Úvod > Aktuality > Deset tipů na Vánoce s tajemstvím a překvapením
Zážitky

Deset tipů na Vánoce s tajemstvím a překvapením

  • Vydáno19. prosince 2022
Nelákají vás adventní trhy na náměstích se zářícími vánočními stromy, ale toužíte po něčem neobyčejném? Pak se s portálem Kudy z nudy vydejte na několik výletů s překvapením. Nabízíme tajemnou oslavu slunovratu, noční prohlídky zámkem, magicky nasvícené objekty, večerní prohlídky zoologické zahrady a další neobvyklé zážitky.

Romantické osvětlení, které spatříte jen jednou za rok

Zoo OhradaAtmosféru plnou pohody nebo i podvečerní romantické procházky bezesporu naplní mimořádné vánoční nasvícení. Jedním z míst, kde si můžete užít tuto zvláštní atmosféru je zoologická zahrada v Hluboké nad Vltavou. Nevšedně osvětlené objekty jsou zde k zhlédnutí od začátku prosince až do 8. ledna 2023.

Pohádkově ozářený dům Václava Trunce v Chotovicích u Litomyšle se svou vánoční výzdobou se zapsal do Guinnessovy knihy rekordů. Domek se nachází na kopci vedle kostela a láká rok co rok více návštěvníků z domova i ze zahraničí. Uvidíte zde jesličky, betlém, sáně s dárky a různé doplňky českých Vánoc, to vše navíc dokreslují koledy. Tento dům pravidelně vyhrává soutěže o nejkrásnější vánoční výzdobu v celorepublikové soutěži, a to od roku 2009. Přijďte se podívat, dům se rozsvěcí po celý vánoční čas, až do 6. ledna 2023!
 

Vánoce v zahradách v Chrudimi

Vánoce v zahradách v ChrudimiV Chrudimi zažijete od pondělí 19. do pátku 23. prosince 2022 Vánoce v zahradách, myšleny jsou Klášterní zahrady. Denně se od 15 do 20 hodin můžete přijít podívat na podmanivou světelnou výzdobu zahrad. Kromě mnoha prodejních stánků s dárkovými předměty, svátečními dekoracemi a občerstvením jsou také na každý večer přichystány pohádky a koncerty. Postupně se můžete těšit na Loutkářský soubor Ahoj s pohádkou "Když v Chrudimi sněží, to se čerti žení", bubenickou ženskou kapelu Drum For Fun, Vánoční putování s anděly a smíšený pěvecký sbor Salvátor, loutkovou pohádku "Kašpárkovy Vánoce v Chrudimi" a vokální seskupení Kvintetky. Vrcholem programu bude 23. prosince pohádka Vánoce s kůzletem souboru Divadélko Kůzle a na úplný závěr programu Česká mše vánoční.
 

Poetické prohlídky moravského Šternberka

Hrad ŠternberkV neděli 25. prosince 2022, na první svátek vánoční, vás zve hrad Šternberk na Moravě od 16 do 18 hodin na Poetické prohlídky hradu. V romantickém podvečerním čase připravují kasteláni prohlídky vánočně vyzdobeným hradem. Začátky prohlídek jsou v 16 a 18 hodin. Mimo informací týkajících se historie hradu a vánočních tradic, uslyší návštěvníci půvabné příběhy z knihy Piera Gribaudiho "Příběhy vánoční noci". Rezervace prohlídek jsou možné pouze telefonicky na čísle 725 718 059. Vstupné stojí 210 korun pro dospělé, pro mládež a seniory 170 Kč. Děti do 6 do 17 let platí 80 Kč.
 

Zámek Loučeň za svitu svíček

LoučeňVychutnejte si atmosféru zámeckých komnat po setmění, kdy vám na cestu honosnými pokoji posvítí tak, jako za starých časů, jen desítky voskových svíček a k tomu všemu o vánočních prázdninách. Při noční prohlídce si budete připadat jako na návštěvě u bohatých známých. Jeho útulně, domácky zařízenými komnatami vás provede komorník Oto Bouda, knížecí nadlesní Josef Schwarz, nebo samotný kníže či kněžna. Na cestě setmělými zámeckými pokoji narazíte i na nečekané situace. Třeba se ocitnete v pokoji, kde se právě kněžna chystá vyvolávat se svými přítelkyněmi duchy. Zámek bude samozřejmě vánočně vyzdoben. Prohlídky se konají 25., 26. a 31. prosince 2022 od 17:00 hodin.

 

Zimní prohlídky Královské zahrady Pražského hradu

královská zahrada hradKrálovská zahrada se letos poprvé otevřela návštěvníkům i v zimní sezóně. Přijít sem můžete od 10:00 do 20:00 hodin. Po dobu adventu zde uvidíte živý betlém a můžete využít bezplatné kluziště anebo historický kolotoč (1 jízda je za 50 Kč). Po dobu adventu je prostor Letní míčovny, která historicky sloužila sportu a zábavě, věnován především dětem. Návštěvní doba Královské zahrady je stanovena denně od 10:00 hodin. Letní míčovna a západní část zahrady bude otevřena do 20:00 hodin. Východní část zahrady od Letní míčovny směrem k Belvederu je otevřena do soumraku. Kontrol se tu bát nemusíte, Královská zahrada je od prosince 2022 vyňata z bezpečnostních prohlídek.
 

