Úvod > Aktuality > Zámek Veltrusy zahajuje o víkendu novou sezónu
Zámek Veltrusy zahajuje o víkendu novou sezónu
"> "> ">
Památky

Zámek Veltrusy zahajuje o víkendu novou sezónu

  • Vydáno29. ledna 2022
Zámek Veltrusy, letní sídlo hrabat Chotků, vzniklo na říčním ostrově řeky Vltavy. Od soboty 29. ledna 2022 nabídne prohlídkový okruh "Aristokracie: začátek konce" – pohled do života a osudů posledních majitelů veltruského panství. Jimi byli Karel a Livie Chotkovi, které sem jako své dědice pozval v roce 1921 hrabě Arnošt Chotek, poslední člen veltruské linie rodu. V těchto autentických prostorech se na konkrétních příkladech hrabat Chotků šířeji seznámíte se šlechtickým prostředím, rolí šlechty ve státní správě nebo jejím životním stylem. Užít si můžete také vstup do Laboratoria, ve kterém si můžete vyzkoušet práci badatele, archeologa či restaurátora.
Zámek VeltrusyLetošní sezonu zahájí zámek Veltrusy už v sobotu 29. ledna 2022. Po krátké přestávce se otevírá pro veřejnost okruh "Aristokracie: začátek konce", v zimních měsících bude dostupný zatím jen o víkendech.

Začátek sezony ale na zámku nabídne také vstup do Laboratoria, ve kterém si můžete vyzkoušet práci badatele, archeologa či restaurátora..Vzdělávací okruh Aristokracie: začátek konce nabízí pohled do života a osudů posledních majitelů veltruského panství. Byli jimi Karel a Livie Chotkovi, které sem jako své dědice pozval v roce 1921 hrabě Arnošt Chotek, poslední člen veltruské linie rodu. V těchto autentických prostorech se na konkrétních příkladech hrabat Chotků šířeji seznámíte se šlechtickým prostředím, rolí šlechty ve státní správě a jejím životním stylem.

Aristokracie Veltrusy Věděli jste, že se na Státní zámek Veltrusy konal první veletrh na světě? V srpnu roku 1754 ho zde pro Marii Terezii uspořádal hrabě Rudolf Chotek. Obchodníci z různých koutů země se sem sjeli, aby předvedli ty nejlepší výrobky z českých manufaktur. Akce tak dala vzniknout nové tradici vzorkových veletrhů.

Zámecký okruh a výstavy budou otevřeny od ledna do konce dubna vždy o víkendech.
Veltruským zámeckým parkem na kole

Veltruským zámeckým parkem na kole

Poznejte jeden z největších přírodně-krajinářských parků s průvodcem na kole, prohlédněte si zámek Veltrusy a jinak zamčené pavilony a odhalte tajemství Sfingy a Egyptského kabinetu.

Veltrusy

Veltrusy

Městečko ve středních Čechách na břehu Vltavy je známé především díky elegantnímu zámku a rozlehlému anglickému parku s řadou soch, pavilonů a romantických můstků. Jako park ale vypadá i okolní krajina s líným tokem řeky, divokými lužními lesy a osaměle stojícími staletými stromy.

Egyptský pavilon a most se sfingou na zámku Veltrusy

Egyptský pavilon a most se sfingou na zámku Veltrusy

Most se sfingou byl postaven v roce 1820 jako součást Egyptského kabinetu, který byl zřízen v letech 1816 – 1819. Jeho východní strana byla pojata jako vstup do egyptského chrámu. Dva mohutné postranní sloupy s hlavicemi jsou zdobeny motivy papyrusových listů. Vchod hlídá sfinga.

Pavilon Přátelství na zámku Veltrusy

Pavilon Přátelství na zámku Veltrusy

Původní a správný název objektu zní Chrám obránců vlasti a přátel zahradnictví. Byl zbudován na vyvýšenině v jihovýchodní části parku v letech 1792 – 1794. Je to okrouhlá stavba, jejíž vnitřní síň je obklopena deseti cihlovými sloupy s jónskými hlavicemi.

Dančí obora Veltrusy

Dančí obora Veltrusy

Daňčí obora se na mapách veltruského parku objevuje už kolem roku 1802. Část veltruské obory je přístupná pro veřejnost. Návštěvníci tak mají jedinečnou možnost pozorovat daňky z blízka. Daňky, však prosíme, nekrmte. Mají svojí stravu, kterou pravidelně dostávají.

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků

Barokní zámek rodiny Chotků z první poloviny 18. století, který byl později klasicistně upraven, stojí uprostřed krajinářského parku s romantickými stavbami.

Další aktuality

25.9.
2022
Objevujte královská města Čech

Objevujte královská města Čech

Středočeský kraj | Památky
22.9.
2022
Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Středočeský kraj | Příroda