Úvod > Aktuality > Sedm nevšedních muzejních kaváren pro letce, loutkáře i milovníky historie
Sedm nevšedních muzejních kaváren pro letce, loutkáře i milovníky historie
">
Gurmánská turistika

Sedm nevšedních muzejních kaváren pro letce, loutkáře i milovníky historie

  • Vydáno6. září 2020
Zastavit se občas po prohlídce výstavy či expozice v muzejní kavárně je celkem běžná věc. Víte ale, že v některých muzeích a galeriích mají kavárny, které by se směle mohly stát další expozicí? Vybrali jsme pro vás pár zajímavých míst, kde se z obyčejné kávy se zákuskem stává umělecký zážitek.
Dobrou kávu, čokoládu nebo čaj vám připraví všude, ale každá muzejní kavárna z našeho výběru je výjimečná ještě něčím jiným. Někdy je to malebné zákoutí opředené dávnými příběhy, jindy moderní prostor plný světla, báječná atmosféra nebo raw zákusky, plné neobvyklých chutí a vůní.
 

Kavárna jako umělecký kousek: Café Jedna v Praze

Návštěva Národní galerie ve Veletržním paláci je pro ctitele moderního umění téměř povinnou pražskou zastávkou. Na stejné adrese sídlí Cafe Jedna, prostorná kavárna zalitá světlem s vysokými stropy a vlastním kulturním programem. Ke kávě z pražírny Fair Trade káv Mama Coffee a z pražírny výběrové kávy Original Coffee vám nabídnou dezerty a pekařské výrobky z pekárny Kosher Food, pivo z pivovaru U Bulovky nebo z Vinohradského pivovaru, víno z vinařství Veverka v Čejkovicích a z vinařství Koráb.

Kavárna slouží jako prostor pro setkávání lidí z mnoha oborů, ale část je vyhrazena těm, kteří chtějí nebo potřebují v tak zajímavém prostoru pracovat.
 

Místo s příběhem: Kavárna Amadeus v Olomouci

Prastaré barokní prostory a nadčasový interiér, bio Fair Trade káva Agust, kávové speciality, deset druhů horké čokolády Moretto, ovocné koktejly, pivo Granát a Staropramen, horké maliny a borůvky, tousty a čerstvé croissanty – to je jen stručný výběr z nabídky kavárny Amadeus, kterou objevíte v areálu Arcidiecézního muzea poblíž katedrály sv. Václava v Olomouci.

Milujete historii a temné příběhy? Pak byste měli vědět, že právě tady se kdysi odehrála královražda, která změnila dějiny! Ve sklepech přímo pod kavárnou se totiž dochovaly základy gotického domu děkana Bartoloměje, kde byl roku 1306 zavražděn král Václav III.
 

Kavárny pro aviatiky: Air Cafe v Brně a Mladé Boleslavi

Muzeum VlachaMáte namířeno do Moravského zemského muzea v Dietrichštejnském paláci na Zelném trhuBrně? Právě tady již od roku 1999 sídlí stylová kavárna Air Cafe, která hostům nabízí kvalitní italskou kávu a široký výběr koktejlů a dezertů z lokálních cukrářství. Atmosféra je jedinečná: fotografiemi, doplňky a nejrůznějšími artefakty kavárna vzdává hold našim letcům, kteří během druhé světové války hrdinně bojovali v britském královském letectvu.

Originální leteckou kantýnu najdete v Leteckém muzeu Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi. Bonusem ke kávě z domácí pražírny, vínu z Moravy, sendvičům a dezertům je výhled na letištní plochu a dětské hřiště hned u kavárny.
 

Klášterní kavárna Café Dientzenhofer

Broumovský klášterCafé Dientzenhofer v areálu Broumovského kláštera nabízí posezení v unikátním prostředí v objektu bývalého klášterního gymnázia. Zdejší obsluha vám může nabídnout lahodnou kávu z trutnovské pražírny, kde vznikla speciální směs přímo pro klášterní kavárnu. Tuto kávu si tak můžete vychutnat pouze v Café Dientzenhofer.

Ke kávě si lze vybrat něco sladkého z nabídky zákusků nebo výborné čerstvě smažené palačinky ve sladké i slané variantě. Pro malé i velké je připravena velká nabídka zmrzlin. Dospělí pak mohou ochutnat místní pivo Opat, je zde také široký sortiment vín z Benediktinských vinných sklepů i jiných alkoholických nápojů.
 

