Úvod > Aktuality > Sedm podzimních akcí pro zahrádkáře, chalupáře a sadaře
Životní styl

Sedm podzimních akcí pro zahrádkáře, chalupáře a sadaře

  • Vydáno23. září 2023
Tu vyrýpnout, tam přesadit, jinde domluvit, odplevelit nebo přihnojit – činnosti důvěrně známé každému, kdo se stará o zahradu, záhon, balkon nebo alespoň truhlík. Inspiraci pro jejich zvelebení můžete načerpat na podzimních zahradnických výstavách, na které vás zve portál Kudy z nudy.

Valašská zahrada v Rožnově

práce na zahraděNejvětší podzimní zahradnické trhy v regionu "Valašská zahrada" se konají od 22. do 24. 9. 2023 v Rožnově pod Radhoštěm. Na trzích se prezentuji zahradníci a zahradnické firmy nejen místní, ale i z celé Moravy a Čech. Nakoupit můžete květiny, okrasné dřeviny, sadbu, cibuloviny, hnojiva, ochrané prostředky a také výrobky zručných řemeslníků, kteří nabízejí vše do domu a zahrady. Nechybí zde poradna pro zahrádkáře a babka bylinkářka. Připraven je program pro děti i dospělé. Zahradnické trhy probíhají denně od 8:00 do 17:00 hodin, za vstup se platí 80 Kč.
 

Bonsajová Floria v Kroměříži

BonsaiTradiční výstavu pro pěstitele a milovníky bonsají pořádá každý podzim výstaviště Floria v Kroměříži. Ani letošní rok není výjimkou, výstava Floria podzim Bonsai se koná od 28. 9. do 1. 10. 2023. Návštěvníci na výstavě nakoupí vše potřebné pro dům i zahradu od stovek prodejců z České republiky i ze zahraničí. Výstava nabídne výjimečnou expozici desítek bonsají a kamenů suiseki pod názvem "Čas – největší umělec". K vidění bude jedinečná kolekce bonsají, jejichž stáří dosahuje až 600 let. Spoluautor expozice Josef Valuch je zkušený sběratel bonsají a jeho sbírka nemá co do počtu i stáří jednotlivých bonsají v Evropě obdobu. V rámci expozice proběhnou odborné přednášky, workshopy odborníků na tvarování bonsají, ukázky tvorby ikebany, poradenská služba, komentované prohlídky a k dispozici bude i prodej všeho potřebného pro pěstování bonsají včetně literatury, nářadí, keramiky a rostlinného materiálu. Výstava bude otevřena každý den od 9:00 do 16:00 hodin, vstupné je 120 Kč.
 

Zahrada Věžky Podzim 2023

zahradaOblíbená zahrádkářská a hobby prodejní výstava ve Věžkách u Kroměříže se letos koná od 28. 9. do 2. 10. 2023. Pod dominantou parku, platanem javorolistým, si opět vyberete z rozmanitého sortimentu zeleniny, příslušenství a náčiní pro zahrádkaření, stromků, květin, keřů, vřesů či věnců. K dostání budou samozřejmě i potřeby a pomůcky pro zahradu a dům. Ve sportovně společenském areálu nad parkem na vás opět bude čekat doprovodný hudební program, poslechnete si nejen známé dechové a popové kapely. Otevřeno je denně od 9:00 do 17:00 hodin, za vstup dáte 90 Kč.
 

