Úvod > Aktuality > Deset nepřístupných památek, které v září otevřou mimořádně své nedostupné brány
Zámek Krásné Březno
Památky

Deset nepřístupných památek, které v září otevřou mimořádně své nedostupné brány

  • Vydáno4. září 2023
Více než 700 památek se zapojí do Dnů evropského dědictví, a to většinou zdarma nebo za výhodné vstupné. Akce se koná od 9. do 17. září, letos s podtitulem Život v památkách. Z letošní nabídky je opravdu co vybírat. Portál Kudy z nudy vám přináší deset tipů na běžně nedostupné památky, jejichž návštěvu byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Začátek podzimu v celé Evropě již tradičně patří proslulým památkám, ale i neobjeveným skvostům. Ty se návštěvníkům zpřístupní ve Dnech evropského dědictví, které se u nás bude konat od 9. do 17. září 2023. Některé z nich nabídnou levnější či bezplatný vstup, jiné otevřou běžně nedostupné části nebo připraví speciální prohlídky.


Národní zahájení EHD v Poděbradech

Národní zahájení letos proběhne v Poděbradech a to již v pátek 8. září. Po celý víkend (9. a 10. září) budou ve městě zpřístupněny Hydroelektrárna, Havířský kostelík, Městská knihovna (prohlídka sklepení a knihovny), Kostel Povýšení sv. Kříže, Husitský kostel.
 

Sušárna chmele v Dubé láká nejen na dřevosochání

Technickou památkou a zároveň jediným dochovaným objektem svého druhu v Česku je sušárna chmele v Dubé. Sušárna připomíná 19. století, kdy se kolem Dubé hojně pěstoval chmel, zvaný Dubský zelenáč. Jedinečnou možnost, jak si památku prohlédnout nabízejí právě Dny evropského dědictví, které otevřou její interiér.

Památka bude přístupná v sobotu 9. září 2023 od 13:00 do 18:00 hodin. Během dne proběhne přednáška, komentovaná prohlídka, slavnostní zakončení 6. ročníku Dubského dřevosochání, výstava, dílničky, večerní hudba. 

Objekt nyní prochází kompletní rekonstrukcí, za kterou již získal ocenění Památka roku 2020 a 2022 v Libereckém kraji a také Cenu odborné poroty v projektu Má vlast cestami proměn 2022/2023. Město Dubá plánuje budoucí multifunkční využití.
 

Do zámku Josefa Hlávky v Lužanech

zámek LužanyPo celý víkend 8. a 9. 9. i ten další 16. a 17. 9., vždy od 10 do 17 hodin bude otevřen zámek Josefa Hlávky v Lužanech na Plzeňsku, vstupné stojí 50 Kč (snížené 30 Kč). Zámek je spjat se jménem Josefa Hlávky, který je největší český mecenáš, architekt a stavitel – zakladatel Nadání J., M. a Z. Hlávkových, České akademie a Národohospodářského ústavu. Zámek stojí v rovině na levém břehu řeky Úhlavy, ze tří stran je obklopen parkem, na který navazuje renesanční užitková zahrada. Dominantou zámku je šestipatrová věž s hodinami. V zámku často pobývali hosté, jako např. A. Dvořák, J. Vrchlický, J. Zeyer a další. V průběhu roku je zámek přístupný pouze po dohodě s Hlávkovou nadací a během několika víkendů.
 

Exkurze do Pivovaru Jihlava

pivoZajímá vás, jak se vyrábí pivo? V sobotu 2. září bude od 7 do 17 hodin výjimečně otevřen veřejnosti Pivovar Jihlava. Součástí prohlídky je návštěva varny, spilky a ležáckých sklepů, která je zakončena ochutnávkou. Nejstarší písemnou zprávou o jihlavském sladovnictví je patrně zmínka v městské knize z první poloviny 14. století, a tak jako i jinde, vznikl v Jihlavě sladovnický cech. Na počátku roku 1859 se jihlavský sladovnický cech rozhodl postavit společný moderní pivovar. Nový jihlavský pivovar byl slavnostně otevřen 4. dubna 1861.
 

Areál radnice – Jílové u Prahy

Areál radnice v Jílovém u Prahy, komplex budov prvořadého stavebně-historického významu, byl v letech 1993-98 rekonstruován. Památka bude přístupná formou komentované prohlídky 9. září od 16:30 do 17:00 hodin, od 17:45 do 18:15 hodin. V budovách je zachována část okresního vězení z poloviny 19. století. V bývalé soudní budově jsou nyní prostory kulturního centra.
 

