Úvod > Aktuality > Severočeské muzeum v Liberci láká nejen k návštěvě výstavy plné her
Severočeské muzeum v Liberci láká nejen k návštěvě výstavy plné her
">
Kultura

Severočeské muzeum v Liberci láká nejen k návštěvě výstavy plné her

  • Vydáno15. prosince 2015
Na výstavě Herní Plán si mohou návštěvníci prohlédnout a v některých případech také zahrát na čtyři desítky převážně deskových her, které měli nejen obyvatelé Liberce v oblibě na přelomu 19. a 20. století. Zaujmout by vás mohla také výstava věnující se kutilství v době socialismu nebo komentovaná prohlídka výstavy fotografií ze srbsko-chorvatské hranice.
Výstava Herní plán si dala za úkol představit široké veřejnosti pozoruhodnou sbírku stolních her, uchovávanou v depozitářích Severočeského muzea v Liberci. Protože se jedná o sbírkové předměty povahou unikátní, které nejsou přímo spjaté s určitými historickými událostmi nebo nejsou spojeny bezprostředně s libereckým regionem, není v muzejním životě příliš příležitostí vystavovat je ve stálé expozici nebo v době některého významného výročí. A právě nyní, v době Vánoc, které jsou synonymem míru, přátelství a hraní, byla tato zajímavá expozice zpřístupněna.
 

Odkud pocházejí Dostihy a sázky?

Najdete tu třeba předchůdce fenomenální hry Dostihy a sázky, jejíž kořeny sahají až do 19. století. Zajímavé je, že nová podoba hry, kterou známe především z 80. let, byla vymyšlena právě v Liberci. Na výstavě ale najdete také další hry: předchůdce dnešních hlavolamů, stavebnic nebo skládaček. Zajímavá je třeba závodní dráha s překážkami, na které se ovšem místo aut posouvají koně.
 
Tím ale nabídka her zdaleka nekončí. Moderní počítačové strategie dost možná čerpají ze hry, která napodobuje putování po Evropě. Hráči si vytvořili cestovní pasy a na mapě navštěvovali různá města. Aby mohli ve hře pokračovat dále, museli o městech něco říci nebo splnit úkol.
 
Hry a herní pomůcky, které na výstavě figurují, patří do období druhé poloviny 19. a první poloviny 20. století. Jedná se většinou o typy karetních, kostkových a deskových her, které zná i většina současných dětí a dospělých – mají je doma v současných nebo nedávných historických variantách a v českém jazyce.
 
Velkým lákadlem výstavy je také přidružená herna, ve které si můžete řadu současných stolních her rovnou zahrát.
 

Neuvěřitelné výtvory českých kutilů

Pokud si chcete připomenout minulost, vzdělat své děti nebo se zkrátka dobře pobavit, rozhodně nevynechte také návštěvu výstavy Vivat kutil. Vše špatné je k něčemu dobré a tak se stalo, že nekonečný nedostatek libovolného zboží v době socialismu přiměl české šikuly k výrobě čehokoli, co bylo zrovna potřeba, ale nedalo se to sehnat – dnes tomuto nedostatku vděčíme za krásnou výstavu!
 
Na výstavě jsou zastoupeny pojezdové a ruční elektrické sekačky, z nichž k nejbizarnějším patří ty, na jejichž výrobu byly použity hokejové hole či části dětských kočárků. Obdiv si nepochybně zaslouží i další, zcela funkční předměty, jakými jsou manipulační vozík – ještěrka z roku 1965, malotraktor či motocykl a motorová koloběžka. Dále tu najdete takřka "cimrmanovské" výrobky, které ovšem v některých případech předběhly svoji dobu. Zmiňme třeba amatérského předchůdce psychowalkmanu, tj. plavecké brýle s LED diodami nebo rychlovarnou konvici vyrobenou z kelímku.

Problémy uprchlické krize zobrazené na fotografiích

Aktuální dění v Evropě pak reflektuje výstava fotografií Země nikoho, která poukazuje na uprchlickou krizi na srbsko-chorvatské hranici. Sto metrů široký pás mezi oběma zeměmi je zmíněnou zemí nikoho a zároveň poslední částí putování běženců před jejich vysněným vstupem do Evropské unie. Koordinace pohybu migrantů je však nedostatečná a tak mimo jiných i ženy a děti dlouhé hodiny čekají v mraze, aniž by věděli, co přinese další den.

Komentovanou prohlídku výstavy Země nikoho ve středu 16. prosince povede kurátor výstavy Roman Machek a autorka fotografií Jana Hunterová, kteří se zúčastnili dobrovolnické mise na zmíněné hranici, kde byly fotografie pořízeny.
 
Dnes 15. prosince můžete do Severočeského muzea v Liberci vyrazit také na vánoční koncert, zazní na něm díla Vivaldiho, Bacha nebo Schmelzera.
 
Muzeum je otevřeno denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin, ve středu pak až do 18 hodin. Na Štědrý den bude zavřeno, po oba vánoční svátky, na Silvestra a na Nový rok bude otevřeno.
 
Severočeské muzeum v Liberci

Severočeské muzeum v Liberci

Severočeské muzeum v Liberci prošlo mezi lety 2018 až 2020 nákladnou rekonstrukcí. Návštěvníkům se jeho zrekonstruované prostory, a nové moderní expozice otevřely začátkem roku 2021. Naleznete zde nové expozice uměleckých řemesel a průmyslu, kterým je vyhrazeno celé jedno patro muzea.

Další aktuality

28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl