Úvod > Aktuality > Seznamte se: prvorepublikové klenoty Prahy

Seznamte se: prvorepublikové klenoty Prahy

Vydáno 10. října 2018 Památky
Oslavte sté výročí vzniku Československa jinak: třeba prohlídkou některé zajímavé stavby, které se v roce 1918 už rýsovaly v myšlenkách svých tvůrců, ovšem teprve měly vzniknout. Nabídka je pestrá ve všech směrech: někde se podíváme dovnitř, jinde se zatím můžeme dívat jen zpovzdálí.

Tři pražské vily

Pokud vás nadchly prohlídky Müllerovy vily a Winternitzovy vily od Adolfa Loose, bude se vám nepochybně líbit i rodinná vila Otto Rothmayera, architekta, který se podílel na přestavbě Pražského hradu a zámku v Lánech pro prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Vila ve Střešovicích je sama o sobě zajímavým exponátem, navíc do soukromí architektovy domácnosti dokonale nahlédnete díky expozici Příběh jednoho domu a jedné rodiny.
 

Známý i neznámý Jože Plečnik

Otto Rothmayer byl žákem, přítelem i kolegou proslulého slovinského architekta Jože Plečnika. Spolupracovali na vinohradském kostele Nejsvětějšího Srdce Páně, dohlížel také na rekonstrukce tří ze čtyř nádvoří Pražského hradu, návrhy Jižních zahrad, doplnění interiérů a úpravy bytu pro prezidenta Masaryka. Stopy působení obou architektů jsou v areálu dodnes patrné, navíc po roce 1989 byly většinou citlivě obnoveny a připomínají je i pravidelné výstavy. Přesto je pár míst, která znají jen odborníci, například Masarykovu vyhlídku s vinicí na severní hraně Jeleního příkopu nebo Masarykův včelínProdukčních zahradách Pražského hradu.
 

Památník na Vítkově a výhled na Prahu

Dnes už si jen těžko dokážeme představit vrch Vítkov prázdný, tedy bez monumentální budovy Národního památníkujezdeckou sochou Jana Žižky. A přesto: budova na počest československých legií vznikla teprve za první republiky v letech 1928–1938. Pozoruhodné nejsou jen celoročně otevřené interiéry s moderními expozicemi dějin 20. století, ale i terasa s kavárnou a panoramatickou vyhlídkou na Prahu.
 

Architektura první republiky

Až do konce listopadu máte jedinečnou příležitost navštívit zdarma řadu prvorepublikových běžně nepřístupných budov. Projekt navazuje na festival Open House a podobně jako další akce oslavuje letošní stoleté výročí založení Československa. V neděli 28. října můžete navštívit například Tyršův dům na Malé Straně coby sídlo České obce sokolské, Husův sbor a kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech nebo kostel sv. Václava ve Vršovicích od Josefa Gočára.
 

Spící princezny

Jedinečná vila bratří Čapků na pražských Vinohradech se zvolna mění v muzeum. Jejím majitelem je městská část Praha 10, která domu postupně vrací původní podobu z 30. let minulého století. Nyní je vila prázdná, ale pořádají se tu příležitostné komentované prohlídky; informujeme o nich na portálu Kudy z nudykalendáři akcí.

Velké proměny zažívají také Barrandovské terasy, legendární výletní komplex na skále vysoko nad Vltavou. Za první republiky se tu scházela pražská smetánka, po roce 1948 areál postupně chátral. Nyní tu vyrůstá nový hotel; obnovená původní budova by měla přibližně za dva roky začít sloužit jako restaurace v prvorepublikovém duchu s nabídkou dobových jídel, po obou stranách pak vyroste hotel.
 
Winternitzova vila od Adolfa Loose na pražském Smíchově

Winternitzova vila od Adolfa Loose na pražském Smíchově

Winternitzova vila slavného funkcionalistického architekta Adolfa Loose na Smíchově se otevírá veřejnosti jako galerie. Stavitelem vily byl právník Josef Winternitz, který si život v půvabném domě dlouho neužil. Spolu s dalšími členy rodiny za 2. světové války zahynul v koncentračním táboře.

Bývalá funkcionalistická benzinová pumpa na Zličíně

Bývalá funkcionalistická benzinová pumpa na Zličíně

Malá čerpací stanice od architekta Ladislava Machoně je snad nejmenší dochovanou funkcionalistickou stavbu. Dnes z ní zbyla bohužel jen chátrající stavba, které se již desítky let nepoužívá.

Müllerova vila

Müllerova vila

Během návštěvy máte možnost dovědět se více o unikátní památce moderní architektury, která svým významem a pozoruhodností nemá na území naší republiky obdoby, a ve světě patří mezi šest nejvýznamnějších vilových domů 20. století.

