!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Sedm tipů, kam na výlet vlakem s dětmi
Sedm tipů, kam na výlet vlakem s dětmi
"> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Sedm tipů, kam na výlet vlakem s dětmi

Vydáno 5. května 2021
Portál Kudy z nudy zve na rodinné výlety, které nikdy nezklamou. Na turistické tratě se totiž na jaře opět vrátily po zimní přestávce vlaky a vláčky motoráčky. Nadšeným cestovatelům se tak nenabízejí jen lákavé nostalgické železniční trasy, ale také zajímavá místa v okolí. Vlaky jezdí podle jízdního řádu několikrát denně, vždy o víkendech a svátcích až do října.

Výlety po Doupovské a Švestkové dráze        

švestková dráhaDoupovskou dráhu z Kadaně do Podbořan s odbočkou do Radonic u Kadaně obsluhuje o víkendech čtyřikrát denně motoráček Orchestrion řady M 152.0. Doupovská dráha je zařazena do systému DÚK, ve vlacích platí jízdné krajského systému Dopravy Ústeckého kraje a mezinárodní jízdenka Labe - Elbe. Na všech pravidelných vlacích také platí slevy 75% pro vybrané skupiny cestujících. Doupovská dráha jede o víkendech i ve státních svátcích.

Švestková dráha je malebná lokálka vede Českým středohořím a spojuje Lovosice s Mostem. Její historie sahá do 90. let 19. století - konkrétně do roku 1898, kdy vyjel na trať první vlak. Na svou trasu vyjíždí ve všední den i o víkendech.
 

Výlet Kamenickým motoráčkem

panská skálaČtyřikrát denně jezdí Šenovská lokálka, turistická linka z České Kamenice do Kamenického Šenova. Po této nedlouhé trati vás sveze nostalgický motoráček Hurvínek řady M 131.1. Jedním z největších lákadel v okolí je Panská skála, zvláštní čedičový kamenný útvar na jihovýchodním okraji Kamenického Šenova, který děti znají z pohádky Pyšná princezna.

Z Kamenice do Šenova a zpět jezdí každou sobotu, neděli a státní svátek od 17. dubna, a od 29. 5. do 3. 10. 2021 vás pak sveze denně.
 

Zubrnickou lokálkou do skanzenu

V sobotu, neděli a svátky jezdí také Zubrnický motoráček, který vás sveze mezi nádražím v ústecké čtvrti Střekov a Zubrnicemi. Na trasu vyjedou čtyři páry vlaků. Ve stanici Ústí n.L. Střekov se čeká na přípojné vlaky od Lysé, Štětí a Litoměřic maximálně 15 minut. Vlaky jsou vedeny přednostně historickým motorovým vozem řady M131.1 z roku 1951.

Díky motoráčku Hurvínek se podíváte do skanzenu v Zubrnicích a ještě si užijete neobvyklé výhledy do krajiny. Skanzen během roku pořádá celou řadu zajímavých akcí, na nádraží v Zubrnicích si navíc prohlédnete malé železniční muzeum.
 

Podřipským motoráčkem do Roudnice nad Labem

Podřipský motoráčekTuristická linka T5 Podřipský motoráček jezdí v trase z Roudnice nad Labem přes Straškov, Mšené-Lázně, Budyni nad Ohří až do Libochovic a opačně a to v sobotu, neděli a státní svátky od 2. dubna do 31. října 2021.

Podřipský motoráček řady M 262.0 jezdí krajinou dvakrát denně, oblíbenými výletními místy na trase a v její blízkosti jsou například vodní hrad v Budyni nad Ohří, zřícenina hradu Hazmburk anebo hora Říp.
 

Cyklohráčkem na Okoř a do Slaného

cyklohráčekCyklohráček je speciální vlak plný her a hraček, který už pátou sezonu jezdí každý víkend z Prahy na hrad Okoř anebo do Slaného, kde se můžete vydat na dobrodružnou cestu za pokladem. Cyklohráček má jeden vagon pro cyklisty s koly a tři vagony na hraní. Pro nejmenší je ve vlaku dětský koutek s hrami, knížkami, stavebnicemi i vláčkodráhou, ti větší můžou cestou uspořádat třeba turnaj v Člověče, nezlob se, dámě, kartách i piškvorkách, kreslit křídami nebo skládat obří molitanovou stavebnici. Nechybí ani vůz s velkým balónkovištěm a stavebnicemi.

Navíc v prvním voze můžete na vlastní oči sledovat, jak strojvedoucí řídí vlak – budete totiž jen kousíček od něj! Jednou za měsíc se navíc s Cyklohráčkem můžete svézt až do Železničního muzea u Zlonic. Cyklohráček letos jede každou sobotu a neděli od 17. 4. do 31. 10. 2021, a to i 8. května.
 

