ÚvodAktualitySedm důvodů, proč si právě teď užijete advent v Praze
Životní styl

Sedm důvodů, proč si právě teď užijete advent v Praze

  • 1. prosince 2020
Letošní Vánoce v Praze budou jiné a možná krásnější než jindy: bez obvyklého shonu, bez davů cizinců a bez přeplněných adventních trhů. Vychutnejte si advent takový, jaký má být, jako čas klidu a ztišení, a užijte si to, co se nabízí: lákavé ceny v hotelech, otevřené zahrady, cukroví od nejlepších cukrářů i krásná zákoutí, kde jindy touhle dobou není k hnutí. Všechno ostatní už přijde samo.
Třeba tradiční výzdoba, bez níž se zkrátka Vánoce v Praze neobejdou. Vánoční stromy, světelné řetězy a zářící světýlka v centru najdete třeba na Mariánském, Staroměstském a Václavském náměstí, na Masarykově, Smetanově a Dvořákově nábřeží anebo v ulici Na Příkopě. Na Vánoce se ale těší i jednotlivé městské části, třeba Smíchov.
 

Důvod první: jedinečná atmosféra

Vánočně vyzdobená Praha je krásná, i když k té nejromantičtější atmosféře možná ještě chybí sníh. Ale na Staroměstské náměstí už přicestoval letošní vánoční strom a atmosféra nejkrásnějších svátků v roce voní dychtivým očekáváním.

Vypít si svařák nebo punč? Ano, půjde to, ale s respektem k ostatním a s dodržováním všech nařízení. Nepokažte to sobě ani druhým.
 

Důvod druhý: Prahou budete chodit (skoro) sami

Tak málo lidí už v Praze dlouho nebylo a adventní čas není výjimkou. Menší trhy a akce ale poběží: nechte se nalákat třeba na advent ve Fürstenberské zahradě, která září jako vánoční šperk a slibuje zajímavý program na druhou adventní neděli. V domku správce zahrady jsou vystavené jesličky, vánoční atmosféru navozují ozdobené stromečky i vůně cukroví a horkých vánočních nápojů. Blížící se svátky lákají i na Vánoční korzo do Riegrových sadů a na kluziště před oborou Hvězda, vydat se můžete i na zimní procházku do některého z mnoha pražských parků.
 

Důvod třetí: výhodné ubytování v luxusních hotelech

Po celodenním courání Praze určitě budete hledat místo, kde složit hlavu. Hotely a restaurace potřebují pomoci a lákají na nízké ceny s využitím různých výhodných balíčků a slevových kódů. Platí to třeba pro čtyřhvězdičkový Hotel Kampa – Stará zbrojnice s replikami zbrojnošů, rytířů a mušketýrů přímo v srdci Malé Strany stejně jako pro ubytování v Tančícím domě s krásným výhledem na centrum města. Na vouchery láká rovněž legendární International i Le Palais Art Hotel Prague s wellness anebo noblesní hotel Imperial. Ten k pobytu přidává snídani se Zdeňkem Pohlreichem. Kudy z nudy k tomu říká: Ano, šéfe!
 

Důvod čtvrtý: vánoční cukroví od známých cukrářů

Přijďte si vybrat tradiční i moderní kousky od nejlepších cukrářů! Nebědujte, že přiberete, cukrárnám svou objednávkou alespoň trochu pomůžete překonat letošní „jiné“ Vánoce. Například Cukrář Skála připravil kromě cukroví vánoční dorty a seženete u něj také těsta, tradiční vánočky nebo biskupské chlebíčky. Výrobou skvělých zákusků a cukroví je proslulá i Erhartova cukrárna na Letné s pobočkami na Vinohradech a v pasáži U Nováků, cukrárna Myšák anebo Perníčkův sen. Mimochodem, tam se vyplatí zajít osobně: Haštalská ulice na Starém Městě má krásnou staropražskou atmosféru a ve stejném stylu je laděné i samotné perníkářství. Že se blížíte na správné místo poznáte po čichu: perníčky různých druhů tu voní až za roh.
 

Důvod pátý: znovu otvírají muzea a galerie

Díky aktuální situaci se znovu můžete zajít podívat do muzeí a galerií; většina z nich počítá, že během druhého adventního víkendu už bude mít otevřeno. Velké výstavy se nebudou opakovat ani prodlužovat: když konečně máte příležitost, zajděte se podívat třeba do paláce Kinských na Rembrandta anebo do Národního muzea na návštěvu ke Slunečním králům.