Podzimní Flora v Olomouci – nejlepší české výpěstky

Podzimní Flora v OlomouciAlespoň tak zní tradiční motto 26. podzimní výstavy ovoce, zeleniny a školkařských výpěstků Flora Olomouc Hortikomplex, která proběhne od 5. až do 8. 10. 2023.  V rámci letošní podzimní pěstitelské výstavy se uskuteční i 20. ročník mezinárodní soutěžní přehlídky Grand prix ovocných destilátů Flora košt 2023. Účastnit se může každý pěstitel nebo producent, který dodá vzorek svého ovocného destilátu. Ujít si nenechte ani OLIMU – festival gastronomie a nápojů. Letošní ročník Hortikomplexu nese podtitul "Společné kořeny" a připomene letošních 30 let od rozdělení Československa. Ovšem s důrazem na skutečnost, že toto rozdělení nijak nezpřetrhalo jedinečné spojenectví mezi Českou a Slovenskou republikou. Působivým zhmotněním této myšlenky bude jedinečná hlavní expozice v největším pavilonu A. Návštěvníci podzimní výstavy Flora Olomouc – Hortikomplex se mohou těšit i na velké Zahradnické trhy s bohatou nabídkou výpěstků a zahradnických potřeb. Připravené bude i kvalitní občerstvení, dostatek gastrozón a míst k odpočinku. Jedním z velkých lákadel výstavy bude v historické oranžerii expozice věnovaná koření a bylinkám. Velké oblibě se u malých i velkých návštěvníků těší venkovní expozice domácích zvířat Babiččin dvoreček – nebude chybět ani letos. Otevřeno je denně od 9:00 do 18:00 hodin, v neděli do 17:00 hodin. Plné vstupné je za 190 Kč.
 

Podzimní zemědělec v Lysé nad Labem

kozaOblíbená prodejní výstava Podzimní zemědělec zaměřující se na zemědělství, zahrádkářství a potravinářství proběhne opět v Lysé nad Labem, letos ve dnech 5. až 8. 10. 2023. Souběžně se "Zemědělcem" se bude konat i 28. ročník výstavy Náš chov. Množství hospodářských zvířat a zemědělské techniky ovšem nepřipraví návštěvníky o jejich oblíbené podzimní zahradnické trhy, kde si tradičně budou moci vybrat z nepřeberného množství okrasných i ovocných dřevin, keřů a květin, sadby, hnojiv a zahradnické chemie, nářadí a nástrojů pro zahradnické práce i drobné mechanizace. Na své si tak přijdou i všichni zahradníci a zahrádkáři! V rámci výstavy hospodářských zvířat se letos můžete mimo jiné těšit na celostátní výstavu ovcí a koz. Podzimní zemědělec bude mít otevřeno denně od 9:00 do 17:00 hodin a za vstup dáte 150 Kč.
 

Dýňový podzim v Troji

dýněPodzim můžete oslavit v Botanické zahraděPraze-Troji, kde se po celý měsíc tradiční velká výstava s názvem Dýňový podzim. Zavítat sem můžete od 13. do 31. 10. 2023. Venkovní expozice budou zdobit různorodé plody dýní pestrých a zářivých barev, které vnesou pozitivní energii i do deštivých dní. Nenechte si ujít tuto jedinečnou výstavu, která představí širokou škálu odrůd i rodů. Dýňová aranžmá budou, stejně jako celá sezóna v Botanické zahradě, inspirována Asií a její kulturou. K vidění bude drak, gejši, rikša, vrcholky Himálaje, lampiony a další zajímavé motivy. Výstavu doprovodí interaktivní prvky a hry s dýněmi. Pro akce platí běžné vstupné jako do Botanické zahrady, tedy 180 Kč pro dospělé a 120 Kč pro děti od šesti let, studenty a seniory.


Úroda z polí, zahrad a sadů v Dřevěném městečku

Valašský hortikomplexPravidelnou součástí programové nabídky Valašského roku je pěstitelská výstava Valašský hortikomplex. Prezentuje ovoce, zeleninu, obiloviny a další plodiny pěstované v minulosti nejen na Valašsku. Výstava, kterou připravuje zemědělské oddělení Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm se koná od 14. do 22. října 2023 ji můžete navštívit vždy od 9:00 do 16:00 hodin v Janíkově stodole, která stojí v areálu Dřevěného městečka. Staré nebo již málo pěstované odrůdy a další zajímavosti můžete přímo na místě srovnat s odrůdami současnými, které v poslední době dobývají český zemědělský trh. Většina vystavených vzorků plodin ze skupiny tzv. „starých odrůd“ jsou pěstovány v areálu Valašské dědiny v rámci problematiky „Zachování starých a krajových odrůd zemědělských plodin". Vstupné do Valašského muzea v přírodě je 160 Kč.

