Úvod > Aktuality > Deset nepřístupných památek, které v září otevřou mimořádně své nedostupné brány
Deset nepřístupných památek, které v září otevřou mimořádně své nedostupné brány
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Deset nepřístupných památek, které v září otevřou mimořádně své nedostupné brány

  • Vydáno8. září 2022
Více než 700 památek, v téměř tři sta městech a většinou zdarma nebo za výhodné vstupné. Z nabídky letošních Dnů evropského dědictví, které se konají od soboty 10. do následující neděle 18. září 2022, je opravdu co vybírat. Portál Kudy z nudy vám přináší deset tipů na běžně nedostupné památky, jejichž návštěvu byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Národní zahájení EHD v Chebu

chebZačátek podzimu v celé Evropě již tradičně patří proslulým památkám, ale i neobjeveným skvostům. Ty se návštěvníkům zpřístupní ve Dnech evropského dědictví, kdy bude u nás od 10. do 18. září 2022 možné prozkoumat více než 700 objektů. Některé z nich nabídnou levnější či bezplatný vstup, jiné otevřou běžně nedostupné části nebo připraví speciální prohlídky. Národní zahájení proběhne v letošním roce v Chebu, a to už v pátek 9. září. Po celý víkend 10. a 11. září bude v Chebu naplňováno letošní heslo Udržitelné památky otevřením devíti zajímavých objektů – Chebský hrad, Muzeum Cheb, Nová radnice s Galerií výtvarných umění a Retro muzeem, historické krovy, Krajinka, areál kláštera klarisek – kostel sv. Kláry, kostel sv. Bartolomějekostel sv. Mikuláše, kostel Zvěstování Panny Marie a křížová chodba ve františkánském klášteře. Většina z nich bude přístupná po oba dny. Součástí tohoto slavnostního aktu bude také předávání titulů „Nositel tradice lidových řemesel“, které uděluje ministr kultury České republiky.

chebSoučástí Dní evropského dědictví v Chebu budou i velmi zajímavé akce. Jedinečná bude výstava replik korunovačních klenotů v kostele sv. Kláry. V sobotu 10. září se bude slavit 700. výročí zástavy Chebska českému králi Janu Lucemburskému, večer nebude chybět videomapping z historie města. Galerie výtvarného umění a Retromuseum na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad 10/16 vás v sobotu zve na prohlídku vzácné chebské procesní monstrance. V křížové chodbě františkánského kláštera bude v sobotu k vidění výstava Nositelé tradice lidových řemesel. O historii města se dozvíte, pokud se vydáte na Chebský hrad. Objevíte tam vojenský tábor a obdivovat můžete také sokolníky i rytířské turnaje. Turistické centrum Cheb nabídne prohlídky historických krovů, které v sobotu začínají v 11:00, 13:00 a 15:00 hodin. Dále se v TIC můžete podívat na kroniky městské z let 1743-1748 a chebského kata Karla Hussa.
 

Zámek Liběchov zve na komentované prohlídky

zámek liběchovRoku 2002 byl zámek Liběchov silně postižen povodní a v současné době je stále nepřístupný. Výjimkou bude víkend 10. a 11. září 2022, kdy bude možné do areálu zámku nahlédnout od 9:30 do 14:00 hodin. Komentované prohlídky zámku Liběchov se budou konat po oba dva dny v 10:00, 11:00, 12:00 a 13:00 a od 14.00 hod. na ně v obou dnech naváže prohlídka zámeckého parku. Na nádvoří zámku se seznámíte seznámeni s historií památky; v sala terreně si prohlédnete malby J. M. Navrátila. Základní dispozici zámku vtiskla okrouhlá vodní tvrz patrně ze 16. století. Současnou barokní podobu objekt získal kolem roku 1730 za Jáchyma Pachty z Rájova, a to v součinnosti s významným pražským stavitelem Františkem M. Kaňkou. Rozsáhlé úpravy zámku, zvl. v interiéru prováděli v první polovině 19. století Veithové. Salu terrenu vyzdobil malbami z eposu o Vlastě a dívčí válce přední český malíř té doby Josef  Matěj Navrátil; pracoval na nich v letech 1838-1843. Zámecká zahrada kombinuje geometrizující francouzskou zahradu a anglický park.
 

