Úvod > Aktuality > Šest dní pod zemí aneb jarní prázdniny v Brně
Památky

Šest dní pod zemí aneb jarní prázdniny v Brně

  • Vydáno18. února 2020
O labyrintu podzemních chodeb, tunelů, štol, krypt a sklepů v Brně se v posledních letech psalo a mluvilo leckde. Když si na každý den naplánujete návštěvu jednoho z rozmanitě laděných míst brněnského podzemí, snadno získáte program na celé jarní prázdniny, které v Brně a okolí trvají od 17. do 23. února 2020. Takže hurá pod zem!

Úterý: Labyrint pod Zelným trhem

Dalším dílkem do skládačky zpřístupněných podzemních prostor v Brně je Labyrint pod Zelným trhem. Sklepy jednotlivých domů původně nebyly propojené a o řadě z nich se stovky let nevědělo, byly objeveny až na konci 20. století. Trasa míří od vstupu ze Zelného trhu č. 21 pod náměstím vzhůru k Malému Špalíčku v hloubce 6–8 metrů pod povrchem.

Malé expozice vám cestou prozradí například to, jak se ve středověku uchovávaly potraviny, pivo či víno anebo jak a čím lidé v podzemí svítili, navštívíte i alchymistickou laboratoř a uvidíte repliku městského pranýře a klece bláznů, které v 17. století stávaly na tržištích. Také tady je otevřeno celoročně, ale zavíracím dnem je pondělí. Vstupné stojí 160 korun.
 

Středa: Kostnice u sv. Jakuba

Už dávno se vědělo, že kolem kostela sv. Jakuba na Jakubském náměstí v centru Brna býval hřbitov, ale nikdo netušil, jak unikátní prostory se objeví při průzkumu podzemí v roce 2001.

kostnici pod kostelem sv. Jakuba, pro veřejnost otevřené od roku 2012, jsou uloženy kosterní pozůstatky 50 tisíc osob; vedle obětí středověkých morových a cholerových ran tu leží i ti, kteří zemřeli za třicetileté války a v dobách švédského obléhání. Prohlídky pietního místa provází hudba a efektní osvětlení, podívat se sem můžete celoročně kromě pondělí. Vstupné je za 140 Kč.
 

Čtvrtek: Mincmistrovský sklep

Při průzkumu brněnského podzemí v roce 1999 byl pod Dominikánským náměstím v místech, kde ve 13. století stával dům mincmistra Bruna, objeven historický Mincmistrovský sklep. Expozice mapuje zapomenuté řemeslo ruční ražby mincí, minulost i současnost náměstí, kde dřív býval Rybný trh, a seznámí vás i s gotickou Královskou kaplí, zbořenou při asanaci historického centra Brna na začátku 20. století.

Vchod do podzemí je z Panenské ulice, otevřeno je celý rok (včetně pondělí, kdy jinde bývá zavřeno, zavíracím dnem je totiž úterý). Vstupné sem stojí 100 Kč.
 

Pátek: kasematy na Špilberku

Hrad Špilberk už dávno neslouží jako děsivá věznice, v jeho zdech sídlí Muzeum města Brna s řadou zajímavých expozic a pořádá se tu spousta akcí a výstav. Nejatraktivnějším prostorem jsou kasematy, podzemní chodby, které kdysi sloužily vojákům, ale bývalo tu i vězení pro nejnebezpečnější zločince.

První návštěvníci sem mohli poprvé nahlédnout už v roce 1880, vy je uvidíte v podobě z konce 18. století, kdy se přeměnily na nejtěžší žalář epochy císaře Josefa II. Při prohlídce zjistíte, jaký byl život vězňů, jaké jídlo dostávali i to, zda se v kasematech skutečně ukrývala legendární mučírna, opředená hrůzostrašnými historkami. Kasematy jsou otevřené denně, mimo sezonu je v pondělí zavřeno. Vstupné sem stojí 120 Kč.
 

Sobota: kapucínská hrobka

Do hrobky pod kapucínským kostelem Nalezení svatého Kříže v centru města byli až do roku 1784 pochováváni mniši a mecenáši řádu. Díky zvláštnímu systému ventilace a geologickému složení podloží kostela došlo k přirozené mumifikaci těl zemřelých. Mezi řeholníky a dalšími osobnostmi sní v kapucínské hrobce svůj věčný sen i dobrodruh František baron Trenck, jehož smrt provází řada nejasností a legend.

