Úvod > Aktuality > Silvestrovské tipy z Východní Moravy vás zavedou na Jurkovičovu rozhlednu i zámek v Kroměříži
Silvestrovské tipy z Východní Moravy vás zavedou na Jurkovičovu rozhlednu i zámek v Kroměříži
"> "> Arcibiskupský zámek Kromeríž "> Lesní penzion Bunc v Chribech "> Jurkovicova rozhledna v Rožnove pod Radhoštem
Zážitky

Silvestrovské tipy z Východní Moravy vás zavedou na Jurkovičovu rozhlednu i zámek v Kroměříži

  • Vydáno28. prosince 2018
Poslední víkend i den v roce nemusíte strávit jen u televize a obložených stolů. Na Východní Moravě určitě ne. Nechejte se vylákat třeba na Jurkovičovu rozhlednu, na prohlídku kroměřížského zámku, k vatře přátelství na Velkou Javořinu nebo do termálních bazénů hotelu Horal.
Milovníci pohybu na čerstvém vzduchu se mohou vydat po celý víkend na Jurkovičovu rozhlednu na Karlově kopci nad Rožnovem pod Radhoštěm. Otevřená bude od 10:00 do 16:00 hodin.

Na tradiční Silvestrovský výšlap k rozhledně Zdenička srdečně zve už v neděli 30. prosince Kroměřížská dráha.

I poslední den v roce bude pro návštěvníky otevřen Arcibiskupský zámek v Kroměříži a to v čase od 12:00 do 15:00 hodin. Prohlédnout si bude možné reprezentační sály s vánoční výzdobou.

Prohlídky začínají vždy v celou hodinu a potrvají cca 60 minut. Cena prohlídky pro dospělé návštěvníky, studenty a seniory je 150 Kč, děti a mládež do 18 let mají vstup zdarma. Za příznivého počasí bude přístupná také zámecká věž. Cena vstupného na věž je 50 Kč za osobu.

Duchovní rozměr Silvestrovských oslav nabídne svatý Hostýn v mariánské svatyni (Basilica minor). Poslední prosincový den zde poutníky a věřící čekají kromě pravidelných dopoledních tentokrát i večerní bohoslužby a ve 24:00 pontifikální mše svatá.

Česko-slovenská vatra přátelství se rozhoří na Velké Javořině ve 13 hodin. Nejvyšší vrch Bílých Karpat se již tradičně stal místem setkání lidí z obou stran hranice, kteří spolu chtějí oslavit konec roku a začátek nového. Pro všechny, kteří si přijdou zavzpomínat na "staré dobré" Československo a oslavit Silvestra, bude připraven kulturní program a svařené vínko na zahřátí. Sraz je u Památníku Česko-moravsko-slovenského přátelství na Velké Javořině.

Velká JavorinaNetradiční oslavu příchodu nového roku chystá také relaxační centrum Wellness Horal ve Velkých Karlovicích. Koho už omrzely zábavné programy na náměstích nebo posedávání v restauracích či doma u televize, může 31. prosince přivítat příchod nového roku v bazénu či sauně – při Silvestrovské saunové noci.
CHKO Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

CHKO Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty byla zřízena dne 3.11. 1980 na území okresů Hodonín, Uherské Hradiště a Gottwaldov (dnes Zlín). Bílé Karpaty patří díky rozsáhlým loukám k nejcennějším lučním biotopům Evropy a jsou studijní plochou světového významu.

Rozhledna Zdenička v areálu Gruntu Galatík Těšánky

Rozhledna Zdenička v areálu Gruntu Galatík Těšánky

Patnáctimetrová dřevěná rozhledna Zdenička leží na nejvyšším bodě areálu Gruntu Galatík (305 m. n. m.). Ze zastřešené plošiny ve výšce 12 metrů se nabízí výhled na Chřiby, Hostýnské vrchy a Kroměříž. Rozhledna je za příznivého počasí volně přístupná.

Velká Javořina – nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Velká Javořina – nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Velká Javořina leží v Bílých Karpatech na moravsko-slovenském pomezí nedaleko obce Strání. Se svými 970 m n. m. je zároveň nejvyšší horou tohoto pohoří. Vrcholem hory prochází hranice České republiky se Slovenskem.

Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm

Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm

Unikátní Jurkovičova rozhledna byla postavena na Karlově kopci v Rožnově pod Radhoštěm podle plánů architekta Dušana Jurkoviče, nad Valašskou dědinou Valašského muzea v přírodě.

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Další aktuality