Úvod > Aktuality > Deset řek, na kterých vodáci přivítají novou sezónu
Letní sporty

Deset řek, na kterých vodáci přivítají novou sezónu

  • Vydáno3. března 2023
Odemykání řek je ve vodáckém kalendáři spojeno s jarní divokou vodou, kdy na mnohdy první jízdu v brzkém jaru vyráží ti nejodvážnější milovníci vodního živlu. Starý vodácký rituál si skalní vodáci mohou i letos vychutnat na několika českých tocích, které budou slavnostně otevírat sezónu. Vytáhněte lodě ze zimního úkrytu a užijte si první letošní peřeje!

Zahájení sezóny na Lužnici a Chrudimce

vodáciMezi první akce letošní vodácké sezóny patří v sobotu 25. března. Odemykání řeky Chrudimky. Letos čeká vodáky jubilejní 10. ročník vodáckého sjezdu o obtížnosti WWI. Řeka teče svižně, místy se točí v lukách místy teče lesem, občas se objeví peřejky. Cestou vás čeká přehradní nádrž Seč II, jejíž přepádlování není příliš dlouhé a přenášení vyrovnávačky vám také nedá moc práce. Na trase jsou dva sjízdné jezy a několik kamenných stupínků. Končí se u mostu v Mezisvětí, protože dál následuje vzdutí přehrady Křižanovice, kde je zákaz splutí – vodárenské pásmo. Pokud si na sjezd netroufnete, můžete se vydat téměř kolem vody po modré turistické značce.

Vodácký klub Suchdol nad Lužnicí vás poslední březnovou sobotu zve na již 42. ročník velmi oblíbené vodácké akce - odemykání Lužnice. Sraz vodáků je v 10:00 Suchdole nad Lužnicí na vodácké základně u Klikovského mostu. Jede se do Majdaleny, a to buď na jez Pilař, nebo až na vodácké tábořiště u kostela. Délka trasy je 12 km.


Divoká voda na Ostravici a Doubravě

divoká vodaPrvní dubnový víkend bude patřit beskydské Ostravici. Tato řeka je svým charakterem a délkou divokého úseku ojedinělou řekou u nás. Jedná se o 11 km poctivé WW II „alpského“ typu, s nespočtem peřejí, sjízdných stupňů a jiných lákadel. Sjezd je naplánován od přehrady Šance, voda se bude pouštět v sobotu a v neděli 1. a 2. dubna.
 
Podobně na tom bude i středočeská Doubrava. První vodáci nasednou na vodu v 10:30 hodin. Voda poteče v sobotu 1. dubna od 10:00 do 15:00 hodin, v neděli 3. dubna od 10:00 do 13:00 hodin. Poplatek za splutí činí 50 Kč na den. Splouvat se bude od VD Pařížov do Ronova nad Doubravou. Úsek je dlouhý zhruba 10 km obtížnosti WW I – WW II. Je také možné pokračovat dále do Žlebů, z Ronova jde o úsek 6 km dlouhý o obtížnosti ZWB.
 

Jarní sjezd řeky Moravice

sjezd moraviceSjezd řeky Moravice je koždoroční populární akcí při příležitosti upouštění přehrady Kružberk. Letos se bude konat o víkendu 8. a 9. dubna. Plavba o obtížnosti WW I vede krásnou přírodou po rychlých peřejkách, v lesních úsecích a mezi loukami, přírodním parkem Moravice. Řeka Moravice se řadí k těm vůbec nejkrásnějším na Moravě. Pramení v Hrubém Jeseníku a má sjízdnost toku okolo 100 km. Nejkrásnější úsek pro sjíždění je pod přehradou Kružberk do Hradce nad Moravicí. Tento úsek je však sjízdný pouze při vypouštění přehrady Kružberk. Horní úsek je sjízdný pouze na jaře nebo po deštích.

 

Sázava se Sambou

kanoeVodácká půjčovna Samba pořádá 15. dubna Odemykání Sázavy. Vodáci vyrazí na tradiční úsek z Týnce do Pikovic. Pro lodě si můžete přijít od 9:00 do 12:00 hodin do loděnice v Týnci nad Sázavou. Splujete jeden z nejkrásnějších úseků Sázavy, v Pikovicích pak lodě odevzdáte. Na 16 říčních kilometrech pěkné jarní vody na vás čeká 7 sjízdných jezů, několik peřejek a krásné scenérie okolní přírody. Nejkrásnější úsek dolní Sázavy je atraktivní mnoha pěknými peřejemi s maximální obtížností WW II, která se odvíjí od stavu vody. Řeka zde teče hlubokým údolím lemovaným starými trampskými osadami, které zaručují dostatek občerstvení po cestě.
 