Viniční usedlost Salabka v pražské Troji

usedlost SalabkaZnámým majitelem usedlosti Salabka byl Jan Kašpar Salaba. Již za jeho života byl zde vybudován zájezdní hostinec, vinný sklep a vinice, které byly (dle zápisů nalezených při rekonstrukci) osázeny burgundskými odrůdami révy vinné. První moderní rekonstrukce viniční usedlosti Salabka byla uskutečněná v padesátých letech 20. století. Byl při ní objeven historický sklep, který je dnes využíván pro uskladnění a degustace vína z vlastní produkce. Do současné podoby byla Salabka rekonstruována mezi lety 2009 a 2014. Památka bude přístupná v sobotu 16. září pouze od 11 do 12 hodin. 
 

Grabova vila v Libni s průvodcem

Grabova vilaV roce 1921 byla postavena v Libni vila pro podnikatele Dr. Huga Graba s rodinou. Stavitelem byl karlínský architekt Josef Blecha. Grabova továrna na kožné a voskované plátno a koberce byla na sklonku 19. století největší svého druhu v Rakousko-Uherské monarchii a spolu s rozsáhlými budovami a obytnými domy vytvořila moderní město. V roce 1932 byl objekt prodán a nová majitelka zde zřídila penzion pro zámožné dívky "Victoria College". Během druhé světové války sídlila ve vile Hitlerjugend, těsně po válce polní četnictvo. Památka bude přístupná v neděli 10. září od 12:00 do 18:00 hodin. Prohlídky se konají pouze s průvodcem, a začínají každou půl hodinu hodinu. Poslední bude v 17:30 hodin.
 

Císařský salonek na nádraží v Mariánských Lázních

Císařský salonekCísařský salonek v Mariánských Lázních sloužil k setkávání významných osobností. Významná a bohatá minulost salonku na nádraží v Marienbadu úzce souvisí s historií města a s historií tratě PlzeňCheb, po které cestoval i císař František Josef I. Nyní jí císařský salonek celý nově zrekonstruovaný.

Císařský salonek bude v rámci dnů EHD 2023 zpřístupněn 15.září od 13 do 17 hodin, 16.září od 9 do 17 hodin a 17. září 9 do 11:30 hodin. Salonek  je běžně zavřený, ale otevírá se například v rámci Dnů železnice, Dnů Evropského kulturního dědictví nebo při důležitých jednáních a návštěvách. Byla by proto škoda nechat si jeho vzácné otevření veřejnosti uniknout.
 

Zámek Krásné Březno 

První písemná zmínka o zámku je v listině knížete Spytihněva II. z roku 1057.  V roce 2011 byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce zámku. Dnes zde sídlí pobočka Národního památkového ústavu, pořádají se zde například výstavy. Památka bude přístupná 11. až 15. září od 10 do 16 hodin. Návštěvníci uvidí výstavu Nečekané objevy, která je pořádaná u příležitosti 20 let NPÚ a mapuje ty nejzajímavější objevy v památkové péči Ústeckého kraje.
 

Den jinak v pobočce České spořitelny v Železném Brodě

Objekt spořitelny a muzea čp. 37 v Železném Brodě, do něhož je zakomponováno průčelí dřívějšího roubeného domu tzv. Klemencovska, můžete navštívit v rámci Dnů evropského dědictví. Památka bude přístupná 16. září od 10:30 do 15:30 hodin. Den jinak v pobočce České spořitelny: v 10:30, 12:30 a 13:30 hodin proběhnou komentované prohlídky interiéru České spořitelny. Průvodci v dobových kostýmech Vás provedou interiéry budovy a upozorní i na zajímavosti, které při běžné návštěvě možná uniknou Vaší pozornosti. Pro děti budou připraveny hry a zábava.
 

Jemnická škola, která zeje prázdnotou

Škola byla založena roku 1867. Čítala až 250 dětí, které se sjížděli z nedalekých obcí. Bylo kupodivu, že tak veliká budova byla postavená v tak malé obci Jemnice v Jižních Čechách. Jemnice bývala zcela samostatnou obcí s vlastní hospodou, mlýnem, kovářem a sedláky. Dnes zeje prázdnotou a tichem. Památka bude přístupná 3.září od 11 do 16 hodin.

Jemnická škola se otevře veřejnosti za účelem seznámení s historií budovy a místa, kde se škola nachází. V rámci otevření školy mohou návštěvníci zažít den na vsi jako za starých časů, umlít mouku, udělat placky, rozdělat oheň, namíchat si vlastní čaj z místních bylin, hraní her a divadelní představení. Cílem setkání je oživení místa, otevření cesty k obnovení sousedských vztahů a možnosti setkávání se v budově školy jako místního kulturního centra pro široké okolí. 

Dny evropského dědictví 2024

7. 9.15. 9.
Dny evropského dědictví 2024

Dny evropského dědictví (EHD) proběhnou v roce 2024 ve dnech od 7. do 15. září. Jejich cílem je hledání cest ke kořenům naší, evropské i světové civilizace. Proto jsou v rámci EHD pořádány nejrůznější doprovodné akce – přednášky, koncerty, městské slavnosti, ale i soutěže.

