Úvod > Aktuality > Nevšední muzejní kavárny: pro letce, milovníky historie a umění
Gurmánská turistika

Nevšední muzejní kavárny: pro letce, milovníky historie a umění

  • Vydáno9. ledna 2024
Zastavit se občas po prohlídce výstavy či expozice v muzejní kavárně je celkem běžná věc. Víte ale, že v některých muzeích a galeriích mají kavárny, které by se směle mohly stát další expozicí? Vybrali jsme pro vás pár zajímavých míst, kde se z obyčejné kávy se zákuskem stává umělecký zážitek.
Dobrou kávu, čokoládu nebo čaj vám připraví všude, ale každá muzejní kavárna z našeho výběru je výjimečná ještě něčím jiným. Někdy je to malebné zákoutí opředené dávnými příběhy, jindy moderní prostor plný světla, báječná atmosféra nebo raw zákusky, plné neobvyklých chutí a vůní.
 

Novorenesanční noblesa: Café Rudolfinum

café rudolfinumKavárna s krásným interiérem nabízí snídaňové menu, studené a teplé pokrmy, dezerty, alkoholické a nealkoholické nápoje. Prostor kavárny je známý též pod pojmem „sloupový sál“ a řadu let slouží jako gastronomické zázemí a designový interiérový šperk při pořádání společenských akcí jako jsou např. galavečery, vybrané koncerty nebo soukromé firemní prezentace konané v Praze. Café Rudolfinum je ve stejné budově jako Galerie Rudolfinum. V kosmopolitní kavárně se propojuje hudba, umění a gastronomie. Byla znovuotevřena v rámci projektu Otevřené Rudolfinum s cílem podpořit kulturní zážitek. Je stylová, elegantní, soudobá, plně respektující architekturu, funkčnost, kvalitu a celé pojetí budovy Rudolfina.
 

Dobroty v Automatických mlýnech: Café Gočár

Café GočárCafé Gočár je kavárna a bistro, ve kterém můžete ochutnat spoustu kvalitních výrobků, počínaje výbornou kávou, dezertem, čerstvě plněnou bagetou. Nachází se v budově zrekonstruovaných Automatických mlýnů, kde od roku 2023 sídlí Gočárova galerie (dřivě Východočeská galerie v Pardubicích). Zdejší kavárníci jsou vášnivě oddáni kvalitní kávě, jejíž každý doušek je cestou do světa aromat, které probouzejí vaše sentry a dodávají energii pro celý den. A pokud byste si přáli něco sladkého, zkuste zdejší dezerty, které jsou jako malé umělecké skvosty na talíři, které skloubí vynikající chuť s estetickým požitkem. Chlouba bistra spočívá také v plněných bagetách. Každý kousíček je stvořen s láskou ke kvalitním surovinám a mistrovskou rukou. Nenechte si ujít tu možnost zakusit jedinečnou kombinaci čerstvých ingrediencí, které se prolínají v dokonalém tanečku chutí na vašem jazyku.


Vesmírná odysea: Sci-fi Café Robot v Uměleckoprůmyslovém muzeu Brno

Café RobotV nové kavárně Café Robot se sci-fi designem v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně obsluhuje robotická ruka. Do minuty připraví kávu, horkou čokoládu nebo limonádu. Originální koncept vznikl podle návrhu architekta Marka Jana Štěpána. Vzhled kavárny je inspirovaný Vesmírnou odyseou od Stanleyho Kubricka. Zdejší robot pracuje nejen jako barista, ale současně je exponátem i zaměstnancem galerie. Kromě běžných nápojů má v nabídce i jednu specialitu – selfieccino. Do pěny cappuccina či horké čokolády vykreslí fotku zákazníka.
 

Pro milovníky kubismu: Kavárna Černá Madonna

černá madonaKavárna a restaurace Černá Madona se nachází ve slavném kubistickém domě U Černé Matky Boží v pražské Celetné ulici, v jehož 1. patře je také expozice českého kubismu. Interiér Černé Madony navazuje na historickou hodnotu domu, kubistický styl zde byl použit až do těch nejmenších detailů. Ať už budete sedět uvnitř nebo venku, ohromí vás jedinečná kubistická atmosféra a skvělé jídlo. Podávají se zde neotřelé chlebíčky, populární dezerty, káva a spoustu grab & go sortimentu. To vše v krásné rondokubistické budově od světoznámého architekta Josefa Gočára. Otevírá se hned ráno a když to počasí dovolí, můžete si jídlo i pití užít na venkovní zahrádce. Zastavte se na snídani, užijte si oběd, vychutnejte si večeři. Nebo si přijďte dát dezert a kafe! Z druhé strany budovy, ve směru z Ovocného trhu, se nachází neméně přitažlivá Kubistická kavárna Grand Café Orient.
 

Kavárny pro aviatiky: Air Cafe v Brně a Mladé Boleslavi

Muzeum VlachaMáte namířeno do Moravského zemského muzea v Dietrichštejnském paláci na Zelném trhuBrně? Právě tady již od roku 1999 sídlí stylová kavárna Air Cafe, která hostům nabízí kvalitní italskou kávu a široký výběr koktejlů a dezertů z lokálních cukrářství. Atmosféra je jedinečná: fotografiemi, doplňky a nejrůznějšími artefakty kavárna vzdává hold našim letcům, kteří během druhé světové války hrdinně bojovali v britském královském letectvu. Originální leteckou kantýnu najdete v Leteckém muzeu Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi. Bonusem ke kávě z domácí pražírny, vínu z Moravy, sendvičům a dezertům je výhled na letištní plochu a dětské hřiště hned u kavárny.
 

Osvěžení s kusem historie: Klášterní kavárna Café Dientzenhofer

Broumovský klášterCafé Dientzenhofer v areálu Broumovského kláštera nabízí posezení v unikátním prostředí v objektu bývalého klášterního gymnázia. Zdejší obsluha vám může nabídnout lahodnou kávu z trutnovské pražírny, kde vznikla speciální směs přímo pro klášterní kavárnu. Tuto kávu si tak můžete vychutnat pouze v Café Dientzenhofer. Ke kávě si lze vybrat něco sladkého z nabídky zákusků nebo výborné čerstvě smažené palačinky ve sladké i slané variantě. Pro malé i velké je připravena velká nabídka zmrzlin. Dospělí pak mohou ochutnat místní pivo Opat, je zde také široký sortiment vín z Benediktinských vinných sklepů i jiných alkoholických nápojů.
 

Caffé Castello: piknik v průhonickém parku

PrůhoniceOchutnejte dorty, koláče vlastní výroby a další výborné kavárenské pokrmy v italsky laděné zámecké kavárně Caffé Castello. K dispozici je prémiová italská káva, domácí limonády, ale také polévky a obědy. Kromě vynikající kávy kavárna nabízí vypůjčení piknikového koše pro ty, kteří si chtějí užít trochu romantiky v krásné kulise Průhonického parku. Koš i deku vám zde zapůjčí zdarma oproti vratné záloze 1000 Kč. Koš si naplníte podle vašich představ z aktuální nabídky kavárny. Jen je třeba se domluvit předem na e-mailu info@caffecastello.cz a zarezervovat si termín. Piknikové místo v parku je pouze jedno, a to na Podalpinské louce.
 

Kavárna v obýváku: Skupa Café v Muzeu loutek v Plzni

Na náměstí RepublikyPlzni najdete Muzeum loutek a v něm kavárnu Skupa Café. Má skutečně originální interiér: vypadá totiž jako byt manželů Skupových. Zdi zdobí tak jako v původním místě malby Jiřího Trnky, uvnitř je malý dětský koutek a na venkovní terasu navazuje umělecká expozice s mechanickými hračkami. V interiéru nechybí reprodukce malby od Jiřího Trnky. V nabídce originální kavárny s příjemnou atmosférou naleznete domácí dezerty a čaje, kávu, limonády, zdravé svačiny a další. K dispozici je WiFi připojení k internetu. Nabízí se také možnost pořádání dětských oslav.
Kavárna a restaurace Černá Madona – restaurace s jedinečným jídlem, dezerty a atmosférou

Kavárna a restaurace Černá Madona – restaurace s jedinečným jídlem, dezerty a atmosférou

Stylová kavárna a restaurace Černá Madona se nachází v přízemí Domu U Černé Matky Boží. Interiér Černé Madony navazuje na historickou hodnotu domu, v moderním kontextu zde byl použit kubistický styl až do těch nejmenších detailů. V 1. patře najdete expozici českého kubismu.

Café Rudolfinum

Café Rudolfinum

Cafe Rudolfinum se nachází ve významné architektonické památce Prahy z konce 19. století. Novorenesanční budova je i sídlem prestižní České filharmonie a Galerie Rudolfinum. Kavárna s krásným interiérem nabízí snídaňové menu, studené a teplé pokrmy, dezerty, alkoholické a nealkoholické nápoje.

Café Gočár – kavárna ve zrekonstruovaném areálu automatických mlýnů

Café Gočár – kavárna ve zrekonstruovaném areálu automatických mlýnů

Příjemnou kavárnu v centru Pardubic najdete ve zrekonstruovaném areálu Automatických mlýnů. Má otevřeno každý den a nabídne vám lahodou kávu, vynikající dezerty a také čerstvé plněné bagety.

Caffé Castello Průhonice – kavárna v průhonickém zámku

Caffé Castello Průhonice – kavárna v průhonickém zámku

Kavárna na zámku v Průhonicích nabízí prémiovou italskou kávu, domácí limonády, dezerty, ale také polévky a obědy. Přijďte si k nám zpříjemnit návštěvu Průhonického zámku a parku

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti

Na plzeňském náměstí se nachází původní měšťanský dům, ve kterém od roku 2009 sídlí Muzeum loutek (pobočka Západočeského muzea v Plzni). Expozice muzea se věnuje plzeňskému loutkářství od počátku až do současnosti. Nechybí interaktivní expozice, divadelní ukázky ani multifunkční sál.

Café Robot

Café Robot

V nové kavárně se sci-fi designem v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně obsluhuje robotická ruka. Do minuty připraví kávu, horkou čokoládu nebo limonádu.

Klášterní kavárna Café Dientzenhofer v Broumově

Klášterní kavárna Café Dientzenhofer v Broumově

Klášterní kavárna Café Dientzenhofer zve k posezení v příjemném, klidném a inspirujícím prostředí kláštera u jedinečné a exklusivně pražené kávy trutnovské pražírny. Zvláště pro děti je velkým lákadlem široká nabídka zmrzlin.

Kavárna Air Cafe

Kavárna Air Cafe

Kromě ovoce a zeleniny se na Zelném trhu v Brně nachází také okouzlující kavárna Air Cafe, jenž vzdává hold československým letcům, kteří hrdinně bojovali za 2. světové války v britském královském letectvu. Atmosféru doplňují dobové fotografie i vzácné artefakty z výstroje našich letců.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky