Úvod > Aktuality > Deset řek, na kterých vodáci přivítají novou sezónu
Letní sporty

Deset řek, na kterých vodáci přivítají novou sezónu

  • Vydáno3. března 2023
Odemykání řek je ve vodáckém kalendáři spojeno s jarní divokou vodou, kdy na mnohdy první jízdu v brzkém jaru vyráží ti nejodvážnější milovníci vodního živlu. Starý vodácký rituál si skalní vodáci mohou i letos vychutnat na několika českých tocích, které budou slavnostně otevírat sezónu. Vytáhněte lodě ze zimního úkrytu a užijte si první letošní peřeje!

Zahájení sezóny na Lužnici a Chrudimce

vodáciMezi první akce letošní vodácké sezóny patří v sobotu 25. března. Odemykání řeky Chrudimky. Letos čeká vodáky jubilejní 10. ročník vodáckého sjezdu o obtížnosti WWI. Řeka teče svižně, místy se točí v lukách místy teče lesem, občas se objeví peřejky. Cestou vás čeká přehradní nádrž Seč II, jejíž přepádlování není příliš dlouhé a přenášení vyrovnávačky vám také nedá moc práce. Na trase jsou dva sjízdné jezy a několik kamenných stupínků. Končí se u mostu v Mezisvětí, protože dál následuje vzdutí přehrady Křižanovice, kde je zákaz splutí – vodárenské pásmo. Pokud si na sjezd netroufnete, můžete se vydat téměř kolem vody po modré turistické značce.

Vodácký klub Suchdol nad Lužnicí vás poslední březnovou sobotu zve na již 42. ročník velmi oblíbené vodácké akce - odemykání Lužnice. Sraz vodáků je v 10:00 Suchdole nad Lužnicí na vodácké základně u Klikovského mostu. Jede se do Majdaleny, a to buď na jez Pilař, nebo až na vodácké tábořiště u kostela. Délka trasy je 12 km.


Divoká voda na Ostravici a Doubravě

divoká vodaPrvní dubnový víkend bude patřit beskydské Ostravici. Tato řeka je svým charakterem a délkou divokého úseku ojedinělou řekou u nás. Jedná se o 11 km poctivé WW II „alpského“ typu, s nespočtem peřejí, sjízdných stupňů a jiných lákadel. Sjezd je naplánován od přehrady Šance, voda se bude pouštět v sobotu a v neděli 1. a 2. dubna.
 
Podobně na tom bude i středočeská Doubrava. První vodáci nasednou na vodu v 10:30 hodin. Voda poteče v sobotu 1. dubna od 10:00 do 15:00 hodin, v neděli 3. dubna od 10:00 do 13:00 hodin. Poplatek za splutí činí 50 Kč na den. Splouvat se bude od VD Pařížov do Ronova nad Doubravou. Úsek je dlouhý zhruba 10 km obtížnosti WW I – WW II. Je také možné pokračovat dále do Žlebů, z Ronova jde o úsek 6 km dlouhý o obtížnosti ZWB.
 

Jarní sjezd řeky Moravice

sjezd moraviceSjezd řeky Moravice je koždoroční populární akcí při příležitosti upouštění přehrady Kružberk. Letos se bude konat o víkendu 8. a 9. dubna. Plavba o obtížnosti WW I vede krásnou přírodou po rychlých peřejkách, v lesních úsecích a mezi loukami, přírodním parkem Moravice. Řeka Moravice se řadí k těm vůbec nejkrásnějším na Moravě. Pramení v Hrubém Jeseníku a má sjízdnost toku okolo 100 km. Nejkrásnější úsek pro sjíždění je pod přehradou Kružberk do Hradce nad Moravicí. Tento úsek je však sjízdný pouze při vypouštění přehrady Kružberk. Horní úsek je sjízdný pouze na jaře nebo po deštích.

