Úvod > Aktuality > Devět tipů na Vánoce s tajemstvím a překvapením
Devět tipů na Vánoce s tajemstvím a překvapením
"> ">
Zážitky

Devět tipů na Vánoce s tajemstvím a překvapením

  • Vydáno16. prosince 2019
Nelákají vás adventní trhy na náměstích se zářícími vánočními stromy, ale toužíte po něčem neobyčejném? Pak se s portálem Kudy z nudy vydejte na několik výletů s překvapením. Nabízíme tajemnou oslavu slunovratu, noční prohlídky zámkem, magicky nasvícené objekty, večerní prohlídky zoologické zahrady a další neobvyklé zážitky.

Romantické osvětlení, které spatříte jen jednou za rok

Zoo OhradaAtmosféru plnou pohody nebo i podvečerní romantické procházky bezesporu naplní mimořádné vánoční nasvícení. Jedním z míst, kde si můžete užít tuto zvláštní atmosféru je zoologická zahrada v Hluboké nad Vltavou. Nevšedně osvětlené objekty jsou zde k zhlédnutí od začátku prosince až do 6. ledna 2020.

Pohádkově ozářený dům Václava Trunce v Chotovicích u Litomyšle se svou vánoční výzdobou se zapsal do Guinnessovy knihy rekordů. Domek se nachází na kopci vedle kostela a láká rok co rok více návštěvníků z domova i ze zahraničí. Uvidíte zde jesličky, betlém, sáně s dárky a různé doplňky českých Vánoc, to vše navíc dokreslují koledy. Tento dům pravidelně vyhrává soutěže o nejkrásnější vánoční výzdobu v celorepublikové soutěži, a to od roku 2009. Přijďte se podívat, dům se rozsvěcí po celý vánoční čas, až do 6. ledna 2019!
 

Slunovrat aneb slovanské zvyky v Březně u Loun

slunovratV sobotu 21. prosince si můžete také zpříjemnit čekání na Štědrý večer v archeologickém skanzenu v Březně u Loun, kde bude od 10:00 do 16:00 hodin otevřeno. Přijďte oslavit zimní slunovrat, seznámit se s pohanskými obyčeji a rituály prvního zimního dne.

Ve skanzenu zažijete kombinaci pohanských a křesťanských svátků, v níž nebude chybět příprava kapra, pečení chlebových placek či zdobení polena. Čeká vás teplo ohně, vánoční koledy i svařené víno. Bubenické nástroje si určitě vezměte s sebou.
 

Poetické prohlídky moravského Šternberka

Hrad ŠternberkVe středu 25. 12. 2019, na první svátek vánoční, vás zve hrad Šternberk na Moravě od 16 do 18 hodin na Poetické prohlídky hradu. V romantickém podvečerním čase připravují kasteláni prohlídky vánočně vyzdobeným hradem.

Začátky prohlídek jsou v 16, 17 a 18 hodin. Mimo informací týkajících se historie hradu a vánočních tradic, uslyší návštěvníci půvabné příběhy z knihy Piera Gribaudiho "Příběhy vánoční noci". Rezervace prohlídek jsou možné pouze telefonicky na čísle 725 718 059. Vstupné stojí 180 korun.
 

Zámek Loučeň za svitu svíček

LoučeňVychutnejte si atmosféru zámeckých komnat po setmění, kdy vám na cestu honosnými pokoji posvítí tak, jako za starých časů, jen desítky voskových svíček a k tomu všemu o vánočních prázdninách.

Na cestě setmělými zámeckými pokoji narazíte i na nečekané překvapení. Třeba se ocitnete v pokoji, kde se právě kněžna chystá vyvolávat se svými přítelkyněmi duchy. Nebo se vy i vaši nejbližší ocitnou v jiné nečekané situaci... Zámek bude samozřejmě vánočně vyzdoben.Prohlídky se konají 25., 26. a 28. prosince 2019 od 17:00 hodin.
 

Vrtochy hraběnky Leopoldýny na zámku Radim

Vrtochy hraběnky LeopoldýnySpeciální vánoční prohlídky, při kterých vyslechnete v různých komnatách zámku krásné renesanční skladby v podání hraběnky Leopoldýny, se konají na zámku Radim od 25. prosince 2019 do 1. ledna 2020 (včetně) v 11:00, 13:00 a 15:00 hodin.

Tato v pravdě záhadná osoba zahraje na loutnu a další nástroje skladby zachovalé z doby Rudolfa II., ale těšit se můžete i na vánoční koledy z celé Evropy. Dobře se však oblékněte, ne všude se na zámku Radim topí.
 

Ananasy, citrusy a banány v Ostravě

Banán OstravaBěhem vánočních prázdnin 27. a 30. prosince mohou zájemci zavítat mimosamotné zoologické zahrady v Ostravě  i do pěstebních skleníků v botanickém zázemí zoo, které nejsou veřejnosti běžně přístupné. Zájemci se mohou těšit na ukázku užitkových rostlin z celého světa – ananasy, různé druhy citrusů, banánovníky a jiné.

Prohlídky budou probíhat vždy v 11:00 a ve 13:00 hod. Jsou zahrnuty v ceně vstupného do zoo a trvají cca 60-80 min. Z důvodu omezené kapacity doporučujeme rezervaci předem na tel. čísle 596 241 269 nebo osobně na vrátnici zoo při návštěvě areálu.
 

Večery v jihlavské zoo

zoo JihlavaOd pátku 27. 12. až do soboty 28. 12. budou v Zoo Jihlava opět po roce probíhat Vánoční večerní prohlídky. Můžete se těšit na řadu překvapení a zajímavý zážitek. Jedná se o jedinečnou vánoční prohlídku jihlavské zoo s průvodcem spojenou se zábavným programem pro rodiny s dětmi.

Užít si také můžete speciální vánoční prohlídky se zoologem, při kterých se dozvíte nejedno tajemství z říše zvířat. Vstupné je 190 korun, nutná je ovšem včasná rezervace na tel. čísle 567 573 730.
 

Vycházka po Malostranském hřbitově

Malostranský hřbitovSpolek Malostranský hřbitov zve 29. prosince zájemce na komentovanou prohlídku po Malostranském hřbitově. Malostranský hřbitov na Smíchově byl původně založen jen k pohřbívání obětí morových epidemií.

Vstup je zdarma, bez rezervace a bez bariér. V případě krajně nepříznivého počasí se vycházka nekoná. Průvodkyní bude Alena Lehnerová.