Úvod > Aktuality > Seznamte se: 24. června má svátek Jan
Zážitky

Seznamte se: 24. června má svátek Jan

  • Vydáno7. června 2023
Jan už dlouho patří k nejpopulárnějším mužským křestním jménům. V žebříčcích oblíbenosti se o první příčku už řadu let přetahuje s Jakuby, Adamy, Tomáši a Matyáši, a mezi námi jich v České republice žije téměř 300 tisíc. Všem Janům, Honzům, Jeníkům i Jeňourům přejeme k jejich svátku všechno nejlepší!
Jan je jméno odvozené z hebrejského Jochanan, které se překládá jako Bůh je milostivý. Je složené ze slov Jahve s významem Bůh či Hospodin, a chanan, což znamená milost či smilovat se. V češtině se často setkáváme s domácí podobou Honza, Honzík nebo Honzíček, jiní Janové ale dávají přednost variantám Jenda, Jeník, Jeníček či Janek, ale také Jéňa, Jeňouš, Janík, Janeček a další. Janové žijí po celém světě – stačí připomenout anglická jména John či Johnny, francouzské Jeany, německé verze Johann, Johannes či Hans, italské jméno Giovanni, bulharské či ruské Ivany, slovenské Jány anebo finská jména Hannu, Janne, Juho, Jukka či Jussi.

Obliba jména Jan se odráží i na Kudy z nudy, kde mezi zajímavými osobnostmi z našich NEJ objevíte Janů celou řadu. Posuďte sami: z velikánů naší historie vám nabídneme třeba vojevůdce Jana Žižku z Trocnova, kazatele Jana Husa, učitele národů Jana Amose Komenského, architekta Jana Blažeje Santiniho, chodského rebela Jana Sladkého Kozinu anebo jednoho z nejpopulárnějších světců Jana Nepomuckého. Připomeneme vám i spisovatele Jana Nerudu a Jana Drdu či básníka Jana Skácela, malíře Jana Zrzavého, fotografa a malíře Jana Saudka, herce Jana Wericha, teologa Jana Blahoslava, lékaře a objevitele krevních skupin Jana Janského, studenta Jana Palacha, režiséry Jana Svěráka či Jana Hřebejka, moderátora Jana Rosáka, herce Jana Třísku a další.

Od jména Jan je odvozena také řada názvů obcí a měst: zajeďte se o tom přesvědčit třeba do obcí Svatý Jan pod Skalou, do Jankova, Golčova Jeníkova nebo na Janovu horu.
Jan Zrzavý – nejznámější český malíř magického realismu

Jan Zrzavý – nejznámější český malíř magického realismu

Malíř, grafik, ilustrátor, scénograf a představitel avantgardy 20. století: to byl Jan Zrzavý (5. listopadu 1890, Vadín, část Okrouhlice u Havlíčkova Brodu – 12. října 1977, Praha). Vousatý chlapík, který se rád smál a bavil, měl rád červenou barvu, a obvykle nosil červeného kulicha s bambulkou.

Jan Letzel – architekt Atomového dómu v Hirošimě, nejznámějšího mírového památníku na světě

Jan Letzel – architekt Atomového dómu v Hirošimě, nejznámějšího mírového památníku na světě

Architekt a stavitel Jan Letzel (9. dubna 1880, Náchod – 26. prosince 1925, Praha) působil řadu let v Japonsku. Navrhoval soukromé i veřejné stavby, jeho Průmyslový palác v Hirošimě přečkal i výbuch atomové bomby. Torzo, udržované ve stejném stavu v roce 1945, se proměnilo v nejznámější památník míru na světě, varující před jadernými zbraněmi.

Jan Drda – spisovatel, který proslavil Příbramsko jako kraj českých pohádek

Jan Drda – spisovatel, který proslavil Příbramsko jako kraj českých pohádek

Město Příbram má několik slavných rodáků. Společně s fotografem Františkem Drtikolem, animátorkou Hermínou Týrlovou nebo komikem Antonínem „Strýčkem“ Jedličkou k těm nejznámějším patří novinář, politik, spisovatel, dramatik a scénárista Jan Drda (4. dubna 1915, Příbram – 28. listopadu 1970, Dobříš).