Vilová kolonie Baba v Dejvicích

Vilová kolonie Baba v Dejvicích

Komplex několika desítek funkcionalistických vil byl jednou z evropských ukázkových kolonií moderního bydlení předválečné doby. Osada Baba je od roku 1993 městskou památkovou zónou.

Barrandovské terasy - bývalý prvorepublikový klenot

Barrandovské terasy - bývalý prvorepublikový klenot

Funkcionalistická vyhlídková restaurace vznikla v roce 1929 zároveň s vilovou čtvrtí, jejímž duchovním otcem byl Václav M. Havel. Terasy postavil architekt Max Urban. V současné době zde probíhá rekostrukce, nový hotel by zde měl vyrůst do roku 2020.

Národní jubilejní výstava Mladé Česko

Národní jubilejní výstava Mladé Česko

Při příležitost stého výroční od vzniku Československa bude dne 28. října 2018 zahájena národní jubilejní výstava Mladé Česko. Výstava svým názvem odkazuje jednak na minulost a jednak akcentuje významné státotvorné jubileum.

Studijní a dokumentační centrum Norbertov Muzea hlavního města Prahy

Studijní a dokumentační centrum Norbertov Muzea hlavního města Prahy

Nedaleko Müllerovy vily stojí v památkové zóně Staré Střešovice v ulici Nad Hradním vodojemem budova s čp. 53. V objektu je dnes umístěno Studijní a dokumentační centrum Norbertov.

Vrch Vítkov v Praze - připomínka české historie

Vrch Vítkov v Praze - připomínka české historie

Dominanta tyčící se nad Prahou, připomínka slavné české historie - to je pražský vrch, který ve své nejvyšší části dosahuje výšky 270,4 m.n.m. a rozděluje od sebe čtvrtě Karlín a Žižkov.

Secesní vila Karla Vítězslava Maška v Praze Bubenči

Secesní vila Karla Vítězslava Maška v Praze Bubenči

Maškova vila byla postavena roku 1901 ve stylu secesního folklóru podle plánů Bohumila Waiganta.

Národní památník na Vítkově v Praze

Národní památník na Vítkově v Praze

Od roku 2000 spravuje Historické muzeum Národního muzea v Praze Národní památník na Vítkově se známou sochou Jana Žižky na vrcholu. Památník je nyní muzeem moderních dějin s multimediální expozicí. V podzemí najdete expozici na téma Laboratoř moci.

Masarykovo nádraží v Praze

Masarykovo nádraží v Praze

Masarykovo nádraží je jedno z posledních neprůjezdných pražských železničních nádraží. Jeho historie sahá až do poloviny 19. století, nádražní objekty jsou architektonickým unikátem a ačkoliv se uvažovalo o jeho zrušení, dnes slouží k přepravě na významných železničních tratích v České republice.

Expozice Cesta legionáře 2 v Josefově

Expozice Cesta legionáře 2 v Josefově

Československá obec legionářská otevřela v Josefově expozici nazvanou Cesta legionáře 2, která představuje osudy 15 významných legionářů v průběhu první republiky a druhého odboje. Spousta zajímavých fotografií, velké množství uniforem a zbraní nabízí bohatý zážitek jak pro děti, tak pro rodiče.

Naučná stezka Vysočany–Prosek–Střížkov v Praze 9

Naučná stezka Vysočany–Prosek–Střížkov v Praze 9

Naučná stezka vás provede méně známými zákoutími Prahy a seznamí vás s historií původně zemědělských osad Vysočany, Střížkov a Prosek. Na stezce se nacházejí také přírodní zajímavosti, jako například Prosecké skály, park Podviní či potok Rokytka.

Havlíčkovy sady na Vinohradech – park Grébovka

Havlíčkovy sady na Vinohradech – park Grébovka

Park inspirovaný italskou renesancí nabízí kromě unikátních výhledů na Prahu i posezení v půvabné vinárně Viniční altán uprostřed rozsáhlých vinic či v zahradní kavárně Pavilon Grébovka s unikátní replikou původní historické kuželkové dráhy ze 70. let 19. století.

Jelení příkop pod Pražským hradem

Jelení příkop pod Pražským hradem

Jelení příkop je přírodní rokle, kterou teče potok Brusnice. Jméno "jelení" má příkop proto, že zde byla i v době vlády Rudolfa II. chována lovná zvěř.

Kolovratský palác v Praze - jedno ze sídel Senátu

Kolovratský palác v Praze - jedno ze sídel Senátu

Dvoukřídlý pozdně barokní palác dala postavit po roce 1784 Marie Barbora hraběnka Černínová z Chudenic se svým manželem, pravděpodobně podle plánů architekta Palliardiho jako honosné šlechtické sídlo, jež v době klasicismu mělo připomenout palácový typ vrcholného baroka.

Národní třída v Praze

Národní třída v Praze

Národní třída je jednou z nejznámějších a nejstarších pražských ulic. Nachází se na rozhraní Starého a Nového Města, a vede od Jungmannova náměstí až k mostu Legií. Ve středověku, stejně jako v ulici Na Příkopě, zde stály hradby Starého města.

Gröbeho vila - letní sídlo podnikatele Moritze Gröbeho v Praze

Gröbeho vila - letní sídlo podnikatele Moritze Gröbeho v Praze

Dvoupatrová novorenesanční vila na Praze 2 postavená na náhorní rovině nad údolím Botiče je nápadnou dominantou při pohledu od Vršovic a Nuslí. Pražský průmyslník Moritz Gröbe byl společníkem firem Lanna a Šebek, které držely prim v železničních spojích, budování tratí a produkci železa v Čechách.

Rothmayerova vila - Příběh jednoho domu a jedné rodiny

Rothmayerova vila - Příběh jednoho domu a jedné rodiny

Expozice připomíná osobitý styl architektonického díla Otto Rothmayera a zároveň se snaží navodit atmosféru životního, pracovního i uměleckého prostředí, které Rothmayer vytvořil společně se svou manželkou, významnou textilní výtvarnicí a propagátorkou moderního životního stylu Boženou Rothmayerovou

Vrch Petřín v Praze - místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Vrch Petřín v Praze - místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Petřínský vrch nabízí zábavu, přírodu, výhled, vzdělávání i historii. Vybere si tu opravdu každý. Vydejte se i vy do oázy klidu nad hlavním městem Prahou.

Dvojvila bratří Čapků v Praze na Vinohradech

Dvojvila bratří Čapků v Praze na Vinohradech

Vila uprostřed klidné čtvrti na pražských Vinohradech je jedna z nejvzácnějších v celé metropoli i zemi. Bydlel v ní slavný spisovatel Karel Čapek s rodinou. Unikátní je především neporušený interiér a jeho vybavení. Muzeum se ve vile otevře v roce 2018.

Galerie Václava Špály v Praze

Galerie Václava Špály v Praze

Galerie vznikla v roce 1957 v bývalých prostorách prvorepublikového Vilímkova nakladatelství a knihkupectví na Národní třídě v Praze. Ve své výstavní dramaturgii se galerie věnuje zejména žijícím profesionálním českým autorům střední generace.

Reprezentační prostory Pražského hradu

Reprezentační prostory Pražského hradu

Zpravidla dvakrát do roka, v souvislosti s oslavami státních svátků 8. 5. a 28. 10., se návštěvníkům Pražského hradu otevírají i jeho reprezentační prostory. Mezi ně patří např. Španělský sál, Rudolfova galerie či Sloupová síň s Rothmayerovým sálem.

Rothmayerova vila v pražských Střešovicích

Rothmayerova vila v pražských Střešovicích

Rothmayerova vila ve Střešovicích prošla rekonstrukcí a veřejnosti je nově zpřístupněna od 1. října 2015. Muzeum hlavního města Prahy zde otevřelo expozici o životě a dílu architekta Otto Rothmayera a jeho učitele Josipa Plečnika.

Trmalova vila v pražských Strašnicích - centrum architektury rodinného bydlení

Trmalova vila v pražských Strašnicích - centrum architektury rodinného bydlení

Trmalova vila, dílo architekta Jana Kotěry, je unikátní ukázkou architektonické tvorby rodinných sídel první poloviny dvacátého století. V roce 2014 prošla celkovou rekonstrukcí, která vyzdvihla kvalitní řemeslné prvky a nádherné umělecké dekorace.

Art Deco Imperial Hotel Praha

Art Deco Imperial Hotel Praha

Nenechte si ujít pobyt v pražské perle stylu Art Deco s kubistickými prvky, které byly doplněny pozdně secesní mozaikou. Zažijte atmosféru počátku 20. století ve slavném hotelu a kavárně Imperial.

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech

Kostel stojí na náměstí Jiřího z Poděbrad a je dílem známého slovinského architekta Josipa Plečnika, realizovaným v letech 1928 až 1932. Velmi osobitá stavba je inspirována starokřesťanskými vzory. Jde o ojedinělý příklad meziválečné české architektury.

Kramářova vila v Praze

Kramářova vila v Praze

Sídlo vysokých státních představitelů tvoří bezesporu nepřehlédnutelnou dominantu letenského panoramatu a je považováno za jednu z výrazných staveb pražské vilové architektury.

Dny otevřených dveří v Kramářově vile

Dny otevřených dveří v Kramářově vile

Návštěvníci mají ojedinělou možnost nahlédnout do míst, kde se setkávají významné osobnosti české i světové politické scény. Návštěvníci uvidí, jaký měl vkus první ministerský předseda svobodného Československa a jeho manželka.