 

Sázava se Sambou

kanoeVodácká půjčovna Samba pořádá 15. dubna Odemykání Sázavy. Vodáci vyrazí na tradiční úsek z Týnce do Pikovic. Pro lodě si můžete přijít od 9:00 do 12:00 hodin do loděnice v Týnci nad Sázavou. Splujete jeden z nejkrásnějších úseků Sázavy, v Pikovicích pak lodě odevzdáte. Na 16 říčních kilometrech pěkné jarní vody na vás čeká 7 sjízdných jezů, několik peřejek a krásné scenérie okolní přírody. Nejkrásnější úsek dolní Sázavy je atraktivní mnoha pěknými peřejemi s maximální obtížností WW II, která se odvíjí od stavu vody. Řeka zde teče hlubokým údolím lemovaným starými trampskými osadami, které zaručují dostatek občerstvení po cestě.
 

Půjčovna Dronte zve na Ohři

loket OhřeV sobotu 15. dubna můžete vyrazit i na Ohři s půjčovnou Dronte. Vyplouvá se v 11:00 z Kynšperku nad Ohří, cíl je v Sokolově, kde vás večer čekají folkové a trampské skupiny. Trasa z Kynšperku nad Ohří vede příjemnou krajinou a svižně tekoucí Ohře vás nejprve donese na rozbořený jez v Šabině, který zvládnou i začátečníci. Další jez – Hlavno, Černý Mlýn je vybaven kartáčovým rybím přechodem a sjíždí se vlevo. Pod ním vás drobné peřejky zanesou kolem jezera Medard až do sokolovské loděnice. Kdo se zúčastní jízdy v originální masce, bude zařazen do soutěže o nejlepší kostým.

 

Tradiční odemykání Vltavy

odemykání VltavyV sobotu 15. dubna 2023 se opět sejdou příznivci Vltavy a v Českém Krumlově řeku slavnostně odemknou. Naplánovaná trasa do Zlaté Koruny je dlouhá 12 km (cca 3 hod plavby). Akce startuje v 10 hod v Kempu Krumlov (U Trojice ř. km 280,6). V Českém Krumlově bude jako vždy nachystáno občerstvení a k dobré náladě přispějí i muzikanti. Okolo 11:00 hodin vodník se svou paní slavnostně otočí klíčem od řeky a odemknou ji tak pro všechen vodní národ, následovat bude křest nováčků a nejpozději před 12. hodinou se vypluje. Cestou se můžete zastavit U Milánka, kde si lze upéct špekáčky. V plavbě se pak pokračuje až do kempu ve Zlaté Koruně (ř. km 268,5), kde budou připravené dobroty. Zábava jídlem ale nekončí. Hrát a zpívat se bude až do večera.
 

Rychlé a studené peřeje Otavy

divoká vodaKaždoroční akcí na začátku sezóny je Český pohár vodáků na Otavě. Ten letošní chystá, pokud bude v řece dostatek vody, TJ Union Plzeň na 15. dubna 2023 v oblíbeném úseku Čeňkova Pila – Radešov. Trať je vytyčená na velmi bystře tekoucí řece a bývá dlouhá okolo deseti kilometrů. Hodnotí se rychlost jízdy a průjezd bodovanými místy. Tato místa jsou povodné a protivodné branky stejné jako ve vodním slalomu, povinné přistání, povodná branka s nízkým příčným ráhnem, tzv. shýbačka, a xylofon, což je několik svislých černobílých tyčí vymezující zakázaný průjezd. Hned v začátku vás čeká souvislá peřej WW III, další výživná peřej u kamenného mostu je u kamenného mostu, při závodech jí obvykle navíc ještě zpestří branky. Řeka zde má opravdu velkou sílu, srovnatelnou s některými alpskými řekami. Cíl je v autokempu Radešov.


Malše z Římova do Budějovic

Dne 29. 4. 2023 se chystá tradiční splutí Malše z Římova k malému jezu do Českých Budějovic. Poslední dubnovou sobotu bude zajištěn dostatečný průtok vody vypouštěním z přehradní nádrže Římov. Začátek plavby je pod Římovskou přehradou, po 10 km se dá skončit v Plavu (u jezu), ale většina stejně dojede až do Českých Budějovic.
Odemykání Chrudimky 2024

30.3.
Odemykání Chrudimky 2024

Po velkém úspěchů předchozích ročníků splutí Chrudimky se opět můžete koncem března svézt na této pěkné říčce. Letos vás čeká 11. ročník vodáckého sjezdu Chrudimky, Seč I – Mezisvětí (WWI).