Jan Blahoslav – biskup Jednoty bratrské a autor prvního českého Slabikáře

Jan Blahoslav – biskup Jednoty bratrské a autor prvního českého Slabikáře

Kněz a biskup Jednoty bratrské, humanista, spisovatel, překladatel, pedagog a muzikolog Jan Blahoslav (20. února 1523, Přerov – 24. listopadu 1571, Moravský Krumlov) patřil vedle Petra Chelčického (asi 1379 – asi 1460) a Jana Amose Komenského (1592–1670) k nejvýznamnějším představitelům české reformace a Jednoty bratrské. Známe jej také jako překladatele Nového zákona, později zařazeného do Bible kralické, prvního českého překladu bible z původních jazyků.

Jan Skácel – jeden z nejslavnějších moravských básníků

Jan Skácel – jeden z nejslavnějších moravských básníků

Verše básníka Jana Skácela (7. února 1922, Vnorovy – 7. listopadu 1989, Brno) jsou obrazem jižní Moravy. Najdete v nich to, co v krásných lidových písničkách: lásku a radost, dětství i stárnutí, venkovskou krajinu, tekoucí vodu, víno, vítr, samotu i stesk. Básník milovaný a zakázaný odešel deset dnů před sametovou revolucí v nedožitých 67 letech.

Jan Blažej Santini – mistr barokní gotiky

Jan Blažej Santini – mistr barokní gotiky

Výjimečná a překrásná architektura, která vás oslní hrou světel a stínů, harmonií i zvláštní atmosférou: to jsou stavby Jana Blažeje Santiniho (3. února 1677 Praha – 7. prosince 1723 Praha), významného představitele středoevropského vrcholného baroka. Některé jeho stavby jsou zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, například poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou.

Ján Jesenský – lékař, který provedl první veřejnou pitvu v českých zemích

Ján Jesenský – lékař, který provedl první veřejnou pitvu v českých zemích

První veřejná pitva se v Praze konala v roce 1600. Provedl ji tehdy třiatřicetiletý lékař Ján Jesenský (27. prosince 1566, Wrocław, dnešní Polsko – 21. června 1621, Praha) a trvala několik dnů. Anatomické pitvy spojené s výukou na lékařské fakultě se v té době už v českých zemích prováděly, ale nikoli jako představení pro veřejnost.

Jan Neruda – nejznámější spisovatel z Malé Strany v Praze

Jan Neruda – nejznámější spisovatel z Malé Strany v Praze

Jan Neruda (9. července 1834, Praha – 22. srpna 1891, Praha) byl český básník, prozaik a novinář. S jeho stopami se setkáte na řadě míst Prahy, zejména pak na Malé Straně. Nerudovým vrcholným prozaickým dílem jsou Povídky malostranské, vzpomínky na jednu z nejstarších částí Prahy takovou, jaká byla v první polovině 19. století.

Jan Kašpar – průkopník a legenda české aviatiky

Jan Kašpar – průkopník a legenda české aviatiky

Datum 16. dubna 1910 je zapsáno zlatým písmem v historii české aviatiky: ten den podnikl Jan Kašpar (20. května 1883, Pardubice – 2. března 1927, Pardubice) se svým letounem Blériot XI jako první Čech průkopnický let dlouhý asi dva kilometry ve výšce 25 metrů. O rok později absolvoval první úspěšný dálkový let a navždy se tak stal symbolem českého letectví.

Jan Žižka – největší husitský vojevůdce

Jan Žižka – největší husitský vojevůdce

Zřejmě největší vojevůdce české historie Jan Žižka z Trocnova (kolem roku 1360, Trocnov – 11. října 1424, okolí Přibyslavi) se řadí mezi nikdy neporažené velikány světových bojišť. Proslavil se použitím vozové hradby, soudobé dokonalé obranné techniky, zároveň se ale řadí mezi nejkontroverznější postavy českých dějin.

Jan Werich – divadelní a filmová legenda

Jan Werich – divadelní a filmová legenda

Divadelní a filmový herec, spisovatel a autor divadelních i filmových scénářů Jan Werich (6. února 1905, Praha – 31. října 1980, Praha) patří k českým divadelním a filmovým legendám. Společně s Jiřím Voskovcem byli od roku 1927 do roku 1938 hlavními postavami Osvobozeného divadla a doslova idoly tehdejší mládeže.

Jan Sladký Kozina – nejznámější chodský rebel

Jan Sladký Kozina – nejznámější chodský rebel

Trhanov, Újezd a Domažlice: to jsou místa, kde se v 17. století odehrál příběh Jana Sladkého Koziny (10. září 1652, Újezd u Domažlic – 28. listopadu 1695, Plzeň). Skutečně na popravišti s oprátkou na krku vyzval strůjce svého osudu, bídného šlechtice Lomikara, že se setkají „do roka ha do dne před súdní stolicí Boží“?

Jan Evangelista Purkyně – jeden z nejznámějších vědců své doby

Jan Evangelista Purkyně – jeden z nejznámějších vědců své doby

Lékař a vědec Jan Evangelista Purkyně (18. prosince 1787, Libochovice – 28. července 1869, Praha) byl jedním z nejznámějších vědců své doby a dodnes patří ke světově nejznámějším Čechům. Jeho objevy ovlivnily řadu lékařských oborů, byl průkopníkem především v anatomii a fyziologii.

Jan Kotěra – vůdčí osobnost české architektonické moderny

Jan Kotěra – vůdčí osobnost české architektonické moderny

Stavby Jana Kotěry (18. prosince 1871, Brno – 17. dubna 1923, Praha) nenajdete jen v Praze, Hradci Králové či Prostějově, ale i ve světě. Navrhl venkovský dům F. Tondra na břehu jezera v rakouském St. Gilgenu, hotely v chorvatské Opatiji a v Dubrovníku, studia u profesora Otto Wagnera na vídeňské umělecké akademii zakončil návrhem ideálního přímořského města a tunelu pod kanálem La Manche.

Jan Palach – student a politický aktivista

Jan Palach – student a politický aktivista

Každý rok v lednu si připomínáme výročí smrti Jana Palacha (11. srpna 1948, Praha – 19. ledna 1969, Praha). Student historie a politické ekonomie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy chtěl svým činem probudit národ z letargie po okupaci v srpnu 1968 a vyburcovat lid k odporu proti nastupující normalizaci.

Jan Saudek – umělecký fotograf a malíř

Jan Saudek – umělecký fotograf a malíř

Jan Saudek (* 13. května 1935 Praha) je nejproslulejší český fotograf současnosti. Po celém světě uspořádal stovky výstav a jeho díla, kontroverzní i provokativní, jedinečná svým pojetím a snadno rozlišitelná v záplavě tvorby dalších fotografů, najdete ve všech prestižních světových muzeích a uměleckých galeriích.

Jan Amos Komenský – učitel národů

Jan Amos Komenský – učitel národů

Nejznámějším a nejvýznamnějším pedagogem pocházejícím z našich zemí je Jan Amos Komenský (28. března 1592 Morava – 15. listopadu 1670 Amsterdam). Poslední biskup Jednoty bratrské a učitel Jan Ámos Komenský byl jedním z českých protestantů, kteří museli roku 1628 opustit vlast, protože nechtěli přestoupit na katolickou víru.

Jan Švankmajer – světoznámý filmař, animátor a mistr surrealismu

Jan Švankmajer – světoznámý filmař, animátor a mistr surrealismu

Originální výtvarný styl, surrealismus a kombinování živých herců s animací: to jsou hlavní znaky filmařského umění Jana Švankmajera (* 4. září 1934). Švankmajerův vliv přiznávají třeba Tim Burton nebo Terry Gilliam z Monty Python. Český filmový tvůrce je považován za vizionáře, který obor významně obohatil, a jeho práce inspirují studenty animace po celém světě.

Jan Tatoušek – největší osobnost z řad průmyslových designérů

Jan Tatoušek – největší osobnost z řad průmyslových designérů

Jan Tatoušek (1929-2021) představoval pozoruhodnou osobnost naší silné průkopnické generace průmyslových designérů. Designérská tvorba Jana Tatouška se vyznačovala mimořádně širokým záběrem od obráběcích strojů a drobnějších prácí pro strojírenský a elektrotechnický průmysl přes dopravní prostředky a audiotechniku až po pianina Petrof, a konečně i práce na pomezí designu, užitého umění a architektury.