Ananasy, citrusy a banány v Ostravě

Banán OstravaBěhem vánočních prázdnin 27. až 29. prosince mohou zájemci zavítat mimosamotné zoologické zahrady v Ostravě  i do pěstebních skleníků v botanickém zázemí zoo, které nejsou veřejnosti běžně přístupné. Zájemci se mohou těšit na ukázku užitkových rostlin z celého světa – ananasy, různé druhy citrusů, banánovníky a jiné. Prohlídky budou probíhat vždy v 11:00. Prohlídky v "tropickém ráji" jsou zahrnuty v ceně vstupného do zoo a trvají cca 60-80 min. Z důvodu omezené kapacity doporučujeme rezervaci předem na tel. čísle 596 241 269 nebo osobně na vrátnici zoo při návštěvě areálu.
 

Večery v jihlavské zoo

zoo JihlavaOd úterý 27. až do středy 28. prosince budou v Zoo Jihlava opět po roce probíhat Vánoční večerní prohlídky. Můžete se těšit na řadu překvapení a zajímavý zážitek. Jedná se o jedinečnou vánoční prohlídku jihlavské zoo s průvodcem spojenou se zábavným programem pro rodiny s dětmi. Užít si také můžete speciální vánoční prohlídky se zoologem, při kterých se dozvíte nejedno tajemství z říše zvířat. Vánoční večerní prohlídka se zoologem proběhne 27. 12. v 16:00 hodin, tato prohlídka je určená výhradně pro dospělé a děti starší 12 let. Koná se zdarma v rámci běžného vstupného. Oproti tomu vánoční večerní prohlídky pro rodiny s dětmi se budou konat 28. 12. v 16:00, 16:30 a 17:00 hodin, vena vstupného na tuto prohlídku je 270 Kč.
 

Repliky korunovačních klenotů v Jablunkově

korunovační klenotyMuzeum Bible v Jablunkově láká od 6. prosince do 30. ledna 2023 na jedinečnou výstavu mistrovských replik Českých korunovačních klenotů a mnoha dalších zajímavostí. K nejzajímavějším exponátům patří také ukázka Řádu zlatého rouna a Longinova kopí, kopie slavnostních šatů Marie Terezie a korunovačního pláště Ferdinanda II., oficiální replika Pražského Jezulátka, příklady husitských zbraní, faksimile středověkých listin a další. Jelikož je k dispozici pouze omezený počet vstupenek, objednejte si vstupenky s předstihem prostřednictvím rezervačního systému (nemáte-li internet, tak telefonicky nebo osobně v Muzeu Bible).
 

Jihočeská andělská vesnice

anděl opařanyObec Nové Dvory u Opařan na Táborsku se teď, v čase adventu a Vánoc, proměnila na vísku andělů – je po ní rozmístěných na 65 postav andělů, některé v životní velikosti. Máte-li čas a chuť, přijďte do Opařan nasát vánoční atmosféru. Obec sice nemá ani šedesát obyvatel, přesto se na návsi i několika málo uličkách už sedmým rokem v době adventu objevuje na 65 postav andělů. Vytváří a zdobí je místní ženy a každý je originál. Někteří jsou v životní velikosti, jiní maličcí a z různých materiálů. Zdobí místní náves, autobusovou zastávku, stromy na zahradách i domy. S netradiční výzdobou z různých materiálů začali místní před několika lety, od té doby andělé v obci stále přibývají. Podívat se sem můžete po celé Vánoce, andělé ze vsi odletí po vánočních svátcích, cca 31. prosince 2022.
Andělská vesnice Nové Dvory u Opařan

1.12.
31.12.
Andělská vesnice Nové Dvory u Opařan

Obec Nové Dvory u Opařan na Táborsku se teď, v čase adventu a Vánoc, proměnila na obec andělů – je po ní rozmístěných na 65 postav andělů, některé v životní velikosti. Máte-li čas a chuť, přijďte do Opařan nasát vánoční atmosféru.

Komentované prohlídky skleníků v Zoo Ostrava

9.12.
10.12.
Komentované prohlídky skleníků v Zoo Ostrava

Ve skleníkovém areálu rostou tropické a subtropické rostliny, které se využívají k dekoraci a údržbě zoologických expozic v areálu zoo. Také je zde pěstována kolekce ovoce a zeleniny tropického a subtropického pásma.

Osvětlený dům Chotovice

3.12.
6.1.
Osvětlený dům Chotovice

Vánočně osvětlený dům, kde lze vidět jesličky, betlém, sáně s dárky a různé doplnky českých Vánoc, to vše dokreslují koledy. Tento dům pravidelně vyhrává soutěže o nejkrásnější vánoční výzdobu v celorepublikové soutěži, a to od roku 2009. Přijďte se podívat, dům se rozsvěcí po celý vánoční čas!

