Úvod > Aktuality > Skanzen v Rožnově ožije ukázkami podzimních prací našich předků
Skanzen v Rožnově ožije ukázkami podzimních prací našich předků
"> "> Skanzen v Rožnove pod Radhoštem ožije ukázkami prací našich predku "> "> Sklízela se jablka, která se dále zpracovávala, například v sušírnách na křížaly "> "> Areál Valašské dědiny muzea bude otevřen od 10 do 17 hodin ">
Kultura

Skanzen v Rožnově ožije ukázkami podzimních prací našich předků

Vydáno 8. září 2021
V sobotu 11. září 2021 ožije areál Valašské dědiny ukázkami podzimních prací a činností s názvem Podzim na poli a v chalupě. Přijďte zavzpomínat na podzimní čas – na práce, které se z našeho života vytratily, potěšit se a třeba si i zazpívat. Nebudou chybět ani oblíbené ochutnávky pokrmů tradiční valašské kuchyně.

sklizeň bramborŽivot minulých generací, našich staříčků a stařenek byl spojen s každodenní prací. Od jara se lopotili na svých kamenitých políčkách s očekáváním dobré sklizně. V letošním roce se v areálu Valašského muzea v přírodě zaměří na sklizeň zemáků a jejich využití při přípravě tradičních pokrmů.

Každý rok, kolem svátku sv. Václava se kopaly brambory a prováděla lehká orba políček. Sklízela se jablka, která se dále zpracovávala, například v sušírnách na křížaly. Další se ukládaly do sklepa pro zimní konzumaci, nebo se z nich lisoval mošt. Stavení se pomalu připravovala na dlouhé zimní období.

Podzim na poli a v chalupěHospodyňky nakládaly zelí do škopků, které bylo až do pozdního jara nejčastější složkou potravy Valachů. Děvčata zase chodívala hrabat listí na podestýlku, hospodář s pacholky zajišťoval zásoby dřeva k topení. Dlouhé krkošky se řezaly na menší polena, která se ukládala kolem celého stavení. Také ovce se podruhé stříhaly. Právě tyto práce raného podzimu nabídne návštěvníkům sobota 11. září na Valašské dědině.

Podzim na poli a v chalupěChybět nebudou ukázky mletí mouky a pohanky, strouhání šindele, řezání na cirkulárce, štípání a kovářské práce. Tradiční náladu navodí gajdoš Petr Sovják z Neubuze, který zahraje jak k práci, tak hostům pro potěšení. Po celý den budou probíhat ukázky práce s koňmi – vyorávání brambor, sběř, třídění a také sklizeň lnu. K vidění bude podzimní střiž ovcí Valašek.

Ochutnávky tradičních jídel také nemohou chybět – příchozí se mohou těšit na podlesníky, zemákové pagáčky, zemáky na loupačku nebo pečení brambor na poli v ohni. Areál Valašské dědiny muzea je otevřen od 9:00 do 17:00 hodin. Přijďte zavzpomínat na podzimní čas – na práce, které se z našeho života vytratily.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.