Úvod > Aktuality > Seznamte se: čeští sochaři od mistrů baroka až po moderní sochařství
Kultura

Seznamte se: čeští sochaři od mistrů baroka až po moderní sochařství

Vydejte se s Kudy z nudy za kouzlem slavných českých soch a poznejte jejich autory! Ukážeme vám slavná a významná sochařská díla, sochy fascinující i provokující, staré stovky let i pár roků. Vstupte do jedinečného světa umění a historie skrze české sochařství.

2x jinak: socha Jana Pernera

Pardubice
Česká Třebová

Na každém kroku Prahou a dalšími městy zaznamenáte mistrovskou práci sochařů, kteří svými díly oživili města i venkovské scenérie. Setkáte se s rozmanitými styly, které odrážejí pulzující českou kulturu. Prozkoumejte nádherné sochy na náměstích, v parcích a muzeích a nechte se unést krásou, kterou české sochařské umění nabízí. Připojte se k nám na cestě českou historií a kulturu, kterou kamenem, kovem a dalšími materiály ztvárňují čeští sochaři.
 

Matyáš Bernard Braun – mistrovské umění v srdci baroka

Objevte mistrovství Matyáše Bernarda Brauna (1684–1738) a vraťte se do doby baroka, kde umění získalo život a duchovní rozměr. Braunova sochařská a řezbářská díla jsou známá pro svou preciznost a detailnost. Byl ovlivněn italským barokním uměním a jeho sochy a oltářní plastiky ozdobily mnoho kostelů a klášterů v Česku a Rakousku. Mezi jeho nejvýznamnější práce patří sochy a reliéfy zdobící jednu z dominant Staroměstského náměstí v Praze, chrám sv. Mikuláše.
 

Josef Václav Myslbek – za poznáním sochařského génia

Významnou postavou českého umění byl Josef Václav Myslbek (1848–1922), jehož díla jsou nesmazatelnou součástí české kultury. Jeho mistrovským dílem je socha sv. Václava, která pyšně kraluje Václavskému náměstí v samém srdci Prahy. Tato socha je symbolem hlavního města, podobně jako další Myslbekovo dílo, socha Karla Hynka Máchy, je oblíbeným místem Petřína.
 

Ladislav Šaloun – přijměte pozvání do světa symbolismu

Dílo Ladislava Šalouna (1870–1946) je oknem do uměleckého ducha přelomu 19. a 20. století. Šalounova tvorba byla značně ovlivněna secesí a symbolismem, což dalo vzniknout jeho ikonickému dílu, pomníku Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze. Stejně jako Josef Václav Myslbek je i Ladislav Šaloun pochovaný v hrobce Slavín na Vyšehradském hřbitově. Projděte se tímto uměleckým rájem, kde před vašima očima ožijí sochy významných osobností české historie a kultury.
 

František Bílek – umění, které osvěží duši

Osobnost a umění Františka Bílka (1872–1941), která zářila na přelomu 19. a 20. století, láká milovníky umění na výjimečnou cestu symbolismem a spirituálním umění. Bílkova esoterická a osobní tvorba proniká hluboko do duchovních a filozofických témat a odráží jeho vlastní hledání a víru. Dnes můžete navštívit Bílkovu vilu v Praze, přeměněnou na autorovo muzeum a galerii.
 

Olbram Zoubek – sochařský génius 20. století

Pokud hledáte umělecký zážitek, který vás zavede do srdce českého sochařství 20. století, nemůžete minout Olbrama Zoubka (1926–2017). Jeho umělecká tvorba spojuje zdánlivě protichůdné prvky, abstraktní a figurativní, do jedinečných děl. Zoubek byl mistrem různých materiálů, hlavní důraz ale kladl na dřevo, bronz a kámen. Jeho sochy kromě uměleckých sbírek v muzeích a galeriích naleznete na veřejných prostranstvích Prahy, Litomyšle a dalších měst.
 

Kurt Gebauer – okrašlovatel veřejného prostoru

Sochař Kurt Gebauer (*1941) je známý pro svou schopnost pracovat s různými prvky a styly a pro zálibu ve zvelebování svého okolí. Jeho sochy a plastiky zaujmou abstraktními a geometrickými formami, zatímco jeho malby a grafické práce vás pohltí svou originálností a expresivitou. Díky experimentování s materiály a technikami je každé jeho dílo hledáním nových hranic uměleckého vyjádření.
 