Náš tip: Na vlaky do Stromovky

Praze mají rodiny s malými dětmi o zábavu postaráno, ale přesto je tu místo, které znají téměř jen železniční nadšenci. Že Stromovkou vedou dvě železniční tratě, se ví, ale málokdo zná most pro pěší nad železniční tratí, která lemuje jižní okraj parku a dovede vás k němu Kamenická ulice. Ačkoli z obou tratí je ta jižnější a jednokolejná méně frekventovaná, denně tudy projede několik desítek vlaků.

Na mostě visí jízdní řád, kdy co pojede – velmi užitečné sdělení pro všechny prarodiče i rodiče, venčící svá vnoučata či děti. Například jen mezi osmou hodinou ráno a polednem tu denně uvidíte hned sedmnáct vlaků!
Podřipský motoráček

2.4.
31.10.
Podřipský motoráček

Turistická linka T5 Podřipský motoráček jezdí v trase z Roudnice nad Labem přes Straškov, Mšené Lázně, Budyni nad Ohří až do Libochovic a opačně a to v sobotu, neděli a státní svátky od 2. dubna 2021 do posledního říjnového víkendu.

Švestková dráha - malebná historická lokálka v Českém středohoří

Švestková dráha - malebná historická lokálka v Českém středohoří

Švestková dráha je malebná lokálka v severních Čechách spojující Lovosice s Mostem. Její historie sahá do 90. let 19. století - konkrétně do roku 1898, kdy vyjel na trať první vlak. Dráha je v provozu denně.

Šenovská lokálka - pravidelná víkendová linka Šenovka

28.4.
31.10.
Šenovská lokálka - pravidelná víkendová linka Šenovka

Již 11. sezónu vyjíždějí na kamenicko-šenovskou lokálku historické vlaky. Provoz mezi Českou Kamenicí a Kamenickým Šenovem je pravidelně každou sobotu, neděli a státní svátek až do 31. října, od 29. května do 3. října i ve všední dny.

Na výlet do Lednice historickými motoráčky

1.5.
5.9.
Na výlet do Lednice historickými motoráčky

O jarních a letních víkendech bude zaveden pravidelný provoz nostalgických jízd na trati Břeclav – Lednice.

Cyklohráček - neobyčejný výletní vlak z Prahy na Okoř a do Slaného

17.4.
31.10.
Cyklohráček - neobyčejný výletní vlak z Prahy na Okoř a do Slaného

peciální vlaková souprava Cyklohráčku vás letos doprovází již osmým rokem při vašich cestách za výlety. Jezdí z Prahy hl. n. do Slaného (Zlonic) opět každou sobotu, neděli a státní svátky od 17. dubna do 31. října 2021.

Kamenický motoráček

17.4.
31.10.
Kamenický motoráček

Turistická linka T1 Kamenický motoráček je historický vlak, který jezdí po muzejní „sklářské lokálce“ tzv. Šenovce z České Kamenice do Kamenického Šenova a zpět každou sobotu, neděli a státní svátek od 17. dubna, a od 29. 5. do 3. 10. 2021 denně.

Podlipanský motoráček

1.7.
31.8.
Podlipanský motoráček

Podlipanský motoráček jezdí v mikroregionu Podlipansko mezi Pečkami, Kouřimí, Zásmuky a Bečváry každou sobotu a neděli od 1. července do 31. srpna.

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba

Jediná ozubnicová železnice České republiky představuje jedinečnou kulturní a technickou památku. Jizerskohorsko-krkonošská železniční trať je nejstrmější a jediná normálně rozchodná ozubnicová železnice v České republice. Pomocí ozubnice Abtova systému vlak vyšplhá na pouhých 7 km o 235 metrů výše.

Pražský motoráček - historickým motoráčkem pražským semmeringem

Pražský motoráček - historickým motoráčkem pražským semmeringem

Pražský motoráček jezdí celoročně každou sobotu, neděli a ve státní svátky po tzv. Pražském semmeringu, po trati číslo 122 ze stanice Praha hlavní nádraží do stanice Praha-Zličín a zpět.

Posázavský pacifik - cesta za nostalgií a zážitky na železnici

Posázavský pacifik - cesta za nostalgií a zážitky na železnici

Posázavský Pacifik je externí železniční dopravce působící v Posázaví. Nabízí možnost uspořádání tématického výletu historickým motorovým vozem M 262.045 s přípojným bufetovým vozem Balm, ale i jinými typy historických železničních vozidel a sezónní turistické vlaky a příležitostné jízdy.

Výletní vlak z Liberce k Máchovu jezeru

Výletní vlak z Liberce k Máchovu jezeru

K Máchovu jezeru se turisté dostanou spěšným výletním vlakem. Pojede z Liberce do Starých Splavů a do Doks (a zpět). Turistický vlak bude jezdit během léta o víkendech a svátcích až do konce srpna.