Taroucafe – kavárna v průhonickém zámku

PrůhoniceOchutnejte dorty, koláče a další sladké pokrmy vlastní výroby a výborné kavárenské dorty cukrářky „Petry svět“. Kromě sladkých pokrmů, si můžete vybrat z nabídky salátů, sendvičů a burgerů. Domácí zmrzlinu pro vás vyrábí podle receptury italských zmrzlinářů česká firma ŇamŇam.
 
Kromě vynikající kávy kavárna exkluzivně nabízí perlivou a neperlivou vodu Coralba z italských Alp, točenou Kofolu, výběr domácích limonád Kitl a další studené nápoje. Všechny pokrmy pro se zde připravují pouze z kvalitních a čerstvých surovin. Jídla a nápoje si můžete vychutnat v příjemném prostředí kavárny nebo si je vzít s sebou do parku.


Stylové Café Rudolfinum

RudolfinumKavárna s krásným interiérem nabízí snídaňové menu, studené a teplé pokrmy, dezerty, alkoholické a nealkoholické nápoje. Prostor kavárny je známý též pod pojmem „sloupový sál“ a řadu let slouží jako gastronomické zázemí a designový interiérový šperk při pořádání společenských akcí jako jsou např. galavečery, vybrané koncerty nebo soukromé firemní prezentace konané v Praze. Café Rudolfinum je ve stejné budově jako Galerie Rudolfinum.
 

Kavárna v obýváku: Skupa Café v Muzeu loutek v Plzni

Na náměstí RepublikyPlzni najdete Muzeum loutek a v něm kavárnu Skupa Café. Má skutečně originální interiér: vypadá totiž jako byt manželů Skupových. Zdi zdobí tak jako v původním místě malby Jiřího Trnky, uvnitř je malý dětský koutek a na venkovní terasu navazuje umělecká expozice s mechanickými hračkami.
 
Kavárna Amadeus

Kavárna Amadeus

Stylová kavárna v areálu Arcidiecézního muzea v Olomouci se nachází se v sousedství katedrály sv. Václava a láká na svůj netradiční interiér. Výstavy jsou připraveny jak v galerii kavárny, tak v přilehlém muzeu umění.

Coffee59Brunch – kavárna v průhonickém zámku

Coffee59Brunch – kavárna v průhonickém zámku

Kavárna na zámku v Průhonicích nabízí lahodnou kávu z pražské pražírny Coffeesource, čaje i horkou čokoládu. Chutnat vám budou také domácí dezerty a skvělé brunche.

Kavárna Air Cafe

Kavárna Air Cafe

Kromě ovoce a zeleniny se na Zelném trhu v Brně nachází také okouzlující kavárna Air Cafe, jenž vzdává hold československým letcům, kteří hrdinně bojovali za 2. světové války v britském královském letectvu. Atmosféru doplňují dobové fotografie i vzácné artefakty z výstroje našich letců.

Café Rudolfinum

Café Rudolfinum

Kavárna s krásným interiérem nabízí snídaňové menu, studené a teplé pokrmy, dezerty, alkoholické a nealkoholické nápoje. Hosté mohou využít nabídky cateringových služeb v prostorách Rudolfina. Po rekonstrukci kavárna otevřela v únonu 2017.

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti

Na plzeňském náměstí se nachází původní měšťanský dům, ve kterém od roku 2009 sídlí Muzeum loutek (pobočka Západočeského muzea v Plzni). Expozice muzea se věnuje plzeňskému loutkářství od počátku až do současnosti. Nechybí interaktivní expozice, divadelní ukázky ani multifunkční sál.

Muzeum kávy – Galerie Scarabeus

Muzeum kávy – Galerie Scarabeus

Expozice pražského Muzea kávy je poklonou tradici kávové kultury od jejích počátků přes cestu staletími kolem světa. Muzeum kávy, cukrárna a kavárna Alchymista tvoří společně s Galerií Scarabeus unikátní celek. Milovníci kávy si v muzeu přijdou na své!

Klášterní kavárna Café Dientzenhofer v Broumově

Klášterní kavárna Café Dientzenhofer v Broumově

Klášterní kavárna Café Dientzenhofer zve k posezení v příjemném, klidném a inspirujícím prostředí kláštera u jedinečné a exklusivně pražené kávy trutnovské pražírny. Zvláště pro děti je velkým lákadlem široká nabídka zmrzlin.