Po lidech se stýská i zvířatům v pražské zoo, kde navíc došlo k radostné události: v pavilonu Indonéské džungle se 17. listopadu narodil malý orangutan! V sobotu 5. prosince by se měla za dodržení veškerých pravidel odehrát oblíbená mikulášská akce Čerti na Čertovce, možná se uskuteční i další programy.
 

Důvod šestý: design a dárky

Nákupy se z obchodů přesunuly na internet a adventní trhy na náměstích se zmenšily na pár stánků, ale to neznamená, že přijdete o vánoční dobroty nebo drobné dárky. Pokud situace dovolí, vánoční zboží bude k dostání na některých farmářských trzích, stánky by se měly objevit i na Václavském náměstí. Každý čtvrtek včetně Štědrého dne pojedou Malostranské trhy se zbožím českých pěstitelů a produkty od malostranských prodejců a provozovatelů kaváren. Na Karlínském náměstí pod vánočním stromem najdete i adventní věnce, andělské dekorace i vánoční cukroví, každou sobotu se chystají i Adventní trhy na dejvickém Kulaťáku.

Za netradičními dárky se vydejte na Lemarket, který během třetího adventního víkendu zaplaví Galerii Mánes originálními výrobky módních návrhářů, designerů, přírodní kosmetikou nebo třeba šperky. Dárky na poslední chvíli z pestré nabídky nejkrásnějších výrobků od českých tvůrců budete moci pořídit také 18. a 19. prosince na jediném předvánoční MINT Marketu Praha v Pražské tržnici nebo o posledním víkendu před Štědrým dnem na Dyzajn marketu na holešovickém Výstavišti.
 
 

Důvod sedmý: příležitost objevovat málo známé lokality

Využijte blížící se svátky a jejich poklidnou atmosféru k inspirativním procházkám do malebných pražských ulic, neznámých míst anebo tam, kde jindy bývá hlava na hlavě. Kam? Třeba do romantických uliček Nového Světa, na Petřín anebo na některou z náplavek; i tam jistě narazíte na zajímavá adventní překvapení. Navštívit můžete i oboru Hvězda a nedalekou novou minirozhlednu v parku na Ladronce anebo třeba Prokopské údolí. Berte to jako „nenápadnou“ pozvánku ke štědrovečerní televizní obrazovce a klasice jménem Pelíšky: víte, že se právě tam u jezírka natáčela scéna s diverzantem?
 
Praha – Malá Strana Památky

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

#světovéČesko a místo, kde ožívají krásky z Muchových plakátů

#světovéČesko a místo, kde ožívají krásky z Muchových plakátů

Krásné dívky s těžkými víčky a překrásnými šperky, složité květinové ornamenty, divadelní plakáty, kalendáře, dekorativní zástěny, obaly čokolád i obří plátna zachycující historii slovanských národů: tak vypadají díla malíře a grafika Alfonse Muchy, který dal světu nový secesní styl. Bez Muchy by zkrátka éra Belle Époque nikdy nebyla tak krásná.

#světovéČesko a cesta Slunečních králů z egyptského Abúsíru do Prahy

#světovéČesko a cesta Slunečních králů z egyptského Abúsíru do Prahy

Když nemůžeme do Egypta, přivezeme si ho k nám, řekli si v Národním muzeu v Praze a připravili skutečně ojedinělý výstavní projekt. Na výstavě Sluneční králové tak během podzimních a zimních dnů zažijete atmosféru sluncem zalité starověké říše. Kromě toho se seznámíte s českými archeology, na vlastní oči poznáte nejvýznamnější objevy a také spousty zajímavostí. Sluneční králové zkrátka přijeli do Prahy.

#světovéČesko a mistři šerosvitu v Praze: Rembrandt, Škréta a velká podzimní výstava

#světovéČesko a mistři šerosvitu v Praze: Rembrandt, Škréta a velká podzimní výstava

Obrazy, kde i černá barva a stíny září: taková jsou díla renesančních a barokních mistrů šerosvitu. Obdivovat je můžete nejenom ve Sbírce starých mistrů Národní galerie, ale také na řadě jiných míst, namátkou v Týnském chrámu a na oltářích pražských i venkovských kostelů.

Art Deco Imperial Hotel Praha Lázně a wellness

Art Deco Imperial Hotel Praha

Nenechte si ujít pobyt v pražské perle stylu Art Deco s kubistickými prvky, které byly doplněny pozdně secesní mozaikou. Zažijte atmosféru počátku 20. století ve slavném hotelu a kavárně Imperial.

Dancing House – hotel Tančící dům Ubytování

Dancing House – hotel Tančící dům

Hotel v Tančícím domě se nachází v centru Prahy, přímo na nábřeží řeky Vltavy. Nabízí celkem 40 luxusních pokojů s nezapomenutelným výhledem na Pražský hrad, za návštěvu určitě stojí kavárna v nejvyšším patře restaurace.

Další aktuality

Připomeňte si Operaci Anthropoid procházkou do míst, kudy se ubíraly dějiny

Letos si v pondělí 27. 5. připomínáme 81. výročí vojenské operace proti zastupujícímu říšskému protektorovi Reinhardu Heydrichovi. Věděli jste, že vloni byl 27. květen navíc vyhlášen, jako Den národního vzdoru Připomeňte si tuto významnou událost návštěvou památných míst, kudy se ubíraly dějiny. Tipy na procházky historií vám přináší Kudy z nudy.
25. květen 2024 9:00
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (25.5. – 26.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Cesta Českým krasem za Hagenem – Evropský den chráněných území , 2. Středověké slavnosti na Hradčanech, Bonsaje na Zbraslavi, Jedu v medu, Mezi ploty 2024 – hudební a divadelní festival v Bohnicích. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
24. květen 2024 7:00
Zážitky, Praha

Pražské vinice se otvírají: přijďte ochutnat, co se na nich urodilo

Podobně jako muzea, kostely a zahrady otevírají své brány veřejnosti, činí tak i soukromé a městské pražské vinice. O víkendu 25. a 26. května 2024 se přijďte seznámit s jejich historií i současností a objevte kouzlo často pozapomenutých koutů Prahy.
22. květen 2024 16:00
Gurmánská turistika, Praha

V Bohnicích se chystá festival Mezi ploty, letos pod záštitou prezidenta republiky

Na letošní festival Mezi ploty, který se v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice uskuteční 25. a 26. května 2024, přijede na 50 skvělých muzikantů a divadelníků. Vedle hudebních profesionálů letos přijede velký počet amatérských hudebníků a divadelníků, takže se celá akce stane oslavou spontánní umělecké tvorby obyvatel Prahy 8, všech Pražanů i dalších obyvatel České republiky. Divadelní a hudební festival Mezi ploty 2024 se koná za osobní podpory prezidenta republiky Petra Pavla.
22. květen 2024 10:00
Kultura, Praha

Zámek Troja zahajuje novou návštěvnickou sezonu

Zámek Troja, který spravuje Galerie Hlavního města Prahy zahajuje v úterý 21. května 2024 novou návštěvnickou sezónu. Zváni jste do zámku na na otevření první výstavy: Album zpomalených obrazů. Skladby a výtvarná díla z cyklu Nejisté situace, ale i na výstavu Nové realismy.
21. květen 2024 12:00
Kultura, Praha

Pražské parníky vstoupily do 158. sezóny

Lodní linky Pražské paroplavební společnosti jsou letos pro Pražany i návštěvníky hlavního města v provozu již 158. plavební sezónu. Zájemce dopraví do zoologické zahrady, na Slapskou přehradu nebo do Mělníka. Nechybí ani plavby spojené s gastronomickými zážitky.
20. květen 2024 15:00
Zážitky, Praha

Věda a historie není nuda: vše o Vltavě aneb rekordy, plavby, mosty a pražští vodníci

Na Vltavě v Praze to žije, ať už jste si oblíbili víkendové farmářské trhy na náplavce Rašínova nábřeží, ostrovy a přívozy, jezdíte po nábřeží na kolech, kolečkových bruslích anebo podél řeky chodíte na procházky. Na portálu Kudy z nudy se ale o Vltavě dozvíte mnohem víc.
19. květen 2024 9:32
Zážitky, Praha

7 věcí, které nevíte o… operaci Anthropoid

Praha, městská část Libeň a nenápadná křižovatka kousek od nemocnice Na Bulovce sehrála během druhé světové války významnou úlohu. Právě tady 27. května 1942 několik minut po půl jedenácté popravou českého kata alias říšského protektora Reinharda Heydricha vyvrcholila operace Anthropoid.
19. květen 2024 8:59
Zážitky, Praha