Magdalena Jetelová – umění na hranici možností

Česko-německá sochařka Magdalena Jetelová (*1946) je známá pro svou monumentálnost. Její umělecká tvorba překračuje tradiční rámce a objevuje nové dimenze výtvarného umění. Její díla vám přinesou jedinečný pohled na vztahy mezi člověkem a přírodou, technologií a vnímáním prostoru. Umělkyně se nebojí konfrontovat aktuální environmentální témata a otázky lidské interakce se světem kolem nás.
 

Jaroslav Róna – mistrovské umění lidských emocí s nádechem erotiky

Ponořte se do světa Jaroslava Róny (*1957), kde se umění stává zrcadlem lidské duše. Při procházení se Rónovou tvorbou, kterou najdete zejména v ulicích Prahy, objevíte sochy a plastiky, výmluvně zachycující nejrůznější aspekty lidského života a společnosti. Jeho díla jsou nabitá emocemi a provokací, přičemž každý jeho pohled na svět ukazuje svébytný a expresivní přístup k umění.
 

David Černý – provokativní mistr současného výtvarného umění

Umělec, jehož jméno září v českém uměleckém světě jako hvězdy na noční obloze, se jmenuje David Černý (*1967). Jeho výjimečná sochařská a výtvarná práce provokuje, inspiruje a vyvolává vášnivé debaty. Pokud se ocitnete v Praze, nenechte si ujít Metalmorphosis, impozantní rotační sochu hlavy Franze Kafky nebo Černého galerii Musoleum. Objevte umění, které nabízí záhadu, kontroverzi, společenské otázky a příležitost hledat vlastní interpretace a názory.
 

Krištof Kintera – objevte uměleckou vizi multifunkčního umělce

Dílo Kryštofa Kintery (*1973) nezná hranice. Jeho díla vás zavedou do hlubin lidské existence, identity a společnosti. Umělecký jazyk, který používá, umožňuje prozkoumat různé aspekty lidského života a emocí. Tvoří prostřednictvím nekonvenčních materiálů a postupů, což dodává jeho tvorbě sílu a výraz.

David Černý – umělec a autor originálních i kontroverzních soch

David Černý – umělec a autor originálních i kontroverzních soch

Viselec, obří stříbrná Lilith v Karlíně, miminka šplhající po žižkovské televizní věži anebo robotická restaurace Cyberdog v Nových Butovicích: to je jen malý výběr z děl Davida Černého (* 15. prosince 1967, Praha). Proslavil se především jako tvůrce různých kontroverzních a provokativních plastik.

Sedm ctností – dobré, radostné a krásné lidské vlastnosti

Sedm ctností – dobré, radostné a krásné lidské vlastnosti

Jedna ze symbolických sedmiček spojuje sedm hlavních ctností. Jejich výčet najdeme v básni Psychomachia římského básníka, právníka a politika Aurelia Prudentia Clementa (348 – okolo 410). Od 6. století a časů papeže Řehoře I. Velikého ale ctnosti také jako protiklad provázejí smrtelné hříchy.

Krištof Kintera – sochař a tvůrce pohyblivých, svítících i mluvících instalací

Krištof Kintera – sochař a tvůrce pohyblivých, svítících i mluvících instalací

Nejúspěšnějším výtvarným umělcem na tuzemských aukcích posledních deseti let je Krištof Kintera (* 20. září 1973, Praha). Od samého začátku své kariéry patřil mezi naše nejvýraznější umělce. V jeho dílech, často sestavených z předmětů, pro které se už nenajde jiné využití, se propojuje výtvarné umění, performance, scénografie i divadelní představení.

Olbram Zoubek – slavný sochař, který sňal posmrtnou masku Jana Palacha

Olbram Zoubek – slavný sochař, který sňal posmrtnou masku Jana Palacha

Bronz, cín, olovo a cement, zlatá barva a postavy inspirované antickými sochami: to jsou díla Olbrama Zoubka (21. dubna 1926, Praha – 15. června 2017, Praha), jednoho z nejvýraznějších sochařů naší doby. Přestože dílo Olbrama Zoubka je velmi různorodé a sahá od reliéfů a malých komorních plastik až k monumentálním sochám v nadživotní velikosti, většinou je poznáte na první pohled.