Poetické prohlídky hradu Šternberk 2023

25.12.
Poetické prohlídky hradu Šternberk 2023

Prožijte první svátek vánoční v krásném prostředí hradu Šternberk.

Adventní a vánoční čas v Zoo Jihlava

27.12.
Adventní a vánoční čas v Zoo Jihlava

Adventní čas, předzvěst blížících se Vánoc přinese do Zoo Jihlava tak, jako každý rok, program nabitý akcemi. Těšit se můžete na adventní dílny či speciální večerní prohlídky.

Další aktuality

Tipy na druhý adventní víkend: trhy, andělé, čerti a bitva

Žádné Vánoce se neobejdou bez jarmarků a trhů. Portál Kudy z nudy jich nabízí celou řadu na výstavištích, hradech a zámcích nebo v historických centrech měst. Mezi pozvánkami na druhý adventní víkend se ale neztratí ani ta, která láká na adventní plavby či na pěknou zámeckou exkurzi.
Zážitky

Přineste si domů Betlémské světlo! Skauti a skautky jej opět rozvezou po celé republice

Brněnští skauti ze střediska Řehoře Mendla letos již po sedmnácté zajišťují organizaci rozvozu Betlémského světla. V letošním roce vede cesta skautů v sobotu 9. prosince na ceremoniál Betlémského světla ve Vídni, distribuce do domácností ale bude probíhat v sobotu, 16. 12. 2023, kdy bude Betlémské světlo rozvezeno skautskými kurýry "světlonoši" vlaky po republice. Stačí si donést či dovézt vlastní svíčku nebo svítilnu a můžete i vy potěšit své blízké malým plamínkem z Betléma a udělat jim radost z toho, že nejsou sami, a že na ně někdo myslí.
Zážitky

Druhá adventní neděle je bronzová: užijte si tradice a udělejte si láskyplný výlet

O druhé adventní neděli, která letos připadá na 10. prosinec, se zapaluje druhá svíčka, tzv. betlémská, reprezentující lásku a Ježíškovy jesličky. Darujte svým blízkým v čase adventu to nejcennější co máte, darujte jim svůj čas. Přemýšlíte, jak překvapit rodinu či přátele pěkným vánočním výletem na 2. adventní neděli, ale stále vás nic nenapadá? Pak už si nemusíte zoufat – v našich dnešních tipech objevíte náměty na senzační výlety tam, kde se v době adventní něco zajímavého děje. Naše tipy výlety doplňují, kromě samotného popisu zajímavostí, i přehledné mapky tras. Šťastnou cestu a senzační (bronzové) zážitky vám přeje Kudy z nudy.
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (9.12. – 10.12.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě 2023, Krušnohorské vánoční trhy na hradě Loket 2023, Vánoční trh na zámku Dobříš, Královský advent na hradě Křivoklát , Vánoční jarmark v pevnosti Josefov 2023. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (9.12. – 10.12.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Vánoce na hradě Rabí, Adventní dny na zámku Jindřichův Hradec, Krušnohorské vánoční trhy na hradě Loket 2023, Betlémské trhy v Třebechovicích pod Orebem 2023, Vánoční jarmark v pevnosti Josefov 2023. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Kam za světlem? Tipy na procházky za anděly a světlenou výzdobou

Udělejte si během adventu a vánočních svátků pěknou vycházku na zajímavá místa. Světlo je součástí tradičních vánočních zvyků. V řadě obcí a měst připravili letos krásnou vánoční výzdobu, někde potkáte anděly, jinde zase objevíte vánočně nasvícený dům či rovnou celou vesničku. Stále více jsou oblíbené dechberoucí světelné parky s nezapomenutelnou atmosférou. Kam se tedy vydat na neobyčejnou vánoční procházku? Kde září několikametrové sochy andělů, vánočních dárků, zvířat i betlémů?
Zážitky

Už jste se svezli vánoční tramvají, trolejbusem nebo ektrobusem?

Tak jako každý rok, i letos vyjely v mnoha městech speciálně vyzdobené vánoční tramvaje. V adventním a vánočním čase vnášejí nejen do Brna, Plzně nebo Prahy veselou atmosféru, která přináší radost dětem i dospělým. Přehled vozů MHD, které se převlékly do slavnostních světelných šatů, vám přináší portál Kudy z nudy.
Zážitky

Přírodovědecké sbírky a preparáty: sbírky, kuriozity a zvířecí celebrity

Kuriozity, zajímavosti i skvělé tipy na výlety s malými dětmi, to všechno jsou zoologické sbírky plné vycpanin. S Kudy z nudy vás pozveme na výlet tam, kde si prohlédnete největší kolekce sbírky vycpaných a preparovaných zvířat a loveckých trofejí, a představíme vám i příběhy, které nejznámější vycpaná zvířata provází.
Zážitky