!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > Sedm řek, na kterých se vodáci rozloučí se sezónou
Sedm řek, na kterých se vodáci rozloučí se sezónou
"> "> "> "> ">

Sedm řek, na kterých se vodáci rozloučí se sezónou

Vydáno 2. října 2019 Příroda
Poslední jízdy a pak symbolické otočení klíčem a zamknutí řeky do příštího jara. Starý vodácký rituál si budete moci i letos vychutnat na několika českých tocích, které budou slavnostně uzavírat sezónu. Přijďte poděkovat řekám za nezapomenutelné chvilky letních dní a užijte si poslední letošní peřeje.

S nástupem podzimu se vodáci musí na jistý čas rozloučit se svými oblíbenými toky. Konec sezóny ale nepřináší jenom poslední plavby, ale i dravou divokou vodu, která zvedne hladiny jinak klidných říček a potoků jen jednou v roce. Smutnou zprávou je zrušení oblíbeného závodu na Vavřineckém potoce, který se letos nebude konat pro nedostatek vody v rybníku a konat se nebude ani zamykání Doubravy. Další toky však nedostatkem netrpí, takže si můžete vychutnat podzimní peřeje.
 

Konec sezóny na Lužnici

VodáciLetos již jubilejní 40. ročník tradičního vodáckého zamykání řeky Lužnice organizuje Vodácký klub Suchdol nad Lužnicí. Zamykání této oblíbené řeky proběhne už v sobotu 5. října v Suchdole nad Lužnicí.

Start je v 10:00 hodin od Klikovského mostu, cíl je libovolný buď před Pilařem, na tábořišti U kostela anebo o 7 km dále na rozvodí Staré a Nové řeky.
 

Český pohár vodáků na Hameráku

VodáciZatímco Vavřinec je letos zrušený, oblíbený Hamerák, tedy sjezd rozbouřeného Hamerského potoka zůstává ve vodáckém kalendáři. Český pohár vodáků 2019 na Hamerském potoce se koná už v sobotu 5. října, kdy bude dopoledne vyhrazeno pro závodníky. Odpoledne se pak koná na dolním úseku dětský závod a splouvání veřejnosti je již možné. Prosím, buďte ohleduplní k závodníkům a umožněte jim hladký průjezd brankami.

Hamerák patří v rámci Českého vodáckého poháru k nejobtížnějším závodům a rozhodně není pro začátečníky. Trasa 55. ročníku z Malého Ratmírova do Jindřiše je dlouhá 6,4 km s obtížností WW I–III plus. Horní úsek Ratmírov – Dvoreček je peřejnatý a vyžaduje dobrou znalost jízdy na úzké, rychlé, divoké a nepřehledné řece.
 

Zamykání Otavy

Zamykání OtavyK oblíbeným vodáckým podzimním akcím patří poslední splutí Otavy. To se letos koná v sobotu 12. října v Sušici. Pojede se úsek ze Sušice do Žichovic, při dobrém počasí až do Horažďovic.

Sraz je v 11:00 hodin v kempu v Sušici. V případě příznivého počasí možno dojet až do Horažďovic, ř. km 72,6.
 

Rokytka Grande aneb z Kyjí do Tróje

RokytkaKaždoroční vyhlášená vodácká akce, při které se sjíždí říčka Rokytka od Kyjského rybníka až do loděnice v Troji se letos bude konat v neděli 13. října 2019. Příjemná dvanáctikilometrová plavba obtížnosti WW I po pražské říčce. Čeká vás pěkná příroda, romantická zákoutí, ale i pěkně vypečené jezy, které se v horní části dají přenést. Ideální pro nafukovačky, kajaky, zavřené kanoe, ale dá se i na otevřence.

Plavba od rybníku v Kyjích přes Počernice, Vysočany a Libeň až ke kanálu v Troji je velkým vodáckým zážitkem. Nejprve po vodách potoka Rokytky a od ústí už po Vltavě. Obtížnost je sice jen WW1, ale jezy a stupně jsou potřeba prohlížet. Rokytka není vhodná pro začínající vodáky. Start je na hrázi Kyjského rybníka.
 

Tradiční rozloučení s Vltavou

Krumlovský maratonTradiční Zamykání Vltavy proběhne v sobotu 19. října a začíná se pod Krumlovem, v kempu U Trojice. Trasa povede buď do Zlaté Koruny anebo do Rájova.

Po všech nezbytných přípravách lodí a výstroje okolo 11:15 slavnostní akt zamčení řeky spojený s pasováním nových háčků a následně se půjde na vodu. Čeká vás 12 km klidně proudící vody, což jsou asi dvě hodiny plavby. Půjčovny lodí opět nabízejí svá plavidla za 100 korun na osobu, takže si je u nich neváhejte včas zamluvit. Odvoz lidí ze Zlaté Koruny, kde budete moci zaparkovat, je zajištěn. Splouvání pro vodáky s vlastním vybavením není zpoplatněno.
 

Konec sezóny na Opatovickém kanálu

Opatovický kanálNa Opatovickém kanálu nedaleko Pardubic proběhne také 19. října každoroční uzavření vodácké sezony. Sraz je v 10 hodin v Lázních Bohdaneč u mostu přes Opatovický kanál. Trasa bude stejná jako každý rok, tj. z Lázní Bohdaneč do Semína.

Lodě si každý obstarává sám. Nenechte si ujít pohodové splutí pro každého závěrem sezóny!
 

Pražská lahůdka Rio Botičo

Rio BotičoZkuste si v neděli 20. října vodácký průjezd Prahou na vodáckými historkami opředené akci Rio Botičo! Zpočátku je Botič roztomilý potůček s meandry, drobnými peřejkami a také roštím. Pod Záběhlickým jezem začíná regulovaný tok. Start splutí je pod hrází vodní nádrže Hostivař a cíl je pod Grébovkou. Doufejme, že i letos bude možné dojet tunelem až do Vltavy. Délka splouvaného úseku je 13,5 km a obtížnosti ZWC – WW I.

Startovné je letos stanoveno 20 Kč za list použitého pádla.