Úvod > Aktuality > Seznamte se: čeští sochaři od mistrů baroka až po moderní sochařství
Kultura

Seznamte se: čeští sochaři od mistrů baroka až po moderní sochařství

  • Vydáno25. října 2022
Fascinující i provokující, staré stovky let i pár týdnů: poznejte nejslavnější české sochaře a jejich slavná sochařská díla. V našem přehledu nechybí ani moderní sochaři a jejich sochy – kamenné, kovové, z betonu i z laminátu.

2x jinak: socha Jana Pernera

Pardubice
Česká Třebová

Poznejte nejzajímavější české sochy a jejich autory! V našem přehledu objevíte stará barokní díla Matyáše Bernarda Brauna (1684–1738) včetně alegorií Ctností a Neřestí v Kuksu i provokující a zbrusu novou sochu LilithPraze-Karlíně od Davida Černého. Zavedeme vás k nejslavnějším sochám Josefa Václava Myslbeka (1848-1922), zastavíme se u secesních pomníků Ladislava Šalouna (1870–1946), a do jižních Čech se zajedeme podívat za králem secesního symbolismu Františkem Bílkem (1872–1941). Ukážeme vám také zajímavé sochy Kurta Gebauera (*1941), krajkové kovové artefakty Čestmíra Sušky (*1952), neobyčejná díla Jaroslava Róny (*1957) i pohádkové sochy Michala Olšiaka (*1978) a Václava Levého (1820–1870). Bavte se u nejoriginálnějších děl českých sochařů!

Krištof Kintera – sochař a tvůrce pohyblivých, svítících i mluvících instalací

Krištof Kintera – sochař a tvůrce pohyblivých, svítících i mluvících instalací

Nejúspěšnějším výtvarným umělcem na tuzemských aukcích posledních deseti let je Krištof Kintera (* 20. září 1973, Praha). Od samého začátku své kariéry patřil mezi naše nejvýraznější umělce. V jeho dílech, často sestavených z předmětů, pro které se už nenajde jiné využití, se propojuje výtvarné umění, performance, scénografie i divadelní představení.

Olbram Zoubek – slavný sochař, který sňal posmrtnou masku Jana Palacha

Olbram Zoubek – slavný sochař, který sňal posmrtnou masku Jana Palacha

Bronz, cín, olovo a cement, zlatá barva a postavy inspirované antickými sochami: to jsou díla Olbrama Zoubka (21. dubna 1926, Praha – 15. června 2017, Praha), jednoho z nejvýraznějších sochařů naší doby. Přestože dílo Olbrama Zoubka je velmi různorodé a sahá od reliéfů a malých komorních plastik až k monumentálním sochám v nadživotní velikosti, většinou je poznáte na první pohled.

Josef Václav Myslbek – nejvýznamnější sochař 19. století

Josef Václav Myslbek – nejvýznamnější sochař 19. století

Josef Václav Myslbek (20. června 1848 Praha-Nové Město – 2. června 1922 Praha-Staré Město) je autorem nejslavnějšího pomníku – jezdecké sochy sv. Václava na Václavském nám. Myslbek je považován za zakladatele a klasika tradice českého sochařství.

Ladislav Šaloun – největší secesní sochař

Ladislav Šaloun – největší secesní sochař

Sochařská výzdoba průčelí Obecního domu, Hlavního nádraží a Nové radnice v Praze, a hlavně pomník Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze: to jsou nejznámější díla sochaře Ladislava Šalouna (1. srpna 1870, Praha – 18. října 1946, Praha), jedné z hlavních osobností českého secesního symbolismu.

Kurt Gebauer – přední český výtvarník a sochař

Kurt Gebauer – přední český výtvarník a sochař

Plavci, plavkyně a figury vznášející se ve vzduchu, housenka na Vítězném náměstí v Praze, obří trpaslík v Hořicích anebo originální dětské hřiště v Ostravě: to je jen malý výběr z děl Kurta Gebauera (* 18. srpna 1941, Hradec nad Moravicí), výtvarníka a vysokoškolského pedagoga.

František Bílek – sochař a největší osobnost českého secesního symbolismu

František Bílek – sochař a největší osobnost českého secesního symbolismu

Sochař, grafik, autor užitého umění, literát a mystik František Bílek (6. listopadu 1872, Chýnov – 16. října 1941, Chýnov) byl originálním symbolistou období secese. Pocházel z ortodoxní katolické rodiny a ve svých uměleckých dílech zobrazoval převážně náboženská témata, provázená mystickými texty.

Michal Olšiak – sochař a autor pohádkových soch

Michal Olšiak – sochař a autor pohádkových soch

Narazili jste při hledání tipů na procházky po Vysočině anebo výlety s dětmi na jméno Michal Olšiak (* 1978, Žďár nad Sázavou)? Malíř, sochař a cestovatel vytváří sochy z betonu a pískovce, které objevíte na řadě míst u nás. Nejvíc jich najdete v oblasti Žďárských vrchů na Vysočině.

David Černý – umělec a autor originálních i kontroverzních soch

David Černý – umělec a autor originálních i kontroverzních soch

Viselec, obří stříbrná Lilith v Karlíně, miminka šplhající po žižkovské televizní věži anebo robotická restaurace Cyberdog v Nových Butovicích: to je jen malý výběr z děl Davida Černého (* 15. prosince 1967, Praha). Proslavil se především jako tvůrce různých kontroverzních a provokativních plastik.

Čestmír Suška – sochař a autor originálních kovových artefaktů

Čestmír Suška – sochař a autor originálních kovových artefaktů

Najít cestu k materiálu, porozumět mu, zkrotit ho, ale hlavně si nepřestat hrát: o to se snaží jeden z předních českých umělců Čestmír Suška (* 4. ledna 1952, Praha), sochař, scénický výtvarník, organizátor a kurátor výstav. Je autorem řady výrazných a nepřehlédnutelných objektů v našich městech i v krajině.

Jaroslav Róna – sochař, malíř, grafik a renesanční všeuměl

Jaroslav Róna – sochař, malíř, grafik a renesanční všeuměl

Co spojuje sochu markraběte Jošta v Brně, Franze Kafky a červenou žirafu v Praze anebo lva, lvici a sedícího čerta v Liberci? Jde o hravé a fantaskní sochy Jaroslava Róny (* 27. dubna 1957, Praha), českého sochaře a malíře, keramika, uměleckého skláře, grafika, scénografa, literáta a amatérského herce. Tím ovšem výčet jeho profesí zdaleka nekončí!

Matyáš Bernard Braun – nejznámější barokní sochař

Matyáš Bernard Braun – nejznámější barokní sochař

Barokní sochař, řezbář a kameník Matyáš Bernard Braun (24. února 1684, Sautens, Tyrolsko – 15. února 1738, Praha) patří k nejvýznamnějším představitelům českého vrcholně barokního sochařství. S jeho sochařskými díly se setkáte na řadě míst, od Prahy přes zámek Valeč až po Kuks.

Na Kokořínsko za sochami Václava Levého

Na Kokořínsko za sochami Václava Levého

Málokterý sochař se může pochlubit tak fantastickou přírodní galerií pod širým nebem, jakou stvořil v okolí obce Liběchov severně od Mělníka Václav Levý (1820–1870). Možná tak oslavil štěstí, které ho potkalo právě na Liběchovském zámku a které navždy změnilo jeho život.

Další aktuality

Oslavte svátek sv. Barbory a nezapomeňte na větvičky třešní

Dne 4. prosince slaví svátek svatá Barbora, patronka horníků, sedláků, architektů, stavebních dělnických profesí, kuchařů, řezníků, ale i dělostřelců, zajatců a umírajících. Její přímluva vás ochrání před bouřkou, horečkou a morem. Den této světice, kterou brutálně mučil a nakonec sťal její vlastní otec, bývá spojen také s řadou lidových zvyků a pranostik.
Kultura

Hej mistře, vstaň bystře: Rybova Česká mše vánoční rozezní kostely po celé zemi

Tradiční i ojedinělé pojetí České mše vánoční, jejíž poslech je součástí vánočních svátků. Zavítejte do kostelů po celé zemi, kde si pro vás připravili jedinečné vánoční koncerty, a nechte se vnést do příběhu o narození Krista. Portál Kudy z nudy vás zve na místa, kde zazní Rybova Česká mše vánoční v podání různých sborů a orchestrů.
Kultura

#světovéČesko a nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Oficiální památky UNESCO mají různou podobu. Zatímco zámky a kostely se do kufru a batohu sbalit nedají, poklady lidových tradic ano – třeba pestré peruánské látky a mexická keramika, řecké perníky, turkmenské koberce, nahrávky byzantského chorálu či tónů irské harfy. Vesměs jde o chráněné kulturní dědictví lidstva. I Česko se má čím pochlubit: v seznamu je zapsán lidový tanec Slovácký verbuňk, Jízda králů, sokolnictví, loutkářství, masopustní obchůzky, modrotisk, foukané vánoční ozdoby a vorařství.
Kultura

Objeveno redakcí: Kudy z nudy stovková výročí roku 2023

Čím byly významné roky, zakončené číslicí 23? Na portálu Kudy z nudy vám připomeneme například 800 let od postavení prvních jesliček a první zmínky o městě Orlová, 700 let od založení kláštera na Starém Brně, rozkvět jihočeského rybníkářství i rok 1623, kdy Komenský dokončil knihu Labyrint světa a ráj srdce. Uplyne také 300 let od prvního osvětlení Prahy a smrti Jana Blažeje Santiniho, 200 let od dokončení kolonády na Reistně v Lednicko-valtickém areálu a sto let od narození a úmrtí řady slavných osobností. Počítejte, cestujte s námi a užívejte si!
Kultura