Úvod > Aktuality > Seznamte se: 19. března má svátek Josef
Životní styl

Seznamte se: 19. března má svátek Josef

Blíží se 19. březen a je nejvyšší čas vymyslet dárek pro vaše přátele a blízké jménem Josef, Pepa, Pepík, Jožka, Jožin, Jozífek, Pepin nebo Pepíno. Mezi námi jich žije asi 150 tisíc a do roku 1951 bylo jméno Josef nejčastějším křestním jménem v Čechách i na Moravě. Se kterými Josefy se setkáte na Kudy z nudy?
Prastaré jméno Josef bylo oblíbené před tisíci lety stejně jako dnes. Mezi nositeli tohoto jména najdeme habsburské císaře Josefa II. a Františka Josefa I., literárního hrdinu Josefa Švejka i celou řadu známých osobností. Svátek slaví například fotografové Josef Sudek a Josef Koudelka, tvůrce slavných loutek Spejbla a Hurvínka Josef Skupa, malíři Josef Lada, Josef Váchal, Josef Mánes, Josef Navrátil nebo Josef Čapek, vynálezci Josef Ressel a Josef Božek, hudební skladatelé Josef Suk a Josef Mysliveček, sochař Josef Václav Myslbek, architekti Josef Zítek, Josef Hoffmann, Josef Fanta, Josef Mocker, Josef Hlávka či Josef Pleskot, designér Josef Sodomka, básníci a spisovatelé Josef Urban, Josef Kainar, Josef Jungmann, Josef Dobrovský, Josef Hora nebo Josef Škvorecký, anebo žokej Josef Váňa. Určitě znáte i herce Josefa Abrháma, Josefa Kemra, Josefa Somra či Jozefa Kronera. A to ještě dodejme, že v Česku máme i rybník Josef, štolu Josef a vodní nádrž Josefův Důl, v Praze na Starém Městě stojí hotel Josef a určitě znáte i pevnostní město Josefov. Tak všem Josefům přejeme k jejich březnovému svátku všechno nejlepší!
 
Josef II. – jeden z nejvýznamnějších panovníků evropského osvícenství

Josef II. – jeden z nejvýznamnějších panovníků evropského osvícenství

Co všechno nám v českých zemích zbylo po císaři Josefovi II. (13. března 1741, Vídeň – 20. února 1790, Vídeň)? Není toho právě málo: například obliba jména Josef, města Terezín a Josefov, a také řada panovníkových soch a pomníků. Jeho vláda proměnila téměř všechny oblasti života v habsburské monarchii: Josef II. přispěl k jejímu hospodářskému rozvoji, posílil armádu, výrazně změnil trestní právo, zavedl reformy školství a také zřídil sítě nemocnic.

Josef Pleskot – jeden z nejznámějších a nejrespektovanějších českých architektů

Josef Pleskot – jeden z nejznámějších a nejrespektovanějších českých architektů

Architekt Josef Pleskot (* 3. prosince 1952, Písek) patří k nejznámějším tuzemským architektům. V roce 2014 získal titul Architekt roku, a to za proměnu zastaralého industriálního areálu Vítkovických železáren v Ostravě. Podle jeho návrhů vznikly například Svět techniky, nástavba vysoké pece Bolt Tower nebo multifunkční aula Gong, vybudovaná z bývalého plynojemu.

Josef Hoffmann – architekt a designér vídeňské moderny a secese

Josef Hoffmann – architekt a designér vídeňské moderny a secese

Architekt a designér Josef Hoffmann (15. prosince 1870, Brtnice – 7. května 1956, Vídeň) byl jednou z ústředních postav vídeňské moderny. Společně s Kolomanem Moserem založil Wiener Werkstätte, téměř 30 let fungující umělecké řemeslné dílny usilující o obnovu výtvarných a technických kvalit tehdejších výrobků. Pro tyto dílny pracovali nejlepší soudobí designéři a jejich výrobky vnášely do života zákazníků i svých tvůrců nevídanou krásu a eleganci.

Josef Sodomka – průmyslník a designér špičkových automobilových karoserií

Josef Sodomka – průmyslník a designér špičkových automobilových karoserií

Vysoké Mýto je město s bohatou karosářskou historií. Jejím hlavním představitelem se stal Josef Sodomka (7. června 1904, Vysoké Mýto – 9. února 1965, Vysoké Mýto), podnikatel a designér. Byl pokračovatelem rodinné firmy, která se z původní výroby kočárů přeorientovala na produkci špičkových automobilových karoserií.

Josef Fanta – architekt české secese a autor Mohyly míru na Slavkovském bojišti

Josef Fanta – architekt české secese a autor Mohyly míru na Slavkovském bojišti

Na přelomu 19. a 20. století byl architekt Josef Fanta (7. prosince 1856, Sudoměřice u Tábora – 20. června 1954, Praha) jednou z vůdčích osobností nově nastupujícího směru, secese. Uplatnil se i jako malíř a designér, návrhář nábytku a textilií, autor mnoha odborných publikací a také mecenáš, který se věnoval ochraně památek.

