Úvod > Aktuality > Šest zámků, kde se vrátíte do elegantních dob první republiky
Památky

Šest zámků, kde se vrátíte do elegantních dob první republiky

  • Vydáno9. dubna 2018
Elegantní oblečení, vytříbené chování, zlatý věk plný úcty, prosperity a ideálů, taková je v našich představách první republika. Cestování časem na portálu Kudy z nudy zatím nenabízíme, ale přesto vás můžeme vzít alespoň na krátký výlet do zámeckých interiérů, zařízených v prvorepublikovém stylu. A budete překvapení, kolik míst jsme pro vás objevili!

Za první republikou na sever a do Českého ráje

Kdo nezná nejsevernější české město Šluknov, nezná ani zdejší zámek – a vlastně není divu, protože půvabná stavba ve stylu saské renesance se teprve nedávno vzpamatovala z požáru v roce 1986 a následného dvacetiletého chátrání. Nyní láká na prohlídku prvorepublikového okruhu, věnovaného Ervínu Leopoldovi Nostitz-Rineckovi, poslednímu majiteli panství. Co vás čeká uvnitř?

Během prohlídky šluknovského zámku se projdete apartmánem s kanceláří, šatnou i ložnicí, navštívíte dětský pokoj a jídelnu. Prohlídky se konají celoročně a denně včetně sobot a nedělí od 9 do 17 hodin. V přízemí nabízí své služby útulná zámecká cukrárna a navíc tu najdete i informační centrum, kde vám poskytnou další tipy na výlety po okolí.

Další prvorepublikové interiéry si prohlédnete v Českém ráji na zámku Hrubý Rohozec. Zatímco reprezentační prostory jsou zařízeny původním nábytkem, obrazy a porcelánem, prohlídka soukromých apartmánů ve druhém patře vám představí interiéry v podobě ze třicátých let 20. století, kdy tu žil hrabě Mikuláš Vladimír Des Fours Walderode s manželkou a dětmi. Na zámku si můžete vypůjčit piknikové deky a uspořádat soukromou hostinu v zámeckém parku, a pokud u pokladny ukážete vstupenku ze zámku Sychrov, hradu Trosky, zoo Dvůr Králové nebo zoo Liberec, zaplatíte zvýhodněné vstupné! Hrubý Rohozec je otevřen od úterý do neděle, 9 až 16 hodin.
 

Technické vynálezy první republiky

Při jeho stavbě pomáhali čerti, ale dnes tu po pekle najdete památku jedině v příbězích a pohádkových prohlídkách pro děti – uhodnete o jakém zámku je řeč? Jistě, máme na mysli Mníšek pod Brdy. Nostalgické časy první republiky poznáte na obou prohlídkových okruzích, jak v reprezentativních salonech, tak v soukromých pokojích, kde trávili svůj čas poslední majitelé, hraběnka Terezie a baron Theodorich Kast. Spousty předmětů si určitě budete pamatovat od svých babiček a dědečků – psací stroj, fotoaparát, telefony a rádia, masážní přístroje, ohřívač kávy, kapesní popelník a další vymoženosti první republiky. Od úterý do pátku je otevřenop do 11 do 15:50, o víkendech od 10 do 15 hodin.
 

První republika od sklepů až po zahradu

V roce 1908 zámek v Novém Městě nad Metují koupil Josef Bartoň, majitel textilní továrny v Náchodě, pradědeček dnešního majitele. Jeho přestavbu svěřil vynikajícím architektům, Dušanu Jurkovičovi a Pavlu Janákovi. Ti starobylou stavbu i s okolní zahradou proměnili v moderní sídlo, vyzdobené ve stylech secese, art deco, kubismu a funkcionalismu a vybavené soudobými vynálezy: vodovodem, ústředním topením, elektřinou, telefonem a jídelním i osobním výtahem. Za vidění nestojí jen obytné interiéry, ale i technické zázemí zámku – například secesní kuchyně, kde se vařilo menu pro prezidenta Masaryka, a nyní je zařazená v interaktivním prohlídkovém okruhu Od půdy po sklep. Zámek je otevřený celoročně a dokonce se tu můžete i ubytovat. V dubnu se na prohlídku vypravte o víkendech (10 až 16 hodin), od května je pak otevřeno denně mimo pondělí (9 až 16 hodin).

Podobnou modernizaci prodělal také zámek Slatiňany, kde knížecí rodina Auerspergů žila až do roku 1942. V době první republiky na zámku nechyběly koupelny a splachovací toalety, elektřina, kuchyně s umývárnou nádobí či zámecká kotelna z dvacátých let 20. století. Technické zlepšováky, které nám dnes tak příjemně usnadňují život, jsou zařazeny v základním okruhu Letní sídlo Auerspergů nebo na speciální trase Pokrok nezastavíš. V dubnu je otevřeno pouze o víkendech 10 až 15 hodin, od května pak denně mimo pondělí.
 

