezinárodní organizace pro lidové umění IOV. Festival se koná v Přírodním kulturním areálu v Liptále, který vytváří pro folklorní slavnost nádherné prostředí.
Zlínský kraj | Kultura

15 tipů, kde si zahrát pétanque

Léto patří zábavě s rodinou nebo s přáteli! Ve Francii můžete pétanque sledovat skoro v každém parku, poměrně rozšířený už je ale i u nás. Máme pro vás 15 tipů na místa, kde si tuto zábavnou hru v létě určitě zamilujete. Mnoho hřišť se nachází na letních koupalištích, takže příjemný den u vody můžete spojit s koupáním i hraním pétanque.
Zlínský kraj | Zážitky