!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Seriál Britannia láká na výlety do Českého ráje
Seriál Britannia láká na výlety do Českého ráje
"> "> ">
Příroda

Seriál Britannia láká na výlety do Českého ráje

Vydáno 13. května 2018
Před časem jsme vás lákali na místa, kde se u nás natáčel americko-britský historický seriál Britannia z období římského impéria. Ihned při prvním vysílání na stanici Sky Atlantic vyvolal ve Velké Británii podobný zájem jako Hra o trůny: kde jsou ty fantastické krajiny? Jde o kulisy nebo taková místa skutečně existují?
Filmová turistika je v Anglii velmi populární, a tak se cestovní kancelář On Foot Holidays chopila příležitosti a začala už v roce 2018 lákat turisty na aktivní dovolenou po stopách seriálu Britannia. Několikadenní pobyt v srdci Českého ráje, který je v nabídce cestovky od letošního jara, zavedl turisty do magické krajiny, kde před Římany hledali útočiště členové keltského kmene. Britové netušili, my víme: onou kouzelnou filmovou zemí byly Prachovské skály. A turisté nešetří chválou.
 

Český ráj = div světa

Kevin Rushby, redaktor deníku The Guardian, měl pro krajinu Prachovských skal či hrady Kost a Valdštejn jen slova obdivu. Není divu, zájezdy většinou míří jen do Prahy a jejího nejbližšího okolí, a tak jsou venkovská místa pro cizince často velkou neznámou. Objevily se ale i výhrady.

„Jsem opravdu naštvaný,“ cituje Rushby ve svém článku studenta Nilse. „Týden jsem strávil po muzeích a náměstích a teď mě přivedli sem a řekli mi, že se mám za dvě hodiny vrátit! Tohle je div světa! Potřebuju aspoň týden!“

A to průvodci neřekli Nilsovi o dalších místech, na která jsme vás v souvislosti s natáčením před časem lákali na portálu Kudy z nudy. V seznamech filmových míst nechyběl například lom Velká Amerika anebo věrná replika známého Stonehenge, která na čas vyrostla u nedaleké obce Mořinka.
 

Místa z filmů a filmových pohádek

Není těžké zamilovat si Český ráj; sem jezdí rádi všichni filmaři, nejenom ti britští. Natáčel se tu třeba rodinný film Jak dostat tatínka do polepšovny; znalci ví, že například scéna s hasičskou stříkačkou Máňou se natáčela na návsi ve Vesci u Sobotky a herec Petr Nárožný potkal vodníka na kole, co mu říkal Fando, u rybníka Vidlák.

Zámek Hrubá Skála a Kopicův statek znáte z pohádky Princ Bajaja, na Dlaskově statku v Dolánkách u Turnova si možná vzpomenete na pohádku Rumplcimprcampr a ve zřícenině skalního hradu Frýdštejna se usadily čarodějnice z filmové pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Nedaleko najdete zámek Sychrov, kde žila princezna Zlatovláska a spolu s ní Nesmrtelná teta, na Troskách zase princ Velen bojoval o Večernici se zlým čarodějem Mrakomorem... a tak by přehlídka pohádkových hradů a zámků mohla pokračovat donekonečna.
 

Několik přírodních a filmových zajímavostí

Romantické údolí Plakánek

Romantické údolí Plakánek

Hrad Kost je sevřen v malebné kotlině. Údolí Plakánek a Prokopské údolí jsou vroubeny pískovcovými skalami a opředené pověstmi. Zvlášť údolí Plakánek podnítilo díky svému názvu mnoho kronikářů k psaní neuvěřitelných příběhů.

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Českým rájem byla v druhé polovině devatenáctého století nazvána krajina, kde jsou přírodní hodnoty umocněny historickými památkami. O jedinečnosti a neopakovatelnosti přírody Českého ráje svědčí i fakt, že se ve 20. století stala první chráněnou krajinnou oblastí Československa (v roce 1955).

Vrch Zebín u Jičína

Vrch Zebín u Jičína

Vrch Zebín leží zhruba 2 km severovýchodně od Jičína. Díky svému typickému vzhledu je jednou z dominant celé jičínské kotliny.

Prachovské skály v Českém ráji

Prachovské skály v Českém ráji

Nejznámější částí Českého ráje jsou bezpochyby Prachovské skály, ráj pro horolezce. Toto skalní město leží necelých 10 km severozápadně od města Jičín. Vybrat si můžete z několika prohlídkových okruhů.

