Úvod > Aktuality > Seznamte se: 19. března má svátek Josef
Životní styl

Seznamte se: 19. března má svátek Josef

Blíží se 19. březen a je nejvyšší čas vymyslet dárek pro vaše přátele a blízké jménem Josef, Pepa, Pepík, Jožka, Jožin, Jozífek, Pepin nebo Pepíno. Mezi námi jich žije asi 150 tisíc a do roku 1951 bylo jméno Josef nejčastějším křestním jménem v Čechách i na Moravě. Se kterými Josefy se setkáte na Kudy z nudy?
Prastaré jméno Josef bylo oblíbené před tisíci lety stejně jako dnes. Mezi nositeli tohoto jména najdeme habsburské císaře Josefa II. a Františka Josefa I., literárního hrdinu Josefa Švejka i celou řadu známých osobností. Svátek slaví například fotografové Josef Sudek a Josef Koudelka, tvůrce slavných loutek Spejbla a Hurvínka Josef Skupa, malíři Josef Lada, Josef Váchal, Josef Mánes, Josef Navrátil nebo Josef Čapek, vynálezci Josef Ressel a Josef Božek, hudební skladatelé Josef Suk a Josef Mysliveček, sochař Josef Václav Myslbek, architekti Josef Zítek, Josef Hoffmann, Josef Fanta, Josef Mocker, Josef Hlávka či Josef Pleskot, designér Josef Sodomka, básníci a spisovatelé Josef Urban, Josef Kainar, Josef Jungmann, Josef Dobrovský, Josef Hora nebo Josef Škvorecký, anebo žokej Josef Váňa. Určitě znáte i herce Josefa Abrháma, Josefa Kemra, Josefa Somra či Jozefa Kronera.

A to ještě dodejme, že v Česku máme i rybník Josef, štolu Josef a vodní nádrž Josefův Důl, v Praze na Starém Městě stojí hotel Josef a určitě znáte i pevnostní město Josefov. Tak všem Josefům přejeme k jejich březnovému svátku všechno nejlepší!
 
Josef Mysliveček – Il divino Boemo, slavný operní skladatel 18. století

Josef Mysliveček – Il divino Boemo, slavný operní skladatel 18. století

Božský Čech, Il divino Boemo: to byl Josef Mysliveček, (9. března 1737, Praha – 4. února 1781, Řím). Láska k hudbě ho zavedla do Itálie, kde se stal jedním z nejvyhledávanějších barokních operních skladatelů druhé poloviny 18. století. Jeho závratnou kariéru i pád do bídy a zapomnění zmapoval režisér Petr Václav ve filmu Il Boemo.

Josef Škvorecký – česko-kanadský spisovatel, esejista a nejznámější exilový nakladatel

Josef Škvorecký – česko-kanadský spisovatel, esejista a nejznámější exilový nakladatel

„Seděli jsme v Port Arthuru a Benno řekl: „Revoluce se odkládá na neurčito.” – tak začínají Zbabělci, jeden z nejznámějších románů Josefa Škvoreckého (27. září 1924, Náchod – 3. ledna 2012, Toronto). Česko-kanadský spisovatel, esejista a překladatel společně s manželkou Zdenou Salivarovou (* 21. října 1933, Praha) založil exilové nakladatelství '68 Publishers.

Josef Fanta – architekt české secese a autor Mohyly míru na Slavkovském bojišti

Josef Fanta – architekt české secese a autor Mohyly míru na Slavkovském bojišti

Na přelomu 19. a 20. století byl architekt Josef Fanta (7. prosince 1856, Sudoměřice u Tábora – 20. června 1954, Praha) jednou z vůdčích osobností nově nastupujícího směru, secese. Uplatnil se i jako malíř a designér, návrhář nábytku a textilií, autor mnoha odborných publikací a také mecenáš, který se věnoval ochraně památek.

Josef Pleskot – jeden z nejznámějších a nejrespektovanějších českých architektů

Josef Pleskot – jeden z nejznámějších a nejrespektovanějších českých architektů

Architekt Josef Pleskot (* 3. prosince 1952, Písek) patří k nejznámějším tuzemským architektům. V roce 2014 získal titul Architekt roku, a to za proměnu zastaralého industriálního areálu Vítkovických železáren v Ostravě. Podle jeho návrhů vznikly například Svět techniky, nástavba vysoké pece Bolt Tower nebo multifunkční aula Gong, vybudovaná z bývalého plynojemu.

Josef II. – jeden z nejvýznamnějších panovníků evropského osvícenství

Josef II. – jeden z nejvýznamnějších panovníků evropského osvícenství

Co všechno nám v českých zemích zbylo po císaři Josefovi II. (13. března 1741, Vídeň – 20. února 1790, Vídeň)? Není toho právě málo: například obliba jména Josef, města Terezín a Josefov, a také řada panovníkových soch a pomníků. Jeho vláda proměnila téměř všechny oblasti života v habsburské monarchii: Josef II. přispěl k jejímu hospodářskému rozvoji, posílil armádu, výrazně změnil trestní právo, zavedl reformy školství a také zřídil sítě nemocnic.

