Úvod > Aktuality > Skanzen v Kouřimi rozveselí dožínky
Skanzen v Kouřimi rozveselí dožínky
"> "> ">
Kultura

Skanzen v Kouřimi rozveselí dožínky

  • Vydáno19. srpna 2022
Vypravte se na výlet časem do 19. století na dožínky, slavnost po ukončení žní, které se také říkalo a říká obžínky, dožatá, obvazná, ožinek nebo požnivky… Čeká vás dožínkový průvod, bednáři, švec, kovář, uvidíte zpracování lnu, dozvíte se o konopí, bude se péct chleba a vyrábět ozdoby na dožínkový věnec. Folklorní akce se koná v sobotu 20. srpna 2022.
Dožínky KouřimV sobotu 20. srpna se v Muzeu lidových staveb v Kouřimi koná od 10:00 do 18:00 letního národopisný pořad "Dožínky 2022". Vyzkoušíte si sečení obilí, vázání snopů, uvidíte ukázku fungování hrsťové sekačky, prohlédnete si stroje a nářadí pro žňovou seč, pluhy...

V 11:00, 14:00 a 16:00 hodin, projde skanzenem dožínkový průvod. U sochy sv. Donáta se ženci pomodlí ke svému patronovi, bude se zpívat, nejkrásnější žnečka předá rychtáři dožínkový věnec. V 10:30, 12:30, 15:00 a 17:00 hodin proběhne pořad Venkovská škola v minulosti – vyprávění o podobě školní výuky na venkově v minulých staletích. Atmosféru starých časů navodí ve 12:00 hodin polední zvonění.

Dožínky v KouřimiS Bednáři Plzeňského Prazdroje si vyzkoušíte řemeslo bednářské, to své vám předvede kovář Zdeněk Grausam a tkadlec Jan Lima. V tradiční domácí peci bude zatopeno – proběhne pečení hlebánků a buchet, vše bude možné také ochutnat. Nebude chybět ani tkaní na stavu a předení na kolovratu nebo výroba slaměných ozdob na dožínkové věnce. Dále se můžete těšit na vyprávění o lidových obyčejích v době vrcholícího a pozdního léta, ukázku sečení obilí a vázání snopů i poznávání různých druhů obilí.

Vstupné na slavnosti je 200 korun, děti a důchodci mají vstup za 90 Kč.
Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech. Nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. V průběhu roku se ve skanzenu konají rozmanité národopisné pořady.

Další aktuality