Hrobka byla zpřístupněna veřejnosti už v roce 1925, otevřeno je celoročně a denně. Vstupné je za 80 korun.
 

Neděle: tajný kryt 10-Z

Brněnských podzemních prostor je tolik, že se do šesti dnů stěží vejdou. Vydat se můžete ještě třeba na prohlídku technického zázemí krytu 10-Z. Až do roku 1993 jej spravovala armáda a byl přísně tajný; útočiště v něm na tři dny mohlo najít až 500 osob, samozřejmě zejména z řad představitelů města a kraje.

Kryt je přístupný denně a pořádají se tu i noční exkurze s baterkami, počet osob v jedné prohlídkové skupině je ale kvůli úzkým chodbám omezen. Vstupenky koupíte v předprodeji TIC města Brna. Za vstup dáte 150 korun.
 

Mezinárodní den průvodců a letošní novinky

BrnoO víkednu 22. a 23. února proběhne v Brně Mezinárodní den průvodců. Město tak můžete projít s profesionálními průvodci za sympatické vstupné 30 korun. Vydat se můžete například Po stopách brněnských pověstí nebo na trasu věnovanou zločinu a trestu v Brně. Nebude chybět ani Historické Brno – procházka centrem Brna pro ty, kteří Brno ještě příliš neznají.

Příznivce podzemní upozorňujeme, že oblíbená trasa brněnskými kolektory byla v létě 2018 kvůli větší bezpečnosti města zcela zrušena. Naproti tomu chystá Brno na červen 2020 zpřístupnění monumentálních historických vodojemů ve svahu Žlutého kopce.
Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Dnes je sídlem Muzea města Brna, jedním z brněnských kulturních center a významným turistickým cílem.

Sklep pod Novou radnicí – historické tajemství města

Sklep pod Novou radnicí – historické tajemství města

Sklepní komplex pod Novou radnicí (dříve Mincmistrovský sklep) tvoří sklepení domu mincmistrů a zrekonstruované sklepy Nové radnice. Sklep královskými mincmistry zřízený nedlouho po založení Brna představuje brněnské pověsti a historii Brna v multimediální expozici s názvem Ohnivý kůň a drak.

Kapucínská hrobka v Brně – za hranicí času: uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Kapucínská hrobka v Brně – za hranicí času: uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Kapucínská hrobka na Kapucínském náměstí v Brně prochází nutnou rekonstrukcí kvůli vlhkosti, otevřít by se měla v květnu 2024.

Kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně. Byly vybudovány v roce 1742 v rámci závěrečné etapy přestavby hradu na barokní pevnost, prováděné pod vedením zemského pevnostního inženýra plukovníka Rochepina.

Kostnice u sv. Jakuba v Brně – druhá největší kostnice v Evropě

Kostnice u sv. Jakuba v Brně – druhá největší kostnice v Evropě

Unikátní kostnice se nachází u kostela sv. Jakuba a je druhou největší kostnicí v Evropě, prvenství drží pařížská kostnice. Počet pohřbených se odhaduje na více než 50 tisíc.

Labyrint pod Zelným trhem – tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

Labyrint pod Zelným trhem – tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

V Labyrintu pod Zelným trhem v Brně si návštěvník udělá představu, jak bylo podzemí se sklepením využíváno v dobách svého vzniku. Expozici doplňují předměty denní potřeby nalezené během archeologických průzkumů Zelného trhu. V průběhu roku se zde koná řada akcí.

Tajný atomový kryt 10-Z v Brně

Tajný atomový kryt 10-Z v Brně

10-Z je kódové označení nejutajovanějšího brněnského krytu z doby komunismu (1959) pro politické představitele města a kraje. Kryt v Husově ulici vznikl v době nacismu jako úkryt Luftschutzu před americkým a sovětským bombardováním Brna.

Kolektory Brno – expozice uzavřena

Kolektory Brno – expozice uzavřena

K uzavření expozice v kolektorech došlo v červnu 2018 z bezpečnostních důvodů, v kolektorech jsou totiž uložené například kabelové rozvody nebo telekomunikační sítě.

Funerální stezka Brnem

Funerální stezka Brnem

Funerální stezka je ojedinělou trasou, které nemůže nabídnout žádné jiné město v Evropě. Pokud se vydáte na fyzicky vskutku nenáročnou trasu, vězte, že vás čeká jedinečný zážitek.

Další aktuality

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda