!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Setkejte se v Brně s Napoleonem!
Setkejte se v Brně s Napoleonem!
"> "> "> "> "> "> ">
Památky

Setkejte se v Brně s Napoleonem!

  • Vydáno17. listopadu 2021
Chcete na vlastní oči vidět císaře Napoleona? Pak si najděte čas a přijeďte v sobotu 20. listopadu 2021 do Brna! Připomeneme si den, kdy do města přijel císař i se svými vojáky a připravoval se tady na slavkovskou bitvu. Můžete se těšit na historický průvod centrem města, což zaručuje zajímavou podívanou!
NapoleonPřijďte zažít dobu, kdy císař Napoleon vstoupil do moravské metropole. Podvečení Brno ožije v sobotu 20. listopadu klapotem podkov koní a rachotem kol kočáru. Uvidíte vznosnou císařskou gardu a budete-li mít jen trochu štěstí, zahlédnete také samotného císaře Napoleona.

Napoleon vystoupí s proslovem k občanům města na Dominikánském náměstí v 17:30. Historický průvod francouzských vojáků městem vyjde z Moravského náměstí se zastávkou na již zmíněném náměstí a v 18:00 pak průvod zamíří ke katedrále sv. Petra a Pavla. Tam v 18:30 proběhne modlitba za oběti válek.
 

Užijte si jedinečný večer s Napoleonem

NapoleonHlavní sobotní program začíná v 17:00 hod na Moravském náměstí před kostelem sv. Tomáše. Od parku na Moravském náměstí vyjde v 17:00 historický průvod v čele s císařem Napoleonem, kterého budou na cestě doprovázet dragouni na koních, pěšáci a bubeníci. Průvod projde městem dle již zmíněné trasy. Přestávku si družina s koňmi udělá na Dominikánském náměstí, cca 17:30 hod.

Během krátké zastávky bude na Magistrátě města Brna (Dominikánském náměstí) předán symbolický klíč od města paní primátorkou. Vyslechnete si zde i proslov císaře v češtině a francouštině k obyvatelům města. Nakonec průvod vyrazí ke katedrále sv. Petra a Pavla. V katedrále bude také jedinečná možnost mimořádného výstupu do věží, ze kterých se můžete pokochat výhledem na noční Brno. Udělejte si čas na podvečerní zážitek z koní, pestrých uniforem a rachotu bubnů tamborů dne 20. listopadu 2021!
 

Jak to bylo v roce 1805

Napoleonovi vojáciPrvní zprávy o tom, že francouzské jednotky vstoupily u Znojma na moravskou půdu, přišly do Brna 17. listopadu 1805. Vypukla panika – kdo z vrchnosti mohl, bral nohy na ramena. Za nepopsatelného zděšení Brňanů opustili město v pondělí 18. listopadu i vojáci špilberské posádky. Strach, úzkost i beznaděj. Nejen to prožívali všichni, kteří zůstali napospas.

Ve městě se objevili první Francouzi v úterý 19. listopadu – byli to jízdní myslivci maršála Murata spolu s dalšími jezdeckými útvary. Projeli Brněnskou bránou na konci dnešní Pekařské ulice a vřítili se dovnitř hradeb jako blesk. Za pár minut obsadili celé vnitřní město. Pravidelný tep hlavního moravského města se zastavil. Na následující den ohlásili Francouzi slavnostní příjezd Napoleona. Francouzský císař oděný v šedém plášti a s jednoduchým dvourohým kloboukem do města dorazil v doprovodu své gardy kolem 13. hodiny.

Napoleon BrnoNapoleonův příjezd přinesl obyčejným občanům řadu nepříjemností a ovládl je strach. Báli se, že je přímo zasáhne i válečný střet, ke kterému se schylovalo. Když začali Francouzi stavět opevnění kolem Židovské brány – v místech dnešního hlavního nádraží – špitalo se mezi Brňany o tom, že se město stane posledním bodem odporu francouzské armády.

Napoleon měl ale s polohou bojiště jiné plány. Chtěl spojence vylákat do mírně zvlněného terénu mezi Brnem a Slavkovem. Počínaje 21. listopadem vyjížděl se svým doprovodem z města denně do těch míst a svým generálům bedlivě kladl na srdce: „Prohlédněte si důkladně tento terén. Bude to bojiště. Budete tu muset sehrát svoji úlohu.“ Do Brna se pak vždy vracel až za tmy. Už zdáli ho v každém okně vítaly dvě zapálené svíce – a proč? Přijďte a dozvíte se to!
Petrov Brno – Katedrála sv. Petra a Pavla v Brně

Petrov Brno – Katedrála sv. Petra a Pavla v Brně

Nahlédnout do románsko-gotické krypty či se rozhlédnout na město Brno můžete na Petrově v chrámu sv. Petra a Pavla v Brně. V chrámu je také otevřena trvalá expozice s názvem Klenotnice katedrály, kde se nacházejí bohoslužebné textilie, monstrance, kalichy a další církevní předměty.

Moravská galerie v Brně – Místodržitelský palác

Moravská galerie v Brně – Místodržitelský palác

Místodržitelský palác Moravské galerie v Brně nabízí rozsáhlou expozici umění od gotiky po 19. století, ale i prostory pro krátkodobé výstavní projekty. Rozšířit svoji domácí knihovnu můžete v knihkupectví ArtMap, posedět na otevřeném nádvoří nebo v kavárně Morgal.

Další aktuality

25.11.
2021
Den otevřených sklepů v Pavlově bude, proběhne však netradičně

Den otevřených sklepů v Pavlově bude, proběhne však netradičně

Jižní Morava | Gurmánská turistika
23.11.
2021
Špilberk ožije hračkami na hradě

Špilberk ožije hračkami na hradě

Jižní Morava | Zážitky