Josef Václav Myslbek – nejvýznamnější sochař 19. století

Josef Václav Myslbek – nejvýznamnější sochař 19. století

Josef Václav Myslbek (20. června 1848 Praha-Nové Město – 2. června 1922 Praha-Staré Město) je autorem nejslavnějšího pomníku – jezdecké sochy sv. Václava na Václavském nám. Myslbek je považován za zakladatele a klasika tradice českého sochařství.

Josef Váňa starší a kůň Železník – legendy českého dostihového sportu

Josef Váňa starší a kůň Železník – legendy českého dostihového sportu

Josef Váňa starší (* 20. října 1952, Slopné) je český dostihový jezdec, chovatel a trenér. Celkem šestadvacetkrát stál na startu Velké pardubické, slavný závod osmkrát vyhrál jako jezdec a devětkrát jako trenér vítězného koně. Díky mnoha dalším jezdeckým a trenérským úspěchům je největší postavou českého dostihového sportu.

Josef Mysliveček – Il divino Boemo, slavný operní skladatel 18. století

Josef Mysliveček – Il divino Boemo, slavný operní skladatel 18. století

Božský Čech, Il divino Boemo: to byl Josef Mysliveček, (9. března 1737, Praha – 4. února 1781, Řím). Láska k hudbě ho zavedla do Itálie, kde se stal jedním z nejvyhledávanějších barokních operních skladatelů druhé poloviny 18. století. Jeho závratnou kariéru i pád do bídy a zapomnění zmapoval režisér Petr Václav ve filmu Il Boemo.

Josef Škvorecký – česko-kanadský spisovatel, esejista a nejznámější exilový nakladatel

Josef Škvorecký – česko-kanadský spisovatel, esejista a nejznámější exilový nakladatel

„Seděli jsme v Port Arthuru a Benno řekl: „Revoluce se odkládá na neurčito.” – tak začínají Zbabělci, jeden z nejznámějších románů Josefa Škvoreckého (27. září 1924, Náchod – 3. ledna 2012, Toronto). Česko-kanadský spisovatel, esejista a překladatel společně s manželkou Zdenou Salivarovou (* 21. října 1933, Praha) založil exilové nakladatelství '68 Publishers.

Josef Skupa – duchovní otec nejznámějších českých loutek a zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka

Josef Skupa – duchovní otec nejznámějších českých loutek a zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka

Loutkoherec, loutkář, režisér a výtvarník Josef Skupa (16. ledna 1892, Strakonice – 8. ledna 1957, Praha) byl duchovním otcem nejznámějších českých loutek Spejbla a Hurvínka. Založil Divadlo Spejbla a Hurvínka a díky péči jeho kolegů a pokračovatelů příběhy Spejbla, Hurvínka, Máničky, její bábinky a pejska Žeryka baví děti i dospělé dodnes.

Josef Sudek – významný český fotograf

Josef Sudek – významný český fotograf

Pokroucené stromy, mlžná smutná krajina hnědouhelných pánví, rozostřené obrazy za okny v dešti, mlze a v noci, a především Praha: město ze všech úhlů a ve všech podobách, a také zátiší na hradčanském okně, viděná tisíckrát a pokaždé jinak. To byly hlavní motivy fotografa Josefa Sudka (17. března 1896 Kolín – 15. září 1976 Praha).

Josef Ressel – vynálezce lodního šroubu

Josef Ressel – vynálezce lodního šroubu

Josef Ressel (29. června 1793, Chrudim – 9. října 1857, Lublaň) se do dějin se zapsal vynálezem lodního šroubu, resp. jeho nejvhodnějšího umístění na lodi. Ač povoláním lesník, zařadil se Josef Ressel mezi přední průkopníky nového pohonu lodí, který nahradil kolesový mechanismus, nevhodný zejména pro plavbu na moři.

Josef Božek – konstruktér prvního českého parovozu

Josef Božek – konstruktér prvního českého parovozu

V září 1815 se v pražské Stromovce odehrálo úžasné představení prvního vozu poháněného parním strojem. Pražanům ho předvedl známý mechanik a vynálezce Josef Božek (28. února 1782 Běry, Polsko – 21. října 1835 Praha). Po samohybu Francouze Cugnota šlo teprve o druhý exemplář na evropské pevnině. Sestrojením parovozu Božek položil základní kámen rozvoje motorismu v českých zemích.

Josef Lada – proslulý malíř a ilustrátor

Josef Lada – proslulý malíř a ilustrátor

Jižně od Říčan leží kraj, který se stal celoživotní inspirací malíře a spisovatele Josefa Lady (17. prosince 1887 – 14. prosince 1957). V okolí Ladovy rodné vísky Hrusice s typickým kostelíčkem ožívají nejenom kocourek Mikeš, ale také chytrá kmotra liška, bubáci a hastrmani, pověstné zabijačky i hospodské rvačky.