Rumcajsova stezka z Mladějova do Jičína

Rumcajsova stezka z Mladějova do Jičína

Pohádková turistická trasa nejkrásnějšími místy jihovýchodní částí Českého ráje je připravena doslova pro všechny věkové kategorie včetně těch nejmenších.

Muzeum přírody Český ráj

Muzeum přírody Český ráj

Ve stálé expozici Muzea přírody v Prachově se seznámíte s přírodou a historií Českého ráje, zejména Prachovských skal. V zahradě muzea poznáte dřeviny a byliny Českého ráje a volně žijící živočichy ve venkovních teráriích a výbězích.

Zámek Mnichovo Hradiště - putování za Valdštejnem i Casanovou

Zámek Mnichovo Hradiště - putování za Valdštejnem i Casanovou

Prohlídka návštěvníkům nabídne zámecké divadlo s původními kulisami, duchcovskou knihovnu spravovanou Giacomem Casonovou nebo hrobku slavného válečníka Albrechta z Valdštejna. Od května 2013 je otevřena nová expozice ke 180. výročí setkání "Sv. Aliance".

Skalní obydlí Barušky u hradu Kost

Skalní obydlí Barušky u hradu Kost

Opuštěný skalní byt Barušky naleznete pár kroků od hradu Kost. V roce 1908 se jednalo o malebné skalní obydlí. V současnosti připomíná skalní dutina spíš jeskyni než trvale obydlitelnou prostoru.

Zřícenina hradu Pařez

Zřícenina hradu Pařez

Zřícenina hradu Pařez, dříve nazývaný Husí nůžka, se nachází na okraji Prachovských skal. Ačkoli dávný lesk skalního sídla patří dnes už minulosti, přitahuje hrad Pařez už dlouhá léta poutníky a turisty, kteří se sem proplétají labyrintem skalních světniček.

Mariánská zahrada u Jičína

Mariánská zahrada u Jičína

Na dohled komponované krajiny Albrechta z Valdštejna postavil hrabě Schlick svou Mariánskou zahradu. Na rozdíl od vojevůdce, který chtěl krajině vnutit svou vůli, jeho architekti k ní přistupovali citlivě. Soubor kaplí vznikl jako prosba urozeného páru k Panně Marii o vytouženého potomka.

Pekařova brána v Českém ráji

Pekařova brána v Českém ráji

Zajímavý skalní útvar Pekařova brána stojí nad silničkou, která vede z Vyskeře do Libošovic, asi 5 km severně od městečka Sobotka.

Ubytování na hradě Kost - nejzachovalejším gotickém hradu v Česku

Ubytování na hradě Kost - nejzachovalejším gotickém hradu v Česku

Hrad Kost nabízí kromě prohlídek hradních prostor a organizace svatebního dne pronájem kompletně zařízeného apartmánu v obytné části turnovské brány. Hrad Kost, který se nachází v Českém ráji, obklopují romantická údolí s mnoha turistickými trasami a cyklistickými stezkami.

Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka spojuje již dlouhá desetiletí nejkrásnější a nevýznamnější místa Českého ráje. Vine se v celkové délce 119 km krajinou od Mladé Boleslavi do Jičína, překonává údolí, skalní města, vrchy, potoky, ale i středověké hrady a borové lesy.

Nová naučná stezka v Prachovských skalách

Nová naučná stezka v Prachovských skalách

Původní stezka, klikatící se mezi skalními útvary, postupem času zastarala a neplnila dostatečně svoji funkci. Proto se členové Českého svazu ochránců přírody Prachovské skály rozhodli vybudovat naučnou stezku novou.

Hrad Kost v Českém ráji

Hrad Kost v Českém ráji

Jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů v České republice je hrad Kost. Hrad se nachází asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj. Momentálně prochází hrad nákladnou rekonstrukcí, prohlídky se konají.

Zámek Humprecht s jedinečnou akustikou

Zámek Humprecht s jedinečnou akustikou

Z dáli viditelný a svým tvarem zajímavý zámek Humprecht stojí na kopci Palánku u Sobotky. Největší zajímavostí zámku je zcela určitě 16 metrů vysoký sál s jedinečnou akustikou a 6-8vteřinovou několikanásobnou ozvěnou.