Josef Václav Myslbek – nejvýznamnější sochař 19. století

Josef Václav Myslbek – nejvýznamnější sochař 19. století

Josef Václav Myslbek (20. června 1848 Praha-Nové Město – 2. června 1922 Praha-Staré Město) je autorem nejslavnějšího pomníku – jezdecké sochy sv. Václava na Václavském nám. Myslbek je považován za zakladatele a klasika tradice českého sochařství.

Ladislav Šaloun – největší secesní sochař

Ladislav Šaloun – největší secesní sochař

Sochařská výzdoba průčelí Obecního domu, Hlavního nádraží a Nové radnice v Praze, a hlavně pomník Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze: to jsou nejznámější díla sochaře Ladislava Šalouna (1. srpna 1870, Praha – 18. října 1946, Praha), jedné z hlavních osobností českého secesního symbolismu.

Kurt Gebauer – přední český výtvarník a sochař

Kurt Gebauer – přední český výtvarník a sochař

Plavci, plavkyně a figury vznášející se ve vzduchu, housenka na Vítězném náměstí v Praze, obří trpaslík v Hořicích anebo originální dětské hřiště v Ostravě: to je jen malý výběr z děl Kurta Gebauera (* 18. srpna 1941, Hradec nad Moravicí), výtvarníka a vysokoškolského pedagoga.

František Bílek – sochař a největší osobnost českého secesního symbolismu

František Bílek – sochař a největší osobnost českého secesního symbolismu

Sochař, grafik, autor užitého umění, literát a mystik František Bílek (6. listopadu 1872, Chýnov – 16. října 1941, Chýnov) byl originálním symbolistou období secese. Pocházel z ortodoxní katolické rodiny a ve svých uměleckých dílech zobrazoval převážně náboženská témata, provázená mystickými texty.

Michal Olšiak – sochař a autor pohádkových soch

Michal Olšiak – sochař a autor pohádkových soch

Narazili jste při hledání tipů na procházky po Vysočině anebo výlety s dětmi na jméno Michal Olšiak (* 1978, Žďár nad Sázavou)? Malíř, sochař a cestovatel vytváří sochy z betonu a pískovce, které objevíte na řadě míst u nás. Nejvíc jich najdete v oblasti Žďárských vrchů na Vysočině.

Čestmír Suška – sochař a autor originálních kovových artefaktů

Čestmír Suška – sochař a autor originálních kovových artefaktů

Najít cestu k materiálu, porozumět mu, zkrotit ho, ale hlavně si nepřestat hrát: o to se snaží jeden z předních českých umělců Čestmír Suška (* 4. ledna 1952, Praha), sochař, scénický výtvarník, organizátor a kurátor výstav. Je autorem řady výrazných a nepřehlédnutelných objektů v našich městech i v krajině.

Jaroslav Róna – sochař, malíř, grafik a renesanční všeuměl

Jaroslav Róna – sochař, malíř, grafik a renesanční všeuměl

Co spojuje sochu markraběte Jošta v Brně, Franze Kafky a červenou žirafu v Praze anebo lva, lvici a sedícího čerta v Liberci? Jde o hravé a fantaskní sochy Jaroslava Róny (* 27. dubna 1957, Praha), českého sochaře a malíře, keramika, uměleckého skláře, grafika, scénografa, literáta a amatérského herce. Tím ovšem výčet jeho profesí zdaleka nekončí!

S osobností na procházku: na rande do Prahy k sochám a pomníkům Josefa Václava Myslbeka

S osobností na procházku: na rande do Prahy k sochám a pomníkům Josefa Václava Myslbeka

Který český umělec se může pochlubit, že jeho díla zdobí baziliku Sacré-Cœur na pařížském Montmartru, Parlament ve Vídni nebo Národní divadlo v Praze? Anebo že jeho sochy patří k nejoblíbenějším místům pražských schůzek? Odpověď je jednoduchá: Josef Václav Myslbek (20. června 1848, Praha-Nové Město – 2. června 1922, Praha-Staré Město), nejvýznamnější český sochař přelomu 19. a 20. století.

