!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > Zámek Veltrusy zahajuje o víkendu novou sezónu

Zámek Veltrusy zahajuje o víkendu novou sezónu

Vydáno 21. ledna 2020 Památky
Zámek Veltrusy, letní sídlo hrabat Chotků, vzniklo na říčním ostrově řeky Vltavy. Od soboty 25. ledna nabídne prohlídkový okruh "Aristokracie: začátek konce" - pohled do života a osudů posledních majitelů veltruského panství. Jimi byli Karel a Livie Chotkovi, které sem jako své dědice pozval v roce 1921 hrabě Arnošt Chotek, poslední člen veltruské linie rodu. V těchto autentických prostorech se na konkrétních příkladech hrabat Chotků šířeji seznámíte se šlechtickým prostředím, rolí šlechty ve státní správě nebo jejím životním stylem. Otevřena bude také výstava "Pozdrav z Veltrus" a v 11:00 s nenechte ujít slavnostní odhalení repliky koňské hlavy a komentovanou prohlídku stájí.
Zámek VeltrusyLetošní sezonu zahájí zámek Veltrusy už v sobotu 25. ledna 2020. Po krátké přestávce se otevírá pro veřejnost okruh "Aristokracie: začátek konce", v zimních měsících bude dostupný zatím jen o víkendech.

Začátek sezony ale na zámku odstartují hned dvěma akcemi. Od 11:00 hodin bude slavnostně odhalena kopie plastiky koňské hlavy nad vchodem do zámecké konírny. Po letech se tak koňská busta navrací na zeď zámecké konírny, která z objektu zmizela v poválečných letech. Repliku koňské hlavy zhotovila firma DigiTry Art Technologies formou fotogrammetrie na podkladě fotografií. Přijďte si poslechnout její příběh, prohlédnout si zámeckou konírnu a zároveň se dozvědět něco více o této zajímavé technice. Součástí tohoto slavnostního okamžiku bude komentovaná prohlídka stájí.

Aristokracie VeltrusyZámecké Infocentrum u hlavní brány otevře od 11:00 hodin výstavu „Pozdrav z Veltrus“ - čas starých pohlednic zámku a parku Veltrusy a dobových artefaktů sběratele Kamila K. Brzáka. Vrátíte se do doby pera, kalamáře a staré Remingtonky a podíváte se do života na sklonku 19. a začátku 20. století prostřednictvím dopisnic a korespondence tehdejších návštěvníků Veltrus.

Zámecký okruh a výstavy budou otevřeny od ledna do konce dubna vždy o víkendech.
Aristokracie: začátek konce - expozice na zámku ve Veltrusech

Aristokracie: začátek konce - expozice na zámku ve Veltrusech

Program vás provede od počátku 18. století, kdy Chotkové zahájili svoji velmi úspěšnou úřednickou kariéru, až do 20. století, které znamenalo konec šlechtictví a ztrátu majetku.

Zámek Veltrusy - barokní sídlo rodu Chotků

Zámek Veltrusy - barokní sídlo rodu Chotků

Barokní zámek rodiny Chotků z první poloviny 18. století, který byl později klasicistně upraven, stojí uprostřed krajinářského parku s romantickými stavbami.

Dančí obora Veltrusy

Dančí obora Veltrusy

Daňčí obora se na mapách veltruského parku objevuje už kolem roku 1802. Část veltruské obory je přístupná pro veřejnost. Návštěvníci tak mají jedinečnou možnost pozorovat daňky z blízka. Daňky, však prosíme, nekrmte. Mají svojí stravu, kterou pravidelně dostávají.