Úvod > Aktuality > Sedm zastavení v Prokopském údolí
Příroda

Sedm zastavení v Prokopském údolí

  • Vydáno27. prosince 2020
V pondělí 28. prosince to bude právě třicet dva let, co bylo Prokopské údolí v Praze zařazeno mezi přírodní rezervace. Kouzelným kouskem přírody vede naučná stezka, navíc tu objevíte spousty starých vápencových lomů, jezírek a zajímavých zákoutí. Proč se sem nevypravit na výlet třeba dnes anebo poslední den starého či první den nového roku?

Geologická rarita a staré lomy

Kdysi bývalo Prokopské údolí divočina daleko za městem, dnes je ze všech stran obklíčené moderní pražskou zástavbou. To můžete využít právě při plánování výletu: když si vyberete naučnou stezku Údolím Dalejského potoka, z Řeporyjského náměstí vás čeká přibližně sedmikilometrové putování téměř pořád z kopce, šestnáct zastávek a spousty informací o přírodních zajímavostech.

Strmé stěny hluboce zaříznutého Prokopského údolí, místy dosahující až sedmdesátimetrové hloubky, prozkoumal už v 19. století známý paleontolog Joachim Barrande. Vy tu kromě jeskyněk a dalších krasových jevů objevíte také spousty lomů po těžbě vápence. Ty naštěstí unikátní krajinu příliš neponičily, naopak jí dodaly zvláštní kouzlo.

Geologové si přijdou na své hlavně na začátku cesty: v místech, kde stezka vystoupá ze dna údolí do svahu, se nabízí výhled na národní přírodní památku Dalejský profil. Těžba vápence odhalila ve stěně starého lomu prvohorními horniny staré přibližně 400 milionů let. Mezi paleontologicky významné lokality patří rovněž lom Mušlovka a o kousek dál Černý a Červený lom.
 

Hřiště a bývalé koupaliště

Pokud s sebou na výlet berete děti, cestou se můžete těšit nejenom na odpočívadla, ale také na nejrůznější atrakce: pískoviště, skluzavky i prolézačky. Velké dětské hřiště čeká na malé návštěvníky tam, kde z Prokopského údolí odbočuje ulička s výstižným názvem: Do Klukovic.

Na romantickém plácku pod skalním amfiteátrem bývalo od třicátých let 20. století koupaliště, které pamětníci přirovnávali ke koupališti z Vančurova Rozmarného léta. Jenže krásné místo mělo spousty nevýhod: malou hloubku, hodně studenou vodu, potok, který se postupně zanášel bahnem a nakonec stromy, které zastínily louky a pláže. Konec přišel už v šedesátých letech a dnes po koupališti nezbyla téměř ani stopa.
 

Pamětní deska Jaroslava Foglara

Kousek za bývalým koupalištěm odbočuje do skal krátká cesta. Dojdete po ní k pamětní desce (GPS 50.0386833N, 14.3636083E), která připomíná, že v roce 1920 zde vykročil na svoji celoživotní skautskou stezku legendární spisovatel a skautský vůdce Jaroslav Foglar – Jestřáb.

V Prokopském údolí tábořil už v roce 1911 zakladatel českého Junáka A. B. Svojsík a v jeho stopách se vydal o něco později i Jestřáb na výpravách s Pražskou Dvojkou, nejstarším dosud fungujícím českým skautským oddílem s více než stoletou tradicí.
 

Butovické hradiště

hprokopské údolí nové butoviceO kousek níž po proudu Dalejského potoka dorazíte k rozcestníku, kde odbočuje žlutá turistická značka a zároveň naučná stezka Prokopské údolí – Butovice.

Dovede vás na překrásná vyhlídková místa a také na hradiště Butovice, významnou archeologickou lokalitu, která dokazuje prastaré osídlení pražské kotliny. V terénu lze dodnes rozeznat linie opevnění a valů. Stezka končí ve Starých Butovicích, žlutá značka vás ale pohodlně dovede dál až k zastávce metra Jinonice.
 

Po kom se jmenuje Prokopské údolí?

Přece po svatém Prokopovi; podle legendy poustevničil v jedné ze zdejších jeskyní a kříž na skále nad Dalejským potokem dodnes připomíná místo, kde stával barokní kostelík sv. Prokopa.

K jeho zániku přispěla nejenom těžba v Prokopském lomu, ale i druhá světová válka, po níž se o kostel začala starat armáda – a starala se tak, že v roce 1966 musel být stržen kvůli hrozícímu zřícení. Pod skálou dnes najdete další dětské hřiště.
 

Jezírko z filmu Pelíšky

K nejhezčím místům Prokopského údolí patří skalní jezírko s průzračnou hladinou, 106 metrů dlouhé, 26 metrů široké a přibližně deset metrů hluboké. Vzniklo ve vytěženém vápencovém lomu, na břehu najdete několik laviček.

Mimochodem, zahrálo si ve filmu Pelíšky: ve scéně, kde příslušník Veřejné bezpečnosti popisuje, jak zastřelil diverzanta, se při slovech „rozkaz zněl jasně: nesmí projet muž s koženou brašnou!“ v pozadí objeví právě skalní jezírko.
 