Do zahrady zámku Líšno na Benešovsku

zámek líšnoSobota 10. září bude jedinečnou příležitostí, jak navštívit zámek Líšno poblíž Benešova. Zámek i zahrada jsou pro veřejnost uzavřeny, od roku 2015 probíhá rekonstrukce budovy i parku. Ovšem při dnech EHD bude otevřeno od 11:00 do 17:00 hodin a zájemci budou moci navštívit zahradu a veřejné prostory zámku. Pro přihlášené návštěvníky (přihlašovací formulář na stránkách zameklisno.cz, FB Zámek Líšno, IG zameklisno) se bude konat i komentovaná prohlídka interiérů. Po celou dobu otevřených dveří nebudou chybět stánky s občerstvením a upomínkovými předměty. Zámek Líšno byl postaven na místě, kde původně mezi bažinami stával hrad. Ten postavil v roce 1367 Beneš z Dubé. Protože hrad nestál na výrazné ostrožně, zajištoval ho mohutný vyzděný příkop. Malá část tohoto příkopu zůstala dochována dodnes. Po roce 1478 byl hrad Šternberky pozdně goticky přestavěn. Rozsáhlá renesanční přestavba následovala v roce 1536. Za třicetileté války bylo panství znovu zpustošeno. Neudržovaný hrad chátral, rychle měnící se majitelé měli o něj malý zájem. Až roku 1872 byl do dnešní podoby v romantickém slohu přestavěn průmyslníkem Čeňkem Daňkem z Esse.
 

Sušárna chmele v Dubé láká nejen na dřevosochání

sušárna chmele dubáTechnickou památkou a zároveň jediným dochovaným objektem svého druhu v Česku je sušárna chmele v Dubé. Sušárna připomíná 19. století, kdy se kolem Dubé hojně pěstoval chmel, zvaný Dubský zelenáč. Jedinečnou možnost, jak si památku prohlédnout nabízejí právě Dny evropského dědictví, které otevřou její interiér. Památka bude přístupná v sobotu 10. září 2022 od 13:00 do 19:00 hodin. Během dne proběhne komentovaná prohlídka sušárny chmele, soutěže pro děti i dospělé, stánky s občerstvením a různým zbožím, dílničky pro děti a dospělé, hudba, dětské divadelní představení a také ukončení festivalu dřevosochání a ukázka vytvořených soch, případně dražba soch.
 

Do zámku Josefa Hlávky v Lužanech

zámek LužanyPo celý víkend 10. a 11. 9. i ten další 17. a 18. 9., vždy od 9:00 do 17:00 hodin bude otevřen zámek Josefa Hlávky v Lužanech na Plzeňsku, vstupné stojí 50 Kč. Zámek je spjat se jménem Josefa Hlávky, který je největší český mecenáš, architekt a stavitel – zakladatel Nadání J., M. a Z. Hlávkových, České akademie a Národohospodářského ústavu. Zámek stojí v rovině na levém břehu řeky Úhlavy, ze tří stran je obklopen parkem, na který navazuje renesanční užitková zahrada. Dominantou zámku je šestipatrová věž s hodinami. V zámku často pobývali hosté, jako např. A. Dvořák, J. Vrchlický, J. Zeyer a další. V průběhu roku je zámek přístupný pouze po dohodě s Hlávkovou nadací a během několika víkendů.
 

Radnice ve Frenštátu pod Radhoštěm slaví 640. výročí města

radnice frenštát pod radhoštěmDvoupatrová neorenesanční radniční budova v italizujícím duchu z roku 1891, která byla postavena podle návrhu Antonína Tebicha z Brna bude otevřena ve středu 14. září 2022. V rámci EHD se můžete těšit na komentované prohlídky radniční věže, které budou probíhat každou celou hodinu od 10:00 (pouze ve 12:00 prohlídka probíhat nebude), poslední prohlídka proběhne v 18:00 hodin. Protože je rok 2022 pro město rokem oslav 640. výročí od první písemné zmínky o Frenštátu pod Radhoštěm, jsou s ním spojeny i Dny evropského dědictví. Odpoledne od 16:00 hodin zpestří historický program na náměstí Míru. Můžete se těšit na středověkou kapelu, stylové rytířské stany, ražbu mincí, katovskou dílnu, kejklíře a stylové soutěže pro děti. Na závěr programu na malou ohňovou show. Odpolední program bude probíhat až do 20:30 hod.
 