Půjčovna Dronte zve na Ohři

loket OhřeV sobotu 15. dubna můžete vyrazit i na Ohři s půjčovnou Dronte. Vyplouvá se v 11:00 z Kynšperku nad Ohří, cíl je v Sokolově, kde vás večer čekají folkové a trampské skupiny. Trasa z Kynšperku nad Ohří vede příjemnou krajinou a svižně tekoucí Ohře vás nejprve donese na rozbořený jez v Šabině, který zvládnou i začátečníci. Další jez – Hlavno, Černý Mlýn je vybaven kartáčovým rybím přechodem a sjíždí se vlevo. Pod ním vás drobné peřejky zanesou kolem jezera Medard až do sokolovské loděnice. Kdo se zúčastní jízdy v originální masce, bude zařazen do soutěže o nejlepší kostým.

 

Tradiční odemykání Vltavy

odemykání VltavyV sobotu 15. dubna 2023 se opět sejdou příznivci Vltavy a v Českém Krumlově řeku slavnostně odemknou. Naplánovaná trasa do Zlaté Koruny je dlouhá 12 km (cca 3 hod plavby). Akce startuje v 10 hod v Kempu Krumlov (U Trojice ř. km 280,6). V Českém Krumlově bude jako vždy nachystáno občerstvení a k dobré náladě přispějí i muzikanti. Okolo 11:00 hodin vodník se svou paní slavnostně otočí klíčem od řeky a odemknou ji tak pro všechen vodní národ, následovat bude křest nováčků a nejpozději před 12. hodinou se vypluje. Cestou se můžete zastavit U Milánka, kde si lze upéct špekáčky. V plavbě se pak pokračuje až do kempu ve Zlaté Koruně (ř. km 268,5), kde budou připravené dobroty. Zábava jídlem ale nekončí. Hrát a zpívat se bude až do večera.
 

Rychlé a studené peřeje Otavy

divoká vodaKaždoroční akcí na začátku sezóny je Český pohár vodáků na Otavě. Ten letošní chystá, pokud bude v řece dostatek vody, TJ Union Plzeň na 15. dubna 2023 v oblíbeném úseku Čeňkova Pila – Radešov. Trať je vytyčená na velmi bystře tekoucí řece a bývá dlouhá okolo deseti kilometrů. Hodnotí se rychlost jízdy a průjezd bodovanými místy. Tato místa jsou povodné a protivodné branky stejné jako ve vodním slalomu, povinné přistání, povodná branka s nízkým příčným ráhnem, tzv. shýbačka, a xylofon, což je několik svislých černobílých tyčí vymezující zakázaný průjezd. Hned v začátku vás čeká souvislá peřej WW III, další výživná peřej u kamenného mostu je u kamenného mostu, při závodech jí obvykle navíc ještě zpestří branky. Řeka zde má opravdu velkou sílu, srovnatelnou s některými alpskými řekami. Cíl je v autokempu Radešov.


Malše z Římova do Budějovic

Dne 29. 4. 2023 se chystá tradiční splutí Malše z Římova k malému jezu do Českých Budějovic. Poslední dubnovou sobotu bude zajištěn dostatečný průtok vody vypouštěním z přehradní nádrže Římov. Začátek plavby je pod Římovskou přehradou, po 10 km se dá skončit v Plavu (u jezu), ale většina stejně dojede až do Českých Budějovic.
Odemykání Ostravice

1.4.
2.4.
Odemykání Ostravice

Tradiční první akce vodácké sezóny na divoké vodě. Ostravice je svým charakterem a délkou divokého úseku ojedinělou řekou u nás. Jedná se o 11 km poctivé WW II „alpského“ typu, s nespočtem peřejí, sjízdných stupňů a jiných lákadel.

Odemykání Ohře 2023

15.4.
Odemykání Ohře 2023

A zase jdeme odemykat spolu s naší vilou Ohři, máte li čas a chuť připlujte nebo přijeďte k nám na Ohři do Sokolova, tábořiště Dronte na soutoku Ohře se Svatavou a poplujte s námi

Odemykání Malše 2023

29.4.
Odemykání Malše 2023

Tradiční splutí Malše z Římova do Českých Budějovic (k malému jezu). Dne 29. 4. 2023 v 10.00 hod. bude zajištěn dostatečný průtok vody vypouštěním z přehradní nádrže Římov.

Odemykání Doubravy

1.4.
2.4.
Odemykání Doubravy

První dubnový víkend se uskuteční tradiční Odemykání Doubravy spojené s vodáckým sjezdem. Díky dostatečné zásobě vody ve VD Pařížov poteče voda oba dva dny.

Odemykání Vltavy 2023

15.4.
Odemykání Vltavy 2023

V sobotu 15. dubna 2023 se opět sejdou příznivci Vltavy a v Českém Krumlově řeku slavnostně odemknou v úseku Česká Krumlov – Zlatá Koruna.

Odemykání Sázavy 2023 s půjčovnou Samba

15.4.
Odemykání Sázavy 2023 s půjčovnou Samba

Tradiční odemykání Sázavy pod taktovkou Půjčovny lodí Samba proběhne v Týnci nad Sázavou v sobotu 15. 4. 2023. Jedná se o tradiční úsek z Týnce do Pikovic.