Josef Hoffmann – architekt a designér vídeňské moderny a secese

Josef Hoffmann – architekt a designér vídeňské moderny a secese

Architekt a designér Josef Hoffmann (15. prosince 1870, Brtnice – 7. května 1956, Vídeň) byl jednou z ústředních postav vídeňské moderny. Společně s Kolomanem Moserem založil Wiener Werkstätte, téměř 30 let fungující umělecké řemeslné dílny usilující o obnovu výtvarných a technických kvalit tehdejších výrobků. Pro tyto dílny pracovali nejlepší soudobí designéři a jejich výrobky vnášely do života zákazníků i svých tvůrců nevídanou krásu a eleganci.

Josef Sodomka – průmyslník a designér špičkových automobilových karoserií

Josef Sodomka – průmyslník a designér špičkových automobilových karoserií

Vysoké Mýto je město s bohatou karosářskou historií. Jejím hlavním představitelem se stal Josef Sodomka (7. června 1904, Vysoké Mýto – 9. února 1965, Vysoké Mýto), podnikatel a designér. Byl pokračovatelem rodinné firmy, která se z původní výroby kočárů přeorientovala na produkci špičkových automobilových karoserií.

Josef Václav Myslbek – nejvýznamnější sochař 19. století

Josef Václav Myslbek – nejvýznamnější sochař 19. století

Josef Václav Myslbek (20. června 1848 Praha-Nové Město – 2. června 1922 Praha-Staré Město) je autorem nejslavnějšího pomníku – jezdecké sochy sv. Václava na Václavském nám. Myslbek je považován za zakladatele a klasika tradice českého sochařství.

Josef Váňa starší a kůň Železník – legendy českého dostihového sportu

Josef Váňa starší a kůň Železník – legendy českého dostihového sportu

Josef Váňa starší (* 20. října 1952, Slopné) je český dostihový jezdec, chovatel a trenér. Celkem šestadvacetkrát stál na startu Velké pardubické, slavný závod osmkrát vyhrál jako jezdec a devětkrát jako trenér vítězného koně. Díky mnoha dalším jezdeckým a trenérským úspěchům je největší postavou českého dostihového sportu.

Josef Skupa – duchovní otec nejznámějších českých loutek a zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka

Josef Skupa – duchovní otec nejznámějších českých loutek a zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka

Loutkoherec, loutkář, režisér a výtvarník Josef Skupa (16. ledna 1892, Strakonice – 8. ledna 1957, Praha) byl duchovním otcem nejznámějších českých loutek Spejbla a Hurvínka. Založil Divadlo Spejbla a Hurvínka a díky péči jeho kolegů a pokračovatelů příběhy Spejbla, Hurvínka, Máničky, její bábinky a pejska Žeryka baví děti i dospělé dodnes.

Josef Sudek – významný český fotograf

Josef Sudek – významný český fotograf

Pokroucené stromy, mlžná smutná krajina hnědouhelných pánví, rozostřené obrazy za okny v dešti, mlze a v noci, a především Praha: město ze všech úhlů a ve všech podobách, a také zátiší na hradčanském okně, viděná tisíckrát a pokaždé jinak. To byly hlavní motivy fotografa Josefa Sudka (17. března 1896 Kolín – 15. září 1976 Praha).

Josef Ressel – vynálezce lodního šroubu

Josef Ressel – vynálezce lodního šroubu

Josef Ressel (29. června 1793, Chrudim – 9. října 1857, Lublaň) se do dějin se zapsal vynálezem lodního šroubu, resp. jeho nejvhodnějšího umístění na lodi. Ač povoláním lesník, zařadil se Josef Ressel mezi přední průkopníky nového pohonu lodí, který nahradil kolesový mechanismus, nevhodný zejména pro plavbu na moři.

Josef Božek – konstruktér prvního českého parovozu

Josef Božek – konstruktér prvního českého parovozu

V září 1815 se v pražské Stromovce odehrálo úžasné představení prvního vozu poháněného parním strojem. Pražanům ho předvedl známý mechanik a vynálezce Josef Božek (28. února 1782 Běry, Polsko – 21. října 1835 Praha). Po samohybu Francouze Cugnota šlo teprve o druhý exemplář na evropské pevnině. Sestrojením parovozu Božek položil základní kámen rozvoje motorismu v českých zemích.

Josef Lada – proslulý malíř a ilustrátor

Josef Lada – proslulý malíř a ilustrátor

Jižně od Říčan leží kraj, který se stal celoživotní inspirací malíře a spisovatele Josefa Lady (17. prosince 1887 – 14. prosince 1957). V okolí Ladovy rodné vísky Hrusice s typickým kostelíčkem ožívají nejenom kocourek Mikeš, ale také chytrá kmotra liška, bubáci a hastrmani, pověstné zabijačky i hospodské rvačky.

