Úvod > Aktuality > Skanzen v Rožnově ožije ukázkami podzimních prací našich předků
Skanzen v Rožnově ožije ukázkami podzimních prací našich předků
"> "> "> "> "> "> "> "> Sklízela se jablka, která se dále zpracovávala, například v sušírnách na křížaly "> Areál Valašské dědiny muzea bude otevřen od 10 do 17 hodin
Kultura

Skanzen v Rožnově ožije ukázkami podzimních prací našich předků

  • Vydáno7. září 2022
V sobotu 10. září 2022 ožije areál Valašské dědiny ukázkami podzimních prací a činností s názvem Podzim na poli a v chalupě. Přijďte zavzpomínat na podzimní čas – na práce, které se z našeho života vytratily. V letošním roce budou zaměřeny na zpracování lnu. K vidění bude celý technologický proces od rosení lnů, přes jeho lámání, vochlování až po samotné předení na kolovratech. Nebudou chybět ani oblíbené ochutnávky pokrmů tradiční valašské kuchyně, letos hlavně z pohanky a zelí.

sklizeň bramborŽivot minulých generací, našich staříčků a stařenek byl spojen s každodenní prací. Od jara se lopotili na svých kamenitých políčkách s očekáváním dobré sklizně. V letošním roce se v areálu Valašského muzea v přírodě zaměří na zpracování lnu. V chalupě miškáře ze Študlovase přijďte podívat na rosení lnu, lámání na lamkách a potírkách, vochlování lnu, předení na kolovratech a očesávání tobolek.

V usedlosti z Nového Hrozenkova budou hospodyně připravovat tzv. podplameníky – placky z chlebového těsta. V chalupě starého mládence z Nového Hrozenkova vás čeká pečení bramborových placek na plotně sporáku a v obydlí salajkáře z Nového Hrozenkova se venku před kůlnou budou smažit trnky.
 

Řemeslné práce a stříhání ovcí

střiž ovcíŘemeslné práce uvidíte například v kovárně z Lutoniny, v obydlí bezzemka z Leskovce – strouhání šindelů, v Blinkově chalupě z Horní Bečvy bude probíhat výroba březových metel, v Mališově usedlosti z Lužné zase pletení košíků z vrbového proutí. U Šturalovy pasekářské usedlosti z Velkých Karlovic se bude připravovat dřevo na zimu a na stánisku z Karolinky v ohradě se odehraje podzimní stříž ovcí Valašek.

Areál Valašské dědiny bude otevřen od 9:00 do 17:00 hodin. Dobrou náladu navodí gajdoš Petr Sovják z Neubuze a beskydská muzika RukyNaDudy.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Další aktuality