Úvod > Aktuality > Seznamte se: znáte nejlepší české dirigenty?
Kultura

Seznamte se: znáte nejlepší české dirigenty?

  • Vydáno10. listopadu 2022
Říká se, že co Čech, to muzikant. Při bližším seznámení s našimi hudebními velikány ovšem zjistíme, že by mohlo platit také pravidlo co muzikant, to znamenitý dirigent. Se kterými slavnými dirigenty se u nás na Kudy z nudy můžete setkat?
Když prý Bůh rozdával darem nadání k hudbě, šel si Antonín Dvořák (1841–1904) ne dvakrát, ale hned třikrát. Víte, že v lednu 1896 dirigoval v pražském Rudolfinu historicky první koncert České filharmonie? Znamenití dirigenti byli i Leoš Janáček (1854–1928) a rakouský hudební skladatel s českými kořeny Gustav Mahler (1860–1911). Jako interpret děl českých a dalších slovanských skladatelů se proslavil Rafael Kubelík (1914–1996), bývalý šéfdirigent České filharmonie, v roce 1955 jmenovaný hudebním ředitelem Královské opery v Londýně. Připomeňte si i další osobnosti, které stanuly v čele České filharmonie, především Jiřího Bělohlávka (1946–2017) a Semjona Byčkova (*1952).V jejich stopách se nyní vydal nejmladší dirigent z našeho přehledu Jakub Hrůša (*1981), který se novým hudebním ředitelem londýnské Královské opery stane od září 2025.
Leoš Janáček – ve světě nejhranější český operní skladatel

Leoš Janáček – ve světě nejhranější český operní skladatel

Leoš Janáček (3. července 1854, Hukvaldy – 12. srpna 1928, Moravská Ostrava) byl jedním z nejvýznamnějších a nejoriginálnějších tvůrců české moderní hudby. Ve světě je známý hlavně díky operám Její pastorkyňa a Káťa Kabanová, slavná jsou rovněž orchestrálně-vokální díla Glagolská mše, Sinfonietta či rapsodie Taras Bulba.

Jiří Bělohlávek – bývalý šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie

Jiří Bělohlávek – bývalý šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie

Jiří Bělohlávek (24. února 1946, Praha – 31. května 2017, Praha) byl český dirigent a pedagog. Při jeho působení v čele České filharmonie v letech 2012 až 2017 orchestr zažil řadu mimořádných úspěchů. Pod jeho vedením Česká filharmonie vystupovala na pódiích nejprestižnějších světových koncertních sálů a znovu se stala vpravdě národním orchestrem, respektovaným doma i v zahraničí.

Rafael Kubelík – bývalý šéfdirigent České filharmonie

Rafael Kubelík – bývalý šéfdirigent České filharmonie

Fenomenální dirigent a houslista Rafael Kubelík (29. června 1914, Býchory – 11. srpna 1996, Kastanienbaum, Švýcarsko) se proslavil jako interpret děl českých a dalších slovanských skladatelů. Sedm let působil jako šéfdirigent České filharmonie a vidět ho můžete také v oscarovém snímku Jana Svěráka Kolja.

Semjon Byčkov – šéfdirigent, hudební ředitel České filharmonie a Dirigent roku 2022

Semjon Byčkov – šéfdirigent, hudební ředitel České filharmonie a Dirigent roku 2022

Šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie Semjon Byčkov (* 30. listopadu 1952, Petrohrad, Sovětský svaz) zahájil své působení v čele nejvýznamnějšího českého symfonického orchestru koncerty v Praze, Londýně, New Yorku a Washingtonu u příležitosti 100. výročí vzniku Československa. V roce 2022 se v 62. ročníku prestižního mezinárodního žebříčku Musical America Awards stal Dirigentem roku.

Jakub Hrůša – dirigent a hudební ředitel Královské opery v Londýně

Jakub Hrůša – dirigent a hudební ředitel Královské opery v Londýně

Když časopis Gramophone označil světově uznávaného českého dirigenta Jakuba Hrůšu (* 23. července 1981, Brno) za jednoho z dirigentů s hvězdnou budoucností, nespletl se. Hrůša se od září 2025 stane novým hudebním ředitelem Královské opery / The Royal Opera House v londýnské Covent Garden. Na tomto postu bude již druhým Čechem, před ním operu v polovině 20. století tři roky řídil Rafael Kubelík.