Rudá věž smrti u Jáchymova připomene politické vězně

rudá věž smrtiV Ostrově nedaleko Jáchymova se nachází Národní kulturní památka poněkud jiného formátu. Je to Věž smrti v areálu bývalé Škodovky, věžovitá stavba určena k drcení a třídění uranové rudy z Jáchymovských dolů, která se stala symbolem utrpení politických vězňů v 50. letech 20. století. Památka bude zdarma přístupná v sobotu 17. září 2022 od 10:00 do 16:00 hodin, prohlídku je však třeba rezervovat na webu rezervace.montanregion.cz/cs/ruda-vez-smrti. Národní kulturní památka nacházející se v obci Vykmanov u Ostrova v okrese Karlovy Vary. V 50. letech 20. století budova sloužila jako třídírna uranové rudy v komunistickém pracovním táboře Vykmanov II. Jedná se o jednu z 22 lokalit, zapsaných na Seznam světového dědictví UNESCO.
 

Exkurze do Pivovaru Jihlava

pivoZajímá vás, jak se vyrábí pivo? V sobotu 17. září bude výjimečně otevřen veřejnosti Pivovar Jihlava. Exkurze do pivovaru v krajském městě Vysočiny proběhnou v 10, 12, 14 a 16 hodin s průvodcem, sraz je na nádvoří. Součástí prohlídky je návštěva varny, spilky a ležáckých sklepů, která je zakončena ochutnávkou. Nejstarší písemnou zprávou o jihlavském sladovnictví je patrně zmínka v městské knize z první poloviny 14. století, a tak jako i jinde, vznikl v Jihlavě sladovnický cech. Na počátku roku 1859 se jihlavský sladovnický cech rozhodl postavit společný moderní pivovar. Nový jihlavský pivovar byl slavnostně otevřen 4. dubna 1861.
 

Areál Lannovy loděnice v Českých Budějovicích

lanova loděnicePravidelné výletní plavby mezi Českými Budějovicemi a zámkem Hluboká nad Vltavou vyplouvají od Lannovy loděnice. Právě do jejího areálu se můžete vypravit v rámci EHD, loděnice bude přístupná v sobotu 17. září od 9:00 do 17:00 hodin. Hlavními prvky areálu Lannovy loděnice jsou přízemní dílna z 1. poloviny 19. století a vila s oranžerií ze 3. čtvrtiny 19. století, které dokládají průmyslový rozvoj ve městě. Severně od loděnice objevíte vilu čp. 530 s oranžerií a terasou. Za těmito objekty se rozkládá zahrada zhruba obdélné dispozice, vymezené na západní, jižní a východní straně ohradní zdi. Lannova vila čp. 530 je přízemní dům s dvojicí krajních rizalitů. Okraje sedlových střech nad rizality doprovází bohatý vyřezávaný dekor, který zdobí i okna a vchody. Střední část budovy je řešena jako skleník, před nímž se rozkládá terasa.
 

Viniční usedlost Salabka v pražské Troji

usedlost SalabkaZnámým majitelem usedlosti Salabka byl Jan Kašpar Salaba. Již za jeho života byl zde vybudován zájezdní hostinec, vinný sklep a vinice, které byly (dle zápisů nalezených při rekonstrukci) osázeny burgundskými odrůdami révy vinné. První moderní rekonstrukce viniční usedlosti Salabka byla uskutečněná v padesátých letech 20. století. Byl při ní objeven historický sklep, který je dnes využíván pro uskladnění a degustace vína z vlastní produkce. Do současné podoby byla Salabka rekonstruována mezi lety 2009 a 2014. Památka bude přístupná v sobotu 17. září 2022 pouze ve 11:00 hodin formou komentované prohlídky.
 

Grabova vila v Libni s průvodcem

Grabova vilaV roce 1921 byla postavena v Libni vila pro podnikatele Dr. Huga Graba s rodinou. Stavitelem byl karlínský architekt Josef Blecha. Grabova továrna na kožné a voskované plátno a koberce byla na sklonku 19. století největší svého druhu v Rakousko-Uherské monarchii a spolu s rozsáhlými budovami a obytnými domy vytvořila moderní město. V roce 1932 byl objekt prodán a nová majitelka zde zřídila penzion pro zámožné dívky "Victoria College". Během druhé světové války sídlila ve vile Hitlerjugend, těsně po válce polní četnictvo. Památka bude přístupná v sobotu 17. září od 13:00 do 18:00 hodin. Prohlídky se konají pouze s průvodcem, a začínají každou celou hodinu. Poslední bude v 17:00 hodin.
 

Císařský salonek na nádraží v Mariánských Lázních

Císařský salonekCísařský salonek v Mariánských Lázních sloužil k setkávání významných osobností. Významná a bohatá minulost salonku na nádraží v Marienbadu úzce souvisí s historií města a s historií tratě PlzeňCheb, po které cestoval i císař František Josef I. Nyní jí císařský salonek celý nově zrekonstruovaný. Císařský salonek bude v rámci dnů EHD 2022 zpřístupněn v pátek 16. září od 13:00 do 17:00. V sobotu 17. září se sem můžete přijít podívat do 9:00 do 17:00 a v neděli 18. září od 9:00 do 11:00. Začátek komentované prohlídky je vždy v celou hodinu. Salonek  je běžně zavřený, ale otevírá se například v rámci Dnů železnice, Dnů Evropského kulturního dědictví nebo při důležitých jednáních a návštěvách. Byla by proto škoda nechat si jeho vzácné otevření veřejnosti uniknout.

Vývaziště na Jiráskově nábřeží a Lannova loděnice v Českých Budějovicích

Vývaziště na Jiráskově nábřeží a Lannova loděnice v Českých Budějovicích

Pravidelné výletní plavby mezi Českými Budějovicemi a zámkem Hluboká nad Vltavou vyplouvají od Lannovy loděnice. Vývaziště pro malá a rekreační plavidla (přístavní hrana) se nachází na Jiráskově nábřeží nedaleko Dlouhého mostu.

Rudá věž smrti v závodu Škoda Ostrov

Rudá věž smrti v závodu Škoda Ostrov

V Ostrově se nachází Národní kulturní památka poněkud jiného formátu. Je to Věž smrti v areálu bývalé Škodovky, věžovitá stavba určena k drcení a třídění uranové rudy z Jáchymovských dolů, která se stala symbolem utrpení politických vězňů v 50. letech 20. století.

Zámek Lužany s expozicí Josefa Hlávky

Zámek Lužany s expozicí Josefa Hlávky

Renesanční zámek Lužany stojí uprostřed lužních lesů na břehu řeky Úhlavy ve stejnojmenné obci. Zámek a jeho areál slouží představitelům české vědy a kultury, vybraným studentům vysokých škol, fakult a pracovišť. Po domluvě je zde možné zhlédnout jedinečnou expozici Josefa Hlávky.

Novorenesanční radnice s věží ve Frenštátě pod Radhoštěm

Novorenesanční radnice s věží ve Frenštátě pod Radhoštěm

Tato novorenesanční budova měla stejně jako ta předcházející původně sloužit škole. K tomuto účelu byla přikoupena sousední parcela. V novém objektu budovy byla zřízena také spořitelna, strážnice a obchod.

Exkurze v Pivovaru Jihlava

Exkurze v Pivovaru Jihlava

Zajímá vás, jak se vyrábí pivo? Zájemcům o pivovarnictví se nabízí exkurze do Pivovaru Jihlava. Součástí prohlídky je návštěva varny, spilky a ležáckých sklepů, kde je zakončena ochutnávkou.

Grabova vila v Libni

Grabova vila v Libni

Reprezentační vila židovského velkoprůmyslníka Hermanna Graba byla postavena v polovině 90. let 19. století karlínským stavitelem a architektem Josefem Blechou, který se podílel na realizaci mnoha továrních i obytných budov v Libni.

Zámek Liběchov

Zámek Liběchov

Původně vodní tvrz ze 14. století byla přestavěna renesančně. Barokní přestavbu vedl architekt František Maxmilian Kaňka. V letech 1967-1975 byl zpustlý zámek opraven pro Náprstkova muzea. Roku 2002 byl silně postižen povodní a v současné době je stále nepřístupný.

Sušárna chmele v Dubé

Sušárna chmele v Dubé

Technickou památkou a zároveň jediným dochovaným objektem svého druhu v Česku je sušárna chmele v Dubé. Sušárna připomíná 19. století, kdy se kolem Dubé hojně pěstoval chmel, zvaný Dubský zelenáč.

Zámek Líšno nedaleko Benešova

Zámek Líšno nedaleko Benešova

Dvoupatrová trojkřídlá stavba kolem obdélného nádvoří uzavřeného na čtvrté straně zdí s bránou z roku 1536. Zámek i zahrada jsou pro veřejnost uzavřeny, od roku 2015 probíhá rekonstrukce budovy i parku.

Vinice Salabka v Praze Tróji

Vinice Salabka v Praze Tróji

I v Praze existují vinice a rodí se v nich skvělé víno! Jednu z nich najdete v Praze – Tróji. Historická vinice Salabka má nádhernou polohu, hned vedle pavilonu Fata Morgana Botanické zahrady, odkud je nádherný výhled na pražské panorama přes zeleň trojských stromů.