Železniční romantika

Téměř na konci cesty budete procházet pod viaduktem Pražského semmeringu, železniční trati, která mezi Prahou-Smíchovem a Prahou-Zličínem zdolává téměř stometrové převýšení. Po osm kilometrů dlouhé trati projel první vlak v roce 1872, název si železnice vypůjčila od rakouské trati, která prochází horským sedlem Semmering a spojuje Dolní Rakousko a Štýrsko. Romantické motoráčky jezdí po Pražském semmeringu dodnes a nostalgické jízdy patří k oblíbeným výletním zážitkům.

Menší viadukt měří 92 metrů, má pět oblouků a Hlubočepskou ulici překračuje ve výšce 20 metrů. Stejná ulice vás dovede k vyššímu viaduktu, který je 115 metrů dlouhý, 25 metrů vysoký a má sedm kamenných oblouků. Pod ním vede další železniční trať, cesta pro pěší a Dalejský potok.
Přírodní rezervace Prokopské údolí – přírodní klenot Prahy

Přírodní rezervace Prokopské údolí – přírodní klenot Prahy

Prokopské údolí patří k nejkrásnějším místům na území Prahy a je častým cílem mnoha návštěvníků. Místo, které protíná naučná stezka, patří mezi vyhledávané lokality díky přírodním úkazům a zajímavostem. Kromě jezírek, lomů, a skalních výběžků, nabízí údolí útočiště k odpočinku a relaxaci.

Dětské hřiště Prokopské údolí

Dětské hřiště Prokopské údolí

Pokud s sebou na výlet do Prokopského údolí vezmete děti, cestou se můžete těšit nejenom na odpočívadla, ale také na nejrůznější atrakce: pískoviště, skluzavky i prolézačky.

Pamětní deska Jaroslava Foglara v Prokopském údolí

Pamětní deska Jaroslava Foglara v Prokopském údolí

Ve státní svátek České republiky 28. října 2013 byla v Prokopském údolí v Praze odhalena pamětní deska, která připomíná, že v roce 1920 zde vykročil na svoji celoživotní skautskou stezku legendární spisovatel a skautský vůdce Jaroslav Foglar – Jestřáb.

Naučná stezka Prokopské údolí – Butovice

Naučná stezka Prokopské údolí – Butovice

Naučná stezka seznamuje s historií, faunou a flórou jedinečné geologické lokality na jihozápadním okraji Prahy – přírodní rezervace Prokopské údolí.

Jezírko v Prokopském údolí – jezírko z filmu Pelíšky

Jezírko v Prokopském údolí – jezírko z filmu Pelíšky

Skalní jezírko v Prokopském údolí vzniklo roku 1905 náhle a nečekaně. Při lámání kamene vytryskl silný proud vody a dělníci měli co dělat, aby stačili utéct. Jezírko určitě poznají filmoví fanoušci, zahrálo si totiž ve filmu Pelíšky.

Hradiště Butovice

Hradiště Butovice

Hradiště Butovice představuje významnou archeologickou lokalitu dokazující osídlení pražské kotliny.

Národní geopark Barrandien

Národní geopark Barrandien

Chcete se vydat po dně pravěkých moří? Do vzdálených časů vás přenese Geopark Barrandien, největší geopark v České republice. Geopark není jen zkamenělá minulost. Skrývá v sobě příběhy českých dějin, rozvoje průmyslu a osídlení území. Barrandien je klenotem české geologie a paleontologie.

Národní přírodní památka Dalejský profil v Řeporyjích

Národní přírodní památka Dalejský profil v Řeporyjích

Národní přírodní památka Dalejský profil n nachází v Řeporyjích v údolí Dalejského potoka. Údolím prochází naučná stezka, která pak pokračuje Prokopským údolím. Nacházejí se zde paleontologicky významné lokality s řadou výskytem bezobratlých mořských živočichů.

Další aktuality

Prožijte romantický i originální Valentýn v Praze

Užijte si svátek sv. Valentýna jako jedinečný víkend snů, který je plný romantiky. Nechte se hýčkat a opravdu okouzlit Prahou! Portál Kudy z nudy má tipy pro ty, kteří jsou zamilovaní, ale i ty co by se teprve rádi zamilovali... každý má nějaké přání a každý by rád, aby se mu splnilo. Vypravte za nejlepšími zážitky v Praze.
Praha | Lázně a wellness

Nechte se svést kouzlem valentýnské noci v pražské Botanické zahradě

Pozvěte svou drahou polovičku na romantické rande do tropického pralesa a prožijte nezapomenutelný valentýnský večer. Dozvíte se zajímavosti z milostného života rostlin, vychutnáte si sklenku vína z vinice sv. Kláry a dáma obdrží růži. Na tuto akci, která se koná v úterý 14. února, platí zvláštní vstupné a místa je nutné rezervovat předem.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním.
Praha | Zážitky

Praha jako na dlani aneb poznejte hlavní město z věží a rozhleden

Praha získala za dobu své dlouhé existence řadu přízvisek a jedním z nich je oblíbené úsloví "Praha stověžatá". A skutečně, podíváte-li se na město z některého vyhlídkového bodu, uvidíte velké množství nejrůznějších věží a věžiček zdobící sakrální stavby i významné veřejné budovy. V panoramatu města nechybí ani historické vodárenské věže či zvonice. Většinou nárožní věže jsou součástí některých paláců a měšťanských domů, především na Starém a Novém Městě, Malé Straně a Hradčanech. Ale i moderní doba přispěla mnohými stavbami do pražské "stověžatosti", i když je pražských věží ve skutečnosti několik tisíc. Ty nejzajímavější vám pomůže objevit portál Kudy z nudy.
Praha | Památky