Úvod > Aktuality > Sedm podzimních akcí pro zahrádkáře, chalupáře a sadaře
Sedm podzimních akcí pro zahrádkáře, chalupáře a sadaře
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Životní styl

Sedm podzimních akcí pro zahrádkáře, chalupáře a sadaře

  • Vydáno22. září 2022
Tu vyrýpnout, tam přesadit, jinde domluvit, odplevelit nebo přihnojit – činnosti důvěrně známé každému, kdo se stará o zahradu, záhon, balkon nebo alespoň truhlík. Inspiraci pro jejich zvelebení můžete načerpat na podzimních zahradnických výstavách, na které vás zve portál Kudy z nudy.

Bonsajová Floria v Kroměříži

BonsaiTradiční výstavu pro pěstitele a milovníky bonsají pořádá každý podzim výstaviště Floria v Kroměříži. Ani letošní rok není výjimkou, výstava Floria podzim Bonsai se koná od 23. do 25. 9. 2022. Návštěvníci na výstavě nakoupí vše potřebné pro dům i zahradu od stovek prodejců z České republiky i ze zahraničí. Výstava nabídne výjimečnou expozici desítek bonsají a kamenů suiseki pod názvem "Bonsaje a umění". K vidění bude jedinečná kolekce bonsají, jejichž stáří dosahuje až 600 let. Spoluautor expozice Josef Valuch je zkušený sběratel bonsají a jeho sbírka nemá co do počtu i stáří jednotlivých bonsají v Evropě obdobu. V rámci expozice proběhnou odborné přednášky, workshopy odborníků na tvarování bonsají, ukázky tvorby ikebany, poradenská služba, komentované prohlídky a k dispozici bude i prodej všeho potřebného pro pěstování bonsají včetně literatury, nářadí, keramiky a rostlinného materiálu. Výstava bude otevřena každý den od 9:00 do 16:00 hodin, vstupné je 100 Kč.
 

Valašská zahrada v Rožnově

práce na zahraděNejvětší podzimní zahradnické trhy v regionu "Valašská zahrada", spojené s historickým jarmarkem se konají od 23. do 25. 9. 2022 v Rožnově pod Radhoštěm. Na trzích se prezentuji zahradníci a zahradnické firmy nejen místní, ale i z celé Moravy a Čech. Nakoupit můžete květiny, okrasné dřeviny, sadbu, cibuloviny, hnojiva, ochrané prostředky a také výrobky zručných řemeslníků, kteří nabízejí vše do domu a zahrady. Nechybí zde poradna pro zahrádkáře a babka bylinkářka. Připraven je program pro děti i dospělé. Zahradnické trhy probíhají denně od 8:00 do 17:00 hodin.
 

Zahrada Věžky Podzim 2022

zahradaOblíbená zahrádkářská a hobby prodejní výstava ve Věžkách u Kroměříže se letos koná od 28. 9. do 2. 10. 2022. Pod dominantou parku, platanem javorolistým, si opět vyberete z rozmanitého sortimentu zeleniny, příslušenství a náčiní pro zahrádkaření, stromků, květin, keřů, vřesů či věnců. K dostání budou samozřejmě i potřeby a pomůcky pro zahradu a dům. Ve sportovně společenském areálu nad parkem na vás opět bude čekat doprovodný hudební program, poslechnete si nejen známé dechové a popové kapely. Otevřeno je denně od 9 do 17 hodin.
 

Podzimní Flora v Olomouci – nejlepší české výpěstky

Podzimní Flora v OlomouciAlespoň tak zní tradiční motto 26. podzimní výstavy ovoce, zeleniny a školkařských výpěstků Flora Olomouc Hortikomplex, která proběhne od 29. 9. až do 2. 10. 2022. Hlavní expozice se vztahuje k letošnímu 200. výročí narození Gregora J. Mendela, zakladatele genetiky. Dominantním prvkem bude sakrální gotická architektura. Autoři expozice G. J. Mendela připomenou ve všech jeho rolích a profesích – jako biologa,matematika, botanika, včelaře a meteorologa. Výpěstky a plody z českých zahrádek budou moci návštěvníci obdivovat také v přízemí přístavby pavilonu A díky expozici Českého zahrádkářského svazu. Pavilon G bude hostit expozici Hanácká včela od Českého svazu včelařů a Podzimní zahradnické trhy. Nabitý program čeká i Oranžerii ve Smetanových sadech, kde bude možné obdivovat výstavu řemesel, zapojit se do workhospů a poslechnout si odborné přednášky. Otevřeno je denně od 9:00 do 18:00 hodin, v neděli do 17:00 hodin. Plné vstupné je za 170 Kč.
 