Odemykání Lužnice 2024

30.3.
Odemykání Lužnice 2024

Vodácký klub Suchdol nad Lužnicí z.s. zve na 43.ročník odemykání Lužnice.

Další aktuality

Vyjeďte si na jarní cyklovýlet: 50 tipů na výlet po cyklostezkách a cyklotrasách

V klidu a pohodě nasedněte na kola a po upravených a dobře značených cyklostezkách se vydejte nasbírat své první jarní kilometry. Nemusíte být právě zdatní cyklisté, aby pro vás byl výlet příjemný a nezapomenutelný. Stačí využít některý z našich tipů.
Letní sporty

Vraníci, bělouši, ryzáci i plaváci: poznejte slavné hřebčíny a česká plemena koní

Jezdeckých klubů a míst, kde si můžete prohlížet svět z koňského hřbetu, je u nás celá řada. Vyznáte se ale v našich hřebčínech? Víte, který je nejstarší? Kde se specializují na chov ceremoniálních kočárových koní? Odkud pocházeli koně, kteří stáli modelem pro naše nejznámější jezdecké pomníky? A které hřebčíny zvou na zajímavé prohlídky? Vydejte se s námi po stopách koňských kopyt.
Letní sporty

Objevte tajemství, příběhy a historii hraničních kamenů

Na horských svazích a hřebenech, v hlubokých údolích, v korytech potoků i řek, na březích jezer i mokřadů: tam všude najdete historické hraniční kameny, němé svědky historie naší země. Lemují jenom hranice České republiky nebo vytyčují i jiné hranice? Jaké příběhy skrývají, kolik jich je a kde najdete ty nejzajímavější?
Letní sporty

Aktivní dovolená 2024: cyklokros a zima na kole

Pro někoho končí cyklistický rok s prvními podzimními dny, ovšem právě v té době začíná sezona cyklokrosařům. Jak vlastně cyklokros vznikl, kde se jezdily první závody a kde se závodí dnes? Pojďte se s tímto zvláštním odvětvím cyklistiky seznámit na Kudy z nudy.
Letní sporty

Kalendář 2024: Turistické pochody, pěší trasy a tipy pro vycházky za zážitky v přírodě

Dobře víte, že chodit je zdravé, pořídili jste si krokoměr i dobré boty, ale samotné vás to nebaví? Není nic jednoduššího než se vydat na některý z organizovaných pochodů. Podle zkušených má taková taktika smysl a nespočet výhod. V čem?
Letní sporty

Sport v roce 2024: kalendář sportovních událostí – lyže, biatlon, horská kola, atletika i rallye v Česku

Sportovní fanoušci se v roce 2024 rozhodně nebudou nudit. Světovou sportovní událostí číslo jedna budou v roce 2024 olympijské hry, které na přelomu července a srpna přivítá Paříž. Jedničkou v Česku bude Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji, které se uskuteční od 10. do 24. května 2024 v Praze a Ostravě. Můžeme se těšit na spoustu dalších mezinárodních šampionátů a skvělých soutěží. Projděte si kalendář nejlepších sportovních akcí pro rok 2024!
Letní sporty

Pět zimních procházek pro lázeňské šviháky s dámami i dětmi

Nejsou lázně jako lázně: někde můžete chodit celé dny a stejně stihnete obejít jen zlomek zajímavostí, jiná místa jsou ale velká tak akorát, třeba pro krátkou zimní procházku. Někde se napijete léčivé vody, jinde zase objevíte cukrárnu, vojenské památky nebo park miniatur.
Letní sporty

Kalendář 2024: Sezóna s koňmi: dostihy, přehlídky, závody, parkurové skákání a výstavy

Koně vynikají nad jiná zvířata svojí inteligencí, vytříbenou povahou i vztahem ke svému jezdci. Jestliže také patříte k milovníkům tohoto ušlechtilého zvířete, které od nepaměti stojí po boku člověka, určitě vás potěší letošní závody, dostihy a přehlídky, které s koňmi souvisí. I když třeba nemáte možnost poznat svět z koňského hřbetu, vypravte se za jezdeckými i tažnými koňmi na prohlídky hřebčínů, závodiště a výstavy v roce 2024. Kalendář Kudy z nudy vám prozradí, kdy se jednotlivé akce konají, aby vám nic neuniklo.
Letní sporty