!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Semilský paroháč po roce opět pobaví malé i velké
Semilský paroháč po roce opět pobaví malé i velké
"> "> "> ">
Kultura

Semilský paroháč po roce opět pobaví malé i velké

Vydáno 16. října 2019
Nevšední kulturní zážitky už po 21. nabídne přehlídka divadelních a loutkařských souborů v Semilech. Severočeské město zažije od 17. do 19. října 2019 tři dny plné pohádek, komedií a dobré hudby. Vydejte se na divadelní festival, kde místo tvrdých verdiktů poroty vládne pohoda a nekonečná zábava. Kromě velkého množství pohádek se můžete těšit třeba na premiéru Muž na vodítku, kterou uvede domácí soubor Studio Podio.

Podzimní dny na severu Čech rozveselí 21. ročník přehlídky divadelních souborů - Semilský paroháč. Za originálním názvem akce nehledejte žádného podvedeného zakladatele festivalu, ale erb města Semily, jenž znázorňuje jelena s nádhernými parohy.

Součástí říjnového „paroháčení“ je také máčení poroty v řece Jizeře. Tradice, kterou si letos budete moci užít v sobotu od 10 hodin, zčásti vysvětluje vznik celého festivalu. Kvůli zdrcující kritice na jedné soutěžní přehlídce uvažoval domácí divadelní soubor o ukončení svých aktivit, ale podpora a potlesk diváků ho přiměl k jinému řešení. Nesoutěžní festival bez verdiktů poroty. O úspěchu semilského nápadu svědčí již 21. ročník Semilského paroháče, který si letos užijete od 17. do 21. října 2019

semilský paroháčA na jaká představení se letos můžete těšit? Tak například na situační komedii o partnerských vztazích Muž na vodítku. Děti potěší pohádka o jedné námořnické posádce, která čelila nástrahám moře Kuchař Sam a mořské panny.  Páteční večerní program zahájí hra plná komických situací, ale i překvapivých zvratů Pokrevní bratři, která se turnovským divadelníkům mimořádně povedla! Následuje další skvělé představení Do kalhot!, které nás vrátí do doby, kdy džíny ovlivňovaly životy lidí…

Malý, hubený a jednookýZe sobotního maratonu si nenechte ujít Rudu Hancvencla a jeho humorný příběh o hledání ženicha Malý, hubený a jednooký. Hořká komedie pro tři ženy Zakázané uvolnění se odehraje na baru. Na domácích prknech si bohatě užijete Jaromíra Noska, který v komedii Číňani zaútočí na vaše bránice. Pochopitelně jste zváni i na oblíbené Divadlo Tří z Pardubic s jednoaktovkou Kde je Andrius? Organizátoři neopomenou ani tradiční jazzové pohlazení od Aurora JasBandu.

 

Semily – poklad v Českém ráji

Vydáte-li se s rodinou na sever Čech za divadlem a zábavou, nenechte si ujít ani další krásy malebného místa. Semily jsou rodným městem publicisty Pavla Tygrida, politika Františka Ladislava Riegra či spisovatele Ivana Olbrachta, v jehož domě dnes sídlí Muzeum a Pojizerská galerie. Narazíte zde nejenom na expozice o regionu a umělecké výstavy, ale i památník osobností Semilska. V severočeském městě nebudou zahálet ani milovníci sportu. Ti si v zdejším sportcentrech můžou zapůjčit bicykl či elektrokolo a vydat se třeba na vrch Kozákov. Naleziště polodrahokamů dnes využívají paraglidisti, ale je také oblíbeným cílem rodin s dětmi pro ocelovou rozhlednu a malebnou Riegrovu chatu. Nádherná je také procházka po nedaleké Riegrově stezce.

Vyhlídky na Kamenického stezce - Peretka, Kopáňka, Jiřička a další

Vyhlídky na Kamenického stezce - Peretka, Kopáňka, Jiřička a další

Stezka je dlouhá 5,8 km a veřejnosti byla zpřístupněna 15.5.1941. Pojmenována je podle propagátora turistiky a autora řady turistických publikací JUDr. Janu Kamenickém, který byl semilským rodákem.

Cimrmanova nejnižší rozhledna u Nouzova

Cimrmanova nejnižší rozhledna u Nouzova

U obce Nouzov se nachází nejnižší rozhledna u nás. Jak je známo, Jára Cimrman neměl rád výšky a proto tato rozhledna skutečně není vysoká. Přesto je z ní pěkný výhled do okolní krajiny.

Kino Jitřenka v Semilech

Kino Jitřenka v Semilech

Kino Biograf fungující od roku 1920, jeho vznik umožnila i dotace Státního úřadu pro péči o válečné poškozence a Pomocného výboru legionářského. Roku 1928 byl biograf označený za nejlépe vedený v mladoboleslavské župě. Roku 1931 bylo kino přestavěno na zvukové.

Vrch Kozákov v Českém ráji - v létě i v zimě aktivně i za poznáním

Vrch Kozákov v Českém ráji - v létě i v zimě aktivně i za poznáním

Nejvyšší horou Českého ráje a zároveň i Podkrkonoší je Kozákov (744 m n.m.). Tato melafyrová hora byla ve třetihorách činnou sopkou. V dutinách melafyru krystalizovala ložiska olivínu a dalších polodrahokamů.

Riegrova stezka - Naučná stezka Údolím Jizery

Riegrova stezka - Naučná stezka Údolím Jizery

Riegrovou stezkou se můžete projít cestou ze Železného Brodu do Semil. Cesta vede skrz romantické údolí Jizery a skalnatým kaňonem Galerie Jizery. Své jméno má po slavném semilském rodákovi doktoru Františku Ladislavu Riegrovi.

Muzeum a Pojizerská galerie Semily

Muzeum a Pojizerská galerie Semily

V rodném domě Ivana Olbrachta v Semilech, který leží v centru městečka Semily v bezprostřední blízkosti Riegrova náměstí, najdete Muzeum a Pojizerskou galerii. Dům patří k nejstarším ve městě (r. 1760).