Úvod > Aktuality > Otáčivé hlediště v Českém Krumlově letos umožní sledovat text libreta v chytrém telefonu
Kultura

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově letos umožní sledovat text libreta v chytrém telefonu

  • Vydáno23. června 2016
Jako každý rok i letos je jihočeské léto na Otáčivém hledišti plné neopakovatelných zážitků. Od letošní sezóny Otáčivé hlediště pro své diváky připravilo technologickou novinku, která umožní sledovat text libreta k operním inscenacím na displejích všech chytrých telefonů a tabletů v několika jazycích.

Otáčivé hlediště Český KrumlovOd letošní sezóny mohou diváci Otáčivého hlediště sledovat text libreta k operním inscenacím na displejích chytrých telefonů a tabletů v libovolně zvoleném jazyce. Tuto možnost získají díky mobilní aplikaci Overtekst vyvinuté k tomuto účelu společností Manx Technologies. Titulky v němčině, angličtině a češtině jsou připraveny pro všechna letošní operní představení, tedy Carmen, Rusalku a Příhody lišky Bystroušky.

K instalaci aplikace, která sledování titulků umožní, potřebují diváci svůj chytrý telefon či tablet s OS Android 4.2 a vyšší. Pro čtení titulků je nutné mít nainstalovanou aplikaci Overtekst. Ta je k dispozici ke stažení zdarma na Google play, ale je plně funkční vždy až v místě konání krátce před představením (po aktivaci obsluhou). Na Otáčivém hledišti není k dispozici veřejná wi-fi, proto je nutné zajistit si stažení aplikace předem. Využití aplikace Overtekst pro čtení titulků je podmíněno přepnutím mobilního telefonu do tichého režimu. Aplikace nevyžaduje pro příjem titulků v daném místě datové připojení ani roaming, avšak není zde možnost napájení. Doporučujeme tedy plně nabitou baterii (spotřeba energie je cca 40 % kapacity nabité baterie).
 

Na co se v letošní sezóně můžete těšit?

Od středy 22. 6. 2016 vystřídala Robina Hooda na otáčivém hledišti obnovená premiéra oblíbené inscenace Ženy Jindřicha VIII. aneb Chudák král(em). Komedii o záletném králi Jindřichovi, jeho šesti ženách, zrádném rádci a královu dvojníkovi, který způsobil neuvěřitelné věci napsali přímo pro Otáčivé hlediště režisér Martin Glaser a dramaturgyně Olga Šubrtová. V hlavní dvojroli se po Oldřichu Víznerovi letos poprvé představí oblíbený televizní a divadelní herec Petr Rychlý.

Od 14. července bude jeviště patřit Lišce Bystroušce. Nebojte se Janáčkovy hudby a jeho operního ztvárnění úchvatného příběhu lidí a zvířat, kde se lidé svými vlastnostmi – v dobrém i ve zlém – tolik podobají zvířatům a zvířata s nadsázkou a hravostí přebírají lidské role. V režijním pojetí dua SKUTR – Lukáše Trpišovského a Martina Kukučky a pod dirigentskou taktovkou Maria De Rose vystoupí v hlavních úlohách přední čeští i zahraniční sólisté, mj. Lenka Máčiková nebo Ivana Rusko (Bystrouška), Jorge Garza nebo Peter Račko (Lišák), Alexandr Beň nebo Svatopluk Sem (Revírník). Spoluúčinkují sbor Jihočeského divadla, Dětský pěvecký sbor Jitřenka a balet Jihočeského divadla v choreografii Jana Kodeta.

V srpnu se v Českém Krumlově vrací k oblíbeným kusům, které zaznamenaly v minulém ročníku velký úspěch. Od 1. do 6. srpna vtrhne na scénu divoká cikánka Carmen, jejíž lásku nikdy nikdo nezíská natrvalo. Od 8. do 14. srpna převezme taktovku další "žena", a to Rusalka. Dvořákova nejkrásnější opera nezazní nikde lépe, než před Otáčivým hledištěm. Tato inscenace se zařadila k nejoriginálnějším divadelním projektům před Otáčivým hledištěm. Od 16. do 31. srpna se na Otáčivém hledišti bude střídat pekelný Pes Baskervilský s nejslavnějším lhářem všech dob Baronem Prášilem.

Otáčivé hlediště Český Krumlov – světový unikát

Otáčivé hlediště Český Krumlov – světový unikát

Otáčivé hlediště v zahradě Státního hradu a zámku Český Krumlov je otevřená divadelní scéna Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, která pochází z roku 1958. Kouzlo scéně otáčivého hlediště dodává také okolní prostředí, které tvoří především zahrada a letohrádek zvaný Bellarie.