Další aktuality

Naše tradice – tradiční řemesla, svátky a zvyky, které obdivuje celý svět

Připomeňte si tradice, na které jsme už téměř zapomněli. Zvyky, rituály a svátky, které nás provází celým rokem. Původ některých svátků známe, u jiných je opředen tajemstvím a o přesném významu starých zvyků či rituálů se mohou odborníci dnes už jen přít. Přesto jsou tradice na českém a moravském venkově stále živé. Tradiční a lidová kultura tvoří nedílnou součást kulturního dědictví každé země. Objevte kouzlo života na venkově a objevujte krásná místa Čech, Moravy a Slezska!
Životní styl

Věda a historie není nuda: 100 let od prvního vánočního plavání ve Vltavě

Otužování a plavání v ledové vodě je pro někoho peklo na zemi, pro jiné báječný způsob relaxace. A také skvělý tip, co podniknout v Praze na Štěpána. Druhý vánoční svátek pravidelně vyláká k Vltavě tisíce lidí, aby u Národního divadla sledovali Memoriál Alfreda Nikodéma, nejstarší a nejznámější českou otužileckou soutěž.
Životní styl

Objevte tajuplná místa s pozitivní energií, která vám dobijí baterky

Cítíte se vyčerpáni a potřebujete znovu nabrat sílu? V našich tipech najdete mnoha lidmi osvědčená místa, kde se budete cítit skvěle a která vás nabijí pozitivní energií. Pokud patříte k těm, kdo naslouchají přírodě a chcete objevit něco víc než architektonické památky – něco, co nespatříte očima, nechte se vést a místo samo vám odhalí něco ze svého tajemství. Vyzkoušejte magickou sílu nedostavěného chrámu v Panenském Týnci, Božích kamenů na Strakonicku anebo poutního místa na Hostýně.
Životní styl

Tři pohádky, bez kterých se žádné Vánoce neobejdou

Přestože vždy o Vánocích nabízejí televizní stanice několik nových filmových pohádek, pořád je tu pár starších kousků, bez kterých by vánoční svátky byly o něco chudší. Vydejte se s portálem Kudy z nudy po stopách Popelky, Pyšné princezny a Anděla páně.
Životní styl

Třetí adventní neděle je stříbrná: užijte si setkávání během nejradostnější neděle adventu

3. adventní neděle je letos 17. prosince. Advent přináší sváteční atmosféru a neopakovatelné kouzlo. Pojďte s námi oprášit některé tradice. O třetí adventní neděli (latinsky Gaudete – radostná) zapalujeme růžovou svíci, tzv. pastýřskou. Vyjadřuje radost z blížícího se konce postního období a adventní období získává slavnostnější ráz. Všude vládne vánoční nálada, slavnostní výzdoba a rozsvícené vánoční stromky, trhy, svařené víno a tradiční sladkosti. Vyberte si z našich tipů pro stříbrnou adventní neděli!
Životní styl

Vánoční zvyky a tradice – znáte je všechny?

Vánoce, to je především svátek dětí a rodiny. Všechny sváteční dny se nesou ve znamení setkávání rodin i přátel a v poklidném vychutnávání zvláštní atmosféry. Vánoce patří k nejkrásnějším obdobím v roce. Staré tradice si připomínají nejen muzea a skanzeny, ale i lidé ve svých domovech.
Životní styl

Pět tipů, jak si užít Vánoce po celý rok

Máme pár skvělých tipů pro všechny, kdo milují Vánoce, svíčky, dárky, stromečky, zářící ozdoby, cukroví a vánočky! Víme o místech, kde nejkrásnější období roku můžete zažít kdykoliv – třeba v horkém létě anebo začátkem podzimu, když je do svátků ještě daleko. Začít loupat dobroty z adventního kalendáře můžete díky portálu Kudy z nudy kdykoliv!
Životní styl

100 tipů, kam vyrazit o Vánocích – tipy na 24. až 26. prosince 2023

Udělejte si o vánočních svátcích hezký výlet! Vánoce jsou pro všechny symbolem klidu. Překonejte lenost, opusťte příjemné teplo domova a prožijte kouzelný vánoční výlet. Poznejte magické kouzlo tradic a zvyků, které jsou s tímto svátkem spjaty, netradiční prohlídky zoo, užijte si svátečně vyzdobené hrady a zámky nebo zábavu na bruslích. Prohlédnout si během Vánoc můžete i řadu nádherných betlémů, kde se člověk musí klanět umu našich předků.
Životní styl