Úvod > Aktuality > 7 tipů, kam na výlet vlakem s dětmi
7 tipů, kam na výlet vlakem s dětmi
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

7 tipů, kam na výlet vlakem s dětmi

  • Vydáno16. května 2022
Portál Kudy z nudy zve na rodinné výlety, které nikdy nezklamou. Na turistické tratě se totiž na jaře opět vrátily po zimní přestávce vlaky a vláčky motoráčky. Nadšeným cestovatelům se tak nenabízejí jen lákavé nostalgické železniční trasy, ale také zajímavá místa v okolí. Vlaky jezdí podle jízdního řádu několikrát denně, vždy o víkendech a svátcích, až do října.

Výlety po Doupovské a Švestkové dráze        

švestková dráhaDoupovskou dráhu z Kadaně do Podbořan s odbočkou do Radonic u Kadaně obsluhuje o víkendech čtyřikrát denně motoráček Orchestrion řady M 152.0. Doupovská dráha je zařazena do systému DÚK, ve vlacích platí jízdné krajského systému Dopravy Ústeckého kraje a mezinárodní jízdenka Labe – Elbe. Na všech pravidelných vlacích také platí slevy 75% pro vybrané skupiny cestujících. Doupovská dráha jede o víkendech i ve státních svátcích až do konce října.

Švestková dráha je malebná lokálka vede Českým středohořím a spojuje Lovosice s Mostem. Její historie sahá do 90. let 19. století – konkrétně do roku 1898, kdy vyjel na trať první vlak. Na svou trasu vyjíždí ve všední den i o víkendech. Bohužel je letošní sezóna poznamenána výlukou, která trvá od 7. března až do 29. června 2022 z důvodu opravy tratě. V úseku LovosiceLitoměřice horní nádraží cestující musí využít náhradní autobusovou dopravu. Pro obsluhu stanice Žalhostice je zřízena minibusová linka v úseku Litoměřice h. n. – Žalhostice – Lovosice (a zpět). Během trvání výluky je v úseku LovosiceLitoměřice horní nádraží a zpět omezena přeprava jízdních kol. Z Lovosic do Mostu jezdí Švestková dráha bez omezení a denně.
 

Výlet Kamenickým motoráčkem

panská skálaTuristická historická linka tzv. Šenovská lokálka, jezdí z České Kamenice do Kamenického Šenova. Po této nedlouhé trati vás sveze nostalgický motoráček Hurvínek řady M 131.1. Jedním z největších lákadel v okolí je Panská skála, zvláštní čedičový kamenný útvar na jihovýchodním okraji Kamenického Šenova, který děti znají z pohádky Pyšná princezna. Z Kamenice do Šenova a zpět jezdí každou sobotu, neděli a státní svátek od 2. dubna od 30. října 2022. Od 31. května do 1. října jezdí denně, poté opět pouze o víkendu.
 

Zubrnickou lokálkou do skanzenu

zubrnický motoráčekV sobotu, neděli a svátky jezdí také Zubrnický motoráček, který vás sveze mezi nádražím v ústecké čtvrti Střekov a Zubrnicemi. Na víkendovou trasu vyjedou vždy čtyři páry vlaků. Ve stanici Ústí n.L. Střekov se čeká na přípojné vlaky od Lysé, Štětí a Litoměřic maximálně 15 minut. Vlaky jsou vedeny přednostně historickým motorovým vozem řady M131.1 z roku 1951. Provoz začal 2. dubna a bude probíhat až do 30. října 2022. Díky motoráčku Hurvínek se podíváte do skanzenu v Zubrnicích a ještě si užijete neobvyklé výhledy do krajiny. Skanzen během roku pořádá celou řadu zajímavých akcí, na nádraží v Zubrnicích si navíc prohlédnete malé železniční muzeum. Spoje vyjíždí ze Střekova vždy v 10:10, 12:10, 14:10 a 16:10. Ze Zubrnic pak v 11:00, 13:00, 15:00 a 17:00 hodin. Zastávky Svádov, Valtířov, Malé Březno zastávka a Leština jsou na znamení. Díky motoráčku si užijete neobvyklé výhledy do krajiny. Skanzen během roku pořádá celou řadu zajímavých akcí, na nádraží v Zubrnicích si navíc prohlédnete malé železniční muzeum.
 

Podřipským motoráčkem do Roudnice nad Labem

Podřipský motoráčekTuristická linka T5 Podřipský motoráček jezdí v trase z Roudnice nad Labem přes Straškov, Mšené-Lázně, Budyni nad Ohří až do Libochovic a opačně a to v sobotu, neděli a státní svátky od 2. dubna do 30. října 2022. Podřipský motoráček řady M 262.0 jezdí krajinou dvakrát denně, oblíbenými výletními místy na trase a v její blízkosti jsou například vodní hrad v Budyni nad Ohří či zřícenina hradu Hazmburk. Vláček vás může přiblížit i k bájné hoře Říp. Stačí vystoupit ve stanici Vražkov a následovat žlutou turistickou značku, která vás dovede na vrchol památné hory.
 