Zámecká zahrada v Českém Krumlově

Zámecká zahrada v Českém Krumlově

Českokrumlovská zámecká zahrada prošla od svého založení ke konci 17. století složitým vývojem, který věrně odrážel dobový stylový vývoj zahradního umění. Zahrada vznikla na raně barokním kompozičním schématu, později se v její podobě projevil duch vídeňského rokoka.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Další aktuality

Ve skiareálu Lipno o víkendu zažijete peklo, vola i tatarák na mnoho způsobů!

Start zimní sezóny je doslova na spadnutí a ve skiareálu Lipno odpočítávají poslední hodiny. O víkendu sem můžete zavítat nejenom za zimními radovánkami, ale i za nabitým programem pro celou rodinu. V sobotu se u Stezky korunami stromů sejdou čerti, anděl i Mikuláš. Připravena je oblíbená Pekelná stezka. Na náměstíčku před hotelem Element se představí řeznictví Kramolínský vůl, v restauraci Stodola proběhne tatarákový víkend, děti si užijí andělskou poštu nebo sobotní animace s vánočními dílničkami.
Jihočeský kraj | Zážitky

Zažijte advent v Jindřichově Hradci – čekají na vás Krýzovy jesličky i vánoční fotografie

Krásnou předvánoční nabídku pro návštěvníky přichystali v České Kanadě, přímo v centru starobylého Jindřichova Hradce. Hlavním tahákem jsou zrestaurované Krýzovy jesličky v Muzeu Jindřichohradecka, které jsou nyní k vidění po sedmileté pauze. Adventní program se však chystá také v Domě gobelínů a v muzejním ateliéru bude připravený i vánoční fotokoutek.
Jihočeský kraj | Kultura

Zámecká slavnost vína v Českém Krumlově nabídne ta nejlepší vína

Festival vína Český Krumlov nabídne v sobotu 25. listopadu 2023 dlouho očekávanou a veřejností velmi oblíbenou Zámeckou slavnost vína. Návštěvníci degustační a prodejní přehlídky vín se od 14:00 do 22:00 hod. v Zámecké jízdárně mohou těšit na degustaci 300 vzorků vín z Čech, Moravy, Rakouska, Německa, Francie, Černé hory, ale také Nového Zélandu, Austrálie a Jižní Afriky.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Vydejte se na výlov Bošileckého rybníka

V podzimních měsících jsou na Třeboňsku již tradičně největší událostí výlovy rybníků. Od pondělí 20. do středy 22. listopadu 2023 se můžete zúčastnit výlovu jednoho z nejstarších rybníků Třeboňska – Bošileckého rybníka.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Cesta na šumavský Everest vede přes osm vrcholů

Skvělý nápad, poutavá hra a zajímavá krajina – to všechno spojuje projekt Šumavský Everest. Na Mount Everest, tedy 8848 metrů vysokou nejvyšší horu světa, se na Šumavě dostanete postupným zdoláním osmi vrcholů s nadmořskou výškou 1236, 725, 1022, 732, 1378, 1338, 1311 a 1221 metrů. Na všech vrcholech je možné dát si razítko do vrcholového pasu; ten seženete v infocentru Horní Planá. Těm, kteří budou v pasu mít všechna razítka, vystaví v infocentru i certifikát.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Jihočeskou metropoli rozzáří Českobudějovický advent

Již v sobotu 18. listopadu 2023 odstartují tradiční vánoční trhy na hlavním náměstí Přemysla Otakara II. v krajském městě a s nimi symbolicky začne i advent na Budějovicku, který potrvá až do 6. ledna 2024. Program je jako každoročně velmi bohatý a zajímavý. Hlubockou zoo rozzáří tisíce světýlek, trhy budou i na budějovickém výstavišti, kde se chystá také průvod krampusů. Obyvatelé i návštěvníci krajské metropole si znovu užítijí originální koncepci pojetí adventních trhů, v jejichž středu bude unikátní ledové kluziště kolem Samsonovy kašny. Stánky budou mít otevřeno denně od 10:00 do 22:00 hodin.
Jihočeský kraj | Zážitky

Česko mezi řádky: Návrat Krále Šumavy, Šumava a David Jan Žák

Až budete mezi řádky hledat místa, kde se odehrává děj životopisného románu Návrat Krále Šumavy jihočeského spisovatele Davida Jana Žáka, vezměte si k ruce hodně podrobnou mapu. Ale úplně nejlepší je vydat se na Šumavu osobně: čekají vás tajemná a magická místa, která dodnes vydávají zvláštní svědectví.
Jihočeský kraj | Zážitky

Desítky zábavných tipů pro zimu, kdy se na horách nedá lyžovat

Vyrazíte na lyžovačku, ale teploty šplhají někam k osmi stupňům nad nulou, sníh – pokud vůbec nějaký byl – mizí před očima a výraznější ochlazení meteorologové neočekávají... i tak může vypadat dovolená v zimě. Co ale pak s volným časem? Řešení najdete na Kudy z nudy, které vám nabídne spousty tipů, co podniknout v nejoblíbenějších horských střediscích i bez sněhové pokrývky.
Jihočeský kraj | Zimní sporty