Vinice Salabka v Praze Troji

Vinice Salabka v Praze Troji

I v Praze existují vinice a rodí se v nich skvělé víno! Jednu z nich najdete v Praze – Troji. Historická vinice Salabka má nádhernou polohu, hned vedle pavilonu Fata Morgana Botanické zahrady, odkud je nádherný výhled na pražské panorama přes zeleň trojských stromů.

Zámek Lužany s expozicí Josefa Hlávky

Zámek Lužany s expozicí Josefa Hlávky

Renesanční zámek Lužany stojí uprostřed lužních lesů na břehu řeky Úhlavy ve stejnojmenné obci. Zámek a jeho areál slouží představitelům české vědy a kultury, vybraným studentům vysokých škol, fakult a pracovišť. Po domluvě je zde možné zhlédnout jedinečnou expozici Josefa Hlávky.

Exkurze v Pivovaru Jihlava

Exkurze v Pivovaru Jihlava

Zajímá vás, jak se vyrábí pivo? Zájemcům o pivovarnictví se nabízí exkurze do Pivovaru Jihlava. Součástí prohlídky je návštěva varny, spilky a ležáckých sklepů, kde je zakončena ochutnávkou.

Grabova vila v Libni

Grabova vila v Libni

Reprezentační vila židovského velkoprůmyslníka Hermanna Graba byla postavena v polovině 90. let 19. století karlínským stavitelem a architektem Josefem Blechou, který se podílel na realizaci mnoha továrních i obytných budov v Libni.

Sušárna chmele v Dubé

Sušárna chmele v Dubé

Technickou památkou a zároveň jediným dochovaným objektem svého druhu v Česku je sušárna chmele v Dubé. Sušárna připomíná 19. století, kdy se kolem Dubé hojně pěstoval chmel, zvaný Dubský zelenáč.

Další aktuality

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

Klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad nově obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení, v angličtině European Heritage Label, se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. České památky uspěly díky spolupráci 5 zemí a 17 klášterů pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na tyto unikáty, ale i na ostatní české nositele Evropského dědictví.
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
Památky

Mezinárodní den památek 2024: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
Památky

Výlety, které nic nestojí – vypravte se na zříceniny hradů nebo do parků a zahrad

Pokud hledáte tip na zajímavý výlet, který vás okouzlí přírodními scenériemi a navíc vás nebude nic stát, navštivte některou z mnoha zřícenin hradů, kterými Česko přímo oplývá. Kromě střípků historie a hezké procházky vás často odmění i jedinečný výhled do okolního kraje. A které zříceniny patří k těm nejromantičtějším?
Památky

Kastelánské křídlo na Frýdlantu a nový ochoz na Troskách – Mezinárodní den památek zve na neobvyklé prohlídky

Na hradě a zámku Frýdlant byla po dvou letech dokončena kompletní reinstalace prohlídkových okruhů – hradu, zámku a nyní kastelánského křídla. Na hradě Trosky začne v pondělí 15. dubna budování nového ochozu na věži Baba – hrad zůstane otevřen, ale v omezeném režimu se sníženým vstupným. Mezinárodní den památek, který letos připadá na čtvrtek 18. 4. připomenou kasteláni zajímavým programem už tento i příští víkend.
Památky

Nad hlavou jen nebe: 10 tipů na nejzajímavější stavby se skleněnými střechami

Mít nad hlavou jen nebe, a přesto být v bezpečí a v teple. Tak by se stručně dal popsat pobyt v originálně navržených stavbách, které mají místo klasické krytiny neobyčejnou skleněnou střechu. Staveb takového druhu není mnoho, většinou se jedná o církevní budovy anebo o drobné architektonické počiny, které byly vystavěny v souladu s přírodou. V některých případech se jedná o prestižní přístavby související se sklářskou tradicí a není od věci nahlédnout také do elegantních exotických skleníků. Většina těchto míst je otevřená návštěvníkům po celý rok, takže se může jednat o zajímavý výletní cíl i mimo sezónu.
Památky

Pohádkové památky: 50 starobylých mlýnů, které najdete u nás v Česku

Víte, jak se v minulosti mlela mouka? A že slavné větrné mlýny nejsou jen v Holandsku, ale můžete je vidět i u nás? Využijte našich tipů a vydejte se poznávat krásné technické památky, které přibližují život v minulosti. Na některých místech vám nabídnou i doprovodný program, třeba ukázky mlynářského řemesla či komentované prohlídky, interaktivní hry pro děti i dospělé.
Památky

21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

Dokud neskončí 21. století, výčet novinek, opravených historických památek a zdařilých rekonstrukcí posledních let samozřejmě nemůže být kompletní. Už teď ale můžete hádat, které se promění v architektonické trvalky a na začátku 22. století se objeví ve výčtu nejkrásnějších staveb za posledních sto let.
Památky