Matyáš Bernard Braun – nejznámější barokní sochař

Matyáš Bernard Braun – nejznámější barokní sochař

Barokní sochař, řezbář a kameník Matyáš Bernard Braun (24. února 1684, Sautens, Tyrolsko – 15. února 1738, Praha) patří k nejvýznamnějším představitelům českého vrcholně barokního sochařství. S jeho sochařskými díly se setkáte na řadě míst, od Prahy přes zámek Valeč až po Kuks.

Braunův Betlém – největší sochařská galerie pod širým nebem

Braunův Betlém – největší sochařská galerie pod širým nebem

Kuks je velkolepý barokní areál kousek v údolí řeky Labe. Na přelomu 17. a 18. století tu hrabě František Antonín Špork založil lázně a také Hospital, místo odpočinku vysloužilých vojáků, o které pečoval řád milosrdných bratří. O sochařskou výzdobu se postaral Matyáš Bernard Braun. Kromě alegorií Ctností a Neřestí je jeho dílem také unikátní sochařská galerie pod širým nebem, zvaná podle svého autora Braunův Betlém.

Rony Plesl – sochař, sklář a designér

Rony Plesl – sochař, sklář a designér

Rony Plesl (* 31. ledna 1965 Jablonec nad Nisou) patří mezi nejznámější sklářské designéry. Vede Ateliér skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a s jeho dílem se denně setkává velká část Čechů: navrhl totiž pivní sklenice pro pivovary Budějovický Budvar, Plzeňský Prazdroj, Staropramen, Starobrno, Krušovice i Bernard.

Jeskyně Rudka – unikátní jeskyně blanických rytířů

Jeskyně Rudka – unikátní jeskyně blanických rytířů

Unikátní umělou jeskyni zdobí sochy šestnácti blanických rytířů v čele s jejich velitelem sv. Václavem. Spící svatováclavské vojsko vytesal sochař samouk Stanislav Rolínek v letech 1928-1930 nůžkami na ovce a hasičskou sekerou.

Pavel Pavel – muž, který na Velikonočním ostrově rozhýbal sochy moai

Pavel Pavel – muž, který na Velikonočním ostrově rozhýbal sochy moai

Že se obřím kamenným sochám roztroušeným po na Velikonočním ostrově říká moai věděli do roku 1986 jen fandové zeměpisu, historie a dobrodruha Thora Heyerdahla. Právě na jeho pozvání se ten rok na ostrov v Tichomoří vydal inženýr a experimentální archeolog Pavel Pavel (* 11. března 1957 Strakonice) a 5. února jednu z mohutných soch rozhýbal.

Procházka Prahou za sochami Matyáše Bernarda Brauna

Procházka Prahou za sochami Matyáše Bernarda Brauna

Jméno barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna je nesmrtelné stejně jako jeho sochy na Karlově mostě, v Klementinu či Vrtbovské zahradě. Vrcholným Braunovým dílem je pak impozantní sochařská galerie v areálu zámku a špitálu ve východočeském Kuksu.

Výlet na Staroměstské náměstí a ke katedrále sv. Víta v Praze za sochařem a řezbářem Vojtěchem Suchardou

Výlet na Staroměstské náměstí a ke katedrále sv. Víta v Praze za sochařem a řezbářem Vojtěchem Suchardou

Pokud se chcete seznámit s kterýmkoliv členem uměleckého rodu Suchardů, měli byste začít v Nové Pace a okolí, kde je připomínají spousty zajímavých děl. Na přelomu 19. a 20. století navázali na sochařské a řezbářské dovednosti svých předků dva bratři Suchardové, Stanislav a Vojtěch. Pojďte se s portálem Kudy z nudy seznámit s jejich působením v Praze.

Na Kokořínsko za sochami Václava Levého

Na Kokořínsko za sochami Václava Levého

Málokterý sochař se může pochlubit tak fantastickou přírodní galerií pod širým nebem, jakou stvořil v okolí obce Liběchov severně od Mělníka Václav Levý (1820–1870). Možná tak oslavil štěstí, které ho potkalo právě na Liběchovském zámku a které navždy změnilo jeho život.