Odemykání Otavy 2023

1.4.
Odemykání Otavy 2023

Začátek akce je v 11 hod. v kempu Sušice, hudba a občerstvení je zajištěno. Popluje se ze Sušice do Horažďovic.

Otevírání a sjezd řeky Moravice

8.4.
9.4.
Otevírání a sjezd řeky Moravice

Sjezd řeky Moravice při příležitosti upouštění přehrady Kružberk. Sjezd je vhodný i pro méně zdatné vodáky.

Další aktuality

Znáte naše nejstarší turistické trasy?

Také patříte k milovníkům toulek přírodou? Pak už jste určitě prošli nejednu turistickou trasu a možná vám značky připadají jako něco obyčejného, co tu bylo vždycky. Pravda je ale taková, že s turistickým značením se začalo až na konci 19. století a nutno říci, že se v rámci nacionální prestiže často předháněly české a německé turistické spolky čí trasa bude delší nebo rychleji vyznačená. Pokud vás napadlo, jaké trasy vlastně vznikly jako první a jestli se po nich dá chodit ještě dnes, podívejte se na naše tipy, které vás třeba překvapí.
Letní sporty

Trocha adrenalinu pro všechny: zábava a hry, u kterých se budete trochu bát

Pokud se vám váš život zdá jednotvárný a rádi byste si zpestřili své volné dny něčím jiným než televizí nebo návštěvou příbuzných, stačí si jen vybrat. Určitě se i ve vašem okolí najde řada míst, o kterých jste třeba nevěděli a kde najdete skvělé rozptýlení. Mezi stálice neobvyklých zážitků patří adrenalinové parky a atrakce. Pojďte se spolu s Kudy z nudy podívat na ty nejzajímavější z nich.
Letní sporty

Kalendář 2023: Turistické pochody, pěší trasy a tipy pro vycházky za zážitky v přírodě

Dobře víte, že chodit je zdravé, pořídili jste si krokoměr i dobré boty, ale samotné vás to nebaví? Není nic jednoduššího než se vydat na některý z organizovaných pochodů. Podle zkušených má taková taktika smysl a nespočet výhod. V čem?
Letní sporty

Kalendář 2023: Sezóna s koňmi: dostihy, přehlídky, závody, parkurové skákání a výstavy

Koně vynikají nad jiná zvířata svojí inteligencí, vytříbenou povahou i vztahem ke svému jezdci. Jestliže také patříte k milovníkům tohoto ušlechtilého zvířete, které od nepaměti stojí po boku člověka, určitě vás potěší letošní závody, dostihy a přehlídky, které s koňmi souvisí. I když třeba nemáte možnost poznat svět z koňského hřbetu, vypravte se za jezdeckými i tažnými koňmi na prohlídky hřebčínů, závodiště a výstavy. Kalendář Kudy z nudy vám prozradí, kdy se jednotlivé akce konají, aby vám nic neuniklo.
Letní sporty

Projeďte se na kole křížem krážem po České republice

Česká republika nabízí skvělé podmínky pro cykloturistiku. Stávající délka cyklostezek je přibližně 3 500 kilometrů, cyklotras je tu nepřeberné množství v délce zhruba 44 tisíc kilometrů a křižují se tu také čtyři mezinárodní cyklotrasy EuroVelo 4, 7, 9 a 13. Rozjet se tedy můžete všemi směry, stačí si jen vybrat podle náročnosti terénu.
Letní sporty

Vydejte se na trasy nejstarších dálkových pochodů

Patříte k aktivním sportovcům, kteří nejraději poznávají svět okolo sebe chůzí pěšky? Kudy z nudy pro vás připravilo tipy na výlety ve stopách dálkových pochodů, kam se můžete vypravit sami a kdykoli. Zkuste se projít okolo Prčic, Posázavím, Bezručovou Moravicí, Severní stopou anebo Kladským pomezím.
Letní sporty

Věda a historie není nuda: Česko versus Slovensko aneb co nás spojuje a rozděluje?

Společné slavnosti na Velké Javořině, Slovenská strela, Trojmezí u Hrčavy, horské hřebeny Javorníků a Bílých Karpat, stavby architekta Dušana Jurkoviče nebo řeka Morava u Slovanského hradiště v Mikulčicích: to je jen malý výběr z mozaiky míst a zážitků, které nás spojují se Slovenskem.
Letní sporty

Sedm zimních procházek se psy nebo kočárky (anebo s oběma)

Určitě máte svá oblíbená místa pro výlety s kočárkem nebo i se psem. Vybrali jsme zpevněné či asfaltové cesty pro kočárkové rodiny, stráně a louky, kde se vaši čtyřnozí přátelé volně proběhnou. Přidejte k našemu seznamu další zajímavosti a trasy.
Letní sporty