Josef Koudelka – světoznámý fotograf

Josef Koudelka – světoznámý fotograf

Josef Koudelka (*1938) patří celosvětově k nejvýznamnějším fotografům 20. století. Na přibližně 10 000 fotografiích zachytil okupaci Československa v roce 1968. Když krátce poté emigroval, fotografie se mu podařilo propašovat do ciziny. Později byl za tyto snímky oceněn Zlatou medailí Roberta Capyse, jako jediný český fotograf se stal členem agentury Magnum Photos a v roce 2002 převzal na Pražském hradě od prezidenta Václava Havla medaili Za zásluhy.

Další aktuality

Evropa v Česku: proč máme rádi Belgii?

Belgické pralinky, čokoláda a vafle, nádherná historická města Bruggy a Gent, Atomium, panenská příroda pohoří Ardeny, Brusel coby hlavní město Evropské unie, belgické pivo, bitva u Waterloo anebo Rubensovo město Antverpy: je tolik věcí, které máme rádi v Belgii! Seriál o evropských zemích pokračuje v zemi na pobřeží Severního moře. Pojďte s Kudy z nudy poznat Belgii!
Životní styl

Život na farmě: děti ho budou milovat

Možná že i vy už máte dost civilizace a chtěli byste se „schovat“ někam do přírody, na farmu nebo zemědělskou usedlost. Zajezdit si na koni, pohladit ovečky anebo ochutnat třeba kozí sýr. Co takhle užít si dovolenou nebo prodloužený víkend na některé z rodinných farem? Pohodu českého venkova oceníte nejenom vy, ale i nejmladší členové rodiny, kteří tak poznají život na hospodářské usedlosti a třeba i nové kamarády.
Životní styl

20 tipů, kam se vypravit za tradicí trampingu

Více než 100 let existuje fenomén českého trampingu, jehož počátky bývají kladeny do doby kolem roku 1918. Během následujících desetiletí se stal jednou z nejoblíbenějších volnočasových aktivit a ovlivnil několik generací hudebníků, malířů, spisovatelů. Komunistický režim se jej různými způsoby snažil dostat pod kontrolu, přesto mnozí trampové své cesty do lesů a společná setkání vnímali jako ostrůvek nezávislosti, přátelství a volnosti. V posledních desetiletích možná trochu ustoupil ze scény, stále ale existuje a vyvíjí se dál. Za jeho historií i současností se vypravíme pomocí tipů Kudy z nudy.
Životní styl

Poznejte život na farmě

Máte malé děti, které výlet na zámek nebo hrad nebaví? V nejbližší zoo jste byli už tisíckrát a další výprava za tučňáky vás neláká? Vydejte se na venkov! Ukažte svým dětem, jak vypadá život zvířat i lidí na farmě, jak se pěstují rostlinky a chovají zvířata v přirozeném prostředí.
Životní styl

Věda a historie není nuda: proč je důležité 22. dubna slavit Den země?

Naše planeta slaví svůj svátek každý rok 22. dubna. I kdyby ale slavila Den Země denně od začátku ledna až do konce prosince, bylo by to málo. Hýčkejme si ji, pečujme o ni a náležitě se o ni starejme: žádné jiné místo, kam bychom se mohli přestěhovat, ve vesmíru neexistuje. Anebo ano?
Životní styl

Co je štěstí? Třeba jen obyčejné zastavení v krajině a pohled vzhůru

V dnešní době je vnitřní pocit štěstí víc než zapotřebí. Pokud nevíte, jak se na něj naladit, zkuste pár našich rad – usmívejte se, poslouchejte oblíbenou hudbu, myslete pozitivně a vydejte se někam na výlet. A svěřte se ostatním, co nového jste vyzkoušeli, objevili a navštívili. Protože k dobrému pocitu stačí pár obyčejných dní volna, nabízíme vám místa, kde jiní zažili příval štěstí na vlastní kůži. Třeba se to podaří i vám.
Životní styl

Evropa v Česku: proč máme rádi Španělsko?

Špičková vína, sluncem zalité pláže, churros, tapas a koncert chutí, býčí zápasy, maurské paláce, Svatojakubské poutní cesty do Santiaga de Compostela, Sagrada Família a další stavby Antoni Gaudího, ohnivé flamenco a středomořský životní styl: je tolik věcí, které máme rádi ve Španělsku! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu Evropy, na Pyrenejském poloostrově. Pojďte s Kudy z nudy poznat Španělsko!
Životní styl

100 tipů, kde vyzkoušet tradice

Poctivost, řemeslný fortel, odkaz předků, láska a dovednosti prověřené lety: takové jsou naše tradice. Hledáte ty nejkrásnější lidové slavnosti a festivaly, krajové speciality a klasické české pivo? Místa, kde poznáte mistry svého oboru a odhalíte tajemství tradičních řemesel? Anebo toužíte po hýčkání a odpočinku, které nabízejí naše lázně? Nabízíme vám místa, kde si přijdou na své všechny smysly a kde se s tradicemi setkáte skutečně na vlastní oči, nos, jazyk, uši i kůži.
Životní styl