Bývalý pomník Stalina v Praze na Letné – největší skupinové sousoší v Evropě

Bývalý pomník Stalina v Praze na Letné – největší skupinové sousoší v Evropě

Na sousoší Stalina a pracujícího lidu bylo spotřebováno sedmnáct tisíc tun materiálu, a i bez monumentálního podstavce byla vysoká patnáct metrů. Šlo o největší sousoší v Evropě. Lidé nazývali Stalinův pomník všelijak, nejčastěji „fronta na maso“. Jeho strůjci i tvůrci věřili, že byl postaven navěky, avšak ve skutečnosti na Prahu shlížel pouhých sedm let.

Další aktuality

Studium samotné nestačí, poznávejte – levně nebo zadarmo!

Podobně jako ke studentskému životu patří zkoušky, písemky, referáty, semináře a další ohavnosti, (…pardon, povinnosti…), patří k němu i tipy, jak ušetřit – na bydlení, na dopravě, na jídle, zkrátka všude. Kudy z nudy pro vás má množství nápadů a tipů, kam se podíváte za pár drobných anebo zcela zdarma. Takže hurá za kulturou bez koruny v kapse!
Kultura

7 věcí, které nevíte… o filharmoniích, orchestrech a kapelách

V rámci oslav Roku české hudby 2024 kolem našich uší neproplouvá jen hudba. Občas slyšíme výrazy z hudební terminologie, které sice známe, ale ne příliš důvěrně. Pojď s Kudy z nudy otevřít vrátka do světa hudby a zjistit, co se skrývá za slovem filharmonie.
Kultura

Kalendář 2024: Tipy na největší hrnčířské slavnosti, keramické trhy a přehlídky řemeslníků

Kdo má rád malované i obyčejné hrnce, hrnky, mísy, džbány a další hrnčířské zboží, ten by se měl alespoň jednou za rok vypravit na pořádný hrnčířský trh. Na portálu Kudy z nudy jich objevíte celou řadu a dokonce s námi můžete za hrnčíři a jejich zbožím vyrazit téměř každý měsíc.
Kultura

Cesty za uměním: inspirace Itálií a studijní cesty českých sochařů, architektů a spisovatelů

Tisíciletá historie, fascinující architektura a umění na každém kroku: to byly hlavní důvody, které vedly české umělce do Itálie. Vydejte se v jejich stopách s Kudy z nudy a podívejte se, kam vedly jejich italské cesty, která díla obdivovali a kde hledali inspiraci pro vlastní práci.
Kultura

20 tipů, kam do galerie v Česku

Vyberte si z tipů redakce Kudy z nudy a vydejte se za uměním, raritami, historií i zábavou… Využijte naší nabídky ze světa umění – grafiky, malby a sochařství i multimediálních oborů. O historii, výtvarném umění, výstavách, umělcích i zajímavých akcích se dozvíte na řadě míst České republiky.
Kultura

Masopustní veselí 2024 vrcholí, užijte si poslední letošní masopusty!

Konec masopustu 2024 se nezadržitelně blíží, a proto nepromeškejte poslední letošní masopustní průvody a akce plné veselí a hodování. Portál Kudy z nudy vám přináší přehled maškarních obchůzek, které se v následujících dnech budou konat po celé zemi a ponoří vás do reje tance, zpěvu a dobrého jídla.
Kultura

Výstavy, které byste s dětmi o jarních prázdninách neměli zmeškat

Týden volna je príma, možná s dětmi stihnete pár věcí, na které při každodenním kolotoči nezbývá čas ani chuť. Do programu si určitě zařaďte také některou z výstav; pro mrňata, školáky i studenty se jich nabízí celá řada a portál Kudy z nudy vám předkládá rychlý přehled těch nejzajímavějších z nich.
Kultura

Rok české hudby 2024: kde najdete muzea hudby a expozice slavných hudebníků

Oslavte Rok české hudby 2024 stylově – třeba návštěvou některého muzea hudby nebo expozice, věnované našim slavným skladatelům. Pozveme vás ale také do muzea klavírů a k několika kuriózním sochám, které by nevznikly, nebýt právě hudby. Užijte si Rok české hudby s Kudy z nudy netradičně a zábavně!
Kultura