!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Skandinávský dům zve na festival Dny Severu
Skandinávský dům zve na festival Dny Severu
"> "> "> "> "> ">
Kultura

Skandinávský dům zve na festival Dny Severu

  • Vydáno24. listopadu 2021
V úterý 23. listopadu zahájil Skandinávský dům dvanáctý ročník festivalu severské kultury Dny Severu. Letošní téma přehlídky zní fakta versus fikce. Právě o přístupu k faktům a míře fikce přijedou do Prahy a Brna diskutovat také hlavní hosté festivalu – švédská autorka Elisabeth Åsbrink a litevský spisovatel Alvydas Šlepikas.
Elisabeth_ÅsbrinkElisabeth Åsbrink (*1965) je spisovatelka a novinářka. V současnosti pracuje ve švédské televizi SVT jako redaktorka a producentka. Její kniha A stromy ve Vídeňském lese stále stojí (Absynt 2021, přel. Anežka Soukupová) získala prestižní ocenění pro reportážní literaturu – Cenu Ryszarda Kapuścińského a cenu Švédsko-dánského kulturního fondu. Kniha vychází z dopisů, které posílali židovští rodiče svému synovi z Vídně do Švédska, kam ho poslali, aby ho zachránili. Vypráví také o pozoruhodném přátelství tohoto chlapce s Ingvarem Kampradem, pozdějším zakladatelem IKEA. Autorka se svým románem pokouší vyrovnat s mýtem o Švédsku třicátých let – o zemi rovnosti a solidarity. Kniha se však hluboce dotýká také současnosti, toho, jak rádi věříme iluzím. Beseda se spisovatelkou proběhne v Brně 24. 11. od 19:00 ve vile Löw-Beer a v Praze v Centru současného umění DOX 25. 11. od 19:00 hodin.

Alvydas ŠlepikasLitevský spisovatel Alvydas Šlepikas (*1966) se vedle prózy věnuje také poezii, je režisér, herec i scenárista. Čeští čtenáři se s ním mohli seznámit díky románu Jmenuji se Maryte (Odeon 2020, přel. Věra Kociánová), který pojednává o fenoménu vlčích dětí, tzv. wolfskinder. Na sklonku druhé světové války a po ní se po baltských zemích bezcílně potulovaly německé děti. Autor tuto polozapomenutou část evropské historie přibližuje s velkým pochopením i zaujetím, píše prostým, nicméně až poetickým jazykem. Ukazuje, jak jednoduše se šlo v poválečné zimě v Pobaltí ztratit. Kniha se po svém vydání v roce 2012 stala nejčtenější knihou roku a o rok později za ni autor získal Cenu Svazu litevských spisovatelů. Beseda se spisovatelem bude probíhat ve stejné dny a na stejných místech jako besedy s Elisabeth Åsbrinkovou. Beseda Otisk války bude zaměřena nejen na tyto „děti války“ a podpovrchový rasismus, který je v naší společnosti stále přítomný, ale také na odlišný přístup obou autorů ke zpracování historických témat s nadčasovou platností a na samotné prolínání faktů a fikce.
 

Co dále nabízí Dny severu?

Muž, který si hrál s ohněmDny Severu dále nabízejí řadu filmových projekcí či besedu s literárními historiky zaměřenou na způsoby zpracování dějinných událostí v nejstarších ságách. Publikum pozná v nových souvislostech také osobnosti Stiega Larssona a Miky Waltariho. Švédského autora slavné trilogie Milénium přiblíží filmový dokument Muž, který si hrál s ohněm. O díle a osobnosti Miky Waltariho bude hovořit autorka životopisné knihy Fin Mika Waltari a překladatelka Markéta Hejkalová s literárním historikem Janem Dlaskem.

Festival se koná až 8. 12. 2021 v Praze a Brně. Festival pořádá Skandinávský dům za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy, statutárního města Brna, severských velvyslanectví v ČR a Litevského kulturního institutu.
 

Dny severu nejen se zajímavým filmem

  • stockholm24. 11. 19:00 Otisk války: Elisabeth Åsbrink & Alvydas Šlepikas (Vila Löw-Beer, Brno)
  • 25. 11. 19:00 Otisk války: Elisabeth Åsbrink & Alvydas Šlepikas (Centrum současného umění DOX, Praha)
  • 26. 11. 19:00 Lži, fikce a fakta ve staroseverských ságách (Studio Paměť, Praha)
  • 30. 11. 18:00 Mika Waltari: historik, nebo fabulátor? (Knihovna Jiřího Mahena, Brno)
  • 1. 12. 18:00 Putování Pobaltím (Dům čtení – MKP, Praha)
  • 2. 12. 18:00 Promítání: Ten dvanáctý (Kino Evald, Praha)
  • 2. 12. 20:00 Promítání: Idealista (Kino Art, Brno)
  • 8. 12. 18:00 Promítání: Amundsen (Kino Evald, Praha)
Festival severské kultury Dny Severu: 2021

23.11.
7.12.
Festival severské kultury Dny Severu: 2021

Skandinávský dům zve v listopadu a prosinci na dvanáctý ročník festivalu severské kultury Dny Severu, jehož letošní téma zní fakta versus fikce.

Dny Severu v Brně

23.11.
2.12.
Dny Severu v Brně

Dny Severu jsou multižánrový festival, který každoročně na podzim pořádá Skandinávský dům.

Komorní kino Evald v Praze

Komorní kino Evald v Praze

Menší artové kino na Národní třídě je pojmenováno podle významného filmového režiséra Evalda Schorma-

Kino Art v Brně

Kino Art v Brně

Budova posledního městského kina prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Od začátku listopadu, po ukončení festivalové sezóny v Sálu B. Bakaly, tak bude pravidelně působit v prostorách Galerie TIC v Radnické ulici.

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX v Praze je nezávislou mezioborovou platformou pro současné české a mezinárodní umění, architekturu a design.

Vila Löw-Beer v Brně

Vila Löw-Beer v Brně

Vila obývaná v letech 1913 až 1939 rodinou Alfreda a Marianny Löw-Beerových, rodičů Grety Tugendhat. Vila slouží jako muzeum s expozicí Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat, která přibližuje dějiny architektury i brněnských vyšších vrstev.