Úvod > Aktuality > Skanzen Přerov nad Labem vám ukáže, jak vypadalo jaro na vsi
Skanzen Přerov nad Labem vám ukáže, jak vypadalo jaro na vsi
"> ">

Skanzen Přerov nad Labem vám ukáže, jak vypadalo jaro na vsi

Vydáno 9. března 2020 Památky
Tradiční výstava „Jaro na vsi“, zahrnující celý areál skanzenu, začíná letos v Přerově nad Labem už v sobotu 14. března a bude pokračovat až do 30. dubna 2020. V interiérech všech sedmi chalup budou scénky ze života našich předků, znázorňující různé staré zvyky a obyčeje, vztahující se k jarnímu období.
Jaro na vsiV celém areálu přerovského skanzenu budou výstavou Jaro na vsi připomínány staré zvyky a obyčeje, které provázely po celé jarní období život našich předků ve středním Polabí. Výstava začíná v první chalupě z Chvalovic zabíjačkou, zvláštní krajovou zábavou zvanou „šplochan“ a průvodem starých masek na konci masopustu. Ve druhé chalupě z Draha masopust střídá čtyřicetidenní předvelikonoční postní období se šesti postními nedělemi, provázenými mimo jiné vynášením "smrtky", chozením s lítem a předvelikonočním pečením. "Pašijový týden" od Zeleného čtvrtku do Božího hodu velikonočního má tradičně své místo ve "staročeské chalupě", kde je i pomlázka o Pondělí velikonočním. K pomlázce se vztahuje také velká výstava kraslic, velikonočních dekorací a zvykoslovného pečiva ve výstavních prostorách bednárny – v přísálí a chodbě u staré školy. V dolní části skanzenu pokračuje výstava „Jaro na vsi“ připomenutím svatovojtěšských poutí, májových zábav mládeže a májových pobožností. Chalupa z Pojed je věnována lidovému léčitelství, spojenému se svátkem sv. Jana Křtitele.

expozice přerovUž při jarní výstavě jsou ve skanzenu zpřístupněny všechny stálé expozice v komorách, špýcharech, ve velké stodole i ve staré škole. Ve velkém výstavním sále je k vidění výstava „Svátky a slavnosti na polabském venkově v minulém století“, doplněná výběrem slavnostních krojů a stejnokrojů z bohaté muzejní sbírky a obnovenou starou hospodou. Po celou dobu trvání výstavy „Jaro na vsi“ jsou o všech víkendech předváděny různé aktivity, spojené s jarním zvykoslovím (zdobení vajec, perníčků, pletení pomlázek a ukázky lidových řemesel).

Od 14. 3. 2020 bude otevřeno od úterý do neděle od 9 hod do 17 hod., každé pondělí je zavřeno. Avšak pozor, ale na pondělí velikonoční je skanzen veřejnosti otevřen. Poslední vstup doporučujeme nejpozději v 16 hodin. Vstupné do skanzenu je 100 Kč, senioři a děti zaplatí 50 Kč, rodinné vstupné je za 270 Kč.
Skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem

Skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem

V současné době je v muzeu celkem 33 objektů, z toho 7 chalup, 7 špýcharů a 2 stodoly. V zařízených interiérech a v dlouhodobých i sezónních národopisných výstavách je předváděn život venkovského lidu ve středním Polabí od konce 18. do poloviny 20. století.

Další aktuality

11.8.
2020
10 míst, kde se budete bát

10 míst, kde se budete bát

Střední Čechy | Památky