Úvod > Aktuality > Otáčivé hlediště v Českém Krumlově letos umožní sledovat text libreta v chytrém telefonu
Otáčivé hlediště v Českém Krumlově letos umožní sledovat text libreta v chytrém telefonu
"> ">
Kultura

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově letos umožní sledovat text libreta v chytrém telefonu

  • Vydáno23. června 2016
Jako každý rok i letos je jihočeské léto na Otáčivém hledišti plné neopakovatelných zážitků. Od letošní sezóny Otáčivé hlediště pro své diváky připravilo technologickou novinku, která umožní sledovat text libreta k operním inscenacím na displejích všech chytrých telefonů a tabletů v několika jazycích.

Otáčivé hlediště Český KrumlovOd letošní sezóny mohou diváci Otáčivého hlediště sledovat text libreta k operním inscenacím na displejích chytrých telefonů a tabletů v libovolně zvoleném jazyce. Tuto možnost získají díky mobilní aplikaci Overtekst vyvinuté k tomuto účelu společností Manx Technologies. Titulky v němčině, angličtině a češtině jsou připraveny pro všechna letošní operní představení, tedy Carmen, Rusalku a Příhody lišky Bystroušky.

K instalaci aplikace, která sledování titulků umožní, potřebují diváci svůj chytrý telefon či tablet s OS Android 4.2 a vyšší. Pro čtení titulků je nutné mít nainstalovanou aplikaci Overtekst. Ta je k dispozici ke stažení zdarma na Google play, ale je plně funkční vždy až v místě konání krátce před představením (po aktivaci obsluhou). Na Otáčivém hledišti není k dispozici veřejná wi-fi, proto je nutné zajistit si stažení aplikace předem. Využití aplikace Overtekst pro čtení titulků je podmíněno přepnutím mobilního telefonu do tichého režimu. Aplikace nevyžaduje pro příjem titulků v daném místě datové připojení ani roaming, avšak není zde možnost napájení. Doporučujeme tedy plně nabitou baterii (spotřeba energie je cca 40 % kapacity nabité baterie).
 

Na co se v letošní sezóně můžete těšit?

Od středy 22. 6. 2016 vystřídala Robina Hooda na otáčivém hledišti obnovená premiéra oblíbené inscenace Ženy Jindřicha VIII. aneb Chudák král(em). Komedii o záletném králi Jindřichovi, jeho šesti ženách, zrádném rádci a královu dvojníkovi, který způsobil neuvěřitelné věci napsali přímo pro Otáčivé hlediště režisér Martin Glaser a dramaturgyně Olga Šubrtová. V hlavní dvojroli se po Oldřichu Víznerovi letos poprvé představí oblíbený televizní a divadelní herec Petr Rychlý.

Od 14. července bude jeviště patřit Lišce Bystroušce. Nebojte se Janáčkovy hudby a jeho operního ztvárnění úchvatného příběhu lidí a zvířat, kde se lidé svými vlastnostmi – v dobrém i ve zlém – tolik podobají zvířatům a zvířata s nadsázkou a hravostí přebírají lidské role. V režijním pojetí dua SKUTR – Lukáše Trpišovského a Martina Kukučky a pod dirigentskou taktovkou Maria De Rose vystoupí v hlavních úlohách přední čeští i zahraniční sólisté, mj. Lenka Máčiková nebo Ivana Rusko (Bystrouška), Jorge Garza nebo Peter Račko (Lišák), Alexandr Beň nebo Svatopluk Sem (Revírník). Spoluúčinkují sbor Jihočeského divadla, Dětský pěvecký sbor Jitřenka a balet Jihočeského divadla v choreografii Jana Kodeta.

V srpnu se v Českém Krumlově vrací k oblíbeným kusům, které zaznamenaly v minulém ročníku velký úspěch. Od 1. do 6. srpna vtrhne na scénu divoká cikánka Carmen, jejíž lásku nikdy nikdo nezíská natrvalo. Od 8. do 14. srpna převezme taktovku další "žena", a to Rusalka. Dvořákova nejkrásnější opera nezazní nikde lépe, než před Otáčivým hledištěm. Tato inscenace se zařadila k nejoriginálnějším divadelním projektům před Otáčivým hledištěm. Od 16. do 31. srpna se na Otáčivém hledišti bude střídat pekelný Pes Baskervilský s nejslavnějším lhářem všech dob Baronem Prášilem.

Otáčivé hlediště Český Krumlov – světový unikát

Otáčivé hlediště Český Krumlov – světový unikát

Otáčivé hlediště v zahradě Státního hradu a zámku Český Krumlov je otevřená divadelní scéna Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, která pochází z roku 1958. Kouzlo scéně otáčivého hlediště dodává také okolní prostředí, které tvoří především zahrada a letohrádek zvaný Bellarie.

Zámecká zahrada v Českém Krumlově

Zámecká zahrada v Českém Krumlově

Českokrumlovská zámecká zahrada prošla od svého založení ke konci 17. století složitým vývojem, který věrně odrážel dobový stylový vývoj zahradního umění. Zahrada vznikla na raně barokním kompozičním schématu, později se v její podobě projevil duch vídeňského rokoka.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.