Úvod > Aktuality > Sedm tipů na toulky podzemím Prahy
Sedm tipů na toulky podzemím Prahy
"> "> "> "> ">
Památky

Sedm tipů na toulky podzemím Prahy

  • Vydáno21. dubna 2017
Atraktivních podzemních prostor v Praze je hned několik. Mezi ty nejsnáze dostupné patří samozřejmě metro, naopak málokdo se dostane do sítě kanálů a splaškových stok. Celou řadu dalších tipů – přístupných a přitom téměř neznámých – vám nabídne portál Kudy z nudy.

Stará čistírna odpadních vod v Bubenči

Čistírna BubenečPražský kanalizační systém navrhl na přelomu 19. a 20. století anglický inženýr W. H. Lindley. Jeho součástí byla památkově chráněná čistírna v Bubenči – a sloužila až do roku 1967, kdy bylo uvedeno do provozu moderní zařízení na nedalekém Císařském ostrově.

Prohlídka vás zavede do kanalizačních stok, kde se skrývá stará čistírenská technologie – česla, lapač písku i sedimentační nádrže, občas si tu dokonce můžete užít plavby na raftu po hladině podzemní nádrže a další zážitky.

Otevřeno je celoročně a denně, prohlídky obvykle probíhají ve všední dny v 11:00 a 14:00 a o víkendech v 10:00, 11:30, 13:00, 15:00 a 16:30 hodin. Přesnou otevírací dobu si před návštěvou raději ověřte na webových stránkách muzea.
 

Vyšehradské kasematy a podzemní sál Gorlice

GorlicePodobně jako pevnosti Josefov či Terezín ani vyšehradská citadela nenaplnila své vojenské poslání, dodnes je však skvělým příkladem barokního pevnostního stavitelství. Její součástí jsou kasematy, které měly sloužit jako útočiště pro vojenskou posádku v případě dělostřeleckého útoku. Vyšehradské kasematy měří přibližně 1 km a vedou podél severních hradeb; pravá část ústí do rozsáhlého podzemního sálu Gorlice, který měl sloužit jako shromaždiště vojáků, sklad potravin a munice. K vidění je tu šest originálních soch z Karlova mostu.

Do kasemat se vchází ze severní strany areálu, z Cihelné brány. Otevřeno je celoročně denně, od dubna do října od 9:30 do 18:00 hodin, po zbytek roku do 17:00 hodin.

V rámci komentovaných prohlídek můžete každý druhý a čtvrtý víkend v měsíci, vždy v 11 a 14 hodin, navštívit Martinské kasematy, postavené v době vlády Marie Terezie. Prohlídky začínají v Informačním centru v bráně Špička.
 

Bunkr Bezovka pod Parukářkou

KrytKryt Bezovka je součástí integrovaného záchranného systému obyvatelstva v rámci CO a po systému Pražského metra je největším úkrytem co do počtu osob s kapacitou až 2500 osob. Komplex je vybaven vlastním zdrojem elektřiny, vody a vzduchotechnikou. Dodnes je část krytu neustále připravena k použití. Desetina prostor je pronajata a slouží jako hudební klub, lezecká stěna a muzeum. V dalších částech se nachází sklady mobilního operátora či místnosti Policie ČR. Také se zde natáčely filmy, reklamy a videoklipy. Hlavní vchod do protiatomového krytu chrání čtyřtunové pancéřové dveře. Do podzemí vede dlouhé točité schodiště s 84 schody.

V jedné z částí bunkru je umístěna expozice z dob studené války. Součástí technické expozice v tunelech bunkru jsou originální předměty z dané doby jako jsou plynové masky, výstroj a vybavení Československé lidové armády, protichemické obleky, dozimetry, radiometry a jiné měřící přístroje a dále uniformy, fotografie a další dobové předměty. Exkurze v krytu probíhají po předchozím objednání.
 

Štola XXII pod Petřínem

Štola PetřínUhlí se těžilo v okolí Ostravy, Mostu i Kladna, ale víte, že uhelné štoly najdete také v Praze pod Petřínem? Ano, skutečně pod Petřínem se slavnou rozhlednou, lanovkou, bludištěm, Štefánikovou hvězdárnou či Hladovou zdí se táhne osmnáct štol. Přístupná je jediná z nich, takzvaná štola XXII v Lobkovické zahradě, kousek od pomníku J. Vrchlického. Milovníkům tajemna udělají radost fotografie z nejrůznějších dalších pražských podzemních prostor, které tu jsou vystaveny, třeba z jeskyní v Hloubětíně nebo z Rudolfovy štoly.

Otevřeno je od dubna do října během víkendů od 10.00 do 17.00 hodin.
 

Bunkr Folimanka

FolimankaNa místě dnešního parku v Nuselském údolí kdysi bývaly vinice, ovocné sady a usedlost Folimanka, zbouraná v roce 1969 při stavbě Nuselského mostu. Přibližně o dvacet let starší je dlouho utajovaný kryt civilní obrany, který měl sloužit v minulém režimu jako útočiště Pražanům v případě ohrožení. Bunkr Folimanka patří k největším stavbám svého druhu v Praze; měří přes tisíc metrů čtverečních, vejde se do něj až 1 300 lidí a prohlédnout si jej můžete obvykle jedinou sobotu v měsíci od 9 do 15 hodin. Termíny prohlídek najdete na webu Kudy z nudy.
 