Další aktuality

50 tipů na víkend z celého Česka

Tipy na zajímavé akce na prodloužený víkend od 28. září až do 1. října 2023. Inspirace na výlety a víkendové zážitky – za romantikou a poznáním, sport, zábava pro děti, aktuální výstavy, koncerty a zážitkové programy z celé České republiky! Tipy z kalendáře akcí snadno a rychle na jednom místě na Kudy z nudy.
Zážitky

50 tipů na Svatováclavské slavnosti 2023: Sv. Václav a dny otevřených dveří, poutě, trhy i veteráni

Na portálu Kudy z nudy myslíme jen na vás a na nadcházející zářijový svátek! Abyste si stačili volno jak se patří naplánovat, připravili jsme na 28. 9. 2023 bohatou nálož tipů ze všech koutů Česka. Vyberete si některou ze svatováclavských slavností? Vypravit se můžete do měst, na hrady i zámky, na vinobraní, pivní slavnosti, zahradnické trhy a dokonce i turistické pochody a vodácké závody.
Zážitky

Seznamte se: české vynálezy baví, zachraňují a okouzlují svět

Používáme je každý den, jsou součástí našich životů a považujeme je za samozřejmost. Řeč je o vynálezech českých objevitelů, které odstartovaly ohromný technologický rozmach moderní doby. Čím vším Češi obohatili, pobavili a nadchli svět?
Zážitky

Seznamte se: režiséři, scénáristé, zvukaři i mistři zvláštních efektů aneb Češi ve filmu

Seznamte se na Kudy z nudy s osobnostmi českého filmu! Některé zná celý svět, o jiných jste zatím možná ještě neslyšeli. Vypravíme se za držiteli Oscara i za těmi, kteří zatím nominaci neproměnili, po stopách oblíbených českých filmů i jejich tvůrců.
Zážitky

Seznamte se: s našimi nejlepšími humoristy aneb humoru není nikdy dost

Bavte se s portálem Kudy z nudy a nejlepšími českými humoristy! Filmové komedie Jana Wericha a Zdeňka Svěráka, skvělé romány a povídky Jaroslava Haška, Karla Čapka, Zdeňka Jirotky a Karla Poláčka, kreslené vtipy a knížky Miloslava Švandrlíka, obrázky Adolfa Borna, loutky Josefa Skupy anebo rozhlasové fejetony Františka Nepila jsou tím nejlepším lékem na smutek i špatnou náladu, deštivý den anebo docela obyčejnou nudu.
Zážitky

Seznamte se: slavní fotografové, fotografické expozice a vzácná fotografie z Kynžvartu

Nicéphore Niépce, William Fox Talbot a Louis Daguerre: to jsou muži, kteří stáli u zrodu fotografických přístrojů a prvních fotografií. S řadou fotografů se seznámíte i na Kudy z nudy. Kromě nich vám představíme Kynžvartskou daguerrotypii, fotografii zapsanou na prestižním Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO Paměť světa.
Zážitky

Seznamte se: naši oblíbení hrdinové z dětství

Vraťte se na portálu Kudy z nudy se svými oblíbenými hrdiny do báječných časů dětství. Nemějte obavy, že byste je nepoznali: na papíře v časopisech, ve filmech, na divadelních jevištích i v televizi s námi žijí už pěknou řádku let. A na rozdíl od nás pořád vypadají skvěle a stejně jako dřív.
Zážitky

Česko ve filmu: horory po česku aneb pojďte se s námi bát

Podobně jako v Americe můžete podniknout dobrodružný výlet do státního parku Seneca Creek, kde se natáčel kultovní horor Záhada Blair Witch, portál Kudy z nudy zve na procházky po stopách temných českých snímků. Připomenete si s námi film Spalovač mrtvol anebo děsivé pohádky režiséra Juraje Herze, seriály z Krušných hor, Kladivo na čarodějnice anebo Čarodějova učně, temnou pohádku Karla Zemana?
Zážitky