Úvod > Aktuality > Skanzen v Kouřimi rozveselí dožínky

Skanzen v Kouřimi rozveselí dožínky

Vydáno 13. srpna 2019 Kultura
Vypravte se na výlet časem do 19. století na dožínky, slavnost po ukončení žní, které se také říkalo a říká obžínky, dožatá, obvazná, ožinek nebo požnivky… Čeká vás dožínkový průvod, bednáři, švec, kovář, uvidíte zpracování lnu, dozvíte se o konopí, bude se péct chleba a vyrábět ozdoby na dožínkový věnec. Folklorní akce se koná v sobotu 17. srpna 2019.
Dožínky KouřimV sobotu 17. srpna se v Muzeu lidových staveb v Kouřimi koná od 10:00 do 18:00 letního národopisný pořad "Dožínky 2019". Vyzkoušíte si sečení obilí, vázání snopů, uvidíte ukázku fungování hrsťové sekačky, prohlédnete si stroje a nářadí pro žňovou seč, pluhy...

V 11:00, 14:00 a 16:00 hodin, projde skanzenem dožínkový průvod. U sochy sv. Donáta se ženci pomodlí ke svému patronovi, bude se zpívat, nejkrásnější žnečka předá rychtáři dožínkový věnec. S Bednáři Plzeňského Prazdroje si vyzkoušíte řemeslo bednářské, to své vám předvede švec a kovář, který dětem pomůže ukovat si hřebík. V tradiční domácí peci se bude péct chleba, proběhne dílna pečení chlebových uzlíků, vše bude možné také ochutnat.

Dožínky v KouřimiO způsobech využívání konopí v české lidové tradici se dozvíte od Jana Víta, předsedy spolku Konopa, o tom, „Co se jedlo o žních“, od Olgy Kaderové, odbornice na dobovou kuchyni. V unikátní desetiboké stodole z Durdic ze 17. století se dozvíte vše o obilí, děti i dospělí si vyzkouší, jak dovedou různé druhy obilí rozeznat. V muzeu probíhá výstava „Od Markéty k Matičkám“, pracovníci muzea v dobovém oblečení hospodářů k ní podají odborný výklad.

Vstupné na slavnosti je 120 korun, děti a důchodci mají vstup za 80 Kč.
Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb v Kouřimi je jediným skanzenem v České republice, který shromažďuje stavitelské památky z celého území Čech. Většina objektů je vybavena expozicemi, jež dokumentují bydlení a hospodaření na venkově. V průběhu roku se ve skanzenu konají rozmanité národopisné pořady.