Podzimní zemědělec v Lysé nad Labem

Podzimní zemědělecOblíbená prodejní výstava Podzimní zemědělec zaměřující se na zemědělství, zahrádkářství a potravinářství proběhne opět v Lysé nad Labem, letos ve dnech 7. až 10. 10. 2021. Souběžně se "Zemědělcem" se bude konat i 26. ročník výstavy Náš chov. Množství hospodářských zvířat a zemědělské techniky ovšem nepřipraví návštěvníky o jejich oblíbené podzimní zahradnické trhy, kde si tradičně budou moci vybrat z nepřeberného množství okrasných i ovocných dřevin, keřů a květin, sadby, hnojiv a zahradnické chemie, nářadí a nástrojů pro zahradnické práce i drobné mechanizace. Na své si tak přijdou i všichni zahradníci a zahrádkáři!
 

Dýňový podzim v Troji

dýněPodzim můžete oslavit v Botanické zahraděPraze-Troji, kde se po celý měsíc tradiční velká výstava s názvem Dýňový podzim. Zavítat sem můžete od 14. do 30. 10. 2022. Venkovní expozice budou zdobit různorodé plody dýní pestrých a zářivých barev, které vnesou pozitivní energii i do deštivých dní. Nenechte si ujít tuto jedinečnou výstavu, která představí širokou škálu odrůd i rodů. Pro akce platí běžné vstupné jako do Botanické zahrady, tedy 100 Kč pro dospělé a 45 Kč pro děti od šesti let, studenty a seniory; pokud zároveň chcete navštívit skleník Fata Morgana, je vstupné za 150 Kč.
 

Rekordmani ze světa rostlin

dýněV Botanické zahradě hl. m. Prahy nyní mohou návštěvníci obdivovat řadu rekordmanů rostlinného světa. V expozici Užitkových rostlin Nového světa roste lagenárie – tykev, jejíž plody dorůstají až dvoumetrové délky. Ta trojská měří více než 2 metry. Ornamentální zahradu zase zdobí rostlina, která je považována za jednu z nejjedovatějších na světě – skočec obecný, jehož semena obsahují jed ricin. V trojské zahradě najdete i rostliny patřící k botanickým rekordmanům obecně – nejvyšší strom, strom s největšími nebo naopak nejmenšími šiškami, nejtěžší orchidej nebo nejmenší leknín. O rekord bude nejspíše opět postaráno i při tradiční výstavě dýní, která se uskuteční v říjnu. Pokud vše dobře dopadne, představí se tu gigantická dýně, prý ještě větší než ta, kterou pěstitel Jan Staněk přivezl v loňském roce.
Podzimní Zemědělec 2022

6.10.
9.10.
Podzimní Zemědělec 2022

Ve dnech 6. – 9. října 2022 se na výstavišti v Lysé nad Labem uskuteční již 55. pokračování oblíbené prodejně-kontraktační výstavy Zemědělec.

Flora Olomouc 2022 – Hortikomplex

29.9.
2.10.
Flora Olomouc 2022 – Hortikomplex

Velkolepá tradiční přehlídka a prezentace českých i moravských pěstitelů ovoce a zeleniny.

Dýňový podzim v trojské botanické zahradě

14.10.
30.10.
Dýňový podzim v trojské botanické zahradě

S příchodem podzimu se do trojské botanické zahrady vrátí oblíbené plody podzimu – dýně.

Rekordmani ze světa rostlin v Botanické zahradě hl. m. Prahy

17.9.
30.10.
Rekordmani ze světa rostlin v Botanické zahradě hl. m. Prahy

Přijďte do venkovní expozice popustit uzdu fantazii a naladit se podzimní atmosférou Návštěvníci nyní uvidí nejdelší tykev nebo nejjedovatější rostlinu na světě.

Zahrada Věžky – podzim 2022

28.9.
2.10.
Zahrada Věžky – podzim 2022

Zahrádkářská a hobby prodejní výstava v zámeckém parku ve Věžkách u Kroměříže.