Josef Koudelka – světoznámý fotograf

Josef Koudelka – světoznámý fotograf

Josef Koudelka (*1938) patří celosvětově k nejvýznamnějším fotografům 20. století. Na přibližně 10 000 fotografiích zachytil okupaci Československa v roce 1968. Když krátce poté emigroval, fotografie se mu podařilo propašovat do ciziny. Později byl za tyto snímky oceněn Zlatou medailí Roberta Capyse, jako jediný český fotograf se stal členem agentury Magnum Photos a v roce 2002 převzal na Pražském hradě od prezidenta Václava Havla medaili Za zásluhy.

Další aktuality

Tradice: veselé, zábavné i hodně divné mezinárodní dny

Každý den je důvod k oslavě. I když zrovna nemáte svátek nebo narozeniny, určitě si vyberete z neskutečně dlouhého seznamu mezinárodních či světových dnů. Své dny slaví potraviny, zelenina, příroda, zvířata, švihlá chůze, a dokonce i toaletní papír, orgasmus, suché zipy nebo Star Wars.
Životní styl

Den učitelů: Děkujeme vám aneb škola hrou pro malé i velké

Každoročně dne 28. března svůj svátek slaví čeští a slovenští učitelé a učitelky, a to na výročí narození Jana Amose Komenského. Děje se tak už od roku 1955. České a slovenské školy často pořádají v tento den různé akce věnované Komenského životu a jeho tvorbě včetně vyhlášení výsledků ankety Zlatý Ámos o nejoblíbenějšího učitele nebo učitelky. Připomeňte si školní léta výletem na zajímavá místa. Zavítat na ně rozhodně doporučujeme s vašimi dětmi a pokud patříte k učitelskému sboru, vyražte hned s celou třídou!
Životní styl

Co je štěstí? Třeba jen obyčejné zastavení v krajině a pohled vzhůru

V dnešní době je vnitřní pocit štěstí víc než zapotřebí. Pokud nevíte, jak se na něj naladit, zkuste pár našich rad – usmívejte se, poslouchejte oblíbenou hudbu, myslete pozitivně a vydejte se někam na výlet. A svěřte se ostatním, co nového jste vyzkoušeli, objevili a navštívili. Protože k dobrému pocitu stačí pár obyčejných dní volna, nabízíme vám místa, kde jiní zažili příval štěstí na vlastní kůži. Třeba se to podaří i vám.
Životní styl

Kalendář 2023: Přehled bylinkových kurzů, výstav a slavností na jaro a léto

Voňavá levandule a rozmarýn, bazalka a dobromysl pro italskou kuchyni, pažitka, majoránka, libeček a petržel pro tu domácí a nakonec třeba medvědí česnek, meduňka a šalvěj pro zdraví – bez bylinek by to zkrátka byla nuda. Nadšení zahrádkáři dobře ví, že od záhonku je jen krůček k bylinkové zahrádce a dalším větším projektům. A kdo má rád bylinky, toho budou lákat bylinkové slavnosti. Kam a kdy se na ně můžete vypravit?
Životní styl

7 věcí, které nevíte o... jarní rovnodennosti

Světový den štěstí, Světový den vrabců, první den astronomického jara a také jarní rovnodennost: to všechno nastane v pondělí 20. března. Čas jarní rovnodennosti je dokonce spočítaný na minuty přesně: dojde k ní 20. března 2023 ve 22:24 hodin. Pozorovat se dá vlastně odkudkoliv, protože rovnodennost znamená jen to, že noc je stejně dlouhá jako den. Ale skutečně je to tak?
Životní styl

10 tipů, kde si zahrát nebo vyfotit venkovní šachy

Patříte k milovníkům hry v šachy? Pak vás určitě zaujmou tipy na místa, kde se setkáte s šachovými figurkami všech možných i nemožných velikostí... anebo kde si lze zahrát šachovou partii přímo pod širým nebem. Objevujte věže, střelce, královny a jezdce rozmístěné na Karlštejnsku, navštivte největšího bílého pěšce v ČR anebo si zahrajte obří i mini šachy v městských parcích.
Životní styl

Oslavte MDŽ vzpomínkou: 8 Češek, které zná celý svět

Každoročně je 8. březen věnován ženám a abychom i my oslavily Mezinárodní den žen, vybrali jsme 8 těch, které se z malé země uprostřed Evropy ve svých oborech vypracovaly až do světové špičky. Česká republika je na své rodačky patřičně hrdá a ráda se pochlubí, že dáma narozená v Praze byla vůbec první ženou, která zastávala úřad ministryně zahraničních věcí Spojených států. Nebo že architektka ze Zlína později ovlivňovala třeba podobu budov v Londýně. Přečtěte si o nich víc.
Životní styl

Mobilní aplikace Kudy z nudy pro cestování po Česku: stáhněte si Tipy na výlety

Užijte si skvělé výlety a dovolenou v Česku s aplikací portálu Kudy z nudy, kterou připravila Agentura CzechTourism. Výběry nejzajímavějších tipů, turistických cílů a denně aktulizované informace vám zpříjemní cestování po Česku. Aplikace je k dispozici ve verzi Android i iOS v několika jazykových verzích.
Životní styl