Úvod > Aktuality > Sezóna farmářských trhů startuje. První v Česku otevře Heřmaňák v Praze 7!
Sezóna farmářských trhů startuje. První v Česku otevře Heřmaňák v Praze 7!
"> "> "> ">

Sezóna farmářských trhů startuje. První v Česku otevře Heřmaňák v Praze 7!

Vydáno 10. ledna 2020 Gurmánská turistika
První částečně bezobalový farmářský trh v Česku vstupuje do třetí sezóny. První návštěvníky přivítá už v sobotu 11. ledna 2020. Heřmaňák pravidelně každou sobotu navštěvuje na Řezáčově náměstí v Praze 7 zhruba tisícovka zákazníků. Do vlastního obalu - do sáčků, krabiček nebo lahví, tu mohou nakoupit kolem 80 procent sortimentu.
trh heřmaňákZeleninu, ovoce, pečivo, mléčné výrobky i kosmetiku – to vše si budou moci návštěvníci prvního farmářského trhu letošního roku na Heřmaňáku koupit. Pokud nebude mrznout, nakoupí návštěvníci na farmářském trhu vše, na co jsou zvyklí v průběhu roku. K dostání bude ovoce, zelenina, bylinky, pečivo, mošty, jogurty, sýry, uzeniny, masa nebo vajíčka od slepic z volného výběhu. Mezi sortimentem se objeví vynikající červená odrůda pekingského zelí a červená varianta kadeřávku. Oboje má oproti běžným odrůdám ještě víc vitamínů a antioxidantů. Na trhu byla tato zelenina poprvé nabídnuta loni v září a jednalo se o českou premiéru, na farmářských trzích zatím k dostání nikde jinde v Česku není.

zimní trhMožnost nakoupit do vlastních obalů se rychle ujala. Navíc je řada sklenic vratných, například od marmelád, sirupů, jogurtů, mléka. Nosí se zpět i suché skořápky od vajíček pro slepice i kvalitní suché pečivo. Pokud jsou zákazníci vybaveni vlastními obaly, pak si mohou z trhu odnést bezobalově zhruba 80 %. Jde například o vajíčka, všechnu zeleninu, ovoce, pečivo, vážené uzeniny, chlazená kuřata, vážené olivy a mandle, stáčený olivový nebo konopný olej nebo čerstvý jablečný mošt. Vlastní obaly jsou nicméně dobrovolné, pokud není takto prodej možný nebo pokud se jimi zákazníci zapomněli vybavit, nevadí, dostanou od prodejců obaly ekologické – papírové nebo vratné. Ty pak mohou využívat sami nebo je přinést zpět.

vejceKvůli hygienickým požadavkům musí být zhruba 20 procent farmářských výrobků přesto balených. Například vakuově balené maso se porcuje a balí ve schválené provozovně, některé mléčné zakysané výrobky se plní do sklenic už v mlékárně nebo sušené byliny, houby či sušené biomaso, takzvané jerky, se suší tak, aby obsahovalo jen sedm procent vody, a pokud by se otevřel obal, tak natáhne vlhkost. Na farmářském trhu farmářském trhu Heřmaňák se pravidelně konají i tematické akce. Například 22. února se mohou návštěvníci trhu těšit na akci ZAB Heřmaňák – české zabijačkové hody. A během února čeká na návštěvníky trhu hned několikrát oblíbené sousedské opékání buřtů – to proběhne 8., 15. a 29. února.
Trhy na Heřmaňáku

2.5.
19.12.
Trhy na Heřmaňáku

Malý farmářský trh na Řezáčově náměstí. Výjimečný je tím, že na něm nenajdete žádné mikrotenové sáčky ani igelitové tašky. Na zeleninu a ovoce vám zapůjčí proutěný koš a po zvážení si uložíte do svých obalů, nebo papírových sáčků...

Farmářské trhy v Praze

Farmářské trhy v Praze

Na několika místech v Praze najdete od jara do podzimu farmářská tržiště, která nabízí domácí potraviny, výpěstky a výrobky, vše té nejlepší kvality, českého původu, za použití minima chemie a vynikající chuti. Vyražte i vy na výlet a vyberte si z české kvality.