Úvod > Aktuality > Severská filmová zima 2019 láká na severský humor i kriminálky

Severská filmová zima 2019 láká na severský humor i kriminálky

Vydáno 10. února 2019 Kultura
Severský filmový klub již podeváté pořádá tradiční přehlídku kinematografie severských a pobaltských zemí s příznačným názvem Severská filmová zima. 9. ročník festivalu zavítá do 22 českých a moravských kin. Nabízí 26 snímků z Norska, Švédska, Dánska, Finska, Islandu a Litvy, 6 z nich uvede v české premiéře. Severská filmová zima 2019 proběhne od 14. února do 17. března.
Severská zimaPraze se tradiční přehlídka kinematografie skandinávských a pobaltských zemí s příznačným názvem Severská filmová zima zastaví od 14. do 19. února a pak bude pokračovat v turné po dalších dvaceti městech.

Všechny filmy jsou opatřeny barevně upravenými titulky, vhodnými pro neslyšící. Organizátoři nezapomínají ani na cizince, při promítání v Praze, Brně a Ostravě budou filmy navíc opatřeny titulky anglickými.
 

Filmy, které stojí za to vidět 

Heavy TripSlavnostní zahájení festivalu proběhne ve čtvrtek 14. 2. 2019 v 18 hodin v pražském kině Lucerna. Bude spojeno s českou premiérou komedie Heavy Trip, která popisuje cestu heavy metalové kapely ke slávě. Partu větších lůzrů, než je uskupení Impaled Rektum z vesnice na severu Finska, byste hledali jen stěží. Už 12 let zkouší a zatím neodehráli ani jeden koncert. Po nečekané tragické události se zpěvák a frontman Turo rozhodne dovést kapelu na jeden z nejbrutálnějších metalových festivalů v Norsku. Začíná divoká jízda, na které je čeká spousta heavy metalu, vykrádání hrobů, vikingské nebe a v neposlední řadě první ozbrojený konflikt mezi Finskem a Norskem.

thriller NeklidSeverský filmový klub dlouhodobě sleduje výrazné osobnosti skandinávských a pobaltských zemí. Antonio Tublén a Alexander Brøndsted letos přináší psychologický thriller Neklid. Mladičká Robin se probudí v tajemném lese, nahá a zmatená. Bez hmatatelných důkazů dospěje k přesvědčení, že byla svědkem vraždy. Ve snaze zabránit tomu, aby se stala další obětí, začne sama vyšetřovat. Obává se, že vrah teď přijde pro ni. Ruku v ruce se stoupajícím vnitřním napětím roste i její izolovanost a vyděšenost. K jakým činům může člověk dovést paranoia? A jak ji rozlišit od pravdy?
 
Z tvorby pobaltských zemí festival přináší válečné drama Soví Hora o politických a sociálních poměrech v Litvě v letech 1947-1952. Snímek o partyzánech, boji za svobodu, oddanosti, lásce, nenávisti, strachu ze smrti a touze po nezávislosti natočil Audrius Juzėnas, režisér dramatu Výletnice.
 

Letošní novinky i návraty

MongolandArild Østin Ommundsen objevil řadu tváří současného norského filmu, jsou jimi Kristoffer Jonner, Vegar Hoel, Pia Tjelta nebo Silje Salomonsen. V přehlídce tvorby norského režiséra a scénáristy nemůže chybět kultovní Mongoland, ve kterém se nespokojenost a zklamání snoubí s překvapením a zázraky. Romantické surfařské drama Příšerný čtvrtek získalo přízeň diváků i Velkou cenu poroty na americkém Filmovém festivalu Sundance. Sílu pouta mezi matkou a dítětem prověří drama V říši divů. Novinkou je snímek Now It´s Dark o ženě, která přistihla svého manžela v posteli s jinou a vydala se na noční pouť plnou snových setkání i velmi temných míst.
 
mihkelNa západ se v dojemné norské road movie vydá učitel Kasper a jeho otec Georg, aby překonali smutek a zastoupili zesnulou matku a manželku v Mistrovství Norska v patchworku.
 
Pořádnou dávku napětí slibuje jediný zástupce Islandu ve filmu o touze zajistit si lepší život. Mihkel přijímá nabídku svého přítele z dětství propašovat ve svém těle zásilku heroinu ze Estonska na Island. Vážné komplikace nastanou, když jeho zažívací systém nefunguje tak, jak předpokládal. Snímek byl natočen na motivy rekonstrukce kriminálního případu z roku 2004.
 

Kam a kdy?

norská zimaZbývá tedy jen dodat, která česká a moravská kina a města letos zažijí pořádný mráz. Současně s Prahou ovládne severská zima Brno (16.-20. 2. Kinokavárna, nám. SNP 33, Černá Pole); České Budějovice (17. 2.-17. 3., klub Horká vana); Hodonín (26. 2.-27. 2., kino Svět), Hradec Králové
(12. 3.-14. 3. Bio Central); Jablonec nad Nisou (1.-3. 3., kino Junior); Jeseník (19.2.-7.3, Ennea Caffé); Kutnou Horu (20.2.–6.3., Bar 22), Liberec (19. 2.-21. 2, kino Varšava), Teplice (12. 3.-13. 3., kino Květen), Ústí nad Labem (14.–28. 2. Bárka kafe, kavárna, galerie, Filmový klub F.20), Vrchlabí (6. 3., KD Střelnice) a Zlín (21.-24. 2. Golden Apple Cinema).
Kino Lucerna – legendární biograf v moderním hávu

Kino Lucerna – legendární biograf v moderním hávu

Jedno z nejstarších kontinuálně promítajících kin na světě. Nabídka promítání filmové tvorby české, evropské i americké produkce, včetně možnosti 3D projekcí. Pořádání filmových festivalů, přehlídek, slavnostních filmových premiér a předpremiér. Kino Lucerna je místem, kde se stále něco děje.

Severská filmová zima v pražském kině Lucerna

Severská filmová zima v pražském kině Lucerna

Severský filmový klub již podeváté pořádá tradiční přehlídku kinematografie severských a pobaltských zemí s příznačným názvem Severská filmová zima. 9. ročník festivalu zavítá do 22 českých a moravských kin.