Úvod > Aktuality > Sedm důvodů, proč si právě teď užijete advent v Praze
Životní styl

Sedm důvodů, proč si právě teď užijete advent v Praze

  • Vydáno1. prosince 2020
Letošní Vánoce v Praze budou jiné a možná krásnější než jindy: bez obvyklého shonu, bez davů cizinců a bez přeplněných adventních trhů. Vychutnejte si advent takový, jaký má být, jako čas klidu a ztišení, a užijte si to, co se nabízí: lákavé ceny v hotelech, otevřené zahrady, cukroví od nejlepších cukrářů i krásná zákoutí, kde jindy touhle dobou není k hnutí. Všechno ostatní už přijde samo.
Třeba tradiční výzdoba, bez níž se zkrátka Vánoce v Praze neobejdou. Vánoční stromy, světelné řetězy a zářící světýlka v centru najdete třeba na Mariánském, Staroměstském a Václavském náměstí, na Masarykově, Smetanově a Dvořákově nábřeží anebo v ulici Na Příkopě. Na Vánoce se ale těší i jednotlivé městské části, třeba Smíchov.
 

Důvod první: jedinečná atmosféra

Vánočně vyzdobená Praha je krásná, i když k té nejromantičtější atmosféře možná ještě chybí sníh. Ale na Staroměstské náměstí už přicestoval letošní vánoční strom a atmosféra nejkrásnějších svátků v roce voní dychtivým očekáváním.

Vypít si svařák nebo punč? Ano, půjde to, ale s respektem k ostatním a s dodržováním všech nařízení. Nepokažte to sobě ani druhým.
 

Důvod druhý: Prahou budete chodit (skoro) sami

Tak málo lidí už v Praze dlouho nebylo a adventní čas není výjimkou. Menší trhy a akce ale poběží: nechte se nalákat třeba na advent ve Fürstenberské zahradě, která září jako vánoční šperk a slibuje zajímavý program na druhou adventní neděli. V domku správce zahrady jsou vystavené jesličky, vánoční atmosféru navozují ozdobené stromečky i vůně cukroví a horkých vánočních nápojů. Blížící se svátky lákají i na Vánoční korzo do Riegrových sadů a na kluziště před oborou Hvězda, vydat se můžete i na zimní procházku do některého z mnoha pražských parků.
 

Důvod třetí: výhodné ubytování v luxusních hotelech

Po celodenním courání Praze určitě budete hledat místo, kde složit hlavu. Hotely a restaurace potřebují pomoci a lákají na nízké ceny s využitím různých výhodných balíčků a slevových kódů. Platí to třeba pro čtyřhvězdičkový Hotel Kampa – Stará zbrojnice s replikami zbrojnošů, rytířů a mušketýrů přímo v srdci Malé Strany stejně jako pro ubytování v Tančícím domě s krásným výhledem na centrum města. Na vouchery láká rovněž legendární International i Le Palais Art Hotel Prague s wellness anebo noblesní hotel Imperial. Ten k pobytu přidává snídani se Zdeňkem Pohlreichem. Kudy z nudy k tomu říká: Ano, šéfe!
 

Důvod čtvrtý: vánoční cukroví od známých cukrářů

Přijďte si vybrat tradiční i moderní kousky od nejlepších cukrářů! Nebědujte, že přiberete, cukrárnám svou objednávkou alespoň trochu pomůžete překonat letošní „jiné“ Vánoce. Například Cukrář Skála připravil kromě cukroví vánoční dorty a seženete u něj také těsta, tradiční vánočky nebo biskupské chlebíčky. Výrobou skvělých zákusků a cukroví je proslulá i Erhartova cukrárna na Letné s pobočkami na Vinohradech a v pasáži U Nováků, cukrárna Myšák anebo Perníčkův sen. Mimochodem, tam se vyplatí zajít osobně: Haštalská ulice na Starém Městě má krásnou staropražskou atmosféru a ve stejném stylu je laděné i samotné perníkářství. Že se blížíte na správné místo poznáte po čichu: perníčky různých druhů tu voní až za roh.
 

Důvod pátý: znovu otvírají muzea a galerie

Díky aktuální situaci se znovu můžete zajít podívat do muzeí a galerií; většina z nich počítá, že během druhého adventního víkendu už bude mít otevřeno. Velké výstavy se nebudou opakovat ani prodlužovat: když konečně máte příležitost, zajděte se podívat třeba do paláce Kinských na Rembrandta anebo do Národního muzea na návštěvu ke Slunečním králům.

Po lidech se stýská i zvířatům v pražské zoo, kde navíc došlo k radostné události: v pavilonu Indonéské džungle se 17. listopadu narodil malý orangutan! V sobotu 5. prosince by se měla za dodržení veškerých pravidel odehrát oblíbená mikulášská akce Čerti na Čertovce, možná se uskuteční i další programy.
 

Důvod šestý: design a dárky

Nákupy se z obchodů přesunuly na internet a adventní trhy na náměstích se zmenšily na pár stánků, ale to neznamená, že přijdete o vánoční dobroty nebo drobné dárky. Pokud situace dovolí, vánoční zboží bude k dostání na některých farmářských trzích, stánky by se měly objevit i na Václavském náměstí. Každý čtvrtek včetně Štědrého dne pojedou Malostranské trhy se zbožím českých pěstitelů a produkty od malostranských prodejců a provozovatelů kaváren. Na Karlínském náměstí pod vánočním stromem najdete i adventní věnce, andělské dekorace i vánoční cukroví, každou sobotu se chystají i Adventní trhy na dejvickém Kulaťáku.

