!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Skalní hrádek Šaunštejn bude letos kvůli opravě nepřístupný
Skalní hrádek Šaunštejn bude letos kvůli opravě nepřístupný
"> "> ">
Památky

Skalní hrádek Šaunštejn bude letos kvůli opravě nepřístupný

Vydáno 5. května 2021
Skalní hrádek Šaunštejn letos bude po celou sezónu turistům nepřístupný. Důvodem uzavření oblíbeného skalního hradu v národním parku České Švýcarsko je jeho důkladná oprava. Památku čeká sanace nestabilních skalních bloků a velmi rozsáhlá úprava přístupu na hrad, který nebyl v posledních letech příliš bezpečný.
hrad šaunštejnHrad Šaunštejn nedaleko Vysoké Lípy čekají letos velké změny. Památce se dostane kvalitní obnovy a bezpečný bude i samotný výstup na hrad. Odborníci zde nainstalují nový vstupní žebřík, zábradlí a pochozí lávky. Nově by měly být nainstalovány i dřevěné chodníky po obvodu skalního hrádku a nové mostky mezi skalními věžemi. Všechny tyto instalace mají nejen zvýšit bezpečnost výstupu a pohybu na hradě, ale i zabránit erozi skal sešlapáváním. Oprava hrádku bude trvat po celou sezónu, až do listopadu 2021.

Jeden z nejkrásnějších skalních hradů Českého Švýcarska leží při České silnici severně od obce Vysoká Lípa při červené značce k Malé Pravčické bráně. Původně berkovský hrad založený v 13. století. Začátkem 15. století ho dostal do zástavy rod Vartenberků, sehrál roli ve válkách mezi Vartenberky, Saskem a Lužicí. Začátkem 16. století zpustl a zanikl. Ze Šaunštejnu je krásný výhled do kraje, jemuž dominuje Růžovský vrch.
Hrad Šaunštejn - v sezóně 2021 nepřístupný

Hrad Šaunštejn - v sezóně 2021 nepřístupný

Necelý kilometr severně od obce Vysoká Lípa v Českém Švýcarsku lze spatřit výrazný pískovcový blok, kde v dobách minulých stával skalní hrad Šaunštejn. V roce 2021 je hrad nepřístupný z důvodů práce na sanaci nestabilních skalních bloků nad vstupem na torzo hradu a úpravy přístupu na hrad.

Růžovský vrch v Českém Švýcarsku – Děčínská Fudžijama

Růžovský vrch v Českém Švýcarsku – Děčínská Fudžijama

Růžovský vrch si díky své mohutnosti, kterou dominuje zdejší krajině, vysloužil přezdívku Děčínská Fudžijama. Lidově se mu říká jednoduše Růžák. Podobnost se vzdáleným asijským vulkánem dokládá nejen majestátní vzhled, ale také společný, sopečný původ.