Úvod > Aktuality > Se zvláštními vlaky po stopách fotografa Seidela
Se zvláštními vlaky po stopách fotografa Seidela
">
Zážitky

Se zvláštními vlaky po stopách fotografa Seidela

  • Vydáno3. května 2013
Tři mimořádné vlaky připomenou od května do října páté výročí českokrumlovského Musea Fotoateliér Seidel. První z nich vyjede již zítra ze Strakonic do Lenory a zpět, další vypraví České dráhy na podzim na Boleticko a Stožecko. Všechny trasy mapují místa, která fotil Josef Seidel, jehož snímky tvoří obrazovou kroniku Šumavy minulého století.
Jedná se o vlakový zájezd. Ve vlaku bude nejen průvodčí, ale i průvodce, který upozorní na místa, kde Josef Seidel fotografoval. Na některá místa se turisté podívají osobně.

Slavný fotograf putoval po všech tratích, jimiž letošní mimořádné vlaky pojedou. Na svých cestách po kraji posílal vlakem i negativy a další materiál, například malovaná pozadí. Lidé, kteří se na tyto speciální výlety vydají, zažijí nejen romantickou jízdu, ale dozví se mnohé o dobovém fotografování i o paměti krajiny. Ve vlaku uvidí výstavu Seidelových snímků, dostanou obrazový přehled cesty a průvodce jim bude vyprávět o jejím vztahu k fotografiím z ateliéru Seidel.

První zvláštní vlak pojede v sobotu 4. května na trase Strakonice – Vimperk – Lenora a zpět. Ze Strakonic odjíždí v 10:00 a zpátky se tam vrátí v 17:40. Do vlaku mohou lidé přistoupit ještě ve Volyni, v Malenicích nad Volyňkou, Čkyni a Vimperku. Součástí zájezdu je komentovaná procházka v Seidelových stopách po Vimperku, Kubově Huti a Lenoře. Každá z vycházek bude trvat maximálně hodinu.

Seidel se soustředil na fotografování krás Šumavy po všechna roční období. Kolem roku 1920 vytvořil první panoramatické snímky, např. panorama Šumavy jako leporelo skládající se z 28 záběrů.

Další dva vlaky motivované letošním seidelovským výročím pojedou na podzim. Z Českých Budějovic na Boleticko se vypraví spoj 21. září, přičemž se zastaví v Horní Plané, Boleticích, Polné, Hodňově a okolí. Třetí mimořádný vlak pojede 5. října po trase Písek – Nové Údolí a zpět. Součástí zájezdu bude komentovaná procházka po Seidelových stopách v Prachaticích, Stožci, Českých Žlebech, Philippsreutu, Haidmühle a Novém Údolí.

Za zpáteční jízdenku zaplatí lidé v prvních dvou vlacích 200 korun a v říjnovém termínu 250 korun, protože je v ceně ještě autobus po německém území. Děti do šesti let mají cestu zdarma. Vzhledem k omezené kapacitě je nutné si místa rezervovat na tel. 972 544 691 nebo na e-mailu jiznicechy@cd.cz.

Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově

Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově

Jedinečné místo, kde v 19. století vznikla tradice fotografie, místo, kde se zastavil čas. Odborníci i laici se mohou seznámit s unikátním fotografickým dílem Josefa Seidla a jeho syna Františka, které čítá téměř 140 tisíc skleněných desek i celuloidových negativů.