Úvod > Aktuality > Skandinávský dům zve na festival Dny Severu
Kultura

Skandinávský dům zve na festival Dny Severu

  • Vydáno24. listopadu 2021
V úterý 23. listopadu zahájil Skandinávský dům dvanáctý ročník festivalu severské kultury Dny Severu. Letošní téma přehlídky zní fakta versus fikce. Právě o přístupu k faktům a míře fikce přijedou do Prahy a Brna diskutovat také hlavní hosté festivalu – švédská autorka Elisabeth Åsbrink a litevský spisovatel Alvydas Šlepikas.
Elisabeth_ÅsbrinkElisabeth Åsbrink (*1965) je spisovatelka a novinářka. V současnosti pracuje ve švédské televizi SVT jako redaktorka a producentka. Její kniha A stromy ve Vídeňském lese stále stojí (Absynt 2021, přel. Anežka Soukupová) získala prestižní ocenění pro reportážní literaturu – Cenu Ryszarda Kapuścińského a cenu Švédsko-dánského kulturního fondu. Kniha vychází z dopisů, které posílali židovští rodiče svému synovi z Vídně do Švédska, kam ho poslali, aby ho zachránili. Vypráví také o pozoruhodném přátelství tohoto chlapce s Ingvarem Kampradem, pozdějším zakladatelem IKEA. Autorka se svým románem pokouší vyrovnat s mýtem o Švédsku třicátých let – o zemi rovnosti a solidarity. Kniha se však hluboce dotýká také současnosti, toho, jak rádi věříme iluzím. Beseda se spisovatelkou proběhne v Brně 24. 11. od 19:00 ve vile Löw-Beer a v Praze v Centru současného umění DOX 25. 11. od 19:00 hodin.

Alvydas ŠlepikasLitevský spisovatel Alvydas Šlepikas (*1966) se vedle prózy věnuje také poezii, je režisér, herec i scenárista. Čeští čtenáři se s ním mohli seznámit díky románu Jmenuji se Maryte (Odeon 2020, přel. Věra Kociánová), který pojednává o fenoménu vlčích dětí, tzv. wolfskinder. Na sklonku druhé světové války a po ní se po baltských zemích bezcílně potulovaly německé děti. Autor tuto polozapomenutou část evropské historie přibližuje s velkým pochopením i zaujetím, píše prostým, nicméně až poetickým jazykem. Ukazuje, jak jednoduše se šlo v poválečné zimě v Pobaltí ztratit. Kniha se po svém vydání v roce 2012 stala nejčtenější knihou roku a o rok později za ni autor získal Cenu Svazu litevských spisovatelů. Beseda se spisovatelem bude probíhat ve stejné dny a na stejných místech jako besedy s Elisabeth Åsbrinkovou. Beseda Otisk války bude zaměřena nejen na tyto „děti války“ a podpovrchový rasismus, který je v naší společnosti stále přítomný, ale také na odlišný přístup obou autorů ke zpracování historických témat s nadčasovou platností a na samotné prolínání faktů a fikce.
 

Co dále nabízí Dny severu?

Muž, který si hrál s ohněmDny Severu dále nabízejí řadu filmových projekcí či besedu s literárními historiky zaměřenou na způsoby zpracování dějinných událostí v nejstarších ságách. Publikum pozná v nových souvislostech také osobnosti Stiega Larssona a Miky Waltariho. Švédského autora slavné trilogie Milénium přiblíží filmový dokument Muž, který si hrál s ohněm. O díle a osobnosti Miky Waltariho bude hovořit autorka životopisné knihy Fin Mika Waltari a překladatelka Markéta Hejkalová s literárním historikem Janem Dlaskem.

Festival se koná až 8. 12. 2021 v Praze a Brně. Festival pořádá Skandinávský dům za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy, statutárního města Brna, severských velvyslanectví v ČR a Litevského kulturního institutu.
 

Dny severu nejen se zajímavým filmem

  • stockholm24. 11. 19:00 Otisk války: Elisabeth Åsbrink & Alvydas Šlepikas (Vila Löw-Beer, Brno)
  • 25. 11. 19:00 Otisk války: Elisabeth Åsbrink & Alvydas Šlepikas (Centrum současného umění DOX, Praha)
  • 26. 11. 19:00 Lži, fikce a fakta ve staroseverských ságách (Studio Paměť, Praha)
  • 30. 11. 18:00 Mika Waltari: historik, nebo fabulátor? (Knihovna Jiřího Mahena, Brno)
  • 1. 12. 18:00 Putování Pobaltím (Dům čtení – MKP, Praha)
  • 2. 12. 18:00 Promítání: Ten dvanáctý (Kino Evald, Praha)
  • 2. 12. 20:00 Promítání: Idealista (Kino Art, Brno)
  • 8. 12. 18:00 Promítání: Amundsen (Kino Evald, Praha)
Komorní kino Evald v Praze

Komorní kino Evald v Praze

Menší artové kino na Národní třídě je pojmenováno podle významného filmového režiséra Evalda Schorma-

Kino Art v Brně

Kino Art v Brně

Artové kino s více než stoletou historií vyniká svou originální filmovou nabídkou a nevídanou kreativitou v dalším programu. V programu najdete premiéry, filmovou klasiku i experimentální snímky. Pořádá také pop-up projekce na netradičních místech, festivaly, přehlídky a tematické večery.

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX v Praze je nezávislou mezioborovou platformou pro současné české a mezinárodní umění, architekturu a design.

Vila Löw-Beer v Brně

Vila Löw-Beer v Brně

Vila obývaná v letech 1913 až 1939 rodinou Alfreda a Marianny Löw-Beerových, rodičů Grety Tugendhat. Vila slouží jako muzeum s expozicí Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat, která přibližuje dějiny architektury i brněnských vyšších vrstev.

Další aktuality

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika