Úvod > Aktuality > Severská filmová zima 2020 má tentokrát zaostřeno na Finsko
Severská filmová zima 2020 má tentokrát zaostřeno na Finsko
"> "> ">
Kultura

Severská filmová zima 2020 má tentokrát zaostřeno na Finsko

  • Vydáno12. února 2020
Severský filmový klub pořádá již podesáté tradiční přehlídku kinematografie severských a pobaltských zemí. Jubilejní ročník festivalu Severská filmová zima zavítá v průběhu února a března do 20 českých a moravských kin. Opět přináší atraktivní nabídku snímků z Finska, Švédska, Dánska, Norska, Islandu a Litvy. Devět snímků bude v České republice uvedeno poprvé. Severská filmová zima 2020 proběhne v Praze od 13. února do 18. února.
Severská zimaSlavnostní zahájení festivalu proběhne ve čtvrtek 13. 2. 2020 v 18:00 hodin v pražském kině Lucerna. Bude spojeno s projekcí finského dramatu Role člověka, snímku Juhy Lehtoly, natočeného na motivy stejnojmenné knihy Kariho Hotakainena. Pekka tvrdí svým rodičům a sestrám, že je úspěšný businessman, ale přitom u cizích lidí žebrá o peníze a zbytky jídla. Co se stane, když rodiče přijedou navštívit své děti?

Tradiční přehlídka kinematografie skandinávských a pobaltských zemí s příznačným názvem Severská filmová zima pak bude pokračovat v turné po dalších dvaceti městech. Všechny filmy jsou opatřeny barevně upravenými titulky, vhodnými pro neslyšící. Organizátoři nezapomínají ani na cizince, při promítání v Praze, Brně a Ostravě budou filmy navíc opatřeny titulky anglickými.
 

Filmy, které stojí za to vidět 

time outDo Finska zavede diváky i hvězdně obsazený snímek Nicota. Komediální drama vypovídá o milostných vztazích doby, ve které žijeme. O tvorbě, umělcích a ceně, kterou platí v soukromém životě, o konfliktech mezi opravdovým uměním a komerčním kýčem.

Drama Time Out se zabývá proměnami problematického vztahu otce a syna. Země nadějí je milostný příběh, odehrávající se ve Finsku v letech 1945-1952. Snímek popisuje vliv žen při obnově země během války i po ní. Romantická komedie Psi nenosí kalhoty z prostředí sado-maso salónu je filmem o tak trochu jiné lásce, ve kterém si zahrála i česká herečka Ester Geislerová. Snímek bude uveden ve spolupráci s distribuční společností Pilot Film.

Novinkou z dánské dílny je absurdní komedie s humornými hororovými prvky Mrtvé nechte spát. Příběh podivného satanisty Jimmyho, jeho přátel ze střední a jednoho dlouho mrtvého Nekromancera. Ochrana před armádou zombie může být stejně problematická, jako začátek středoškolského románku.

Králův nesouhlasVaší pozornosti by neměl uniknout norský historický snímek Králův nesouhlas. Životopisné drama, inspirované skutečnými událostmi, popisuje tři dny v dubnu 1940, kdy dostane norský král od německých ozbrojených sil ultimátum: vzdá se, nebo zemře. Královská rodina prchá z města s nacistickými vojáky v patách.

Švédský thriller Videoman vypráví příběh dvou alkoholiků se zájmem o videokazety a zoufalém honu na zloděje vzácné videonahrávky. Fénix je rodinným dramatem o mentálně nestabilních příbuzných a tragédii, kterou je třeba uchovat v tajnosti.
 

Kam a kdy?

norská zimaZbývá tedy jen dodat, která česká a moravská kina a města letos zažijí pořádný mráz. Současně s Prahou ovládne severská zima Brno (5.- 26. 2. Kinokavárna, nám. SNP 33, Černá Pole); České Budějovice (16. 2.- 22. 3., klub Horká vana); Hodonín (15.- 24. 2., kino Svět), Hradec Králové (12. 3.-14. 3. Bio Central); Jablonec nad Nisou (13. – 16. 2., kino Junior); Jeseník (11. – 27. 2. Ennea Caffé); Křtiny (14. 2. – 13. 3. Miniškolička Vlaštovičky), Kutná Hora (25. 2. – 10. 3., Bar 22), Liberec (25. – 26. 2, kino Varšava), Ostrava (15. – 17.2., Minikino), Polička (13. – 15. 3. Divadelní klub), Ústí nad Orlicí (19. 2. – 3. 3. Malá scéna), Veselí nad Moravou (7. – 15. 3. Kino Morava) a Zlín (20. – 23. 2. Golden Apple Cinema).
Kino Lucerna – legendární biograf v moderním hávu

Kino Lucerna – legendární biograf v moderním hávu

Jedno z nejstarších kontinuálně promítajících kin na světě. Nabídka promítání filmové tvorby české, evropské i americké produkce, včetně možnosti 3D projekcí. Pořádání filmových festivalů, přehlídek, slavnostních filmových premiér a předpremiér. Kino Lucerna je místem, kde se stále něco děje.