Překvapení na Červené Lhotě

První republiku občas objevíte i tam, kde byste ji nečekali, třeba na pohádkovém zámku Červená Lhota. Současný zájem o všední život a soukromí šlechticů z dob konce monarchie a první republiky vedl k otevření nové prohlídkové trasy, která prochází jednoduchými podkrovními pokoji. Vznikly při poslední přestavbě v letech 1902–1910 a údajně jde o největší půdní vestavbu z korku na světě. Líbit se tu bude nejen milovníkům vkusného a skromného stylu, ale i rodinám s dětmi, protože místnosti jsou plné historických hraček.
Zámek Mníšek pod Brdy – vstupte do období první republiky

Zámek Mníšek pod Brdy – vstupte do období první republiky

Vyslechněte příběh ševce Serváce, který ke šlechtickému titulu a zámku přišel. Prohlédněte si pokoje posledních majitelů v tom stavu, jak je opustili. Nebo jen relaxujte v zámeckém parku.

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.

Zámek Liblice – relaxace i gurmánské zážitky

Zámek Liblice – relaxace i gurmánské zážitky

Zámek Liblice je jednou z nejcelistvějších památek českého venkovského baroka z dílny italského architekta Giovanna Battisty Alliprandiho, který v roce 1699 vypracoval, na podnět tehdejšího majitele panství, Arnošta Pachty z Rájova, osobitý projekt nového sídla.

Šluknovský zámek – dominanta nejsevernějšího města ČR

Šluknovský zámek – dominanta nejsevernějšího města ČR

Město Šluknov se pyšní zrekonstruovaným renesančním zámkem. Najdete zde prvorepublikový prohlídkový okruh, v jehož rámci jsou otevřeny téměř všechny prostory zámku, včetně dobových místností s původními exponáty.

Horní zámek Panenské Břežany

Horní zámek Panenské Břežany

Jsou místa, kudy kráčely dějiny, a přesto se na ně poněkud zapomnělo. Jedním z nich je vcelku nevelký barokní zámek v Panenských Břežanech. Místo, které bude navždy spojeno se jménem geniálního architekta barokní gotiky Santiniho-Aichela, jehož rukopis je nesmazatelně vepsán do kaple sv. Anny.

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech – seznamte se s osobností prvního československého prezidenta

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech – seznamte se s osobností prvního československého prezidenta

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech sídlí ve zrekonstruovaném tereziánském špýcharu. Je zcela bezbariérové a kromě výstav a expozic nabízí i možnost občerstvení ve stylové kavárně.

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum

Malebný zámek na úpatí Železných hor obklopený rozlehlým anglickým parkem láká svou netradiční moderností, přívětivou a pohodovou atmosférou, nejmladší zámeckou expozicí v republice a jednou z největších hipologických sbírek na světě.

Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů

Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů

Barokní zámek v obci Lány uprostřed křivoklátských lesů nedaleko Prahy je oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky. Od sezóny 2023 je zámek Lány veřejnosti přístupný. Navštívit můžete také zámecký park.

Zámek Nové Město nad Metují – autentické interiéry ve stylu secese i art deco

Zámek Nové Město nad Metují – autentické interiéry ve stylu secese i art deco

Součástí městské památkové rezervace v Novém Městě nad Metují je novoměstský zámek. Byl založen v roce 1501 Janem Černčickým z Kácova. Zámek je otevřen celoročně a nabízí i romantické ubytování.

Zámek Kinských ve Valašském Meziříčí

Zámek Kinských ve Valašském Meziříčí

Památka ve správě Muzea regionu Valašsko prošla v posledních třech letech rozsáhlou rekonstrukcí a od března 2022 je opět přístupna veřejnosti. K hlavní lákadlům patří moderní multimediální expozice o vztahu člověka a okolní přírody.

Zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec, obklopený nevelkým anglickým parkem, nabízí svým návštěvníkům prohlídku více jak třiceti bohatě zařízených místností, které dříve sloužily jako reprezentační a obytné pokoje příslušníků původem francouzské hraběcí rodiny Des Fours Walderode.

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla

Historický hrad z 13. století vítá své návštěvníky v obci Nové Hrady u Českých Budějovic. Hrad nabízí tři prohlídkové trasy v letním období a jednu v zimě.

Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku

Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku

Vodní zámek Červená Lhota se řadí k nejkrásnějším „pohádkovým“ zámkům v České republice. Červená Lhota drží prim v počtu pohádek a filmů zde natočených, jako např. Zlatovláska, O zatoulané princezně, O kráse a štěstí či Princezna na hrášku.

Další aktuality

Botanická zahrada v Teplicích nabízí zajímavou podívanou i na podzim

Jedny z největších skleníků u nás, rozlehlý park, ale také akvária s rybami a rejnoky. To všechno nabízí Botanická zahrada v Teplicích, která je otevřena i v pozdním podzimnm čase. Oblíbený je takzvaný Křížovkářský záhon, kde návštěvníci najdou a na vlastní oči uvidí rostliny, o kterých do té doby věděli jen jako o slovech v křížovkách. Zahrada je pro veřejnost uzavřená vždy v pondělí, kdy je sanitární den. V ostatní dny je otevřená od 9:00 do 17:00 hodin.
Ústecký kraj | Příroda

Zoo Děčín zve do vylepšené Soví jeskyně

Znáte všechny naše sovy? Přijďte prozkoumat jejich zajímavý život do tzv. Soví jeskyně v Zoologické zahradě Děčín. Dozvíte se tu více o sovách, které u nás žijí nebo v České republice jen příležitostně hnízdí.
Ústecký kraj | Příroda

Přijďte se v sobotu bát do děčínské zoo!

Zoo Děčín bude první listopadovou sobotu, 4. listopadu 2023, opět patřit strašidlům. Návštěvníky čeká již tradiční akce spojená s dlabáním dýní a strašidelnými soutěžemi. I letos se mají návštěvníci na co těšit! Kromě dlabání dýní a soutěže o nejhezčí dýňové strašidlo vás čeká cesta za strašidly, na které bude nutné splnit mnoho zapeklitých strašidelných úkolů.
Ústecký kraj | Příroda

Úštěk bude na státní svátek opět plný českých řemesel

V den státního svátku, 28. října 2023, můžete vyrazit nasát atmosféru první republiky do města Úštěk, kde se uskuteční stylová oslava vzniku samostatného Československa – Den českých řemesel. Můžete se těšit na celodenní program s T. G. Masarykem a legionáři, vtipné rohovnické utkání, retro kapely, historickou střelnici, řemeslné dílničky a samozřejmě velký řemeslný jarmark!
Ústecký kraj | Kultura

Zámek v Benešově nad Ploučnicí zve na strašidla i ukončení sezóny

V pátek 27. října láká zámek v Benešově nad Ploučnicí na strašidelný večer plmý strašidel a nadpřirozených bytostí. Na státní svátek, tedy v sobotu 28. října, a poté ještě i na neděli 29. října připravil poslední letošní prohlídky zámeckých interiérů.
Ústecký kraj | Památky

Skalní město Tisá a jeho okolí je ideálním tipem na podzimní túru

Přemýšlíte, kam vyrazit na hezký podzimní výlet, ale ještě jste se nerozhodli? Máme pro vás skvělý tip na pěknou túru ve skalách – naplánujte si vycházku do míst, plného bizarních skalních útvarů, kde se točila spousta filmů, do Tiských stěn a Ostrovských nebo Rájeckých skal. Budete procházet místy, která posloužila filmařům k vytvoření fantasy říše Narnie nebo k natáčení filmů Dva na koni, jeden na oslu či Tenkrát v ráji.
Ústecký kraj | Příroda

Na zámku ve Velkém Březně se bude mlsat

Státní zámek Velké Březno láká v sobotu 14. října na unikátní, gurmánskou prohlídku zámku, při které se bude mlsat. A na co dobrého se můžete těšit? Na speciální gurmánské prohlídkce ochutnáte nejrůznější vybrané lahůdky a pochutiny. Návštěva je spojená s výkladem o zvláštnostech a historii pochutin ze svatební hostiny jedné z členek rodiny Chotků.
Ústecký kraj | Zážitky

Prožijte podzim na vesnici v Zubrnicích

Během víkendu 14. a 15. října 2023 ožije Muzeum v přírodě Zubrnice tradičním programem Podzim na vesnici. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet vybrané zemědělské činnosti. Po oba dva dny tu můžete uchopit do ruky cep a vymlátit na mlatu zrno, které následně „fukar“ vyčistí od plev. Vyzkoušet můžete také zpracování lněného stonku na vlákno, jeho lámání na mědlici nebo česáním na vochlovací stolici. Seznámí vás tu s tím, jakým způsobem si lze stočit provázek na jednoduchém provaznickém stroji.
Ústecký kraj | Kultura