Úvod > Aktuality > Skanzen v Rožnově ožije ukázkami podzimních prací našich předků

Skanzen v Rožnově ožije ukázkami podzimních prací našich předků

Vydáno 12. září 2019 Kultura
V sobotu 14. září 2019 ožije areál Valašské dědiny ukázkami podzimních prací a činností s názvem Podzim na poli a v chalupě. Přijďte zavzpomínat na podzimní čas – na práce, které se z našeho života vytratily, potěšit se, zazpívat si a třeba i něco ochutnat z tradiční valašské kuchyně.

Podzim na poli a v chalupěŽivot minulých generací, našich staříčků a stařenek byl spojen s každodenní prací. Od jara se lopotili na svých kamenitých políčkách s očekáváním dobré sklizně. V letošním roce se v areálu Valašského muzea v přírodě zaměří na sklizeň zemáků a jejich využití při přípravě tradičních pokrmů.

Kolem svátku sv. Václava se také kopaly brambory a prováděla lehká orba políček. Sklízela se jablka, která se dále zpracovávala, například v sušírnách na křížaly. Další se ukládaly do sklepa pro zimní konzumaci, nebo se z nich lisoval mošt. Stavení se pomalu připravovala na dlouhé zimní období.

Podzim na poli a v chalupěHospodyňky nakládaly zelí do škopků, které bylo až do pozdního jara nejčastější složkou potravy Valachů. Děvčata zase chodívala hrabat listí na podestýlku, hospodář s pacholky zajišťoval zásoby dřeva k topení. Dlouhé krkošky se řezaly na menší polena, která se ukládala kolem celého stavení. Také ovce se podruhé stříhaly. Právě tyto práce raného podzimu nabídne návštěvníkům sobota 14. září na Valašské dědině.

V usedlosti z Nového Hrozenkova čp. 10 budou hospodyně připravovat na zelných listech podlesníky, ve vedlejším domě se budou péct placky z vařených brambor na plotně sporáku a v chalupě z Velkých Karlovic – Miloňova kuchařky nabídnou ochutnávku tradičních pokrmů z brambor

Podzim na poli a v chalupěChybět nebude tlačení zelí do škopku, ukázky mletí mouky a pohanky, strouhání šindele, řezání na cirkulárce, štípání a kovářské práce. Tradiční náladu navodí gajdoš Petr Sovják z Neubuze spolu s hudeckou muzikou Pazúr, která zahraje jak k práci, tak hostům pro potěšení.

Po celý den budou probíhat ukázky práce s koňmi – vyorávání brambor, sběř, třídění a také sklizeň lnu. K vidění bude podzimní střiž ovcí Valašek a pro děti jsou připraveny dětské hry.

Areál Valašské dědiny muzea je otevřen od 10:00 do 17:00 hodin.

Podzim na poli a v chalupě

Podzim na poli a v chalupě

Tradiční podzimní práce, letos se zaměřením na zpracování brambor. Akce se koná v areálu Valašské dědiny muzea.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.