Bedřich Smetana – český hudební skladatel

Bedřich Smetana – český hudební skladatel

Tvůrce české národní hudby, autor řady oper, cyklu symfonických básní Má vlast a komorních skladeb, dirigent, přísný hudební kritik, organizátor veřejného hudebního života a také brilantní klavírista, který dokázal celé večery bavit společnost: to je Bedřich Smetana (2. března 1824 Litomyšl – 12. května 1884 Praha), jeden z nejznámějších českých hudebních skladatelů.

Bohuslav Martinů – jeden z nejvšestrannějších hudebních skladatelů 20. století

Bohuslav Martinů – jeden z nejvšestrannějších hudebních skladatelů 20. století

Mezi nejhranější české autory patří Bohuslav Martinů (8. prosince 1890 Polička – 28. srpna 1959 Liestal, Švýcarsko). V díle jednoho z nejplodnějších a nejvšestrannějších hudebních skladatelů 20. století se odráží řada vlivů: francouzský impresionismus, jazz, anglický madrigal i české a moravské lidové písně.

Antonín Dvořák – světoznámý hudební skladatel

Antonín Dvořák – světoznámý hudební skladatel

Když prý Bůh rozdával darem nadání k hudbě, šel si Antonín Dvořák (8. září 1841 Nelahozeves – 1. května 1904 Praha) ne dvakrát, ale nejspíš hned třikrát. Jeden z největších hudebních géniů lidských dějin složil jedenáct oper a přibližně 400 skladeb: symfonie a symfonické básně, vokální a vokálně-instrumentální díla, komorní a klavírní skladby, koncerty, sbory i písně. Bylo jich ještě mnohem víc, jenže Dvořák s nimi nebyl spokojen a všechny partitury zničil.

Další aktuality

50 tipů na prosincové výstavy

Nenechejte si ujít aktuální výstavy, které rozhodně stojí za vidění! Je nevlídno, prší, sněží? Nevadí, vypravte se na zajímavý výlet. Máme pro vás spoustu tipů na akce, které můžete navštívit beze strachu z promoknutí. Nejen v naší metropoli nyní probíhají výstavy, které rozhodně stojí za to! Každým okamžikem probíhají po celé České republice desítky výstav. Nechte se inspirovat portálem Kudy z nudy a neseďte doma!
Kultura

Nalaďte se na přicházející advent na výstavách betlémů

Výstavy betlémů u nás mají dlouhou tradici. Většina z nich sice začíná až v prosinci, ale přesto se najde pár výjimek a stálých expozic, které jsou přístupné už v listopadu. A kam se za betlémy vypravit? Na to vám odpoví portál Kudy z nudy, který vás pozve třeba do Přerova nad Labem, Hlinska, Máslovic a na další místa.
Kultura

100 tipů, kam za betlémy a betlémářskou tradicí po celém Česku

Zvyk stavět betlémy patří k nejrozšířenějšímu vánočnímu zvyku. Tuto tradici založil v roce 1223 svatý František z Assisi v italské Umbrii. Se svými přáteli přivedli do jeskyně, kterou přeměnili na kapli, živého osla i vola a zinscenovali betlém, v němž pak kněz sloužil první vánoční půlnoční mši. Současné adventní a vánoční výstavy betlémů ukazují, že betlémářská tradice je u nás dosud živá. Přijďte se i vy potěšit krásou betlémské scény, která pohladí na duši.
Kultura

Seznamte se: nejlepší čeští kostýmní výtvarníci

Výpravné historické filmy, velkolepá divadelní představení, filmové pohádky i hollywoodské velkofilmy plné hvězd: existuje řada projektů, kde zanechali svůj osobitý podpis čeští kostýmní výtvarníci. S řadou z nich se setkáte i na Kudy z nudy.
Kultura