Úvod > Aktuality > Šermíři, žonglérská dílna i jarmark! To vše vás čeká na hradě Bítov

Šermíři, žonglérská dílna i jarmark! To vše vás čeká na hradě Bítov

Vydáno 17. srpna 2019 Kultura
O víkendu 17. 8. a 18. 8. 2019 se na Bítově koná oblíbená hradní pouť s bohatým programem. Připraven je historický jarmark, žonglérská dílna nebo divadelní představení.

Na Bítově o víkendu vedle návštěvy prohlídkových okruhů "Palác - I. prohlídkový okruh", "Vstup do hradu - II. okruh", "Zbrojnice III. okruh" anebo "Hladomorna, mučírna, vězení - IV. okruh" budou moci návštěvníci zažít šarvátky aukázky šermířských a divadelních scének. Prohlídky hradu zpestří historická hudba.

Bítovská hradní pouť přináší po oba dny bohatý program. V sobotu a neděli se uskuteční jarmark starých řemesel a v neděli vše zakončí církevní pouť s průvodem od hradní studánky před hradní kapli, kde proběhne mše svatá a po ní adorace bítovské smírčí Madony (roku 1346) uvnitř kaple.
 

Program pouti:

Sobota: historický řemeslný jarmark (šperky, keramika, dřevěné hračky, kovář, trdelník a další), Komedianti na káře vystoupí po oba dny se svými pohádkami a žonglérskou dílnou na hlavním nádvoří. Vstupné na program je zdarma a je zahrnuto v ceně všech prohlídkových okruhů.

Neděle: historický řemeslný jarmark, církevní pouť od hradní studánky (sraz 10:45 hod.) s průvodem před hradní kapli, kde proběhne mše svatá a po ní adorace bítovské smírčí Madony (z r. 1346) uvnitř kaple. Komedianti na káře vystoupí se svými pohádkami a žonglérskou dílnou na hlavním nádvoří a parkánové zahradě. Vstupné na program je zdarma a je zahrnuto v ceně všech prohlídkových okruhů.

neděli bude okruh č. II. "Vstup do hradu" přístupný zdarma (vstup na jarmark, divadelní představení, prohlídka obou výstav, kaple, zahrady a expozice hradního pivovaru).

Bítovská hradní pouť

15.8.
16.8.
Bítovská hradní pouť

Tradiční letní program na hradě Bítov: historický jarmark, komedianti, pohádková představení pro děti...

Vranovská přehrada - Moravský Jadran nedaleko Vranova nad Dyjí

Vranovská přehrada - Moravský Jadran nedaleko Vranova nad Dyjí

Třicet km dlouhá jihomoravská nádrž s čistou a teplou vodou se nachází v překrásném údolí pod hrdým barokním zámkem Vranovem nad Dyjí poskytuje výborné podmínky pro koupání a vodní sporty. Kvalita vody ve Vranovské přehradě patří k těm nejlepším v České republice.

Hrad Bítov - hrad plný překvapení a zábavy

Hrad Bítov - hrad plný překvapení a zábavy

Jedním z nejstarších a nejromantičtějších hradů na českém území je hrad Bítov. První písemné zmínky o hradu pochází z počátku 11. století. Hrad leží v malebném kaňonu tzv. Moravského Švýcarska u Vranovské přehrady, zbudované v r. 1935.

Rozhledna Rumburak u Bítova

Rozhledna Rumburak u Bítova

Rozhlednu Rumburak najdete na úpatí Velkého kopce, u silnice k hradu Bítov, cca 35 km od Znojma. Pokochat se můžete výhledem na hrad Cornštejn, vesnici Bítov a do údolí Vranovské přehrady. Rozhledna stojí díky manželům Pyskovým, kteří ji nechali postavit v letech 2008 - 2009.

Lesopark u hradu Bítov a hradní zahrady

Lesopark u hradu Bítov a hradní zahrady

Hrabata Daunové (1755-1904) zbudovali nad hradem rozsáhlý hradní lesopark s velkým množstvím drobných staveb, zastavení a vyhlídek na hrad a soutok řek Želetavky a Dyje. Vznikla také lovecká stezka sahající až k obci Chvalatice a na druhou stranu směrem na Dešov.