Cyklohráčkem na Okoř a do Slaného

cyklohráčekCyklohráček je speciální vlak plný her a hraček, který už pátou sezonu jezdí každý víkend z Prahy na hrad Okoř anebo do Slaného, kde se můžete vydat na dobrodružnou cestu za pokladem. Cyklohráček má jeden vagon pro cyklisty s koly a tři vagony na hraní. Pro nejmenší je ve vlaku dětský koutek s hrami, knížkami, stavebnicemi i vláčkodráhou, ti větší můžou cestou uspořádat třeba turnaj v Člověče, nezlob se, dámě, kartách i piškvorkách, kreslit křídami nebo skládat obří molitanovou stavebnici. Nechybí ani vůz s velkým balónkovištěm a stavebnicemi. Navíc v prvním voze můžete na vlastní oči sledovat, jak strojvedoucí řídí vlak – budete totiž jen kousíček od něj! O všechny hry se na palubě starají hrajvedoucí, kteří mají pro děti dorbné dárky. Jednou za měsíc se navíc s Cyklohráčkem můžete svézt až do Železničního muzea u Zlonic. Cyklisté tu během jízdy můžou provést malý servis – k dispozici mají kompresor na dofouknutí duše, sadu na lepení, mazání i nářadí na běžné opravy. Cyklohráček letos jede každou sobotu a neděli od 26. 3. do 31. 10. 2022.
 

Náš tip: Na vlaky do Stromovky

Praze mají rodiny s malými dětmi o zábavu postaráno, ale přesto je tu místo, které znají téměř jen železniční nadšenci. Že Stromovkou vedou dvě železniční tratě, se ví, ale málokdo zná most pro pěší nad železniční tratí, která lemuje jižní okraj parku a dovede vás k němu Kamenická ulice. Ačkoli z obou tratí je ta jižnější a jednokolejná méně frekventovaná, denně tudy projede několik desítek vlaků. Na mostě visí jízdní řád, kdy co pojede – velmi užitečné sdělení pro všechny prarodiče i rodiče, venčící svá vnoučata či děti. Například jen mezi osmou hodinou ráno a polednem tu denně uvidíte hned sedmnáct vlaků!
Podřipský motoráček

2.4.
30.10.
Podřipský motoráček

Turistická linka T5 Podřipský motoráček jezdí v trase z Roudnice nad Labem přes Straškov, Mšené Lázně, Budyni nad Ohří až do Libochovic a opačně a to v sobotu, neděli a státní svátky od 2. dubna 2022 do posledního říjnového víkendu.

Kamenický motoráček

2.4.
30.10.
Kamenický motoráček

Turistická linka T1 Kamenický motoráček je historický vlak, který jezdí po muzejní „sklářské lokálce“ tzv. Šenovce z České Kamenice do Kamenického Šenova a zpět každou sobotu, neděli a státní svátek od 2. dubna do 30. května. Od 31. května do 1. října 2022 jezdí denně, poté opět o víkendu.

Cyklohráček – neobyčejný výletní vlak z Prahy na Okoř a do Slaného

26.3.
30.10.
Cyklohráček – neobyčejný výletní vlak z Prahy na Okoř a do Slaného

Speciální vlaková souprava Cyklohráčku vás letos doprovází již osmým rokem při vašich cestách za výlety. Jezdí z Prahy hl. n. do Slaného (Zlonic) opět každou sobotu, neděli a státní svátky od 26. března do 31. října 2022.

Sklářská lokálka Šenovka – Kamenický motoráček

2.4.
30.10.
Sklářská lokálka Šenovka – Kamenický motoráček

Lokálka z České Kamenice do Kamenického Šenova nabízí svezení romantickou krajinou na pomezí Lužických hor, Českého středohoří a Českého Švýcarska. V sezóně 2022 jezdí pravidelné vlaky po lokálce od 2. dubna do 30. října o víkendech. Od 30. května do 30. září jezdí vlaky i v pracovní dny.

Pražský motoráček – historickým motoráčkem pražským semmeringem

Pražský motoráček – historickým motoráčkem pražským semmeringem

Pražský motoráček jezdí celoročně každou sobotu, neděli a ve státní svátky po tzv. Pražském semmeringu, po trati číslo 122 ze stanice Praha hlavní nádraží do stanice Praha-Zličín a zpět.

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba

Jediná ozubnicová železnice České republiky představuje jedinečnou kulturní a technickou památku. Jizerskohorsko-krkonošská železniční trať je nejstrmější a jediná normálně rozchodná ozubnicová železnice v České republice. Pomocí ozubnice Abtova systému vlak vyšplhá na pouhých 7 km o 235 metrů výše.

Švestková dráha – malebná lokálka v Českém středohoří

Švestková dráha – malebná lokálka v Českém středohoří

Švestková dráha je malebná lokálka v severních Čechách spojující Litoměřice horní nádraží, Lovosice a Most. Její historie sahá do roku 1898, kdy vyjel na trať první vlak. Dráha je v provozu denně v rámci linky U10.

Posázavský pacifik – cesta za nostalgií a zážitky na železnici

Posázavský pacifik – cesta za nostalgií a zážitky na železnici

Posázavský Pacifik je externí železniční dopravce působící v Posázaví. Nabízí možnost uspořádání tématického výletu historickým motorovým vozem M 262.045 s přípojným bufetovým vozem Balm, ale i jinými typy historických železničních vozidel a sezónní turistické vlaky a příležitostné jízdy.

Výletní vlak z Liberce k Máchovu jezeru

Výletní vlak z Liberce k Máchovu jezeru

K Máchovu jezeru se turisté dostanou spěšným výletním vlakem. Pojede z Liberce do Starých Splavů a do Doks (a zpět). Turistický vlak bude jezdit během léta o víkendech a svátcích až do konce srpna.