Muzeum studené války pod hotelem Jalta

Hotel JaltaHotel Jalta stojící na Václavském náměstí je už více než půl století symbolem luxusu. Málokdo ale ví, že stojí na protiatomovém krytu pro zhruba 150 osob. Ve dvou patrech byl jeho obyvatelům k dispozici náhradní agregát, speciální nádrž na vodu i nemocnice. Pro veřejnost je dnes zpřístupněno několik místností, které sloužily jako zázemí pro obsluhu krytu a zároveň pro příslušníky československých tajných služeb. Dostanete se třeba do místnosti pohraniční stráže, přečtete si informace o železné oponě, prohlédnete malý operační sál nebo dálnopis a odposlouchávací zařízení. Z krytu vedlo několik únikových cest. Jedna z nich ústí několik metrů od hotelu na Václavské náměstí, další pak do sousedního domu.

Muzeum je otevřeno v sudé týdny v úterý a čtvrtek a v liché týdny v pondělí a ve středu, vždy od 17:00 do 20:00. Vstupné je 120 korun.
 

Jen výjimečně…

Stromovka…a málokdy bývají otevřené další podzemní prostory. K těm patří například podzemí pod bývalým Stalinovým pomníkemparku na Letné anebo Rudolfova štola, jeden z nejstarších pražských přivaděčů vody. Koncem 16. století ji dal vybudovat císař Rudolf II., aby tudy voda z Vltavy proudila do rybníčků v Královské oboře Stromovka. Rudolfova štola začíná u Vltavy, prochází pod Letnou a končí poblíž vodárenského domku u bývalé Šlechtovy restaurace ve Stromovce. Portál štoly zdobí korunka, Rudolfova iniciála a letopočet dokončení stavby. Historické důlní dílo se otvírá jen výjimečně, přístupná bývá přibližně 350 m dlouhá část štoly směrem od Stromovky.

Bohužel unikátní pozdemní tunely pod historickou Prahou, tzv. pražské kolektory, zůstávají i nadále kvůli bezpečnosti, zcela uzavřeny jakýmkoliv návštěvám.
Petřínské podzemí – štola XXII

Petřínské podzemí – štola XXII

Pražský vrch Petřín je vděčným cílem výletu. Kromě věhlasné rozhledny, lanovky či hvězdárny tu jsou ale i objekty méně známé a přitom neméně zajímavé. K těm patří památky na těžbu uhlí a petřínské podzemí vůbec. UPOZORNĚNÍ: Podzemí je od smrti provozovatele v únoru 2016 uzavřeno.

Bunkr Bezovka pod pražskou Parukářkou

Bunkr Bezovka pod pražskou Parukářkou

Protiatomový kryt Bezovka je komplex v podzemí Parukářky na pražském Žižkově. Byl vybudován v letech 1950–1955 a počítal s ukrytím přibližně 5 000 osob. Do krytu vede pětice přístupových chodeb a dvě odvětrávací věže použitelné i jako nouzový východ. Dnes by v něm našlo úkryt 2 500 osob.

Královská obora Stromovka v Praze

Královská obora Stromovka v Praze

V sousedství holešovického Výstaviště leží Královská obora, dnes zvaná především jako park Stromovka. V současné době slouží k rekreačním, sportovním i kulturně vzdělávacím účelům. Rozloha obory se v různých dobách měnila, v současnosti se rozkládá asi na 95 ha.

Kasematy na Vyšehradě se sálem Gorlice – objevte tajuplné vyšehradské podzemí

Kasematy na Vyšehradě se sálem Gorlice – objevte tajuplné vyšehradské podzemí

Vyšehradská pevnost se začala stavět roku 1654 na základě rozhodnutí císaře Ferdinanda III. Kasematy se nacházejí po obou stranách Cihelné brány, pravá část chodeb ústí do podzemního sálu zvaného Gorlice, který měl sloužit vojákům jako sklad potravin a munice.

Letenské sady v Praze

Letenské sady v Praze

Park na Letné je druhým největším parkem v Praze 7. Veřejný park zde byl založen ve druhé polovině 19. století podle projektu B. Wünschera a J. Braula. Název je odvozen od slova Leteň, což znamená Sluneční vrch.

Stará čistírna odpadních vod Bubeneč

Stará čistírna odpadních vod Bubeneč

Stará čistírna odpadních vod v Praze – Bubenči je významným dokumentem historie architektury, techniky a vodohospodářství. Byla postavena v letech 1901 – 1906 a k čištění odpadních vod sloužila až do roku 1967. Projekt čistírny vypracoval inženýr britského původu sir William Heerlein Lindley.

Muzeum studené války v protiatomovém bunkru hotelu Jalta v Praze

Muzeum studené války v protiatomovém bunkru hotelu Jalta v Praze

Hotel Jalta je už 55 let symbolem luxusu. Málokdo ale ví, že stojí na protiatomovém krytu pro zhruba 150 osob. Odtajněn byl teprve před 16 lety a i dnes to po otevření pancéřových dveří vypadá, jakoby odtud agenti StB odešli teprve včera.