Za netradičními dárky se vydejte na Lemarket, který během třetího adventního víkendu zaplaví Galerii Mánes originálními výrobky módních návrhářů, designerů, přírodní kosmetikou nebo třeba šperky. Dárky na poslední chvíli z pestré nabídky nejkrásnějších výrobků od českých tvůrců budete moci pořídit také 18. a 19. prosince na jediném předvánoční MINT Marketu Praha v Pražské tržnici nebo o posledním víkendu před Štědrým dnem na Dyzajn marketu na holešovickém Výstavišti.
 
 

Důvod sedmý: příležitost objevovat málo známé lokality

Využijte blížící se svátky a jejich poklidnou atmosféru k inspirativním procházkám do malebných pražských ulic, neznámých míst anebo tam, kde jindy bývá hlava na hlavě. Kam? Třeba do romantických uliček Nového Světa, na Petřín anebo na některou z náplavek; i tam jistě narazíte na zajímavá adventní překvapení. Navštívit můžete i oboru Hvězda a nedalekou novou minirozhlednu v parku na Ladronce anebo třeba Prokopské údolí. Berte to jako „nenápadnou“ pozvánku ke štědrovečerní televizní obrazovce a klasice jménem Pelíšky: víte, že se právě tam u jezírka natáčela scéna s diverzantem?
 
#světovéČesko a mistři šerosvitu v Praze: Rembrandt, Škréta a velká podzimní výstava

#světovéČesko a mistři šerosvitu v Praze: Rembrandt, Škréta a velká podzimní výstava

Obrazy, kde i černá barva a stíny září: taková jsou díla renesančních a barokních mistrů šerosvitu. Obdivovat je můžete nejenom ve Sbírce starých mistrů Národní galerie, ale také na řadě jiných míst, namátkou v Týnském chrámu a na oltářích pražských i venkovských kostelů.

#světovéČesko a cesta Slunečních králů z egyptského Abúsíru do Prahy

#světovéČesko a cesta Slunečních králů z egyptského Abúsíru do Prahy

Když nemůžeme do Egypta, přivezeme si ho k nám, řekli si v Národním muzeu v Praze a připravili skutečně ojedinělý výstavní projekt. Na výstavě Sluneční králové tak během podzimních a zimních dnů zažijete atmosféru sluncem zalité starověké říše. Kromě toho se seznámíte s českými archeology, na vlastní oči poznáte nejvýznamnější objevy a také spousty zajímavostí. Sluneční králové zkrátka přijeli do Prahy.

#světovéČesko a místo, kde ožívají krásky z Muchových plakátů

#světovéČesko a místo, kde ožívají krásky z Muchových plakátů

Krásné dívky s těžkými víčky a překrásnými šperky, složité květinové ornamenty, divadelní plakáty, kalendáře, dekorativní zástěny, obaly čokolád i obří plátna zachycující historii slovanských národů: tak vypadají díla malíře a grafika Alfonse Muchy, který dal světu nový secesní styl. Bez Muchy by zkrátka éra Belle Époque nikdy nebyla tak krásná.

Praha – Malá Strana

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Art Deco Imperial Hotel Praha

Art Deco Imperial Hotel Praha

Nenechte si ujít pobyt v pražské perle stylu Art Deco s kubistickými prvky, které byly doplněny pozdně secesní mozaikou. Zažijte atmosféru počátku 20. století ve slavném hotelu a kavárně Imperial.

Dancing House – hotel Tančící dům

Dancing House – hotel Tančící dům

Hotel v Tančícím domě se nachází v centru Prahy, přímo na nábřeží řeky Vltavy. Nabízí celkem 40 luxusních pokojů s nezapomenutelným výhledem na Pražský hrad, za návštěvu určitě stojí kavárna v nejvyšším patře restaurace.

Další aktuality

Festival Cirkopolis ukáže pestrost evropského cirkusu

Mezinárodní festival nového cirkusu Cirkopolis se uskuteční od 12. do 18. února 2023. Na již 10. ročník zavítají umělci převážně z jižní části Evropy a představí různé podoby současného cirkusu. Francouzská dvojice CollectifPetit Travers a jejich žonglérsko-bubenická show festival zahájí. Hranice vnímání bolesti vytyčí španělská performerka Elena Zanzu. Tělo na tělo prozkoumá francouzská dvojice párových akrobatů Un loup pour l'homme potenciál fyzické přitažlivosti. Festival poprvé přiváží představení vytvořené a určené zvědavému dětskému divákovi. Mezinárodní festival nového cirkusu Cirkopolis přivítá diváky v Paláci Akropolis, divadle Ponec, Kasárnách Karlín a nově i v Centru současného umění DOX.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním.
Praha | Zážitky

Kam za vodou v Praze

Kromě několika krytých bazénů, letních koupališť, vodních nádrží a říčních lázní najdete v Praze i čtyři celoročně otevřené aquaparky. Vodní ráje si můžete užívat po celý rok. Zadovádějte si v bazénu, sjeďte divokou řeku, vyhřejte se se v sauně anebo si užijte pořádnou zábavu při jízdě na toboganu!
Praha | Lázně a wellness

50 tipů pro děti v Praze

Chcete s dětmi vyrazit v Praze někam, kde je to bude bavit? Pak se nechejte inspirovat našimi tipy, které zaručují dobrou zábavu dětem od nejmenších, až po ty vzrostlejší. A mnohdy se pobaví i dospělí. Zajdete do zoo, za filmovými triky nebo do světa mašinek či Lega?
Praha | Zážitky