Úvod > Aktuality > Skalní hrádek Falkenštejn v Českém Švýcarsku bude pro turisty přístupnější
Skalní hrádek Falkenštejn v Českém Švýcarsku bude pro turisty přístupnější
">
Památky

Skalní hrádek Falkenštejn v Českém Švýcarsku bude pro turisty přístupnější

  • Vydáno12. září 2017
Současný přístup na skalní ostroh, kde ve středověku stával skalní hrad Falkenštejn, je pro návštěvníky velice nebezpečný, proto Správa národního parku České Švýcarsko přistoupila k výstavbě nového schodiště pochozí plochy a zábradlí. Zároveň zde vznikne i nový mini turistický okruh, jelikož na vrchol povedou dvě cesty, přičemž jedna bude určena pouze pro výstup a druhá jen pro sestup.
JetřichovicePo několikaleté přípravě započaly začátkem září práce na zpřístupnění skalního hradu Falkenštejna národním parku České Švýcarsko nedaleko Jetřichovic. Vzhledem k nepřístupnému terénu musely být stavební prvky na místo určení dopraveny pomocí vrtulníku. Na skalní ostroh budou osazena nová ocelová schodiště, pochozí plochy a zábradlí. Zároveň vznikne i jakýsi malý turistický okruh, neboť na vrchol povedou dvě cesty, přičemž jedna bude určena pouze pro výstup a druhá jen pro sestup. Veškeré práce budou dokončeny do 30. listopadu 2017.

FalkenštejnSkalní hrad Falkenštejn se nachází necelý kilometr severovýchodně od obce Jetřichovice. Vznikl ve 14. století jako správní středisko zdejších majetků rodu Michaloviců a na ochranu obchodní stezky z Míšně a Lužice. Poslední písemná zmínka o hradu pochází z roku 1457. Znovuobjeven byl až s nástupem romantismu v 19. století, kdy se stal vyhledávaným výletním cílem. V roce 1852 dala Vilemína Kinská upravit přístup ke hradu a celý prostor pro turistiku. Přitom bylo nalezeno mnoho šípů, ostruh, hliněných střepů, v cisterně kopí s ratištěm. K nejcennějším nálezům patří tzv. "Falkenštějnská madona" – drobná keramická soška asi z 15. století. Torzo skalního hradu nabízí krásné výhledy do Saského Švýcarska.
Jetřichovické stěny a vyhlídky

Jetřichovické stěny a vyhlídky

Obec Jetřichovice v západní části Českého Švýcarska obklopují Jetřichovické stěny. Oblast je známá pískovcovými skalními městy i samostatně stojícími skalními věžemi. Mezi nejznámější patří Rudolfův kámen, Vilemínina stěna a Mariina skála, z jejichž vrcholků se otvírá malebný výhled do okolí.

Zřícenina hradu Falkenštejn v Českém Švýcarsku

Zřícenina hradu Falkenštejn v Českém Švýcarsku

Falkenštejn, nebo také Sokolí hrad, jehož zříceniny můžeme navštívit v překrásném Českém Švýcarsku, kilometr od Jetřichovic, byl založen na přelomu 13. a 14. století. Torzo skalního hradu nabízí krásné výhledy do Saského Švýcarska.