Úvod > Aktuality > Sedm záhad a tajemství našich hradů a zámků
Památky

Sedm záhad a tajemství našich hradů a zámků

  • Vydáno27. srpna 2023
Kdo by neměl rád tajemné příběhy a podivné události, které nemají rozumné vysvětlení a když se vypráví pěkně za šera nebo v noci, běhá z nich mráz po zádech? Na našich hradech a zámcích jich objevíte spousty: například o zjevení bílé paní na Rožmberku, o pokladu na Bečově anebo nočním stěhování nábytku na Lemberku.

Bílá paní Rožmberská

Málokteré strašidlo se proslavilo tak jako Bílá paní, která ochraňovala rody Rožmberků a pánů z Hradce. Po staletí se jako temný noční přízrak zjevovala na rožmberských sídlech a členům rodu zvěstovala blížící se smrt, požáry či přírůstky do rodiny. Naposledy se prý na hradě Rožmberku objevila za druhé světové války, kdy tu měla letní tábor nacistická organizace Svaz německých dívek (Bund Deutscher Mädeln). Při vztyčování vlajky s hákovým křížem se prý na věži Jakobínce objevil bílý hrozící přízrak, jehož si všimla celá řada svědků.

K vyšetřování se dostavilo i gestapo, ale nikdo nic nezjistil – uvnitř Jakobínky totiž neexistovalo schodiště ani žebřík, s jehož pomocí by se případný pachatel mohl na věž dostat. Závěr? Bílá paní nezmizela společně s Rožmberky, ale svůj hrad střeží i nyní.
 

Záhadný poklad na Bečově

Největší poklad v Česku byste našli v katedrále sv. Víta na Pražském hradě, kde jsou pečlivě uloženy korunovační klenoty. Jedině ty jsou cennější než zlatem, stříbrem a drahými kameny zdobený relikviář svatého Maura, který můžete na vlastní oči vidět na zámku v Bečově nad Teplou.

Po druhé světové válce se na několik desetiletí ztratil: Beaufortové totiž sympatizovali s nacisty a než z Bečova uprchli, zakopali relikviář pod podlahu hradní kaple. Po čtyřiceti letech si chtěli vzácnou památku vyzvednout prostřednictvím amerického obchodníka, který za blíže neurčenou historickou památku nabídl československým úřadům čtvrt milionu dolarů.  Do pátrání po tajemném předmětu se vložila policie a detektivové nakonec památku během několika měsíců našli. Nebýt náhody, byl by relikviář na Bečově ukrytý patrně dodnes.
 

Děsivý hřbitov ve Velharticích

Jen kousek od hradu Velhartice stojí v polích u lesa malý hřbitov a na něm kostel sv. Máří Magdaleny. Říká se, že básníka Karla Jaromíra Erbena inspiroval k sepsání balady Svatební košile, mluví se o prastarých obřadech černé magie a stopách negativní energie. Pavel Kozák v knize Tajemná místa Pošumaví varuje: „Jestliže nemusíte navštívit některý hrob v jihovýchodní části hřbitova, kde jsou za zdí modříny, nikdy tam nechoďte. Tady je zřejmě úsek hřbitovní zdi, kudy umrlec táhnul dívku na hřbitov a kde dvojici zastihlo kohoutí kokrhání.“

Své tajemství má i kostel: v jeho štítě se objevují a zase mizí tmavé skvrny, které při pozornějším pohledu připomínají dívčí tvář. Podle některých připomíná hrdinku Svatební košile, podle jiných děvče, které zahynulo při dopravní nehodě na nedaleké silnici. Pod novou omítkou prý skvrny na čas zmizí, ale pak znovu vystoupí na povrch.
 

Rarášek na Zvíkově vybíjí foťáky

ZvíkovOriginální strašidlo mají na hradě Zvíkově: s oblibou vybíjí plně nabité baterie fotoaparátů a mobilů, vymazává paměťové karty a kazí fotky, jen do záběru se nikdy nikomu nedostalo. Škoda, protože mnozí by slavného Zvíkovského raráška rádi viděli na vlastní oči.

Tajemné a mírně poťouchlé strašidlo podle pověstí dřív děsívalo hosty, kteří na Zvíkově nocovali, dnes se tu jen návštěvníkům dělává zničehonic špatně anebo tu mají nepříjemné pocity. Své o tom ví i filmové štáby, kterým rarášek s oblibou komplikuje natáčení; ze skvělé kamery prý během pár vteřin vyrobí nefunkční trosku.
 

Lemberk: zámek, kde se bojí i zvířata

Zámek LemberkKdo pláče v prázdných komnatách, proč v zámecké kapli v noci hrají varhany, kdo v noci stěhuje po chodbách těžký nábytek a komu patří šouravé kroky za vašimi zády? Samozřejmě nikdy nikoho nepřistihli, a když se ohlédnete, za vámi nikdo není. Tím vším se proslavil zámek Lemberk.

O jeho ponurou pověst se postaraly především rozmanité zvuky: praskání dřeva, rámus, jako by někdo shazoval těžký nábytek, anebo kroky z horních pater, v nichž však nikdo nebyl – kdyby byl, zapnul by se alarm. Dokonce se tu bojí i zvířata!
 

Co zmizelo pod Zbirohem?

Na zámku Zbiroh strašidlo nepotkáte, ale víte, že pod zámkem je hustá síť chodeb a kobek, kde byli například vězněni čeští páni, později popravení při Staroměstské exekuci?

A že nacisté na konci druhé světové války zabetonovali historickou studnu i vstupy do podzemního labyrintu tak dokonale, že se je dodnes nepodařilo prorazit? Co všechno se za nimi asi schovává?
 

Templářský poklad z Blatné

Založení vodního zámku Blatná provází legenda o templářských rytířích. Utajené podzemní místnosti, podivné sochy a záhadné obrazy byly v takových sídlech běžné, například v jedné ze síní v severním křídle bývala ještě v 18. století nástěnná malba pusté skalnaté krajiny se zástupem templářů a mouřenínem; ten držel svítilnu. Tajemství obrazu prý rozluštil zámecký písař. Vytušil, že mouřenín přivádí rytíře ke skále, v níž je ukrytý poklad, a to v místech, kam dopadá záře svítilny.

V noci se vplížil do síně, tajemnou skrýš otevřel a i s jejím obsahem pak rychle zmizel. Ať už templářský poklad obsahoval cokoliv, tajemství obrazu bylo nenávratně pryč. Nakonec byl přemalován a zmizel podobně jako písař, který dávnou záhadu rozluštil.
Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Udělejte si výlet na jeden z nejzachovalejších českých hradů, který se může pyšnit unikátní památkou evropského významu – relikviářem sv. Maura, který se stářím a hodnotou blíží českým korunovačním klenotům.

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Asi 3 kilometry severozápadně od Buchlovic stojí na vysokém kopci zdaleka viditelný a majestátný hrad Buchlov. Hrad je ukázkou středověké pevnostní architektury a hradní interiéry dokumentují vývoj bytové kultury od 15. do 19. století.

Vodní zámek Blatná – nejen za daňky a princeznami

Vodní zámek Blatná – nejen za daňky a princeznami

Vedle hradu Švihov a zámku Červená Lhota je vodní zámek Blatná nedaleko Strakonic v Jihočeském kraji jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky. Kromě samotného zámku s vodním příkopem bývá hojně navštěvovaný anglický park se stádem daňků.

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády

Hrad a zámek v Jindřichově Hradci patří k nejrozsáhlejším památkovým komplexům v České republice. Na třetím nádvoří vás přivítají vznosné arkády a za nimi malý park, v němž stojí Rondel, jedna z nejpůvabnějších renesančních staveb v Česku. Každý okruh nabízí interiéry, které jsou k vidění jen zde.

Zámek Bezdružice

Zámek Bezdružice

Barokní zámek Bezdružice, viditelný ze širokého okolí, se tyčí na návrší, na západní straně náměstí ve stejnojmenné obci. Tu proslavilo jméno známého renesančního šlechtice a cestovatele – Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic.

Zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun

Zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun

Hrad ze 14. století tvoří rozlehlý komplex kolem tří nádvoří. Hlavní dominantou areálu je pozdně gotická věž. V návštěvní době zámku jsou pro veřejnost zpřístupněna všechna tři nádvoří. Naleznete zde vchod do podzemních koňských stájí nebo se můžete vypravit do podzemí pod zámeckou věží.

Relikviář svatého Maura v Bečově nad Teplou

Relikviář svatého Maura v Bečově nad Teplou

Mezi největší poklady v Česku patří zlatem, stříbrem a drahými kameny vykládaný relikviář svatého Maura, který si dnes můžete prohlédnout na zámku v Bečově nad Teplou. Jedno z nejvýznamnějších šperkařských děl nalezli za zvláštních okolností v roce 1985 kriminalisté.

Strašidelné podzemí Tábor

Strašidelné podzemí Tábor

Přijďte se bát do podzemí – Strašidelné podzemí se nachází ve středověkých katakombách 500 let starého domu na Žižkově náměstí v Táboře – vchod za kostelem. V chodbách s tajemnou atmosférou uvidíte mnoho strašidelných stvoření.

Velhartický hřbitov – místo, kterým prostupuje zlo

Velhartický hřbitov – místo, kterým prostupuje zlo

Jihozápadně od obce Velhartice se nachází děsivé místo, nevhodné k pouhé návštěvě, natož k delšímu pobytu. Proč se nemá chodit na místní hřbitůvek, věděl už Karel Jaromír Erben, který se zde nechal inspirovat k sepsání balady Svatební košile.

Relikviář pro každého – na hradě a zámku Bečov myslí na děti

Relikviář pro každého – na hradě a zámku Bečov myslí na děti

Během návštěvní sezóny nabízí státní hrad a zámek Bečov pravidelné dětské prohlídky relikviáře svatého Maura a zámeckých interiérů. Děti si na dětském webu mohou výlet na Bečov dokonce samy naplánovat.

Další aktuality

10 tipů na nejhezčí větrné mlýny aneb ve stínu i na výsluní

Za krásnými větrnými mlýny nemusíte jezdit do Holandska, stačí se s Kudy z nudy toulat po Čechách, Moravě a Slezsku. Vypravte se s námi do mlýnů, které pamatují dávné časy a proměnily se v zajímavá muzea, i do mlýnů, které vznikly docela nedávno. Dokonce vám nabídneme místa, kde se můžete ubytovat anebo najíst!
Památky

25 tipů, kde najít starobylá oppida a hradiště

Podzimní atmosféra složená ze sychravého počasí a vzpomínek přímo vyzývá k navštívení míst, která mají starobylou historii a jsou spjatá s životem našich předků. Oppidum je nejčastěji protourbánní opevněné výšinné sídliště Keltů. Vykročte spolu s námi do historie a nechte se inspirovat k návštěvě prastarých míst, kde se nacházela keltská oppida a hradiště dávných obyvatel našeho území.
Památky

Objevte 17 českých památek UNESCO!

Znáte všechny památky, které jsou za Českou republiku zapsané na seznamu přírodního a kulturního dědictví UNESCO? Nejnovější přírůstek je Žatec a chmelařská krajina, které byly zapsané 18. září 2023. Předtím české dědictví UNESCO rozšířily v červenci 2021 Slavné lázně Evropy / Great Spas of Europe a Jizerskohorské bučiny v Jizerských horách. Doplnily Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří a Národní hřebčín Kladruby nad Labem zapsané na seznam v roce 2019. Mimo nich byl již dříve na Seznamu Český Krumlov, Telč, Praha – centrum a Průhonický park, Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, Kutná Hora, Lednicko-valtický areál, Holašovice, zahrady a zámek v Kroměříži, zámek Litomyšl, brněnská Vila Tugendhat, Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci a v Třebíči židovská čtvrť a bazilika. Další kapitolou světového dědictví jsou „památky nehmotné“ – k nim se za Česko řadí tanec slovácký verbuňk, tradice sokolnictví, masopust, jízda králů, loutkářství a modrotisk.
Památky

Žatecký chmel je na seznamu UNESCO!

Česko má na seznamu světového dědictví UNESCO už 17 památek! Nejnovějším zápisem je Žatec a krajina žateckého chmele. Ponořte se do tohoto fascinujícího světa, jehož historie a tradice sahají hluboko do středověku. Poznejte český národní poklad, bez něhož by si české pivo i mnohé světové pivní značky ani „neškrtly“. Poznejte unikátní příběh nejkvalitnějšího chmele na světě!
Památky

100 tipů, kde vidět zajímavé mosty

Most – označovaný také jako „mladší bratr cesty“ – představuje prvek, který pomáhá překonávat nejrůznější překážky. Tak třeba na fotografie Karlova mostu narazíte téměř na každém rohu. Skoro by se zdálo, že jde o jediný most u nás. A přitom v České republice ale teče spousta řek, říček i potoků a na řadě z nich najdete jedinečné a krásné mosty. Přejděte s Kudy z nudy suchou nohou po nejzajímavějších mostech u nás.
Památky

Kam vyrazit na konci září za sportem, který voní benzínem

Konec září vybízí k pohodovým vyjížďkám na motorce, v kabrioletu či historickém veteránu… Pokud žádný z těchto dopravních prostředků nevlastníte, nevěšte hlavu. Přinášíme tipy kam vyrazit na přehlídku těchto krasavců, za rychlostí na čtyřech kolech a v případě nepříznivého počasí i tipy na zajímavá muzea.
Památky

Svatoludmilská místa: inspirace na výlety za svatou Ludmilou

Připomeňte si poutavý příběh ženy z počátku našich dějin. Sv. Ludmila byla manželkou prvního Přemyslovce, knížete Bořivoje I., matka Vratislava I. a babička sv. Václava. Je patronkou rodin, první českou i slovanskou světicí, jejíž jméno nesou kostely či instituce skoro po celém světě. Roku 921, v noci z 15. na 16. září došlo kvůli vzájemným neshodám s její snachou Drahomírou k Ludmilinu zavraždění, k čemuž vrahové použili její vlastní šátek. Zavzpomínejte na dobrou slovanskou kněžnu výletem do míst, která pamatují mnohé historické události.
Památky

Tradice: architektura, urbanismus, přehlídky, soutěže a nejlepší čeští architekti u nás i ve světě

Baví vás architektura, design, umění a urbanismus? Na portálu Kudy z nudy vám poradíme, které festivaly, přehlídky a soutěže by neměly uniknout vaší pozornosti. Zároveň vám představíme známé české architekty, výherce různých přehlídek a soutěží, a podíváme se, co se podle jejich projektů staví u nás i ve světě.
Památky